Рішення від 22.04.2025 по справі 440/3621/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/3621/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Алєксєєвої Н.Ю., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 16.10.2024 №054450002732 про відмову в перерахунку пенсії;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області зарахувати до страхового стажу періоди роботи згідно з трудовою книжкою серії НОМЕР_1 з 19.09.1985 по 06.09.1995 на Курахівському котельно - механічному заводі та здійснити перерахунок пенсії з дати звернення, а саме з 13 лютого 2025 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. Проте відповідач відмовив у перерахунку пенсії. При призначенні пенсії відповідачем не зараховано до страхового стажу період роботи з 19.09.1985 по 06.09.1995 на Курахівському котельно - механічному заводі. На думку позивача його трудовий стаж в повній мірі підтверджується даними трудової книжки та не потребує підтвердження додатковими уточнюючими документами. У зв'язку з чим позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, а також призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач позов не визнав. У наданому до суду відзиві на позов представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність. Зазначив, що розгляд заяви позивача заява про перерахунок пенсії від 13.02.2025 здійснено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в порядку звернення громадян, управління не приймало рішення про відмову у перерахунку пенсії, отже, жодним чином не порушило права та законні інтереси позивача у сфері пенсійного забезпечення.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.

У справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, суд дійшов наступних висновків.

З 03.01.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як отримувач пенсії за віком, призначеної відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Рішення відповідача від 16.10.2024 №054450002732 позивачу проведено перерахунок пенсії за віком.

13.02.2025 через вебпортал Пенсійного фонду України позивачем подано звернення щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи з 19.09.1985 по 06.09.1995 на Курахівському котельно - механічному заводі та проведення перерахунку пенсії.

Зазначене звернення розглянуто Головним управлінням відповідно до Закону України “Про звернення громадян» та листом від 10.03.2025 № 5490-3413/Б-02/8-0500/25 позивачу повідомлено, що відповідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 20.07.1983 до страхового стажу ОСОБА_1 не зараховано період роботи з 19.09.1985 по 06.09.1995, оскільки згідно з записами позивача прийнято на роботу в підприємство "Курахівський котельно-механічний завод", на печатці, якою засвідчений запис про звільнення, назва підприємства вказана як ВАТ "Курахівський механічний завод». Роз'яснено, що для зарахування вищевказаного періоду до страхового стажу необхідно надати заяву на проведення перерахунку пенсії, додавши до заяви уточнюючу довідку про перейменування підприємства видану на підставі первинних документів.

Позивач оскаржує рішення відповідача від 16.10.2024 №054450002732, як таке, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства та порушує його конституційні права.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV встановлено, що право на отримання пенсії та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідних для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Норми Закону № 1058-IV визначають порядок та умови перерахунку пенсії.

Перерахунок пенсії - це процедура зміни розміру призначеної пенсії у зв'язку зі зміною особистих обставин пенсіонера, поданням нових документів, ухваленням нових законодавчих актів, зміною соціальних стандартів тощо.

Масовий перерахунок пенсій здійснюється без звернення пенсіонера на підставі чинних або нових законодавчих актів та з урахуванням документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час перерахунку.

Органи Пенсійного фонду здійснюють масові перерахунки пенсій на підставі ухвалених нормативно-правових актів - (законів, постанов Кабінету Міністрів України).

Такі перерахунки:

- стосуються значної кількості пенсіонерів, особисті показники яких відповідають умовам, визначеним нормативно правовим актом;

- здійснюються автоматизованим способом і не передбачають звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України.

Зокрема, масові перерахунки здійснюють:

- відповідно до частин другої, третьої статті 42 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058) у зв'язку зі збільшенням:

- показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії;

- розміру мінімальної заробітної плати;

- розміру прожиткового мінімуму;

Індивідуальний перерахунок пенсії здійснюється за поданою пенсіонером заявою і додатковими документами, які є підставою для перегляду розміру призначеної пенсії.

У разі індивідуального перерахунку пенсіонер подає в територіальний орган Пенсійного фонду України заяву і додаткові документи (про стаж, заробіток, особливий статус тощо).

Індивідуальні перерахунки пенсій здійснюють пенсіонерам, які:

- виявили бажання перейти з одного виду пенсії на інший;

- за наявності інших обставин з урахування таких додаткових документів:

- про стаж, який не було враховано під час призначення/попереднього перерахунку пенсії;

- про заробітну плату за інші 60 місяців до 01.07.2000 р.;

- що підтверджують право на встановлення до пенсії надбавки, підвищення, додаткової пенсі, пенсії за особливі заслуги тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії або про її відстрочення та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (надалі - Порядок №22-1).

Пунктом 1.1. Розділу І Порядку №22-1 визначено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Відповідно до абз. 7 п. 1.1. Розділу І Порядку №22-1 передбачено, що днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Дослідивши зміст рішення від 16.10.2024 №054450002732 суд зазначає, що вказане рішення прийнято внаслідок "факт працевлаштування/звільнення", а не за індивідуальним звернення позивача з приводу зарахування до страхового стажу періоду роботи з 19.09.1985 по 06.09.1995, в т.ч. за заявою пенсіонера від 13.02.2025.

Відповідно до абз. 1 та 2 п. 1.1 розділу І Порядку №22-1, зокрема, заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява, зокрема, про перерахунок пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

Згідно з абз. 1, 2 та 3 п. 1.8 розділу І Порядку №22-1 днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Якщо заява про перерахунок пенсії подається через вебпортал або засобами Порталу Дія днем звернення за призначенням пенсії вважається дата реєстрації на вебпорталі або засобами Порталу Дія заяви разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).

Відповідно до абз. 1 та 2 п. 4.1 розділу IV Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.

Заяви, зокрема, про перерахунок пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Абзацами 3 та 4 пункту 4.1 розділу IV Порядку №22-1 визначено, що рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

За змістом п. 4.5 розділу IV Порядку №22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Таким чином, незалежно від наявності у особи права на призначення чи перерахунок пенсії, законодавством передбачена обов'язкова процедура прийняття органом Пенсійного фонду рішення, яка, серед іншого, пов'язана з поданням такою особою відповідної заяви про призначення/перерахунок пенсії з необхідними документами, а в разі недостатності таких документів орган Пенсійного фонду письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія).

Як вбачається з матеріалів справи, 13.02.2025 через вебпортал Пенсійного фонду України позивачем подано звернення щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи з 19.09.1985 по 06.09.1995 на Курахівському котельно - механічному заводі та проведення перерахунку пенсії.

Зазначене звернення розглянуто Головним управлінням відповідно до Закону України “Про звернення громадян» та листом від 10.03.2025 № 5490-3413/Б-02/8-0500/25 позивачу повідомлено, що відповідно трудової книжки серії НОМЕР_1 від 20.07.1983 до страхового стажу ОСОБА_1 не зараховано період роботи з 19.09.1985 по 06.09.1995, оскільки згідно з записами позивача прийнято на роботу в підприємство "Курахівський котельно-механічний завод", на печатці, якою засвідчений запис про звільнення, назва підприємства вказана як ВАТ "Курахівський механічний завод». Довідку про перейменування до заяви не додано. Роз'яснено, що для зарахування вищевказаного періоду до страхового стажу необхідно надати заяву на проведення перерахунку пенсії, додавши до заяви уточнюючу довідку про перейменування підприємства видану на підставі первинних документів.

Таким чином, за результатами опрацювання заяви відповідачем сформовано лист від 10.03.2025 № 5490-3413/Б-02/8-0500/25 роз'яснювального змісту.

Відповідно до ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування. Індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Обов'язковою ознакою як нормативно-правового, так і індивідуального акту є юридичний характер, тобто обов'язковість його приписів для відповідного суб'єкта (суб'єктів), дотримання якої забезпечується правовими механізмами.

Відтак, судовому захисту в адміністративних судах підлягають лише порушені права, свободи чи законні інтереси особи в публічно-правових відносинах. При цьому визначальним критерієм для вирішення питання про обґрунтованість вимог особи у розв'язанні публічно-правового спору є встановлення факту порушення відповідних прав, свобод чи інтересів такої особи.

Суд зазначає, що лист ГУПФУ в Донецькій області від 10.03.2025 № 5490-3413/Б-02/8-0500/25 не є правовим актом індивідуальної дії, отже не є рішенням суб'єкта владних повноважень, відповідно, не породжує для позивача правових наслідків, не є підставою для виникнення у нього будь-яких прав та обов'язків, отже ніяким чином не порушує охоронюваних законом прав та інтересів позивача, а є лише відповіддю на звернення позивача.

При цьому, матеріали справи не містять доказів прийняття відповідачем за наслідками розгляду заяви позивача відповідного рішення про перерахунок пенсії або про відмову у її перерахунку. Отже заява позивача за №ВЕБ-05001-Ф-С-25-026928 від 13.02.2025 у встановленому порядку розглянута не була, що не спростовано відповідачем у відзиві на позовну заяву.

Водночас, прийняття відповідного рішення за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії є компетенцією органу Пенсійного фонду, на розгляд якого вона передана.

Згідно з частиною 1статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За вимогами п. 1 ч. 1ст. 19 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, а також рішень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.

Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі, на виконання делегованих повноважень.

Враховуючи положення законодавства, під актом державного чи іншого органу слід розуміти юридичну форму рішень цих органів - офіційний письмовий документ, який породжує певні наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

Відповідно до ч. 1ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.

Враховуючи наведене, обов'язковою умовою захисту в адміністративному суді прав, свобод, інтересів позивача є одночасна наявність двох факторів: існування публічно-правових відносин між позивачем та відповідачем - суб'єктом владних повноважень, а також, наявність факту порушень прав, свобод, інтересів позивача, вчинених або допущених відповідачем у таких правовідносинах.

Таким чином, в розумінні КАС України, захист прав, свобод та інтересів осіб, завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів, з чого вбачається, що право на судовий захист не є абсолютним. Для того, щоб особі було надано судовий захист, суд має встановити, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем.

Вирішуючи спір, суд з'ясовує, чи існує у позивача право або законний інтерес; якщо так, то чи має місце його порушення, невизнання або оспорювання відповідачем; якщо так, то чи підлягає право або законний інтерес захисту і чи буде такий захист ефективний за допомогою того способу, який визначено відповідно до викладеної в позові вимоги. В іншому випадку у позові слід відмовити.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 14.06.2019 у справі №910/6642/18, від 21.01.2020 у справі №910/7815/18, від 11.02.2020 у справі №922/1159/19, від 16.07.2020 у справі №924/369/19.

Таким чином, ефективний спосіб захисту має бути таким, що відповідає змісту порушеного права та забезпечує реальне поновлення прав особи, за захистом яких вона звернулась до суду, відповідно до вимог законодавства.

На час розгляду означеної справи, фактичні обставини справи свідчать про те, що право позивача на перерахунок пенсії за віком в межах спірних правовідносин порушено фактично внаслідок не розгляду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області заяви позивача від 13.02.2025 згідно Порядку №22-1 та не прийняття відповідного рішення з порушеного питання.

Вищенаведене свідчить про відсутність предмету спору в частині позовних вимог щодо визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.10.2024 №054450002732, та, як наслідок, відсутність підстав для задоволення заявлених до суду позовних вимог зобов'язального характеру.

Згідно із частинами 1, 2статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із приписами статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на викладене, суд доходить висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84121) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Н.Ю. Алєксєєва