22 квітня 2025 р. Справа № 520/28763/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Присяжнюк О.В. , Бегунца А.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.02.2025, (головуючий суддя І інстанції: Супрун Ю.О.) по справі № 520/28763/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 ( далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не виплати ОСОБА_1 субсидії (пільги на оплату житлово-комунальних послуг) з травня 2024 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області відновити виплату ОСОБА_1 субсидії (пільги на оплату житлово-комунальних послуг) з травня 2024 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо призупинення справи ОСОБА_1 та нарахування та виплати пільг на оплату житлово-комунальних послуг з 30.04.2024.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити ОСОБА_1 надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та провести нарахування та виплату за пропущений період з 30.04.2024.
В іншій частині позовних вимог - відмовлено.
Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та нормам чинного законодавства, просив скасувати рішення та прийняти постанову, якою відмовити позивачу в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2022 №1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива 1 скрапленого газу Пенсійним фондом України» для забезпечення наповнення реєстру із січня 2023 року, державне підприємство «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики» здійснив міграцію Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (далі Реєстр), станом на 01 січня 2023 року.
Нарахування пільгових коштів ОСОБА_1 здійснювалося згідно відомостей Міністерства соціальної політики у фіксованій сумі без розмежування на опалювальний та неопалювальний періоди, тому мігровану справу 30.04.2024 року було призупинено до з'ясування для недопущення нецільового використання державних коштів.
ОСОБА_1 надано роз'яснення щодо встановлення права/продовження виплати пільг з 01.05.2024 року.
Згідно баз даних ІКІС ПФУ: підсистема ПВ ДСВ, ОСОБА_1 на обліку, як отримувач житлової субсидії не перебуває.
Позивач надав відзив на апеляційну скаргу, в якому вказав, що рішення суду першої інстанції є законним і обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до ч. 1 ст. 308, п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції,
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 з 07.08.2014 є учасником бойових дій, що підтверджено копією посвідчення серія НОМЕР_1 .
Позивач перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області, як особа яка має пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі та нарахуванням пільгових коштів позивачу здійснювалося згідно з відомостей Міністерства соціальної політики у фіксованій сумі без розмежування на опалювальний та неопалювальний період.
З травня 2024 року позивачу зупинено нарахування та виплата пільг.
16.07.2024 року позивач подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про відновлення пільг.
13.08.2024 року Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у листі № 23710-23230/М-02/8-2000/24 повідомило позивача, що нарахування пільгових коштів позивачу здійснювалося без розмежування на опалювальний та неопалювальний період, тому для недопущення нецільового використання бюджетних коштів з 01.05.2024 нарахування пільг призупинено. Рекомендовано позивачу звернутися до будь-якого відділу обслуговування (сервісного центру) Пенсійного фонду України та подати необхідні для встановлення права/продовження виплати пільг: заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг з зазначеними послугами; паспортом; реєстраційним номером облікової картки платника податків; документом, який дає право користуватися пільгою; довідкою міської, сільської або селищної ради з інформацією про склад сім'ї; документами (паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб) членів сім'ї пільговика, визначені відповідно до частини п'ятої етапі 51 Бюджетного кодексу України, які користуються разом з пільговиком знижкою; будь-який офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання; виписка з банку про відкриття поточного розрахункового рахунку.
24.04.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у листі №40135-47602/М-03/8-2800/24 повідомило позивача, що до травня 2024 року ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пільг на оплату житлово-комунальних послуг, призначених структурним підрозділом з питань соціального захисту населення. Зауважено, що паперова справа позивача, як отримувача пільг від структурного підрозділу з питань соціального захисту населення до органів Пенсійного фонду України не передавалась. Виплата належних позивачу пільг з січня 2023 року по квітень 2024 року здійснювалась у грошовій готівковій формі на рахунок в АТ “Ощадбанк» позивача на підставі електронної особової справи одержувача пільг. Водночас в електронній особовій справі ОСОБА_1 , як одержувача пільг не міститься інформація, необхідна для проведення розрахунку розміру пільг, а саме відсутній перелік житлово-комунальних послуг, якими користується заявник, та інформація про склад сім'ї пільговика, що унеможливлює провести електронний обмін з організаціями - виконавцями житлово-комунальних послуг та отримати необхідну інформацію для розрахунку розміру пільг. Рекомендовано, для поновлення надання пільг позивачу необхідно звернутись до органів Пенсійного фонду України із заявою про надання пільг, у якій зазначити, зокрема, відомості про склад сім'ї та перелік житлово-комунальних послуг, якими заявник користуєтесь. Також, зокрема, проінформовано, що пільги надаються або за зареєстрованим, або за фактичним місцем проживання особи, що має право на пільги.
Позивач вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, з огляду на що звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач як учасник бойових дій має право на субсидію відповідно до ч.1 ст.12 Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", таке право позивача законом не ставиться у залежність від наявності будь-яких умов, окрім наявності статусу «Учасника бойових дій», яке у позивача підтверджено та не оспорюється сторонами. Відповідачем не доведено наявність підстав припинення надання раніше призначеної житлової субсидії, визначені п.п.119-120 Положення №848.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позову з наступних підстав.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суспільні відносини з приводу соціального захисту учасників бойових дій регламентовані, зокрема, приписами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Так, згідно з п.п.4-5 ч.1 ст.12 Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено надання 75-процентної знижка плати за користування житлом, за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання з розрахунку площі житла у 21 кв. метр на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю, що встановлено для працездатних осіб.
Так, правовий статус заявника як учасника бойових дій, обставини адреси місця реєстрації заявника у якості отримувача пільг-учасника бойових дій, обставини користування заявником квартирою, обставини споживання заявником житлово-комунальних послуг адміністративним органом - у межах цієї справи не оспорюються і не спростовуються.
Колегія суддів зауважує, що відносини з приводу надання та споживання житлово-комунальних послуг урегульовані, зокрема, Законом України "Про житлово-комунальні послуги", статтею 6 якого встановлено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, зазначено, зокрема що індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб'єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору; управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Згідно з ч.2 ст.6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавцями комунальних послуг є: 1) послуг з постачання та розподілу природного газу - постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об'єкти газоспоживання споживача; 2) послуг з постачання та розподілу електричної енергії - енергопостачальник або інший суб'єкт, визначений законом; 3) послуг з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація; 4) послуг з постачання гарячої води - суб'єкт господарювання, який є власником (або володіє і користується на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води; 5) послуг з централізованого водопостачання - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; 6) послуг з централізованого водовідведення - суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення; 7) послуг з поводження з побутовими відходами - суб'єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.
Згідно з п. 2 Положення про реєстр осіб, які мають право на пільги (затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2003р. №117; далі за текстом - Положення №117) про пільговиків - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності), стать, адреса задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (перебування) або адреса фактичного місця проживання, адреса надання пільги, реквізити паспорта громадянина України (далі - паспорт), документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, свідоцтва про народження та документа, що підтверджує право на пільги, дати взяття та зняття з обліку, причина зняття з обліку, територія територіальної громади, в межах якої розташоване житлове приміщення, що є фактичним місцем проживання пільговика, за адресою якого він перебуває на обліку, номер картки пільговика, а також категорія пільговика та пільги;
Інформація про осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», вноситься до Реєстру диференційовано з урахуванням належності особи до визначеної підкатегорії.
Процедура надання учасникам бойових дій пільг з оплати житлово-комунальних послуг деталізована приписами постанови Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 р. № 373, якою і затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі за текстом - Порядок №373).
Відповідно до п. 3-1 Порядку № 373 (в редакції станом на день звернення позивача) для призначення пільг пільговики, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр), або їх законні представники звертаються з відповідною заявою про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою згідно з додатком (далі - заява), до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі:
починаючи з 1 грудня 2022 р. - до органів Пенсійного фонду України.
Для отримання пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу заява подається щороку.
Заяви з необхідними документами та/або відомостями приймаються від заявників:
органами Пенсійного фонду України - починаючи з 1 грудня 2022 р., у тому числі у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).
Згідно з п. 6 Порядку №373 на оплату житлово-комунальних послуг, виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із законом, кількості членів сім'ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначені статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених цін/тарифів (внесків) і державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування. Пільги в неопалювальному сезоні 2024 року на оплату послуги з постачання та розподілу електричної енергії пільговикам, житлові приміщення яких розташовані в населених пунктах Харківської області, надаються за наявності договору між суб'єктом господарювання, що надає комунальну послугу споживачу, та споживачем такої послуги незалежно від фактичної наявності/відсутності послуги з незалежних від споживача або суб'єкта господарювання, що надає комунальну послугу споживачу, причин.
Відповідно до абз. 1, 2 п. 7 Порядку № 373 визначено, що виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ “Ощадбанк» на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк» договору (далі - рахунок для виплати пільг).
За заявою пільговика, поданою структурному підрозділу з питань соціального захисту населення до 15 жовтня (15 травня), але не пізніше 15 жовтня 2022 р., у якій зазначаються виплатні реквізити, виплата пільги здійснюється у грошовій готівковій формі з початку опалювального (неопалювального) сезону.
Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов'язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.
Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 27 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ “Ощадбанк» відповідно до пункту 9 цього Порядку.
Починаючи із січня 2023 р. органи Пенсійного фонду України надають щомісяця до 27 числа управителям, об'єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу на оплату житлово-комунальних послуг у поточному місяці.
Судом встановлено, що позивачем 16.07.2024 заява подана до ГУ ПФУ в Харківській області, проте останнім не розглянута, рішення за вказаною заявою не прийнято, доказів зворотнього суду не надано.
Доводи відповідача щодо відсутності згідно із даними програмного комплексу ІКІС ПФУ Підсистеми «Призначення та виплати деяких соціальних виплат» мігрованої справи ОСОБА_1 не є підставами не розгляду заяви пенсійним органом, оскільки відсутність такої справи з урахуванням, що дані позивача включені до Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, що мають право на пільги, не впливає на можливість виконання ГУПФУ в Харківській області обов'язку щодо розгляду заяви позивача та призначення субсидії.
Жодних доводів та посилань на нормативно-правові акти щодо підстав не розгляду заяви позивача відповідачем ні до суду першої, ні до суду апеляційної інстанції не надано.
До того ж, відповідно до п.п. 1-3 постанови Кабінету Міністрів України № 1041 від 16.09.2022 "Про деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України" (далі - постанова № 1041) внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу.
Згідно з п. 5 постанови № 1041 Пенсійному фонду України, Національній соціальній сервісній службі, обласним та Київській міській державним адміністраціям (військовим адміністраціям) разом з органами місцевого самоврядування забезпечити інформування громадян про передачу функцій з призначення та виплати житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу, порядок реалізації права на отримання зазначених видів соціальної підтримки та порядок захисту інтересів у разі його порушення.
Відповідно до абз. 1 пункту 3 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (далі - Положення № 848) житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
Згідно з п.4 Положення №848 передбачає, що право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Відповідно до п. 119 Положення №848 за рішенням уповноваженого органу надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг); громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив уповноваженому органу про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення; настали умови, у тому числі під час отримання житлової субсидії, зазначені у підпунктах 2, 4, 8-10 пункту 14 цього Положення, виявлені, зокрема, на підставі рекомендацій Мінфіну, отриманих відповідно до Закону України Про верифікацію та моніторинг державних виплат; плата за житлово-комунальні послуги, витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги або витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку відповідно до договору, нормативно-правового або розпорядчого акта здійснюються третьою особою за її рахунок або виконавчим органом за рахунок коштів місцевого бюджету.
Згідно з п.120 Положення №848 визначено, що надання субсидії припиняється також за рішенням уповноваженого органу у разі, коли: виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи; громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачем порушено процедуру припинення виплати грошової компенсації позивачу за житлово-комунальні послуги, оскільки Положення №848 не містить такої підстави припинення виплати пільги як ненадання оновленого пакету документів та недопущення нецільового використання державних коштів .
Колегія суддів зазначає, що позивач як учасник бойових дій має право на субсидію відповідно до п.п.4-5 ч.1 ст.12 Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", таке право позивача законом не ставиться у залежність від наявності будь-яких умов, окрім наявності статусу «Учасника бойових дій», яке у позивача підтверджено та не оспорюється сторонами.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог в цій частині.
Крім того, задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача поновити ОСОБА_1 надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та провести нарахування та виплату за пропущений період з 30.04.2024 не є втручанням в дискреційні повноваження відповідача з огляду на наступне.
Згідно з Рекомендаціями Комітету Міністрів Ради Європи № R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Постановою Верховного Суду від 18.10.2018 у справі №806/1316/18 також визначено, що дискреційними є повноваженнями суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
З викладеного вбачається, що «власний розсуд» органів державної влади та місцевого самоврядування або осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування - це вибір між двома або більше альтернативами рішеннями, коли кожне відповідне рішення є законним, або юридично допустимим (правомірним). З цього випливає, що у разі якщо відсутня законна альтернатива прийняття правомірного рішення, не може йтися про прийняття рішення органом державної влади та місцевого самоврядування або особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування «на власний розсуд».
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач не мав можливості прийняти будь-яке інше законне альтернативне рішення, яке було б відмінним від рішення про нарахування та виплати субсидії з з 30.04.2024, оскільки, з огляду на визначену законом безумовність надання такої субсидії учасникам бойових дій та пов'язаність права позивача на субсидію виключно з наявністю статусу «Учасника бойових дій», з урахуванням того, що дані позивача з 2020 року включені до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, що мають право на пільги, єдиним правомірним рішенням відповідача у даному випадку мало бути поновлення виплати субсидії позивачу.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовані наведеними вище обставинами та нормативно - правовим обґрунтуванням, у зв'язку з чим підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області - залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.02.2025 по справі № 520/28763/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова
Судді О.В. Присяжнюк А.О. Бегунц