21 квітня 2025 рокуЛьвівСправа № 380/24344/23 пров. № А/857/13196/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Ільчишин Н.В., Коваля Р.Й.
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області,
на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року (суддя - Качур Р.П., час ухвалення - не зазначено, місце ухвалення - м.Львів, дата складання повного рішення - не зазначено),
в адміністративній справі №380/24344/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Соціальна мережа» до Головного управління ДПС у Львівській області,
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
У жовтні 2023 року позивач ТОВ «Соціальна мережа» звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача Головного управління ДПС у Львівській області, у якому просив визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівські області № 16377/13-01-04-07/40208297 від 14.07.2023 про нарахування штрафних санкцій на загальну суму 33050,05 грн..
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, у якому висловив своє непогодження з його доводами. Просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 14.07.2023 № 16377/13-01-04-07/40208297 в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 32598,85 грн. У задоволенні іншої частини позову відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області на користь ТОВ «Соціальна мережа» 2646,69 грн. сплаченого судового збору.
З цим рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив його в апеляційному порядку в частині задоволених позовних вимог, подавши апеляційну скаргу. Апелянт вважає, що судом при розгляді справи порушено норми процесуального права та неправильно застосовано норми матеріального права.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт покликається на те, що у період воєнного стану платник податку може зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування до податкової накладної в ЄРПН у робочі днів з 8 години до 18 години. Відтак, у відповідності до вимог пп. 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, граничним строком реєстрації податкових накладних, складених з 01 по 15 червня 2022 року, було 30 червня 2022 року з 8:00 години до 18:00 години, однак ТОВ «Соціальна мережа» податкові №332 від 01.06.2022, №334 від 14.06.2022, №326 від 13.06.2022, №329 від 09.06.2022, №323 від 10.06.2022, №331 від 03.06.2022, №322 від 15.06.2022, №325 від 02.06.2022, №321 від 05.06.2022, №333 від 06.06.2022, №328 від 07.06.2022, №324 від 05.06.2022, №330 від 12.06.2022, №335 від 04.06.2022, №327 від 11.06.2022 були скеровані поза межами операційного дня - після 18 години, у зв'язку з чим, контролюючим органом здійснено автоматизовану перевірку накладної наступного робочого дня - 01 липня 2022 року. Одночасно зазначає, що позивачем не заперечується та обставина, що податкові накладні за першу половину червня 2022 року було надіслано після 18 години, про що зазначено на сторінці 3 позовної заяви та вбачається із копій квитанцій, які долучені позивачем до матеріалів справи. Таким чином, реєстрацію податкових накладних №332 від 01.06.2022, №334 від 14.06.2022, №326 від 13.06.2022, №329 від 09.06.2022, №323 від 10.06.2022, №331 від 03.06.2022, №322 від 15.06.2022, №325 від 02.06.2022, №321 від 05.06.2022, №333 від 06.06.2022, №328 від 07.06.2022, №324 від 05.06.2022, №330 від 12.06.2022, №335 від 04.06.2022, №327 від 11.06.2022 здійснено із порушенням граничного терміну реєстрації податкових накладних, визначеного пунктом 201.10 статті 201 ПК України, у зв'язку з чим контролюючим органом застосовано штрафні санкції у розмірі 10 % на підставі ст.1201 ПК України.
За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду в частині задоволених позовних вимог та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.
Позивачем подано відзив, в якому просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення.
Суд встановив такі фактичні обставини справи.
Позивач ТОВ «Соціальна мережа» зареєстроване як юридична особа з 30.12.2015, ідентифікаційний код юридичної особи 40208297, основний вид діяльності за КВЕД: 47.73 Роздрібна торгівля фармацевтичними товарами в спеціалізованих магазинах.
ГУ ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Соціальна мережа» (код ЄДРПОУ 40208297), про що складено Акт № 15887/13-01-04-07-40208297 від 13.06.2023 (а.с. 75).
Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних термінів реєстрації податкових накладних за грудень 2019 року та червень 2022 року, а саме, порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 ПК України в частині граничного терміну реєстрації в ЄРПН податкових накладних за першу половину червня 2022 року, а саме: № 332 від 01.06.2022 № 334 від 14.06.2022, № 326 від 13.06.2022, № 329 від 09.06.2022, № 323 від 10.06.2022, № 331 від 03.06.2022, № 322 від 15.06.2022, № 325 від 02.06.2022, № 321 від 05.06.2022, № 333 від 06.06.2022, № 328 від 07.06.2022, № 324 від 05.06.2022, № 330 від 12.06.2022, № 335 від 04.06.2022, № 327 від 11.06.2022, які зареєстровані 01.07.2022 із порушенням термінів реєстрації на один день.
На підставі Акта перевірки винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 16377/13-01-04-07/40208297 від 14.07.2023 про нарахування штрафних санкцій ТОВ «Соціальна мережа» на загальну суму 33050,05 грн, застосованих відповідно до п. 2011 ст. 2011 ПК України (а.с. 5).
Вважаючи таке ППР відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відповідно до частини першої статті 308 КАС суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Оскільки позивачем рішення суду не оскаржено, то таке підлягає перегляду в межах апеляційної скарги відповідача.
Суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
З доданого до спірного податкового повідомлення-рішення розрахунку штрафних санкцій і відсутність порушень позивача щодо вчасної реєстрації податкових накладних, складених у першій половині червня 2022 року, та можливості виокремити суму застосованих штрафних санкцій щодо податкової накладної №780 від 31.12.2019 у податковому повідомленні-рішенні, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення № 16377/13-01-04-07/40208297 від 14.07.2023 підлягає визнанню протиправним і скасуванню в частині застосування штрафних санкцій у розмірі 32598,85 грн..
Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Відповідно до п.201.1 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно із абз.14 п.201.10 ст.201 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Статтею 120-1 ПК України визначено відповідальність платників податків за порушення строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН та допущення помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної.
Зокрема, згідно з п.120-1.1 ст.120 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
З аналізу вказаних правових норм слідує, що ПК України на платника податків покладено імперативний обов'язок щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН у чітко встановлений строк.
Недотримання встановлених строків реєстрації податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачено відповідальність у вигляді штрафу, що розраховується в залежності від терміну такого порушення, що передбачено п.120-1.1 ст.120-1 ПК України.
При цьому, податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.
Судом встановлено, що контролюючим органом здійснено реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у робочий день в межах 8-18 год, тоді як позивачем фактично надіслано податкові накладні/розрахунки коригування після 18 год робочого дня, а саме: - № 321 від 05.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 18:55 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:10 год; - № 322 від 15.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 19:12 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:07 год; - № 323 від 10.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 19:23 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:07 год; - № 324 від 08.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 19:23 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:09 год; - № 325 від 02.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 18:55 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:10 год; - № 326 від 13.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 19:23 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:09 год; - № 327 від 11.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 19:23 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:09 год; - № 328 від 07.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 18:55 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:10 год; - № 329 від 09.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 19:23 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:08 год; - № 330 від 12.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 19:23 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:09 год; - № 331 від 03.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 18:55 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:10 год; - № 332 від 01.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 18:55 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:09 год; - № 333 від 06.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 18:55 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:10 год; - № 334 від 14.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 19:23 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:16 год; - № 335 від 04.06.2022; надіслано 30.06.2022 о 18:55 год; зареєстровано 01.07.2022 о 08:08 год.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим №1246 постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341, зі змінами; далі - Порядок №1246).
Відповідно до положень п.п.1, 3 Порядку № 1246, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації. Операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо граничні строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Пунктом 11 Порядку № 1246 передбачено, що після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
З аналізу викладених норм слідує, що прийняття чи неприйняття податкових накладних, надісланих засобами електронного зв'язку, відбувається на автоматичному рівні з урахуванням особливостей електронного документообігу у межах операційного дня, який відповідно до Порядку № 1246 триває у робочі дні з 08 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Податковий орган в будь-якому випадку зобов'язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.
Оскільки законодавством встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку, коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку № 1246 та п.201.10 ст.201 ПК України встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Такі висновки суду узгоджуються із висновками викладеними у постанові Верховного Суду від 26.11.2018р. у справі № 826/19172/16.
Звідси, надіславши у вищевказаний час спірні податкові накладні на реєстрацію в ЄРПН, позивач виконав визначений ст.201 ПК України обов'язок щодо їх реєстрації.
При цьому, в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної (розрахунку коригування); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника ПДВ і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДПС, та/або безпосередніх дій працівників ДПС, на яку (які) платник податку не має впливу.
Встановлена нормою п.120-1.1 ст.120-1 ПК України відповідальність платника ПДВ за порушення граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, у вигляді накладення штрафу може застосовуватися в разі якщо платник податку не надав (не надіслав) податкову накладну (розрахунок коригування) у строк, встановлений статтею 201 цього Кодексу.
Враховуючи положення п.201.10 ст.201 ПК України, у разі відсутності у межах операційного дня надісланої контролюючим органом квитанції, що підтверджує прийняття податкової накладної або відмову у її прийнятті, така податкова накладна вважається зареєстрованою датою її надсилання.
Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 28.09.2022р. справі № 200/4176/20-а.
Як визначено у підпункті 14.1.56-2 пункту 14.1 статті 14 ПК України, електронний кабінет - сукупність інформаційно-телекомунікаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, призначених для взаємодії між платниками податків та державними, у тому числі контролюючими, органами з питань реалізації прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Взаємодія реалізується через: портальне рішення для користувачів - платників податків, робота в якому здійснюється он-лайн (через мережу Інтернет у режимі реального часу) та не вимагає обов'язкового використання спеціалізованого клієнтського застосування; портальне рішення для користувачів - державних органів, у тому числі контролюючих; програмний інтерфейс (API), що дає змогу реалізувати повноту функціоналу електронного кабінету; інші засоби, бази даних, реєстри, що ведуться в електронному вигляді, інформаційні, телекомунікаційні, інформаційно-телекомунікаційні системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Відповідно до пункту 42-1.2 статті 42-1 ПК України, електронний кабінет забезпечує можливість реалізації платниками податків прав та обов'язків, визначених цим Кодексом та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, та нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу та інших законів, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, в тому числі, шляхом, реєстрації, коригування податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних та акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
При цьому згідно з пунктом 42-1.6 цієї ж статті ПК України, електронний кабінет працює постійно (24 години на дату кожного календарного дня), крім часу, необхідного для його технічного обслуговування. Проведення технічного обслуговування електронного кабінету у день, на який припадає граничний строк подання податкових декларацій, та з 8 до 20 години будь-якого іншого календарного дня забороняється. Технічне обслуговування електронного кабінету проводиться у порядку, що визначається методологом електронного кабінету.
В свою чергу, податковий орган вказує на те, що спірні податкові накладні були зареєстровані з урахуванням вимог пп.69.18 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, із затримкою на 1 календарний день, що має наслідком застосування до позивача штрафу за порушення граничного строку їх реєстрації.
Разом з тим, Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17 березня 2022 року, доповнено пункт 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, зокрема, підпунктом 69.18, відповідно до якого установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.
Підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України визначено окремий строк приймання електронних документів, обмежений робочими днями й визначеними годинами у межах цих днів. Тому, зазначені в акті перевірки податкові накладні/розрахунки коригування повинні були зареєстровані у робочий день з 8:00 год. до 18:00 год, у зв'язку з чим, вчинивши реєстраційні дії поза межами вказаного годинного діапазону, позивач допустив порушення.
Колегія суддів вважає помилковим твердження відповідача з огляду на те, що відповідач неправомірно поширює визначені законодавцем у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України обмеження щодо днів надання електронних сервісів та приймання електронних документів на визначення граничних строків реєстрації податкових накладних та безпідставно ототожнює ці строки (визначені календарними днями) та процедурні строки, в межах яких платником податку мають бути здійснені дії, спрямовані на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування.
Тобто, податковий орган розцінив підпункт 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України як спеціальну норму, яка підлягає застосуванню протягом воєнного стану і яка за своєю суттю виключає застосування загальних норм щодо строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, визначених статтею 201 ПК України та Порядком № 1246.
Подібне питання вже розглядалося судом касаційної інстанції та було сформульовано правовий висновок щодо застосування підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Так, у постанові від 14 грудня 2023 року у справі № 260/5659/22 Верховний Суд зазначив, що зміст зазначеної норми підтверджує те, що дія цієї норми стосується електронних документів, але буквальне тлумачення вказаної норми дає підстави вважати, що цією нормою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган міг реалізувати свою поведінку у вигляді надання електронних сервісів та приймання електронних документів.
Відповідно, дія підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України поширюється на правовідносини, які складаються в процесі приймання електронних документів контролюючим органом, проте не регулює питання надсилання таких документів платником податків не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов'язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.
Правове значення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов'язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.
Разом із тим, аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.
Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України - у робочі дні з 8 години до 18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов'язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.
Виходячи із співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України на норм статті 201 ПК України та Порядку № 1246, вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку № 1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.
При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов'язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку № 1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, прийняти їх та зареєструвати. Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов'язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
У подальшому законодавець усунув неоднозначність правового регулювання, закріпивши у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України положення про те, що операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин. Ці зміни внесені до підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України згідно із «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08 лютого 2023 року.
Згідно з введеною нормою визначення операційного дня для цілей вчинення платником дій щодо реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування не пов'язано з робочими днями, а також розширено часові межі для вчинення належних дій платником податку.
З огляду на викладене та з урахуванням встановлених фактичних обставин у цій справі, суди апеляційної інстанції дійшов обґрунтованих висновків, що застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних є протиправним.
Статтею 316 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З урахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що судом першої інстанції всебічно з'ясовано обставини справи, рішення суду першої інстанції винесено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому немає підстав для його скасування.
Суд апеляційної інстанції також зазначає, що відповідно до п.2 ч.5 ст.328 КАС України, не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності та інших справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження).
Проаналізувавши характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи та враховуючи, що дану адміністративну справу було розглянуто судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження, суд апеляційної інстанції зазначає, що дана адміністративна справа є справою незначної складності, а тому рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Керуючись ст.ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд -
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області - залишити без задоволення.
Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2024 року в адміністративній справі №380/24344/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Соціальна мережа» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя В. В. Гуляк
судді Н. В. Ільчишин
Р. Й. Коваль