21 квітня 2025 року м.Київ №320/13770/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Лисенко В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АР КОМ" до Державної служби України з безпеки на транспорті (Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві), третя особа: Приватне підприємство "Боб-Транс" про визнання протиправною та скасування постанови,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось ТОВ "АР КОМ" з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Відділ державного нагляду (контролю) у Київській області), у якому просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову №345379 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.09.2022.
В обґрунтування позовної заяви позивач стверджує, що в розумінні Закону України "Про автомобільний транспорт", позивач не є автомобільним перевізником, оскільки 02.08.2022 транспортний засіб, зазначений в акті №339223 від 02.08.2022 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, не належить позивачеві і на момент проведення габаритно-вагового контролю в оренді у позивача не перебував. Вказаним транспортним засобом DAF (р/н НОМЕР_1 ) з напівпричепом марки STAS (р/н НОМЕР_2 ) ПП «Боб-Транс» надавало позивачеві послуги перевезення вантажу в якості перевізника в рамках господарських правовідносин. Тобто, за товарно-транспортною накладною №001970 від 02.08.2022 ТОВ «АР КОМ» виконувало функції експедитора (організатора вантажного перевезення), а фактичним перевізником виступало ПП «БОБ-ТРАНС». Даний факт підтверджується договором про надання послуг №13072022-1 від 13.07.2022, листом-гарантією, актом надання послуг №15 від 08.08.2022. Просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позов в якому заперечує проти позову. Свої заперечення аргументує тим, що у позивач до винесення спірної постанови не надав відповідних заперечень, пояснень та доказів. Тому спірна постанова є правомірною. Просить у задоволенні позову відмовити.
Позивачем подано відповідь на відзив, у якій він навів аргументування аналогічні тим, що викладені в обґрунтування позовних вимог.
Третя особа не скористалась право надання письмових пояснень щодо предмету спору.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши подані докази судом встановлено наступне.
02.08.2022 працівниками Відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області у ході рейдової перевірки на а/д «М-05» м. Київ - м. Одеса (452 км + 811 м) було здійснено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF (р/н НОМЕР_1 ) з напівпричепом марки STAS (р/н НОМЕР_2 ), яким керував ОСОБА_1 , встановлено перевищення транспортним засобом встановлених законодавством вагових норм понад 10%, але не більше 20% при перевезенні вантажу, а саме: навантаження на одиночну вісь 12,78 тонн, при допустимих 11,5 тонн, відповідальність за що передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт».
За наслідками габаритно-вагового контролю транспортного засобу складено Акт №339223 від 02.08.2022 року про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
27.09.2022 начальником Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві Державної служби України з безпеки на транспорті В. Кривобоком було розглянуто справу про порушення ТОВ «АР КОМ» законодавства про автомобільний транспорт та було винесено постанову №345379 від 27.09.2022 про застосування адміністративно-господарський штрафу у розмірі 17 000,00 грн. (абзац 15 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»).
Вказаний штраф був сплачений ТОВ «АР КОМ» у повному розмірі, що підтверджується платіжним дорученням №2649 від 20.10.2022.
Судом також встановлено, що між позивачем (замовник) та третьою особою ПП "БОБ-ТРАНС" (перевізник) було укладено договір перевезення від 13.07.2022 №13072022-1.
Відповідно до умов вказаного договору, що перевізник зобов'язується від свого імені або від імені Замовника, за плату і за рахунок Замовника виконати та/або організувати виконання визначених цим Договором послуг.
На умовах, визначених цим Договором, перевізник надає замовнику наступні види транспортно-перевізнитських послуг: організовує перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України за маршрутом, узгодженим з Замовником, як власним автомобільним транспортом, так і з залученням третіх осіб (перевізників); здійснює роботи, пов'язані з прийманням, перевезенням, отриманням вантажів; веде облік надходження та відправлення вантажів; здійснює оформлення чи контроль правильності оформлення товарно-транспортної документації та її розсилання за належністю, отримання необхідної дозвільної документації (державна ветеринарна та фіто санітарна служба тощо); забезпечує виконання комплексу заходів з повернення (відправлення) вантажів, що надійшли в некондиційному стані від вантажовідправника за рахунок Замовника; забезпечує підготовку та додаткове обладнання транспортних засобів і вантажів згідно з вимогами нормативно-правових актів щодо діяльності автомобільного транспорту; забезпечує оптимізацію руху матеріальних потоків від вантажовідправника до вантажоодержувача з метою досягнення мінімального рівня витрат; здійснює розрахунки з транспортними організаціями за перевезення, дозвільними органами за видачу дозвільної документації та організаціями, залученими для виконання зобов'язань згідно даного Договору; надає підготовлений транспорт, який має додаткове обладнання згідно з вимогами, передбаченими законодавством: під вантажем в цьому Договорі розуміються мінеральні добрива, зерно сільськогосподарських культур (пшениця, ячмінь, ріпак, кукурудза, соняшник, соя. шрот соняшниковий, лушпиння соняшникове та інше). Сторони можуть погодити організацію перевезення іншого вантажу, про що укладається окрема Додаткова угода.
Перевізник, за погодженням з замовником, може надавати додаткові послуги, необхідні для доставки вантажу, про що укладається окрема додаткова угода.
Протягом виконання договору вантаж залишається власністю замовника без права самостійного розпорядження ним перевізником.
Замовник на кожну партію вантажу подає перевізнику заявку (надалі - заявка), де зазначається наступна інформація: дата, час, місце завантаження та розвантаження; найменування вантажовідправника та вантажоодержувача; маршрут перевезення; адреса завантаження та розвантаження; відстань; контактні телефони; найменування, характер та параметри вантажу (вага брутто); тариф на перевезення; строки виконання.
У Додатку №2 до договору перевезення №13072022-2 від 13.07.2022 серед переліку авто та водіїв перевізника зазначений, зокрема, транспортний засіб марки DAF (р/н НОМЕР_1 ) з напівпричепом марки STAS (р/н НОМЕР_2 ), водій - ОСОБА_1 , водійське посвідчення НОМЕР_3 .
Перебування вказаного транспортного засобу у використанні ПП "БОБ-ТРАНС" підтверджується листом-гарантією до вищезазначеного договору від 13.07.2022.
Виконання ПП "БОБ-ТРАНС" договору від 13.07.2022, зокрема, 08.08.2022 з перевезення ріпаку врожаю 2022 року 29,46 т за маршрутом: Кіровоградська область, Кропивницький район, с.Овсяниківка - м.Рені, вул.Дунайська, буд.11, ДП "РМТП" автомобілем марки ДАФ держ. НОМЕР_1 , причеп НОМЕР_4 , підтверджується актом виконаних робіт (надання послуг) №15 від 08.08.2022, податковою накладною №15 від 08.08.2022 та випискою з банку про оплату позивачем послуг перевізника.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням відповідача про накладення штрафу, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, відповідно до пункту 1 якого Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Підпунктами 2, 15, 27, 54, 57, 58 пункту 5 даного Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті; здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює стягнення, у тому числі в судовому порядку, плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування з транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні; проводить перевірки за додержанням суб'єктами господарювання, фізичними особами та юридичними особами вимог законодавства про транспорт; проводить перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом; здійснює контроль наявності, видачу дозвільних документів на здійснення перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично здійснюється.
Згідно з пунктом 8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; внутрішні перевезення - перевезення пасажирів та/чи вантажів територією України без перетину державного кордону України; послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.
Частиною 1 статті 33 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах.
Відповідно до частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Статтею 50 Закону України "Про автомобільний транспорт" передбачено, що договір про перевезення вантажу автомобільним транспортом укладається відповідно до цивільного законодавства між замовником та виконавцем у письмовій формі (договір, накладна, квитанція тощо).
Згідно із розділом 1 (Терміни та поняття) Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 лютого 1998 року за № 128/2568 (з наступними змінами та доповненнями, далі - Правила №363), наведені у цих Правилах терміни та поняття вживаються в такому значенні: перевізник - фізична або юридична особа - суб'єкт господарювання, що надає послуги з перевезень вантажів чи здійснює за власний кошт перевезення вантажів автомобільними транспортними засобами; договір про перевезення вантажів - двостороння угода між перевізником, вантажовідправником чи вантажоодержувачем, що є юридичним документом, яким регламентуються обсяг, термін та умови перевезення вантажів, права, обов'язки та відповідальність сторін щодо їх додержання; замовлення на перевезення вантажів - документ, який подає вантажовідправник перевізникові на доставляння обумовленої партії вантажів в узгоджені терміни; замовник - вантажовідправник або вантажоодержувач, який уклав з перевізником договір про перевезення вантажів; вантажовідправник - будь-яка фізична або юридична особа, яка подає перевізнику вантаж для перевезення; вантажоодержувач - будь-яка фізична або юридична особа, яка здійснює приймання вантажів, оформлення товарно-транспортних документів та розвантаження транспортних засобів у встановленому порядку.
Також за змістом визначень, що наведені у Правилах № 363, товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу; товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Відповідно до пункту 11.1 розділу 11 (Правила оформлення документів на перевезення) Правил № 363 основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил. Товарно-транспортна накладна може оформлюватись суб'єктом господарювання без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умови наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім'я, по батькові) перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які надають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Судом встановлено, що транспортний засіб марки транспортний засіб марки DAF (р/н НОМЕР_1 ) з напівпричепом марки STAS (р/н НОМЕР_2 ) згідно договору перевезення від 13.07.2022 №13072022-1 перебував у користування ПП "БОБ-ТРАНС".
Перебування вказаного транспортного засобу у використанні ПП "БОБ-ТРАНС" також підтверджується листом-гарантією до вищезазначеного договору від 13.07.2022.
Виконання ПП "БОБ-ТРАНС" договору від 13.07.2022, зокрема, 08.08.2022 з перевезення ріпаку врожаю 2022 року 29,46 т за маршрутом: Кіровоградська область, Кропивницький район, с.Овсяниківка - м.Рені, вул.Дунайська, буд.11, ДП "РМТП" автомобілем марки ДАФ держ. НОМЕР_1 , причеп НОМЕР_4 , підтверджується актом виконаних робіт (надання послуг) №15 від 08.08.2022, податковою накладною №15 від 08.08.2022 та випискою з банку про оплату позивачем послуг перевізника, що повністю збігається з відомостями Акту №0056199 від 02.08.2022 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів.
Щодо твердження відповідача про віднесення позивача до перевізника через те, що він зазначеній у товарно-транспортній накладній №001970 від 02.08.2022 суд не приймає до уваги, оскільки таке зазначення позивача в товарно-транспортної накладній графі «Автомобільний перевізник - ТОВ «АР КОМ», код ЄДРПОУ 43053250» відбулося на виконання договором перевезення вантажів №12/07 від 12.07.2022, укладеного між позивачем та ПП "Агропоставка-Сервіс".
Аналіз вищенаведеного переліку документів дає підстави дійти висновку, що 08.08.2022 транспортний засіб марки DAF (р/н НОМЕР_1 ) з напівпричепом марки STAS (р/н НОМЕР_2 ), яким керував ОСОБА_1 перебував у користуванні іншої юридичної особи та був відсутній у володінні позивача.
Відповідно до частини дванадцятої статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Відповідно до ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством. А відтак, наявність товарно-транспортної накладної (або іншого визначеного законодавством документа на вантаж ) є обов'язковою для здійснення внутрішніх перевезень вантажів.
Довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 0063001 від 02.08.2022, Актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0056199 від 02.08.2022 встановлено, що навантаження на одиничну вісь склало 12,78 т при нормативно допустимій - 11,5 т.
Згідно акту проведення перевірки №339223 від 02.08.2022, виведення у відсотковому співвідношенні перевищення параметрів над нормативом, зокрема по одиночній осі становило понад 11,13 %.
Тобто, під час проведеної перевірки встановлені порушення, факт наявності яких позивач не спростовує та не заперечує.
Однак, аналізуючи зміст оскаржуваної постанови, акту проведення перевірки, договорів, акту виконаних робіт, ТТН, податкової накладної, та положення вище перелічених норм права, суд дійшов до висновку, про помилковість притягнення відповідачем позивача до відповідальності, оскільки ТОВ «АР КОМ» не є перевізником в розумінні статті 1 Закону України "Про автомобільний транспорт", та не має відношення до подій, які описані згаданому акті перевірки та постанові про застосування адміністративно-господарського штрафу.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що відповідач у спірній постанові притягнув до відповідальності неналежного суб'єкта відповідальності, тому спірне рішення є протиправним та належить до скасування.
Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В ході судового розгляду справи відповідач не підтвердив належними й допустимими доказами причетність до виявлених порушень саме особи позивача. Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржена постанова про застосування штрафу не відповідає критеріям обґрунтованості, безсторонності, добросовісності та розсудливості, а тому є протиправною та підлягає скасуванню. Таким чином, позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору суд присуджує на користь позивача відповідно до ч.1 ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову №345379 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 27.09.2022.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ - 39816845, пр.Перемоги, буд.14, м.Київ, 03135) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АР КОМ" (код ЄДРПОУ - 43053250, вул.Авіаконструктора Антонова, буд.15а, м.Київ, 03186) сплачений ним судовий збір у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лисенко В.І.