Ухвала від 22.04.2025 по справі 420/3719/24

Справа № 420/3719/24

УХВАЛА

22 квітня 2025 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого - судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/3719/23 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2024 року по справі №420/3719/24:

визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 компенсації втрати доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати;

зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 компенсацію втрат доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати належного грошового забезпечення за період з 29.01.2020 року по день її фактичної виплати, тобто по 22.12.2023 року, відповідно до Закону України від 19.10.2000 року №2050-ІІІ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» та Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 року №159.

Рішення набрало законної сили 07 травня 2024 року.

05 липня 2024 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №420/3719/24.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2024 року по справі №420/3719/24. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2024 року по справі №420/3719/24 у строк 30 днів з дня отримання копії даної ухвали суду.

09.04.2025р. до суду надійшов звіт ІНФОРМАЦІЯ_1 про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/3719/24 в обґрунтування якого зазначено наступне.

З метою виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2024, ІНФОРМАЦІЯ_3 у добровільному порядку було підготовлено розрахунок компенсації за втрату частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати індексації грошового забезпечення. У розрахунку була визначена наступна сума компенсації:

1. Сума виплаченої індексації грошового забезпечення згідно рішення суду становить: 145986,46 грн.

2. Індекс споживчих цін за період невиплати грошового доходу за період з вересня 2021 по листопад 2023 року складає 148,69.

3. Величина приросту індексу споживчих цін становить 48,69.

4. Сума компенсації становить 71080,81 грн.

В подальшому ІНФОРМАЦІЯ_3 щомісячно направлялись основні заявки-розрахунки на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 за серпень 2024 - березень 2025 років з метою виплати заборгованості ОСОБА_1 на виконання рішення суду, однак через відсутністю коштів вказані заявки не профінансовані.

Розглянувши звіт та клопотання, суд дійшов наступних висновків.

Статтею 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.

Порядок правового регулювання про накладення штрафу за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду визначений законодавчими положеннями статті 382 КАС України.

Так, згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч.2 ст.382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Відповідно до ч.3 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.

Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.

Суд враховує, що головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

При цьому, суд вважає за необхідне звернути увагу, що попри направлення відповідачем основних заявок - розрахунків на фінансування для виплати грошового забезпечення та підйомної допомоги військовослужбовцям, виконання рішень судів та видатків за КЕКВ 2800 «Інші поточні видатки» за напрямом грошового забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_3 за серпень 2024 - березень 2025 років з метою виплати заборгованості ОСОБА_1 на виконання рішення суду, рішення суду фактично не виконано.

Згідно ч.ч.1,2 ст.372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Суд зазначає, що дії, які вчинені відповідачем, не привели до виконання рішення суду, оскільки позивачу не виплачено нараховану заборгованість.

Враховуючи вищенаведене, з метою належного судового контролю за виконанням рішення у справі, яке набрало законної сили, суд вважає за необхідне, відповідно до ч.2,3 ст.382-3 КАС України, відмовити ІНФОРМАЦІЯ_1 у прийнятті звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/3719/23 та встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 новий строк для подання звіту про виконання судового рішення по справі №420/3719/23 протягом місяця з дати отримання цієї ухвали.

Керуючись ст. ст. 243, 252, 256, 295, 372, 382, 382-3 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити ІНФОРМАЦІЯ_1 у прийнятті у прийнятті звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/3719/23.

Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі №420/3719/23.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2024 року по справі №420/3719/24 у строк 30 днів з дня отримання копії даної ухвали суду.

Роз'яснити ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що у разі неподання звіту про виконання судового рішення або його невиконання у визначений судом новий строк, до нього може бути застосований штраф в розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Витребувати з ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) відомості про особу керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 відповідального за виконання рішення суду, а саме: прізвище, ім'я, по батькові, паспортні дані та РНОКПП.

Витребувану інформацію надати до Одеського окружного адміністративного суду у строк визначений судом для подання звіту

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції в порядку ст.295 КАС України.

Суддя К.С. Єфіменко