22 квітня 2025 рокуСправа №160/33538/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
19.12.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону, в якій позивач, з урахуванням уточненої позовної заяви, просить:
- визнати протиправними дії Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону щодо відмови у оформленні та наданні ОСОБА_1 оновленої, станом на 01 квітня 2024 року, довідки про грошове забезпечення (ГЗ)/заробітну плату (ЗП) для перерахунку пенсії (Довідка) з обов'язковим зазначенням у ній основного (посадовий оклад та оклад за звання) та додаткових видів ГЗ/ЗП, зазначених у розділі ІІІ адміністративного позову;
- зобов'язати Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Східного регіону оформити та надати ОСОБА_1 на руки оновлену, станом на 01 квітня 2024 року, Довідку із обов'язковим зазначенням у ній основного та додаткових видів ГЗ/ЗП, зазначених у п.1.1.
В обґрунтування позовних вимог зазначається, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 08 січня 2024 року його було призначено на посаду старшого інспектора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління організації процесуального керівництва, нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень та при проведенні оперативно-розшукової діяльності Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону. Так, у зв'язку з некоректним та неповним оформленням довідки, 17.10.2024 року позивачем було подано заяву про оформлення/видачу оновленої довідки із зазначенням конкретних її складових/чинників, проте відповідач листом від 15.11.2024 року №14-288вих-24 повідомив останнього про відсутність правових підстав для видачі довідки про розмір грошового забезпечення/заробітної плати для перерахунку пенсії за відповідною (прирівняною) посадою. Крім того, позивачем наголошується, що в наданій відповідачем довідці від 15.04.2024 року №14-95вих-24, відповідачем було занижено його посадовий оклад станом на 04 квітня 2024 року та оклад за спеціальним званням, протиправно не зазначено його вислугу років, яка складає 27 років, а також взагалі не зазначені надбавки та премія. Відтак, на переконання, позивача відмова відповідача у підготовці та наданні оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.04.2024р., є протиправною і такоюи, що порушує вимоги статей 3, 8, 9, 19, 22, 24, 46, 58, 124 Конституції України, пенсійне законодавство України, Закон України від 06.09.2012р. №5207-VI "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні" та гарантоване статтею 1 Першого протоколу Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право позивача мирно володіти своїм майном.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 грудня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 було залишено без руху та надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 5 (п'яти) днів, з моменту отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду: уточненої позовної заяви та її копій відповідно до кількості сторін, з приведеними у відповідність позовними вимогами.
На виконання вимог ухвали від 26.12.2024 року, до Дніпропетровського окружного адміністративного суду 30.12.2025 року за допомогою засобів електронного зв'язку надійшла уточнена позовна заява
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року прийнято до розгляду вищевказану позовну заяву ОСОБА_1 та відкрито провадження в адміністративній справі №160/33538/24, призначено цю справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами, а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Крім того, вищевказаною ухвалою суду було задоволено клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів.
Витребувано у Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону інформацію щодо:
- виплати або не виплати державним службовцям, які перебувають на посаді «прокурор», надбавки у зв'язку із роботою, що передбачає доступ до державної таємниці («за таємність»), передбаченої постановою Кабінету Міністрів України (КМУ) від 15.06.1994 року № 414 (із долученням до відповіді відповідних наказів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону та/або прокуратури вищого рівня);
- виплати зазначеним у п.п. 1.1.1. прокурорам «слідчої надбавки», передбаченої постановою КМУ від 21.02.1996 р. №232 або іншим нормативно-правовим актом із зазначенням її розміру(ів) у відносних числах (із долученням до відповіді відповідних наказів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону та/або прокуратури вищого рівня);
- назв та розмірів у відносних числах додаткових видів грошового забезпечення/заробітної плати вище зазначених прокурорів (із долученням до відповіді відповідних наказів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону та/або прокуратури вищого рівня);
- розмірів премій «прокурорів» (у відносних та абсолютних числах), які вони отримували у 2023-2024 роках (із долученням до відповіді відповідних наказів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону);
- правових підстав та алгоритму виплати прокурорам двох видів матеріальної допомоги: для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань (із долученням до відповіді відповідних наказів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону).
Витребувано від Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону:
- інформацію та документи, зазначені у підпунктах 1.1.1. - 1.1.5, стосовно прокурорів, що служать у цій прокуратурі (із долученням до відповіді власних відповідних наказів та відповідних наказів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону).
Витребувано від Територіального управління Державного бюро розслідувань у місті Полтава інформацію та документи, зазначені у підпунктах 1.1.1. - 1.1.4., щодо слідчих зазначеного органу ДБР.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 січня 2025 року було відмовлено у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи №160/33538/24 з повідомленням сторін.
07 лютого 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому відповідач пред'явлений позов не визнав, вважаючи його необґрунтованим та таким, що не відповідає фактичним обставинам спірних правовідносин. Крім того, відповідачем було надано інформацію відділу планово-фінансової діяльності, бухгалтерського обліку та звітності Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.
07 лютого 2025 року до суду через підсистему «Електронний суд» від Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи, яким останній надав, витребувані ухвалою суду від 16.01.2025 року, документи.
10 лютого 2025 року до суду за допомогою засобів електронного зв'язку надійшла відповідь на відзив, в якій ОСОБА_1 зазначив, що підтримує власні позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частинами 5, 8 ст.262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Розумність строків є одним із основоположних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.8 ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним уважається строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене та відповідно до вимог ст.ст. 257, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд доходить висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»
Наказом Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 04 січня 2024 року №3к було призначено ОСОБА_1 на посаду старшого інспектора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління організації процесуального керівництва, нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень та при проведенні оперативно-розшукової діяльності Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з 08 січня 2024 року.
04 березня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з заявою в порядку ЗУ «Про прокуратуру» та «Про звернення громадян», в якій зазначено, що на вимогу бухгалтерії, у доповнення до заяви від 22.02.2024 року останній надає документи (письмові докази), що підтверджують його військову службу, службу в органах прокуратури та інших правоохоронних органах.
04 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з заявою в порядку ЗУ «Про прокуратуру» та «Про звернення громадян», в якій було зазначено, що з 25 червня 1983 по 16 жовтня 1992 року служив в органах військової прокуратури (ВП) колишнього СРСР та України. Остання посада у військовій прокуратурі - старший слідчий ВП в/ч НОМЕР_1 (89-та військова прокуратура), у подальшому - ВП Дніпропетровського гарнізону., нині - Дніпропетровська спеціалізована прокуратуру у сфері оборони Східного регіону. На підставі викладеного, прошу Вас видати заявнику довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 квітня 2024 року по посаді «прокурор окружної прокуратури», яка є відповідною (прирівняною) його колишній посаді «старший слідчий військової прокуратури гарнізону»
Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону була видана ОСОБА_1 довідка від 15.04.2024 №14-95вих-24 про те, що відповідно до рішення КСУ від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, ЗУ «Про прокуратуру», ЗУ «Про державний бюджет України», постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами чинними на 17 березня 2023 року за посадою старший слідчий військової прокуратури Дніпропетровського гарнізону за відповідною (прирівняною) посадою прокурор Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони становить усього 48230,00
17 жовтня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до керівника Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з заявою в порядку ЗУ «Про прокуратуру» та «Про звернення громадян», в якій просив скласти у двох примірниках оновлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, у якій, зокрема, зазначити такі чинники: вислуга років 27 років; спеціальне звання «підполковник міліції», «підполковник податкової міліції»; надбавка за роботу із таємними документами («за таємність») - 10% від посадового окладу прокурора окружної прокуратури; інші надбавки/доплати; премія.
Листом Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 15.11.2024 №14-288вих-24, було, зокрема, повідомлено, що зважаючи, що Ви отримуєте пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, а не відповідно до Закону України “Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, то перерахунок пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України за поданням відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для видачі довідки про розмір грошового забезпечення/заробітної плати для перерахунку пенсії за відповідною (прирівняною) посадою
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо невиготовлення та ненадання оновленої довідки про його грошове забезпечення, з урахування основних та додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.04.2024р., для здійснення обчислення та перерахунку основного розміру пенсії, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.46-1 Закону України «Про прокуратуру» 05.11.1991 №1789-XII військовослужбовці військових прокуратур у своїй діяльності керуються Законом України «Про прокуратуру» і проходять службу відповідно до Закону України «Про загальний військовий обов'язок і військову службу» та інших законодавчих актів України, якими встановлено правові та соціальні гарантії, пенсійне, медичне та інші види постачання і забезпечення, передбачені законодавством для осіб офіцерського складу Збройних Сил України.
Відповідно до ч.9 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 військові прокурори і слідчі військових прокуратур при звільненні з військової служби мають право на одержання пенсії відповідно до цієї статті (тобто як прокурори) або на одержання пенсії, встановленої законом для військовослужбовців.
Позивач одержує пенсію як військовослужбовець відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).
Частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Відповідно до частини третьої статті 52 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок перерахунку раніше призначених пенсій встановлений у статті 63 Закону № 2262-ХІІ.
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Алгоритм перерахунку передбачено у п. 2-3 Порядку №45. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Так, судом встановлено, що відповідно до довідки Міністерства оборони України від 10.05.2024 року №3/4100 про проходження служби на майора юстиції у відставці ОСОБА_1 : 05.08.1978-25.06.1983 курсант Військового інституту; 25.06.1983-11.12.1984 слідчий військової прокуратури Пермського гарнізону; 11.12.1984-12.12.1988 слідчий військової прокуратури Вроцлавського гарнізону; 12.12.1988-03.07.1989 старший слідчий військової прокуратури Борне-Сулиновського гарнізону; 03.07.1989-16.10.1992 старший слідчий 89 військової прокуратури; 16.10.1992-07.10.1997 служба в органах МВС України; 07.10.1997-01.04.1999 служба в податковій міліції.
Вказані періоди проходження служби ОСОБА_1 у відповідні періоди та на відповідних посадах підтверджуються й відомостями трудової книжки серії НОМЕР_2 та послужного списку
Відповідно до пункту 4-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» грошове забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу в органах прокуратури на прокурорсько-слідчих посадах, складається з посадового окладу та інших виплат, установлених цією постановою, а також окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.
Таким чином, позивач має право на перерахунок розміру пенсії з урахуванням посадового окладу та інших виплат, установлених Постановою №704 (як прокурору), а також окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років у розмірі і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій» відповідно до Закону України Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:
- через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку №45;
- за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.
Отже, заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії (довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, проте за умови, якщо її видача державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України № 784 від 21.08.2019 року було внесено зміни, зокрема до абзацу 9 пункту 3 Порядку № 45, та викладено цей абзац в наступній редакції: особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.
Згідно із п. 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків (абз 13 п. 3 Порядку № 45).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Згідно ч. 2, 3 ст. 51 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
З матеріалів справи видно та підтверджується сторонами, що наказом Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 04 січня 2024 року №3к було призначено ОСОБА_1 на посаду старшого інспектора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління організації процесуального керівництва, нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень та при проведенні оперативно-розшукової діяльності Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону з 08 січня 2024 року.
На підставі наказу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 17 жовтня 2024 року №593к було звільнено ОСОБА_1 з займаної посади за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП), що також підтверджується відповідним записом у трудовій книжці останнього серії НОМЕР_2 .
Відтак саме цей державний орган (його правонаступник) повинен видавати довідки для перерахунку розміру пенсії за посадою якої позивач був звільнений та за якою йому була призначена пенсія.
При цьому, аналогічні правові висновки про те, що саме Спеціалізована прокуратура у сфері оборони є уповноваженим органом на складання та видачу довідок для призначення чи перерахунку пенсії особам, які проходили військову службу в органах військової прокуратури, викладені у постановах Верховного Суду від 06.06.2023 року по справі № 580/2450/21 та від 15.02.2024 року по справі № 420/5473/23.
При цьому листом Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону від 15.11.2024 №14-288вих-24, було, зокрема, повідомлено позивача, що зважаючи, що він отримує пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а не відповідно до Закону України “Про прокуратуру», то перерахунок пенсій здійснюється органами Пенсійного фонду України за поданням відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, у зв'язку з чим відсутні правові підстави для видачі довідки про розмір грошового забезпечення/заробітної плати для перерахунку пенсії за відповідною (прирівняною) посадою.
Суд звертає увагу, що відповідно до додатку 2 до Порядку № 45 встановлена форма довідки про розмір грошового завезення, що враховується для перерахунку пенсії.
При цьому, Спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Східного регіону була видана ОСОБА_1 довідка від 15.04.2024 №14-95вих-24 про те, що відповідно до рішення КСУ від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019, ЗУ «Про прокуратуру», ЗУ «Про державний бюджет України», постанови КМУ №704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» розмір заробітної плати (грошового забезпечення) за нормами чинними на 17 березня 2023 року за посадою старший слідчий військової прокуратури Дніпропетровського гарнізону за відповідною (прирівняною) посадою прокурор Дніпровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони становить: посадовий оклад 40000,00; оклад за військовим званням «майор» 1340,00; надбавка за вислугу років 0; надбавка за роботу з таємними документами 0; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови 0; надбавка за почесне звання «заслужений» 0; доплата за науковий ступінь 0; надбавка за виконання особливо важливих завдань 0; премія 0; матеріальна допомога (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) 3455,00; премія з нагоди державних, професійних свят 0; винагорода за безпосередню участь у заходах з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях чи антитерористичної операції, інших заходах в умовах особливого періоду 0; усього 48230,00
При цьому, у вказаній довідці міститься примітка, що у зв'язку з відсутністю у штатному розписі Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону посади старшого слідчого військової прокуратури дніпропетровського гарнізону в даній довідці вказаний посадовий оклад прокурора Дніпропетровської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону станом на 17.03.2023
В свою чергу вищевказана довідку від 15.04.2024 №14-95вих-24 позивачу видано, її зміст позивач не оспорює.
Суд підкреслює, що юридичне значення складання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення має юридична подія, якою обґрунтовується існування підстав для такого складення, проте всі доводи позивача наведені у його позовній заяві фактично зводяться з незгодою визначених відповідачем розмірів основних та додаткових виплат, визначених саме у довідці відповідача від 15.04.2024 №14-95вих-24.
Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
При цьому, суд враховує, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, серія A, №303-A, п.29).
У пункті 42 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Бендерський проти України" від 15.11.2007, заява № 22750/02, зазначено, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають у достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися в світлі обставин кожної справи.
Крім того, згідно з п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Суд зазначає, що всі інші аргументи сторін досліджені судом, однак є такими, що не потребують детального аналізу у судовому рішенні, оскільки наведених висновків суду не спростовують.
Підсумовуючи викладене, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат, відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.
Керуючись ст.ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна