Справа № 420/29696/24
21 квітня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, про визнання протиправною та скасування вимоги,
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління ДПС в Одеській області, у якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу Головного управління ДПС в Одеській області про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5897-1532У від 14 травня 2024 року, відповідно до якої заборгованість фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 зі слати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 200 077,73 грн.
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказує на протиправність винесення податковим органом оскаржуваної вимоги про сплату боргу (недоїмки), оскільки відповідні нарахування згідно указаної вимоги були здійсненні за відсутності законних підстав, адже відповідач, отримавши заперечення на акт перевірки та додаткові документи і пояснення, що підтверджують відсутність вини позивача, зобов'язаний розглянути такі заперечення комісією контролюючого органу, а також повідомити платника податків про місце і час проведення розгляду матеріалів перевірки. Заперечення, додаткові документи і пояснення є невід'ємною частиною матеріалів перевірки. Однак, відповідач не повідомляв про час та місце розгляду наданих заперечень на акт перевірки, не розглядав комісією з питань розгляду заперечень та пояснень до актів перевірок, а надіслав листа про залишення без розгляду заперечень на акт перевірки та направив до Київського ВДВС у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5897-1532У від 14.05.2024.
Позивач також зауважує, що вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5897-1532У від 14 травня 2024 року на його адресу не надходила та не була ним отримана, про її існування ОСОБА_1 дізнався лише після ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження з її примусового виконання, в межах якого було накладено арешт на кошти позивача.
Ухвалою суду від 27.09.2024 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Від відповідача до суду надійшла заява із письмовими пояснення по суті спору, які фактично за своїм змістом є запереченнями проти позову, у яких зазначає про необґрунтованість позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову. У своїх доводах відповідач вказує на те, що у зв'язку з припиненням господарської діяльності та зняття з обліку за №1815510702882 від 20.11.2018 року ОСОБА_1 , Управлінням оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області проведена позапланова невиїзна перевірка фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками та іншого законодавства за період з 01.01.2017 року по 20.11.2018 року, за результатами якої складено акт №4443/15-32-24-03/ НОМЕР_1 від 09.02.2024. Копія наказу про проведення документальної позапланової №10727-п від 18.12.2023 року та повідомлення Головного управління ДПС в Одеській області від 20.12.2023 року №7123/15-32-24-05 про дату початку та місце проведення документальної позапланової невиїзної перевірки направлено засобами поштового зв'язку на податкову адресу ФОПП ОСОБА_1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення від 21.12.2023 року № 0600071439442, яке повернуто 21.02.2024 року за закінченням терміну зберігання. Перевірка проводилась з 30 січня 2024 року по 05 лютого 2024 року. Так, попередньою позаплановою невиїзною перевіркою ФОПП ОСОБА_1 , (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ), з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками та іншого законодавства за період з 01.01.2017 року по 20.11.2018 року, за результатами якої складено акт №16885/15-32-24-05/ НОМЕР_1 від 22.06.2023 року, встановлено заниження чистого оподатковуваного доходу на який нараховується, зокрема, єдиний соціальний внесок (порушення описане у п.2.1.2 акту позапланової невиїзної перевірки №16885/15-32-24-05/2722801259 від 22.06.2023року). Перевіркою правильності визначення чистого оподатковуваного доходу відображеного в деклараціях про доходи, з даними про суми оподатковуваного доходу, визначеними в ході перевірки встановлено заниження суми чистого доходу за 2017 рік на суму - 3 864 539,20 грн; за 2018 рік на суму 193 270,0 гривень. Сума чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок 2017-2018 визначена актом № 16885/15-32-24-05/2722801259 від 22.06.2023. Перевіркою правильності нарахування єдиного внеску з сум доходу, на який нараховується єдиний внесок у розмірі 22% за період: - з 01.01.2017 по 31.12.2017 рік; - з 01.01.2018 по 20.11.2018 рік встановлено, що ФО-ПП ОСОБА_1 здійснював господарську діяльність на загальній системі оподаткування. Перевіркою правильності нарахування єдиного внеску з сум доходу, на який нараховується єдиний внесок у розмірі 22,00%, встановлено порушення пункту 2 частини 2 статті 6, пункту 2 частини 1 статті 7 розділу III Закону № 2464 за результатами чого занижено суму єдиного внеску з сум доходу на загальну суму 135828,69 грн ( табл.1), у тому числі: за 2017 рік у сумі 100599,47 грн. (по терміну сплати до 09.02.2018); за 2018 рік у сумі 35229,22 грн. (по терміну сплати 09.02.2019). Відповідач зауважує, що відповідно до вимог чинного законодавства, фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності. Аналізуючи відомості згідно баз даних Інформаційні комунікаційні системи ІКС «Податковий блок» загальна сума заборгованості ОСОБА_1 , станом на дату подання письмового пояснення становить - 200 077,73 грн. На підставі цих даних Головне управління ДПС в Одеській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5897-1532У від 14.05.2024 року, відповідно до вимог чинного законодавства. Відповідно до вищезазначеного, вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5897-1532У від 14.05.2024 року Головного управління ДПС в Одеській області є правомірною та законною. Станом на дату подання письмового пояснення сума заборгованості ОСОБА_1 з єдиного соціального внеску не погашена, що є підтвердженням, що вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2128 від 15.01.2024 року Головного управління ДПС в Одеській області є обґрунтованою.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи (позові), суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 у період p 22.12.2003 по 20.11.2018 був зареєстрований як фізична особа - підприємець, види діяльності: 46.49 Оптова торгівля іншими товарами господарського призначення (основний), 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів. Взято на облік в ГУ ДПС в Одеській області, Київська ДПІ (1551) - 22.12.2003, перебував на загальній системі оподаткування, був платником податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності, податку на доходи фізичних осіб від з найманих працівників, податку на додану вартість, єдиного соціального внесу, військового збору.
Згідно матеріалів справи, у період з 30 січня 2024 року по 05 лютого 2024 року Управлінням оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС в Одеській області проведена позапланова невиїзна перевірка фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками та іншого законодавства за період з 01.01.2017 року по 20.11.2018 року, за результатами якої складено акт № 4443/15-32-24-03/ НОМЕР_1 від 09.02.2024.
Відповідно до висновків акту перевірки №4443/15-32-24-03/ НОМЕР_1 від 09.02.2024, документальною позаплановою перевіркою встановлено порушення п.2 ч.2 ст.6, п.2 ч.1 ст.7, п.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464 від 08.07.2010, за результатами чого занижено суму єдиного внеску з сум доходу на загальну суму 135828,69 грн , у тому числі: за 2017 рік у сумі 100599,47 грн (по терміну сплати до 09.02.2018); за 2018 рік у сумі 35229,22 грн (по терміну сплати 09.02.2019).
У ході проведення перевірки було також встановлено, що попередньою позаплановою невиїзною перевіркою фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 , (р.н.о.к.п.п.: НОМЕР_1 ), з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками та іншого законодавства за період з 01.01.2017 року по 20.11.2018 року, за результатами якої складено акт №16885/15-32-24-05/ НОМЕР_1 від 22.06.2023 року, встановлено заниження чистого оподатковуваного доходу на який нараховується, зокрема, єдиний соціальний внесок (порушення описане у п.2.1.2 акту позапланової невиїзної перевірки №16885/15-32-24-05/2722801259 від 22.06.2023 року). Перевіркою правильності визначення чистого оподатковуваного доходу, відображеного в деклараціях про доходи, з даними про суми оподатковуваного доходу, визначеними в ході перевірки, встановлено заниження суми чистого доходу за 2017 рік на суму - 3 864 539,20 грн; за 2018 рік на суму 193 270,0 гривень. Сума чистого оподатковуваного доходу, на який нараховується єдиний внесок 2017- 2018 визначена актом №16885/15-32-24-05/2722801259 від 22.06.2023. Перевіркою правильності нарахування єдиного внеску з сум доходу, на який нараховується єдиний внесок у розмірі 22,00%, встановлено порушення пункту 2 частини 2 статті 6, пункту 2 частини 1 статті 7 розділу III Закону № 2464 за результатами чого занижено суму єдиного внеску з сум доходу на загальну суму 135828,69 грн ( табл.1), у тому числі: за 2017 рік у сумі 100599,47 грн. (по терміну сплати до 09.02.2018); за 2018 рік у сумі 35229,22 грн. (по терміну сплати 09.02.2019).
18.03.2024 Головним управлінням ДПС в Одеські області винесено вимогу №Ф-10518/1532240520, якою повідомлено, що заборгованість (недоїмка, штраф, пеня) зі сплати єдиного внеску ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , становить 135828,69 грн, відповідно до ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи податкових органів і акта документальної перевірки №4443/15-32-24-05/2722801259 від 09.02.2024, яку податковий орган вимагав сплатити.
Також, з матеріалів справи вбачається, що 18.03.2023 розглянувши матеріали перевірки акт №4443/15-32-24-05/2722801259 від 09.02.2024 ФОПП ОСОБА_1 з питань дотримання вимог законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яким виявлено порушення п.2 ч.2 ст.6, п.2 ч.1 ст.7, п.8 ст.9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і за наслідками якої донараховано 135 828,69 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі п.3 ч.11 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області винесено рішення №10526/1532240520 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким застосовано до ФОПП ОСОБА_1 штрафні санкції в розмірі 10% суми недоплати згідно розрахунку штрафних санкцій, в сумі - 67 914,35 грн.
В матеріалах справи наявні докази, які засвідчують факт направлення на адресу позивача ОСОБА_1 акту перевірки №4443/15-32-24-05/ НОМЕР_1 , вимоги №1051/1532240520, рішення по ЄСВ.
14.05.2024 Головним управлінням ДПС в Одеські області винесено вимогу №Ф-5897-1532 У, якою повідомлено, що станом на 28 червня 2024 року заборгованість (недоїмка, штраф, пеня) зі сплати єдиного внеску ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , становить 200 077,73 грн, відповідно до ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи податкових органів, яку податковий орган вимагав сплатити.
За інформацією указаної вище вимоги, загальна сума заборгованості позивача зі сплати єдиного внеску становила 200 077,73 грн, з яких: недоїмка - 132 163,38 грн та штраф - 67194,35 грн.
Не погоджуючись з винесеною вимогою, ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
Отже, спір між сторонами виник з підстав правомірності та обґрунтованості винесення відповідачем вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5897-1532У від 14 травня 2024 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх прав та обов'язків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 (далі-Закон №2464-VI), єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно із приписами п. 6, 10, ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI, недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
В силу абз.1 п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464-VI, платниками єдиного внеску є роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Отже, позивач в розумінні зазначених норм Закону є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктами 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Статтею 9 Закону № 2464-VI визначені порядок обчислення і сплати єдиного внеску, зокрема, сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.
Частиною 8 ст. 9 Закону № 2464-VI передбачено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно із п.12 ст.9 Закону № 2464-VI, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно до ч.4 ст.25 Закону № 2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі.
Порядок обміну інформацією між податковими органами та органами державної виконавчої служби визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику.
У випадках, зазначених в абзаці одинадцятому цієї частини, податковий орган також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.
Відповідно до ч.5 ст.25 Закону № 2464-VI, вимога податкового органу про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.
Згідно із ч.6 ст.25 Закону № 2464-VI, за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Приписами п.п.2, 3, 5 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 року за № 508/26953 (далі - Інструкція № 449), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що в разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції.
Органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо: платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску.
Орган доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня узгодження вимоги (набрання нею чинності): вносить вимогу про сплату недоїмки до Єдиного державного реєстру виконавчих документів та пред'являє її до виконання в порядку, встановленому законом (після початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів); надсилає її в порядку, встановленому законом, до органу державної виконавчої служби (до початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів).
Якщо платник частково сплатив суми недоїмки, та/або фінансових санкцій, та/або пені, зазначені у вимозі, до завершення строку остаточного узгодження, до органів державної виконавчої служби/органів Казначейства вимоги, які набрали чинності, пред'являються з урахуванням погашених сум боргу на дату пред'явлення.
Пунктом 7 розділу VI Інструкції № 449 установлено, що якщо протягом наступного базового звітного періоду сума боргу (недоїмки) платника зросла, після проходження відповідних процедур узгодження та оскарження вимога про сплату боргу (недоїмки) подається до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства тільки на суму зростання боргу (недоїмки).
Під сумою зростання боргу (недоїмки) для цілей цього пункту необхідно розуміти: позитивне значення різниці між сумою боргу платника за даними інформаційної системи органів доходів і зборів станом на кінець календарного місяця та сумою боргу, зазначеною у пред'явленій до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства вимозі, зменшене на суму сплат(и) після такого пред'явлення, якщо сума сплат(и) не більша за суму боргу, зазначену у пред'явленій до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства вимозі; позитивне значення різниці між сумою боргу платника за даними інформаційної системи органів доходів і зборів станом на кінець календарного місяця та сумою сплат(и) після пред'явлення до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства вимоги, зменшене на суму боргу, зазначену в такій вимозі, якщо сума сплат(и) менша за суму боргу, зазначену у пред'явленій до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства вимозі.
З аналізу викладеного вбачається, що контролюючий орган має сформувати і надіслати (вручити) вимогу про сплату боргу (недоїмки) на всю суму недоїмки, яку платник єдиного внеску має на кінець календарного місяця. У випадку збільшення суми боргу (недоїмки) загальний порядок формування вимоги не змінюється, але наступна вимога про сплату боргу (недоїмки) подається до органу державної виконавчої служби або до органу Казначейства тільки на суму зростання боргу (недоїмки).
Під час розгляду справи судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС в Одеській області, Київська ДПІ та відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI є платником єдиного внеску.
18.03.2024 Головним управлінням ДПС в Одеські області було винесено вимогу №Ф-10518/1532240520, якою повідомлено, що заборгованість (недоїмка, штраф, пеня) зі сплати єдиного внеску ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , становить 135828,69 грн, відповідно до ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи податкових органів і акта документальної перевірки №4443/15-32-24-05/2722801259 від 09.02.2024, яку податковий орган вимагав сплатити.
Також, 18.03.2023 розглянувши матеріали перевірки акт №4443/15-32-24-05/2722801259 від 09.02.2024 ППФО ОСОБА_1 з питань дотримання вимог законодавства, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яким виявлено порушення п.2 ч.2 ст.6, п.2 ч.1 ст.7, п.8 ст.9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і за наслідками якої донараховано 135 828,69 грн. єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, на підставі п.3 ч.11 ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заступником начальника Головного управління ДПС в Одеській області винесено рішення №10526/1532240520 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, яким застосовано до ППФО ОСОБА_1 штрафні санкції в розмірі 10% суми недоплати згідно розрахунку штрафних санкцій, в сумі - 67 914,35 грн.
В матеріалах справи наявні докази, які засвідчують факт направлення на адресу позивача ОСОБА_1 акту перевірки №4443/15-32-24-05/ НОМЕР_1 , вимоги №1051/1532240520, рішення по ЄСВ.
Суд зауважує, що указані рішення податкового органу позивачем не оскаржені, доказів іншого до суду не надано та не доводиться позивачем.
14.05.2024, у зв'язку із тим, що відповідно до даних інформаційної системи податкових органів, обліковувалась заборгованість по єдиному соціальному внеску у сумі 200077,73 грн, з яких недоїмка - 132 163,38 грн та штрафи - 67914,35 грн, Головним управлінням ДПС в Одеські області винесено вимогу №Ф-5897-1532 У, якою повідомлено, що станом на 28 червня 2024 року заборгованість (недоїмка, штраф, пеня) зі сплати єдиного внеску ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , становить 200 077,73 грн, відповідно до ст.25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та на підставі даних інформаційної системи податкових органів, яку податковий орган вимагав сплатити.
Суд звертає увагу, що позивачем в підтвердження своєї позиції щодо неправильності розрахунку суми боргу з ЄСВ жодних доказів надано не було.
Також, позивач у позові не спростовує наявність у нього заборгованості, а лише вказує на порушення порядку прийняття спірної вимоги.
Відповідачем, в свою чергу, у якості доказів правомірності визначення суми недоїмки, зазначеної у спірній вимозі, долучено до матеріалів справи письмові докази, за якими у позивача виникла наявна заборгованість зі сплати єдиного внеску, що й стало підставою для формування спірної вимоги.
З приводу доводів позивача, що відповідачем винесено спірну вимогу без розгляду наданих на Акт перевірки від 09.02.2024 №4443/15-32-24-05-09/2722801259 суд зазначає, що Головним управлінням ДПС в Одеській області такі заперечення позивача були отримані 17.07.2024 (вх.80801/6).
19.07.2024 на адресу ОСОБА_1 податковим органом направлено листа №9438/КПР/15-32-24-05-06, яким повідомлено, що Головним управлінням ДПС в Одеській області за результатами документальної позапланової перевірки ФОПП ОСОБА_2 , РНОКГТП НОМЕР_1 складено акт від 09.02.2024 №4443/15-32-24-05-09/ НОМЕР_1 який надіслано засобами поштового зв'язку на податкову адресу платника податків. Однак, акт перевірки 05.03.2024 року повернувся до Толового управлінням ДПС в Одеській області з позначкою пошти «за закінченням терміну зберігання». У зв'язку з чим, платнику податків у подальшому, винесено податкові повідомлення - рішення, які також надіслано засобами поштового зв'язку на податкову адресу. Відповідно до ст. 42 Кодексу «У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення». Відповідно до пункту 86.7 статті 86 Кодексу «У разі незгоди платника податків або його представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки (крім документальної позапланової перевірки, проведеної у порядку, встановленому підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу), вони мають право подати свої заперечення та додаткові документи і пояснення, зокрема, але не виключно, документи, що підтверджують відсутність вини, наявність пом'якшуючих обставин або обставин, що звільняють від фінансової відповідальності відповідно до цього Кодексу, до контролюючого органу, який проводив перевірку платника податків, протягом 10 робочих днів з дня, наступного за днем отримання акта (довідки)...».
Враховуючи викладене, Головне управління ДПС в Одеській області залишило без розгляду заперечення позивача на Акт перевірки.
Розглянувши додані до позову заперечення позивача на акт перевірки, які ним направлялись на адресу податкового органу, суд не встановив наявності підстав, які б указували на неправомірність формування податкової вимоги. Зазначені позивачем доводи загалом стосуються протиправності, на його думку, донарахування податкових зобов'язань зі сплати єдиного внеску під час проведення попередньої перевірки у 2023 році. Однак, доказів оскарження результатів цієї перевірки, доказів скасування рішень, прийнятих податковим органом на підставі зроблених під час проведення у 2023 році перевірки платника, не надано.
Підсумовуючи викладене, суд вважає, що відповідачем було правомірно та обґрунтовано винесено спірну вимогу.
Судовий збір у відповідності до ч.2 ст. 139 КАС України не розподіляється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління ДПС в Одеській області, код ЄДРПОУ ВП 44069166, адреса місця проживання: вул.Семінарська, 5, м.Одеса, 65044.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА