про відкриття провадження в адміністративній справі
21 квітня 2025 року Київ № 320/18511/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Жукова Є.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
за позовомОСОБА_1
доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
провстановлення протиправною та нечинною постанови у частині,
13 квітня 2025 року через систему «Електронний суд» ОСОБА_1 звернувся до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому просить суд:
- визнати протиправними та нечинними положення підпункту 2 пункту 2.5.1 глави 2.5 розділу ІІ 3. Порядку (методика) визначення розміру штрафів, які накладаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, який затверджено Постановою Відповідача 29.09.2023 № 1800 а саме: «Крім того, НКРЕКП застосовує зменшення розміру штрафу у разі якщо порушення та наслідки порушення були повністю усунуті порушником: до прийняття рішення про проведення відповідної перевірки (зменшення на 100%); до останнього дня строку проведення відповідної перевірки (зменшення на 50%); до початку розгляду питання щодо відповідальності ліцензіата на засіданні НКРЕКП (зменшення на 30%)».
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.04.2025 позов розподілено судді Жуковій Є.О.
Положеннями ст. 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими вказаним Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Предметом адміністративної справи є нормативно-правовий акт, у зв'язку з чим справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження (частина 8 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частиною 1 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Поряд з позовною заявою, представником позивача заявлено клопотання про витребування доказів, в якому заявник просить суд витребувати у відповідача наступну інформацію та документи, які її підтверджують: «Чи розглядалась на засіданні НКРЕКП Скарга Замовника від 29.01.2025? Чи виносилась на розгляд НКРЕКП Скарга Замовника від 29.01.2025? Дату проведення НКРЕКП перевірки за Скаргою Замовника від 29.01.2025».
Розглянувши вказане клопотання про витребування доказів, суд зважає на таке.
Частиною 1 ст. 80 КАС України визначено, що учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, має право подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
При цьому відповідно до п.2 ч. 2 ст. 80 КАС України у клопотанні про витребування доказів повинно бути зазначено обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати.
Згідно норми ч. 3 цієї статті про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Всупереч вимогам ст. 80 КАС України, у клопотанні про витребування доказів представник позивача не зазначив обставин, які можуть підтвердити докази, про витребування яких він клопоче, або аргументи, які вони можуть спростувати.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що клопотання про витребування доказів є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 12, 80, 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Відкрити провадження у справі №320/18511/25. Здійснювати розгляд адміністративної справи за правилами загального позовного провадження.
2. Відмовити у задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів.
3. Призначити справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні, яке відбудеться 28 травня 2025 року о 12:00 в Київському окружному адміністративному суді за адресою: місто Київ, бульвар Лесі Українки, 26-а, 1 під'їзд, 4 поверх, зал №2.
Викликати для участі в підготовчому засіданні учасників справи (їх представників).
4. Запропонувати відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
Попередити відповідача, що відповідно до частини 4 статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
5. Запропонувати позивачу протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив.
6. Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг опублікувати оголошення про оскарження підпункту 2 пункту 2.5.1 глави 2.5 розділу ІІ 3. Порядку (методика) визначення розміру штрафів, які накладаються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, який затверджено Постановою Відповідача 29.09.2023 № 1800 у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.
Роз'яснити відповідачу, що таке оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи (частина 5 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України).
Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання (частина 6 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України).
7. Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у підготовче судове засідання надати докази опублікування оголошення.
8. Запропонувати сторонам подати до суду всі наявні заяви та клопотання до закінчення підготовчого засідання.
9. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
10. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення в порядку, визначеному статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Жукова Є.О.