Справа № 320/44777/23 Суддя першої інстанції: Білоноженко М.А.
22 квітня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача Файдюка В.В.,
суддів: Карпушової О.В.,
Мєзєнцева Є.І.,
При секретарі: Масловській К.І.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними і бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, -
У грудні 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач, ГУ ПФ у Київській області) про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії, з урахуванням грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, у сумі 35 831,65 грн, вказаних у довідці Військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2023 №330;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням грошового забезпечення, з якого призначається пенсія, у сумі 35831,65 грн, вказаних у довідці Військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2023 №330, починаючи з 12.04.2023;
- визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром та невиплати виду надбавки, як інваліду війни 3-групи (25% від 35831,65 грн) з 12.04.2023;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату призначеної пенсії, а саме виду надбавки, як інваліду війни 3-групи (25% від 35831,65 грн) з 12.04.2023, без обмеження її максимальним розміром, починаючи з 12.04.2023 та виплатити різницю з урахуванням раніше виплачених сум;
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 12.04.2023 щомісячної доплати в сумі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713);
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області провести з 12.04.2023 нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати в сумі 2000 грн відповідно до Постанови №713.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 у задоволенні позову відмовлено повністю.
При цьому суд першої інстанції виходив з того, що матеріалами справи підтверджено, що позивачу призначена пенсія з 12.04.2023 з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у довідці Військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2023 №330, яка розрахована шляхом ділення загальної суми вказаних у цій довідці видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням на кількість таких місяців, у тому числі здійснено виплату такого виду надбавки, як особі з інвалідністю внаслідок війни 3-групи у розмірі 25% від розміру грошового забезпечення, тому позов у цій частині позовних вимог задоволенню не підлягає. Щодо позовних вимог про виплату доплати до пенсії відповідно до Постанови №713 суд першої інстанції зазначив, що оскільки пенсія призначена позивачу з 12.04.2023, тобто після 01.03.2018, то підстави для нарахування та виплати такої допомоги відсутні.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та задовольнити позовні вимоги повністю.
Свою позицію обґрунтовує тим, що судом не було враховано, що відповідачем не було обґрунтовано розмір обчисленої пенсії, неправильно розраховано складові пенсії та доплату до неї як особі з інвалідністю внаслідок війни, а також безпідставно відмовлено у нарахуванні та виплаті доплати до пенсії відповідно до Постанови №713, яка, за твердженням позивача, поширюється на нього.
Відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Враховуючи, що розгляд справи судом першої інстанції здійснювався за правилами загального позовного провадження, однак від учасників справи не надійшло клопотань про її розгляд за їх участі, то справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 є особою з інвалідністю внаслідок війни 3 групи, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_2 від 11.05.2023, а також учасником бойових дій відповідно до копія посвідчення серії НОМЕР_3 від 15.05.2013.
Крім того, ОСОБА_1 перебуває на обліку у ГУ ПФ у Київській області та з 12.04.2023 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) у розмірі 60% грошового забезпечення.
Указана пенсія обчислена на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2023 №330. Розмір пенсії складає 8 367,51 грн, у тому числі 6 151,69 грн (60% грошового забезпечення), 1 537,92 грн (збільшення основного розміру пенсії на 25% як особі з інвалідністю внаслідок війни 3 групи), 627,90 грн (підвищення пенсії на 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як особі з інвалідністю 3 групи), 50 грн (щомісячна виплата цільової грошової допомоги на прожиття).
За наслідками розгляду звернень позивача відповідач листами від 01.11.2023 №1000-0219/8-166050 та від 14.11.2023 №1000-0203-8/174184 повідомив, що пенсію обчислено відповідно до вимог чинного законодавства на підставі довідки Військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2023 №330, а підставі для нарахування та виплати доплати до пенсії відповідно до Постанови №713 відсутні, оскільки пенсія призначена після 01.03.2018.
Вважаючи необґрунтованим проведене відповідачем обчислення пенсії, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до ст. 23 Закону №2262-ХІІ в разі наявності у особи з інвалідністю з числа осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років (пункт «а» статті 12), пенсія по інвалідності може призначатися їм у розмірі пенсії за вислугу років відповідно до вислуги (пункт «а» статті 13).
При цьому із змісту ст. 21 цього Закону вбачається, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються особам з інвалідністю внаслідок війни III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 7 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393), пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
- відповідного окладу за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), окладу/доплати за військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки/доплати за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Для осіб, які звільнені із служби у 2008 році та пізніше або які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менш як 24 календарні місяці служби (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким провадилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. № 748, від 3 вересня 2005 р. № 865, від 9 березня 2006 р. № 268 і від 15 листопада 2006 р. № 1588), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з січня 2008 р. на кількість таких місяців.
Приписи ч. ч. 1-2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначають, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Кабінетом Міністрів України 30.08.2017 прийнято постанову №704 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704).
Пунктом 2 указаної постанови установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема, щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону №2262-ІХ, який є вичерпним.
Із змісту наявної у матеріалах справи довідки Військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2023 №330 вбачається, що грошове забезпечення ОСОБА_1 у період служби з листопада 2022 року по квітень 2023 року складалося з:
- основних видів (посадовий оклад 2 619,00 грн та 1 067,00 грн у квітні 2023 року; оклад за військове звання 603,00 грн у листопаді 2022 року, 670,00 грн у грудні 2022 року - березні 2023 року, 245,67 грн у квітні 2023 року; надбавка за вислугу років 1 127,70 грн у листопаді 2022 року, 1 253,00 грн у грудні 2022 року - березні 2023 року, 459,43 грн у квітні 2023 року);
- додаткових видів (надбавка за особливості проходження служби (2 827,31 грн у листопаді 2022 року, 3 141,45 грн у грудні 2022 року - березні 2023 року, 1 151,87 грн у квітні 2023 року);
- премії у розмірі 6 023,70 грн у листопаді 2022 року, 6 693,00 грн у грудні 2022 року, 7 071,30 грн у січні 2023 року, 14 928,30 грн у лютому-березні 2023 року та 5 473,71 грн у квітні 2023 року.
Загальний розмір отриманого позивачем грошового забезпечення за вказаний період склав 78 262,42 грн. Отже, за правилами п. 7 Порядку №393 розмір грошового забезпечення, який повинен враховуватися при обчисленні позивачу пенсії по інвалідності, складає 13 043,74 грн (78 262,42 грн / 6 місяців місяців).
Натомість, як свідчить аналіз змісту складових пенсії ОСОБА_1 , основний її розмір обчислений із суми 10 252,82 грн (6 151,69 грн / 60%). При цьому, у відзиві на позовну заяву ГУ ПФ у Київській області зазначає, що до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія ОСОБА_1 при її перерахунку, не включаються будь-які інші складові окрім посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Водночас, колегією суддів враховується, що окрім указаних основних видів грошового забезпечення, як було встановлено раніше, позивачу виплачувалася надбавка за особливості проходження служби у розмірі 65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, яка передбачена абз. 4 пп. 1 п. 5 Постанови №704.
За висновками Верховного Суду, висловленими, зокрема, у постанові від 13.11.2024 у справі № 380/2534/22, надбавка за особливості проходження служби є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, яка є складовими грошового забезпечення, з якого обраховується та(або) перераховується пенсія, призначена за Законом № 2262-ХІІ.
Відтак, в силу наведених вище правових норм та позиції, у тому числі, Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 у справі №522/2738/17, надбавка за особливості проходження служби, яка виплачувалася позивачу щомісячно відповідно до абз. 4 пп. 1 п. 5 Постанови №704, повинна бути включена до складу його грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія.
Порівняльний аналіз змісту довідки Військової частини НОМЕР_1 від 31.08.2023 №330 і проведеного ГУ ПФ у Київській області розрахунку пенсії ОСОБА_1 свідчить, що відповідна надбавка в сумі 16 544,98 грн за шість місяців служби позивача не була включена до складу грошового забезпечення, з якого позивачу обчислено пенсію (78 262,42 грн / 6 місяців =13 043,74 грн, а за розрахунками відповідача - 10 252,80 грн (6151,69 / 60%).
За таких обставин суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність врахування при призначенні пенсії по інвалідності ОСОБА_1 надбавки за особливості проходження служби.
У свою чергу колегія суддів відхиляє посилання апелянта на необхідність обчислення йому розміру пенсії, виходячи із суми 35 831,65 грн, яка зазначена у довідці Військової частини НОМЕР_1 як показник «середній розмір», оскільки, як було зазначено вище, розмір пенсії військовослужбовця по інвалідності має обчислюватися за правилами Порядку №363 зважаючи на ті складові грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.
За таких обставин позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом покладення на відповідача обов'язку здійснити позивачу перерахунок призначеної по інвалідності пенсії з 12.04.2023 із урахуванням всіх складових грошового забезпечення (основних і додаткових його видів) та премії, зазначених у довідці Військової частини НОМЕР_4 від 31.08.2023 №330, та виплатити різницю з урахуванням сплачених сум.
Щодо іншої частини позовних вимог, у задоволенні яких судом першої інстанції було відмовлено, колегія суддів, з урахуванням доводів апеляційної скарги, вважає за необхідне зазначити таке.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» установлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статей 13 і 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків.
Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Із змісту наявного у матеріалах справи розрахунку складових пенсії позивача вбачається, що таке збільшення йому нараховувалося у розмірі 25% від основного розміру пенсії, що свідчить про необґрунтованість відповідної частини позовних вимог.
При цьому суд апеляційної інстанції зазначає, що хоча такий розмір обчислювався відповідачем неправильно внаслідок протиправного неврахування до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, надбавки за особливості проходження служби, однак це не вказує на те, що відповідне збільшення не виплачувалися позивачу взагалі.
У цьому контексті колегія суддів зазначає, що покладення на відповідача обов'язку з перерахунку пенсії позивача з моменту її призначення з урахуванням всіх належних складових грошового забезпечення є належним і достатнім способом захисту прав ОСОБА_1 за встановлених обставин, адже дії ГУ ПФ у Київській області не свідчать про те, що таке збільшення позивачу не буде нараховуватися чи виплачуватися.
Інші складові пенсії ОСОБА_1 , а саме підвищення пенсії на 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, як особі з інвалідністю 3 групи, передбачене ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яке залежить від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та 50 грн щомісячної виплати цільової грошової допомоги на прожиття, передбаченої Законом України «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни», від основного розміру пенсії позивача не залежать.
Поряд з викладеним суд апеляційної інстанції зауважує, що матеріали справи не містять доказів, що
З приводу щомісячної доплати до пенсії, передбаченої Постановою №713, колегія суддів зазначає таке.
Пунктом 1 Постанови №713 установлено, з 1 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Отже, право на щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000 грн мають особи, пенсія яким призначена до 01.03.2018 або після цієї дати, однак з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 або до цієї дати.
Натомість, як свідчать матеріали справи та було встановлено раніше, пенсія позивачу призначена 12.04.2023 з грошового забезпечення, визначеного станом на цю ж дату, що свідчить про помилковість доводів апелянта про можливість поширення на нього приписів Постанови №713.
З урахуванням наведеного суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог в частині, що стосується виплату ОСОБА_1 доплати до пенсії відповідно до Постанови №713.
Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Таким чином, зважаючи на встановлені вище обставини наявності правових підстав для включення до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, надбавки за особливості проходження служби, судова колегія приходить до висновку про часткову обґрунтованість позовних вимог, а тому вважає за необхідне рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове про часткове задоволення позову.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Приписи п. п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 317 КАС України визначають, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при ухваленні рішення неправильно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, у ній зроблені висновки, які не відповідають обставинам справи, а також до спірних правовідносин не застосовані норми матеріального права, які підлягали застосуванню, що у своїй сукупності стало підставою для неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, а рішення суду - скасувати.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2024 року - скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними і бездіяльності та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо неврахування при призначенні ОСОБА_1 пенсії по інвалідності до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, надбавки за особливості проходження служби.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (08500, Київська обл., м. Фастів, вул. Саєнка Андрія, 10; код ЄДРПОУ 22933548) здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) з урахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі надбавки за особливості проходження служби) та премії, зазначених у довідці Військової частини НОМЕР_1 від 31 серпня 2023 року №330, починаючи з 12 квітня 2023 року, та виплатити різницю з урахуванням сплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення, є остаточною та подальшому оскарженню не підлягає відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263, п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Повне рішення виготовлено 22 квітня 2025 року.
Суддя-доповідач В.В. Файдюк
Судді О.В. Карпушова
Є.І. Мєзєнцев