Справа № 420/11052/25
про залишення позовної заяви без руху
21 квітня 2025 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Державної установи «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України», Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
До суду звернулася ОСОБА_1 з позовною заявою до Міністерства юстиції України, Державної установи «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України», Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання протиправної бездіяльності Міністерства юстиції України щодо тривалої протиправної бездіяльності, більше 3 років не розробки внесення змін саме до діючого законодавства України (Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та постанов КМУ), та не направленні цих змін на узгодження до відповідних міністерств, Кабінету міністрів України та комітетів Верховної Ради України, Верховної Ради України в частині отримання грошової компенсації за неотримане житло для ветеранів ДКВС, після отримання клопотання від Департаменту з питань виконання кримінальних покарань за №8/3-5781/Гр/Вс, визнання противоправної бездіяльності Міністерства юстиції України щодо тривалої протиправної бездіяльності, більше 3 років не розробки внесення змін саме до діючого законодавства України (Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу У країни» та постанов КМУ), та не направленні цих змін на узгодження до відповідних міністерств, Кабінету міністрів України, та комітетів Верховної Ради України, в частині отримання грошової компенсації за неотримане житло для ветеранів ДКВС, після отримання моїх звернень, як ветерана служби ДКВС та звернень ветеранів ДКВС, що підтверджується скаргою направленою до Комітету з питань правової політики ВР України від 04-26/18-2022/150209 від 07.09.2022, зобов'язання Міністерства юстиції України розробити внесення змін саме до діючого законодавства України (Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та постанов КМУ), та направити на узгодження до відповідних міністерств, Кабінету міністрів України та комітетів Верховної Ради України, Верховної Ради України - в частині отримання грошової компенсації за неотримане житло для ветеранів ДКВС, зобов'язання Державної установи «Генеральна дирекція Держаної кримінально - виконавчої служби України» здійснити аналіз, та надати його суду, щодо стану забезпечення житлом саме ветеранів служби ДКВС, скільки ветеранів служби ДКВС перебуває на квартирній черзі, скільки ветеранів служби ДКВС отримали житло, скільки ветеранів служби ДКВС померло за період з 2017 року по 2025 рік не дочекавшись отримання житла згідно квартирної черги, розрахунок - через, яку кількість років перший ветеран служби ДКВС отримає житло проаналізувавши стан фінансування саме будівництва за попередні роки, чи є вважати отримання грошової компенсації за неотримане житло, більш реальним і дієвим механізмом виконати соціальний захист ветеранів служби ДКВС, тощо.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно із п. 9 ч. 1 ст. 4, п.4 ч.5 ст.160 КАС України, відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
В позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В позовній заяві позивач зазначає третім відповідачем Департамент з питань виконання кримінальних покарань, при цьому не заявляє жодних позовних вимог до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.
Таким чином позивачу належить уточнити позовні вимоги у відповідності до КАС України.
Відповідно до п.3 п.4 ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси і просити про їх захист шляхом: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно ч.1 ст.5 КАС України, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло, оскільки від якості позовної заяви, юридично правильного змісту позовних вимог, зазначення способу судового захисту залежить швидкий і ефективний розгляд справи.
Зміст позовних вимог впливає на з'ясування наявності підстав або перешкод для відкриття провадження у справі.
Тобто, предмет позову має бути визначений чітко та конкретизовано в прохальній частині позовної заяви.
Отже, визначитися з предметом спору має саме позивач, оскільки саме він є ініціатором судового процесу, а суд створює умови для реалізації ним процесуальних прав сторони спору.
Аналогічні висновки, викладені у постанові Верховного суду від 31.10.2018 року по справі №826/16958/17.
В прохальній частині позову позивач просить суд зобов'язати Державну установу «Генеральна дирекція Держаної кримінально - виконавчої служби України» вчинити певні дії, без визнання протиправними дій/бездіяльності відповідача.
Крім того, в позовній заяві позивач взагалі не обґрунтовує вимог до відповідача Державна установа «Генеральна дирекція Держаної кримінально - виконавчої служби України».
Таким чином позивачу необхідно надати до суду уточнену позовну заяву, з копіями для відповідачів.
Відповідно до ч.3 ст.161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
В позовній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору згідно п. 3 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», оскільки предметом позову є соціальний захист, житлові права ветеранів ДКВС.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 132 КАС України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначаються Законом України «Про судовий збір».
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» визначено коло осіб-позивачів, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях.
Зокрема, за приписами п. 3 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, що предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
При цьому, в поданому ОСОБА_1 позові спір полягає у встановленні наявності або відсутності бездіяльності суб'єкта владних повноважень щодо здійснення публічно-владних управлінських функцій, а не соціальних, трудових, сімейних, житлових прав позивача.
Крім того, на підтвердження обставин щодо незадовільного матеріального стану позивачем не надано до суду підтверджуючих доказів.
Інших підстав для звільнення від сплати судового збору позивачем не надано та судом з матеріалів позовної заяви не встановлено.
Відповідно до 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», з 1 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить - 3028 грн. Позивачем в цій справі заявлено 3 позовні вимоги немайнового характеру та похідну від них.
Таким чином, позивачу необхідно сплатити судовий збір за 3 вимоги немайнового характеру на рахунок Одеського окружного адміністративного суду у розмірі 3633,60 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання позивачем до Одеського окружного адміністративного суду оригіналу документу про сплату судового збору за подання позовної заяви, уточненої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи з урахуванням примірника для суду.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Державної установи «Генеральна дирекція Державної кримінально-виконавчої служби України», Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання протиправної бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,- залишити без руху.
Запропонувати позивачу усунути недоліки позовної заяви у 5-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом термін, позов буде повернуто позивачеві відповідно до приписів пункту 1 частини 4 статті 169 КАС України.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Леонід СВИДА