22 квітня 2025 року Справа № 280/10800/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., розглянувши в порядку письмового за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Зубенка Олександра Анатолійовича (69067, м. Запоріжжя-67, а/с 1622), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
21.11.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява, надіслана засобами поштового зв'язку 18.11.2024, ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в особі представника - адвоката Зубенка Олександра Анатолійовича, до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач 1, ГУ ПФУ в Запорізькій області) та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач 2, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якій позивач просив суд:
визнати протиправними рішення №084050014519 від 06.03.2023 року відповідача 2 щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.01.2023 року;
визнати протиправними дії відповідача 1 щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.01.2023 на дату виникнення права на пенсію 50 років та здійснення нарахування та виплати пенсії з 17.01.2023 по 17.01.2024;
зобов'язати відповідача 2 зарахувати позивачу до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 18.05.2010 по 08.09.2010 за професією учень горнового феросплавних печей 3 розряду в АТ «ЗФЗ» та з 18.05.2000 по 25.04.2001 на посаді шлакувальника копрового цеху ПрАТ «Запоріжсталь» та призначити пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 17.01.2023 року;
зобов'язати відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату різниці між призначеною пенсією позивачу за віком, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.01.2023 по 17.01.2024.
Крім того, до позову додано заяву про поновлення строку звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою суду від 26.11.2024, яка була отримана представником позивача в електронному кабінеті 26.11.2024, позовну заяву залишено без руху, позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня одержання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
29.11.2024 від представника позивача до суду надійшла заява про виправлення недоліків позову, до якої додані:
уточнений позов, в якому позивач просить:
визнати протиправними рішення №084050014519 від 06.04.20223 року (№40539/01-16 від 06.04.2023) відповідача 2 щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.01.2023 року;
визнати протиправними дії відповідача 1 щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.01.2023 на дату виникнення права на пенсію 50 років та здійснення нарахування та виплати пенсії з 17.01.2023 по 17.01.2024;
зобов'язати відповідача 2 зарахувати позивачу до пільгового стажу за Списком №1 період роботи з 18.05.2010 по 08.09.2010 за професією учень горнового феросплавних печей 3 розряду в АТ «ЗФЗ» та з 18.05.2000 по 25.04.2001 на посаді шлакувальника копрового цеху ПрАТ «Запоріжсталь» та призначити пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 17.01.2023 року;
зобов'язати відповідача 1 здійснити перерахунок та виплату різниці між призначеною пенсією позивачу за віком, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.01.2023 по 17.01.2024;
та заява про поновлення строку звернення до суду з цим позовом.
В обґрунтування позовних вимог позивач (представник позивача) зазначив, що при виникненні права на призначення пенсії за Списком №1 - 17 січня 2023, позивач звернувся 29.03.2023 до відповідача 1 з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зазначена заява розглядалась відповідачем 2. Позивач отримав рішення від 06 квітня 2023 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, яким відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, за відсутності стажу роботи 10 років за Списком №1. Після отримання рішення Заводського районного суду по справі №332/4945/23 та його фактичного виконання АТ «ЗЗФ» шляхом надання довідки, що уточнює характер роботи за Списком №1, позивач звернувся до відповідача 1 з заявою щодо прийняття рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 , за віком відповідно п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.01.2023 на дату виникнення права на пенсію та здійснення нарахування та виплату пенсії з 17.01.2023 по 17.01.2024. Відповідач 1 без ухвалення відповідного рішення надав відповідь якою відмовив позивачу у зазначених діях. Вважає, що за наявності всіх необхідних документів станом на час виникнення права на пенсію, а саме 50 років та необхідного пільгового стажу за Списком №1 право позивача на соціальний захист повинно бути поновлено шляхом зарахування до пільгового стажу спірного періоду, призначенням пенсії з 17.01.2023 та перерахунком та виплатою безпідставно неотриманої пенсії за період з 17.01.2023 по 17.01.2024.
Ухвалою судді від 16.12.2024 позовну заяву в частині позовних вимог до відповідача 2 було повернуто позивачу через пропуск строку звернення до суду.
Ухвалою від 16.12.2024 у справі відкрите спрощене позовне провадження, в частині позовних вимог до ГУ ПФУ в Запорізькій області. Судовий розгляд призначений без повідомлення (виклику) учасників справи.
25.12.2024 засобами системи «Електронний суд» від ГУ ПФУ в Запорізькій області надійшов відзив на позовну заяву в якому пенсійний орган заперечив проти задоволення позовних вимог. В обґрунтування відзиву посилається на те, що ГУ ПФУ в Запорізькій області не вчиняло жодних протиправних дій чи бездіяльності стосовно не призначення пенсії чи не зарахування певних періодів роботи позивача та ніяким чином не порушувало його права на пенсійне забезпечення. Пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. 1. ч. 2 ст. 114 Закону №1058 призначена та виплачується позивачу зі зменшенням пенсійного віку 51 рік на підставі неповного стажу за Списком №1 (9 років) згідно Закону №1058. Пенсія позивачу була призначена з урахуванням страхового стажу 30 років 11 місяців 26 днів, де в тому числі робота за Списком №1 становить 9 років 0 місяці 27 днів. Просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Крім того, 06.01.2025 від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позов.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши усі наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 .
29.03.2023, вважаючи, що набув право на пенсію за Списком №1 з 17.01.2023, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.
В порядку екстериторіальності заява була розглянута ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та прийнято рішення від 06.04.2023 №084050014519 про відмову в призначенні пенсії позивачу, у зв'язку з відсутністю необхідної кількості пільгового стажу роботи за Списком №1. Пільговий стаж позивача становить 9 років 0 місяців 27 днів при необхідному 10 років. За доданими документами до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди.
З 17.01.2024 позивачу призначена пенсія за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до п. 1. ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
В подальшому позивач в особі представника адвоката Зубенко Олександра Анатолійовича звернувся до Заводського районного суду м.Запоріжжя з позовом до Акціонерного Товариства «Запорізький завод феросплавів», треті особи: ГУ ПФУ в Запорізькій області, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області про зобов'язання видати уточнюючу довідку стосовно стажу роботи на підприємстві.
Рішенням Заводського районного суду м.Запоріжжя від 11.07.2024 по справі №332/4945/23 було зобов'язано Акціонерне товариство «Запорізький завод феросплавів» видати ОСОБА_1 належно оформлену уточнюючу довідку про стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію за віком згідно пункту «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 114 п. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 від 09.07.2003 зазначивши в ній про те, що в період з 18.05.2010р. по 08.09.2010р. ОСОБА_1 працював за професією учня горнового феросплавних печей 3 розряду Акціонерне товариство «Запорізький завод феросплавів» повний робочий день, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №1 розділом 3 підрозділом 2а, позиція 3.2.а., відповідно постанови КМУ №36 від 16.01.2003, з зазначенням первинних документів за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Зазначене рішення набрало законної сили - 17.09.2024.
На виконання рішення суду по справі №332/4945/23 Акціонерним товариством «Запорізький завод феросплавів» видано відповідну довідку.
22.10.2024 представник позивача, в порядку ст.ст. 20, 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», звернувся із адвокатським запитом до ГУ ПФУ в Запорізькій області, в якому просив прийняти рішення про призначення пенсії позивачу з 17.01.2023 з моменту виникнення права на пенсію (50 років) та здійснити нарухування та виплату пенсії з 17.01.2023 по 17.01.2024 із зарахуванням до пільгового стажу роботи позивача за Списком №1 стаж роботи з 18.05.2010 по 08.09.2010 за професією учень горнового феросплавних печей 3 розряду в АТ «ЗФЗ» та з 18.05.2000 по 25.04.2001 р. на посаді шлакувальника копрового цеху ПрАТ «Запоріжсталь»
На адвокатський запит ГУ ПФУ в Запорізькій області, листом від 28.10.2024 №0800-0206-8/97793, була надана відповідь та роз'яснено про те, що відповідно до довідки від 21.02.2023 №37 наданої АТ «Запорізьким заводом феросплавів» про підтвердження пільгового стажу роботи позивачу зараховано весь період роботи по Списку №1. Зарахувати період роботи з 18.05.2010 по 08.09.2010 за професією учень горнового феросплавних печей, немає законних підстав.
Згідно довідки від 07.03.2023 №150 наданої ПАТ «Запорізьким металургійним комбінатом «Запоріжсталь» за період роботи з 01.07.1998 по 10.08.2007 підприємство проводило атестацію робочих місць 25.05.1995 наказ по підприємству №73, наступна атестація проводилась 06.04.2001 відповідно наказу №160.
Отже, період роботи з 25.05.2000 по 05.04.2001 не зараховано до пільгового стажу, так як за цей період відсутня атестація робочих місць по підприємству.
Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Запорізькій області протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам суд зазначає таке.
Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Водночас у пункті 5 рішення №8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд України зазначив, що право на пенсійне забезпечення є складовою конституційного права на соціальний захист.
За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
У преамбулі Закону України від 05.11.1991 №1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788-XII) зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
У преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-ХІ (далі - Закон №1788-XII) зазначено, що цей Закон відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Згідно із п. «а» ст.13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах..
За змістом вищенаведеної норми пенсія за віком на пільгових умовах є особливим видом пенсії, яка призначається конкретній особі на підставі наявного страхового стажу, залежить від праці такої особи в особливих умовах, певно визначений час, призначення якої має відбуватись при досягненні нижчого пенсійного віку.
У постанові від 18.02.2020 у справі №1840/3344/18 Верховний Суд зазначив, що «пенсія за віком» - це свого роду «державний депозит» (примусовий та індивідуальний) кожної особи, який залежить від праці такої особи, та підлягає безумовному поверненню з боку держави у встановленому розмірі протягом всього життя пенсіонера після досягнення певного віку.
Суд вважає, що зазначений правовий висновок необхідно розповсюдити також і на «пенсії за віком на пільгових умовах».
09.07.2003 було ухвалено Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV).
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.114 Закону №1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається:
працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Також абз.2 ч.3 ст.114 Закону №1058-ІV передбачено, що За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.
У відповідності до 1 розділу Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (в редакції Постанови правління Пенсійного фонду України №25-1 від 16.12.2020) (далі - Порядок №22-1) заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію). (п.1.1 Порядку №22-1).
Звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.
Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Право на призначення пенсії за віком при автоматичному призначенні (без звернення особи) визначається на підставі даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб), наявних на дату досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону. У разі якщо даних про страховий стаж у системі персоніфікованого обліку (у тому числі за періоди до впровадження персоніфікованого обліку) недостатньо для призначення пенсії за віком, орган, що призначає пенсію, повідомляє особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на вебпорталі або засобами Порталу Дія, про відсутність таких відомостей та порядок подання необхідних для призначення пенсії документів (за наявності). При надходженні документів про страховий стаж протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, пенсія призначається у строк, визначений абзацом другим пункту 1 частини першої статті 45 Закону. Якщо документи не будуть подані у зазначений строк, вважається, що особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку. (п.1.7 та п.1.8 Порядку №22-1).
29.03.2023 позивач звернувся з відповідною заявою до територіального органу в якій просив призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
Відповідно до пункту 4.1. Порядку №22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У відповідності до Порядку №22-1 підрозділом, відповідальним за розгляд заяви позивача від 29.03.2023 та винесення відповідного рішення було визначено ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області прийнято рішення від 06.04.2023 №084050014519 про відмову в призначенні пенсії позивачу, у зв'язку з відсутністю необхідної кількості пільгового стажу роботи (10 років) за Списком №1. При цьому в рішенні зазначено, що за доданими документами до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди.
Зазначене рішення є чинним. Докази іншого в матеріалах справи відсутні.
Доказів звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України з відповідною заявою про призначення пенсії на пільгових умовах з 17.01.2023 після 06.04.2023 позивачем не надано.
Відповідно до приписів ч.1 та ч.2 ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правничої допомоги клієнту.
Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Отже адвокатський запит представника позивача від 22.10.2024, в порядку ст.24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», до ГУ ПФУ в Запорізькій області за своєю суттю не є заявою про призначення (перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший) пенсії.
На адвокатський запит ГУ ПФУ в Запорізькій області, листом від 28.10.2024 №0800-0206-8/97793, надало представнику позивача інформацію щодо не зарахованих до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи позивача та підстав їх не зарахування.
В зв'язку з чим відсутні будь-які протиправні дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за віком, відповідно до п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 17.01.2023.
Отже позовні вимоги в цій частині є безпідставними, необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Інша вимога до відповідача 1 є похідною від вищезазначеної вимоги, в зв'язку з чим також не підлягає задоволенню.
Додатково суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч.1 ст.45 Закону №1058-ІV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Позивач досягнув пенсійного віку, визначеного п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058-ІV, - 16.01.2023.
Доказів звернення до пенсійного органу з заявами про призначення пенсії (крім вищезгаданої заяви від 29.03.2023) у строки встановлені ст.45 Закону №1058-ІV позивачем не надано.
У зв'язку з відсутністю необхідної кількості пільгового стажу роботи за Списком №1, про що зазначено в рішенні ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 06.04.2023 №084050014519, пенсію позивачу було призначено з 17.01.2024.
Враховуючи викладене у ГУ ПФУ в Запорізькій області були відсутні будь-які законні підстави для здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії за період з 17.01.2023 по 17.01.2024.
Вищезазначені обставини свідчать про необґрунтованість даної позовної вимоги.
Згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач 1 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а викладені в позовній заяві вимоги позивача є необґрунтованими, недоведеними та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір не підлягає відшкодуванню, оскільки в задоволенні позову було відмовлено.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), в особі представника - адвоката Зубенка Олександра Анатолійовича (69067, м. Запоріжжя-67, а/с 1622), до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158-Б, м. Запоріжжя, 69057) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -* відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення у повному обсязі складено та підписано «22» квітня 2025 року.
Суддя Р.В. Кисіль