Ухвала від 22.04.2025 по справі 420/14244/24

Справа № 420/14244/24

УХВАЛА

22 квітня 2025 року

м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд к складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивачка) до Головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (відповідач-2), в якому позивач просить:

визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 909190849196 від 10.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 ;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Луганській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" та здійснити перерахунок і виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) на підставі довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації від 12.03.2024 року № 1 та № 2 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі з дати звернення 03.04.2024 року;

стягнути солідарно з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області судовий збір у розмірі 1211,20 грн. на користь ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області прийнято рішення № 909190849196 від 10.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії у зв'язку з тим, що Законом "Про державну службу" №889 не передбачено проведення перерахунків пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом "Про державну службу" №3723, підстави проведення перерахунку на підставі наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 1 та № 2 від 12.03.2024, виданих Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації відсутні. Позивачка не погоджується з рішенням, вважає його неправомірним. Вказує, що Закон України "Про державну службу" в питанні пенсійного забезпечення державних службовців відсилає до норм загального Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який прямо передбачає можливість перерахунку пенсій чи перехід на інший вид пенсії і не містить будь-яких обмежень в цьому праві для такої категорії пенсіонерів як державні службовці, а тому доводи ГУ ПФУ в Одеській області про те, що чинне законодавство не передбачає перерахунку пенсій державним службовцям, є також безпідставними. На момент звернення за призначенням пенсії як державному службовцю позивачка досягла необхідного 60-ти річного віку, на державній службі не перебувала, має необхідний понад 47 років загальний стаж, в тому числі 32 роки на державній службі, що стверджується записами трудової книжки серії НОМЕР_1 від 07.02.1977 та розрахунком стажу, що міститься в матеріалах пенсійної справи та не заперечується відповідачем, а тому має право на призначення пенсії як державному службовцю в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Ухвалою суду від 15.05.2024 позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою від 05.06.2024 відкрито провадження у справі, вирішено проводити розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику представників сторін в судове засідання. Зобов'язано ГУ ПФУ в Луганській області протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду копію рішення про призначення пенсії позивачці за віком відповідно до Закону "Про державну службу", розрахунок призначеної пенсії, копію заяви позивачки від 03.04.2024 року з додатками.

Відповідач-1 (Головне управління ПФУ в Луганській області) у відзиві на позов не визнає позовні вимоги, посилаючись на те, що Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Одеській області прийнято рішення № 909190849196 від 10.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії, яке мотивоване тим, що Законом №889 не передбачено проведення перерахунків пенсії, тобто для проведення перерахунку на підставі наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 1 та № 2 від 12.03.2024, виданих Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, підстави відсутні. Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не опрацьовувало заяву ОСОБА_1 від 03.04.2024 та не виносило оспорюване рішення № 909190849196 від 10.04.2024 про відмову у перерахунку пенсії, тому Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області об'єктивно позбавлене можливості надати обґрунтований відзив на позовну заяву, оскільки Управлінню не відомі підстави та умови прийняття вищезазначеного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Відповідач-2 (Головне управління ПФУ в Одеській області ) надало відзив, в якому вважає позовні вимоги незаконними та такими, що не підлягають задоволенню. На момент звернення позивачки із заявою про перерахунок пенсії законодавством України не передбачено можливості перерахунку органами Пенсійного фонду України пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям, в тому числу і за довідками за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією.

Пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889 визначено лише право державних службовців за певних умов на призначення пенсії за віком відповідно до ст. 37 закону №3723, а згідно п. 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213 з 01.06.2015 скасовано норми що давали можливість для перерахунку раніше призначених пенсій, тому для перерахунку, обчислення пенсії згідно окладу державного службовця на підставі довідки про складові заробітної плати за 2024 рік не має законних підстав. Тобто, з 1 червня 2015 року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про державну службу", не перераховуються.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" (далі - Постанова №1013) внесено зміни, зокрема до Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення розмірів визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (далі - Постанова №865), яким виключено п. 4 Постанови №865 щодо порядку обчислення заробітної плати для проведення перерахунку пенсії державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України та внесено зміни до п. 5 в частині надання довідок про заробітну плату.

Враховуючи те, що Закон №889 починаючи з 01.06.2015 не передбачає проведення перерахунку пенсій, в тому числі призначених згідно із Законом №3723, а Постановою №1013 виключено п. 4 Постанови №865, підстави проведення перерахунку пенсій, який було передбачено ст. 37-1 Закону №3723, відсутні.

Пунктом 4 "Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622, визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків від суми їхньої заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням не є державними службовцями - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зміни до Постанови КМУ від 14.09.2016 №622 поки не внесено, а за таких умов відсутній порядок врахування складових заробітної плати за посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності в державному органі відповідних посад державної служби) державного органу, що здійснив класифікацію посад державної служби.

10 грудня 2015 прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, - Закон України "Про державну службу" № 889-УШ. У зв'язку з набуттям з 1 травня 2016 чинності зазначеним Законом, положення Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону № 889-УІП).

Звертає увагу суду, що законодавець чітко окреслив правила, що підлягають застосуванню при призначенні пенсії державним службовцям після 01.05.2016, а саме ті з них, що ст. 37 Закону №3723 встановлені для осіб, які мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону №3723. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із врахуванням вимог ч. 3 ст. 27 Закону №1058.

Законом України від 10.12.2015 № 889 "Про державну службу", який набрав чинності з 01.05.2016, не передбачено перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням посадових окладів. Законодавство не регламентує ані права особи на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати, ані порядок і умови здійснення такого перерахунку. Аналогічний правовий висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 29.08.2018 у справі №555/2183/16-а, від 26.02.2020 у справі №508/808/16-а, від у справі № 826/16182/18, від 22.04.2021 у справі №712/10182/17, від у справі № 373/2149/16-а, від 13 лютого 2018 року у справі № 697/2282/17 та від 05 березня 2019 по справі №226/1478/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Луганській області.

В позові ОСОБА_1 вказує, що за матеріалами пенсійної справи з 06.07.2017 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-ІІІ. Оскільки позивачка продовжувала працювати, їй виплачувалась пенсія в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".29.02.2024 позивачка звільнена з державної служби. У зв'язку з цим з 01.03.2024 має право на поновлення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі, призначеному згідно заяви від 06.07.2017.

Заявою від 13.03.2024 позивачка просила ГУ ПФУ в Луганській області провести перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" як звільненому держслужбовцю та при проведенні перерахунку врахувати довідки про заробітну плату для призначення пенсії державного службовця № 1 та № 2 від 12.03.2024, видані Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації,

Відповідач-1 надав суду копію рішення ГУ ПФУ у м. Києві від 01.04.2024 за розглядом заяви позивачки від 25.03.2024 про перехід на інший вид пенсії - на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Відмова мотивована тим, що в 2017 році позивачці вже була призначена пенсія за віком за Законом "Про державну службу", і вона має право на поновлення виплати цієї пенсії в належному розмірі без врахування довідок про складові заробітної плати станом на день звільнення.

03.04.2024 ОСОБА_1 подала заяву про поновлення виплати пенсії за віком з довідками про складові заробітної плати заробітної плати для призначення пенсії державного службовця №1 та №2 від 12.03.2024, видані Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації станом на люти 2024 року.

Пунктом 5 статті 45 Закону №1058 передбачено, що документи про перерахунок пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду не пізніше 10 днів з дня їх надходження та приймає рішення про перерахунок або відмову в перерахунку пенсії. Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, розгляд заяви від 03.04.2024 провадився за принципом "екстериторіальності" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.04.2024 №909190849196 відмовлено в перерахунку пенсії за віком згідно Закону №889. В рішенні вказано, що позивачка з 2017 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" № 889, яким не передбачено проведення перерахунків пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом № 3723, підстав для проведення перерахунку на підставі наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця № 1 та № 2 від 12.03.2024, виданих Департаментом агропромислового розвитку Луганської обласної державної адміністрації, немає. З 01.03.2024 заявниці розраховано виплату пенсії згідно Закону України "Про державну службу", як особі що звільнена з посади, з урахуванням уточнених довідок про складові заробітної плати від 13.03.2018 №14/7/450 та від 12.04.2018 №14/7/462 (станом на дату звернення за призначенням пенсії 06.07.2017).

Позивачка вважає, що розмір пенсії слід обчислювати із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Вказує, що подані довідки про складові заробітної плати містять відомості про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за останньою займаною позивачем посадою та про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією). Зазначені довідки є джерелом інформації про доходи позивача, що випливають на правильність обчислення пенсії.

У силу ч.4 ст.9, 90, 211, 242 КАС України рішення суду має бути законним, обґрунтованим та вмотивованим.

Тому дотримання судом вимог ст.129 Конституції України зумовлює виникнення потреби у витребуванні за ініціативою суду доказів у цілях встановлення як об'єктивної істини, так і факту існування порушеного права (ущемленого інтересу) заявника.

Відповідно до частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За змістом частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини 3 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Згідно з частинами 6, 7 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України, будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.

Сторони не надали суду документального підтвердження виду пенсії, яка була призначена позивачці в 2017 році, як державному службовцю за Законом України "Про державну службу" або за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". З рішення ГУ ПФУ в м. Києві від 22.03.2024 № 909190849196 вбачається, що позивачка отримує пенсію за Законом №1058, а в рішенні ГУ ПФУ в Одеській області від 10.04.2024 № 909190849196 зазначається, що позивачка отримує пенсію за Законом України "Про державну службу" № 889.

Також суд встановлено, що копія пенсійної справи надана не в повному обсязі, рішення про призначення пенсії позиваці відсутні.

Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне витребувати у сторін додаткові докази.

Керуючись ст. 80, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Запропонувати позивачці протягом п'яти днів з дня отримання ухвали надати суду - докази призначення пенсії в 2017 році.

Зобов'язати Головне управління ПФУ в Луганській області протягом п'яти днів з дня отримання ухвали надати суду: копію пенсійної справи ОСОБА_1 , копію заяви ОСОБА_1 від 06.07.2017, копію рішення про призначення пенсії позивачці в 2017 році,

Зобов'язати Головне управління ПФУ в Одеській області протягом п'яти днів з дня отримання ухвали надати суду: копію пенсійної справи ОСОБА_1 , копію заяви ОСОБА_1 від 06.07.2017, копію рішення про призначення пенсії позивачці в 2017 році.

Роз'яснити відповідачам, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин. Роз'яснити, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА