Постанова від 18.04.2025 по справі 456/1892/25

Справа № 456/1892/25

Провадження № 3/456/861/2025

ПОСТАНОВА

іменем України

18 квітня 2025 року місто Стрий

Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Писарев О. Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце служби і посада: командир 3 роти охорони 8 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , капітан,

за частиною 2 ст. 172-15 КУпАП,

за участю:

прокурора Безверхнього А.А.,

ВСТАНОВИВ:

Суть адміністративного правопорушення:

21.03.2025 на адресу Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону надійшли матеріали та постанова про закриття кримінального провадження №42023142400000079 від 10.11.2023.

У діях капітана ОСОБА_1 , встановлено наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Так, згідно ст. 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України командир зобов'язаний, зокрема проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини, аналізувати стан військової дисципліни і об'єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові).

Окрім того, командир зобов'язаний знати стан справ у дорученій йому військовій частині (у підрозділі).

Статтею 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018 командири (начальники) підрозділів військових частин щодня усно доповідають своїм безпосереднім командирам (начальникам) про всі порушення військової дисципліни, скоєні підлеглими, та вносять пропозиції щодо накладення на них дисциплінарних стягнень.

Підпунктом 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», у разі виявлення фактів розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, командири військових частини зобов'язані складати відносно них протоколи про вчинення військового адміністративного правопорушення та направляти їх (протоколи) до відповідного суду.

Пунктом 14 ч. 1 ст. 255 КУпАП визначено, що протоколи про правопорушення мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172- 10- 172-20, крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану).

Проте, капітан ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді командира зенітної ракетно-артилерійської батареї ІНФОРМАЦІЯ_2 не дотримався вищевказаних вимог законодавства, свої обов'язки належним чином не виконував, вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з проходженням військової служби за наступних обставин.

17.05.2023 та 18.05.2023 для проходження медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння у спеціалізований медичний заклад були скеровані військовослужбовці ОСОБА_2 та ОСОБА_3 відповідно.

За результатами медичних оглядів військовослужбовців у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 17.05.2023 та 18.05.2023 відповідно встановлено діагнози: «Алкогольне сп'яніння».

Військовослужбовці ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проходили військову службу у Зведеній стрілецькій бригаді ПС ЗСУ і їхнім безпосереднім командиром був капітан ОСОБА_1 .

Разом з тим, капітан ОСОБА_1 , не контролював і не знав стан справ у підрозділі, інформацією про результати медичних оглядів на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не володів, в результаті чого не доповів своїм безпосереднім командирам про порушення військової дисципліни, скоєне підлеглими, та не вніс пропозиції щодо накладення дисциплінарних стягнень, внаслідок чого останнім безпідставно виплачено премію та додаткову винагороду за травень 2023 року ОСОБА_2 у розмірі 44605 грн. 50 коп. та ОСОБА_3 44361 грн. 60 коп.

Окрім того, протоколи про військове адміністративне правопорушення, передбачене ст. 172-20 КУпАП відносно військовослужбовців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не складались, внаслідок чого останні уникнули адміністративної відповідальності.

Вимогами ч. 10 ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1, ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що з моменту оголошення мобілізації в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період - тобто період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Особливий період діє в Україні з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303/2014 «Про часткову мобілізацію».

Згідно Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, введено воєнний стан в Україні, який продовжено, і який діє по даний час.

Відповідного рішення про переведення державних інституцій на функціонування в умовах мирного часу та про повну демобілізацію усіх призваних під час мобілізації військовослужбовців Президент України не приймав. У проміжки між періодами проведення мобілізації стан особливого періоду не припинявся. За таких обставин на даний час діє особливий період.

Таким чином, капітан ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - командиром зенітної ракетно-артилерійської батареї ІНФОРМАЦІЯ_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018; п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, у період з 17.05.2023 по 18.05.2023 не контролював і не знав стан справ у підрозділі, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не володів, в результаті чого не доповів своїм безпосереднім командирам про порушення військової дисципліни, скоєне підлеглими, та не вніс пропозиції щодо накладення дисциплінарних стягнень, внаслідок чого останнім безпідставно виплачено премію та додаткову винагороду за травень 2023 року ОСОБА_2 у розмірі 44605 грн. 50 коп. та ОСОБА_3 44361 грн. 60 коп. та не притягнуто до адміністративної відповідальності, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП. Датою вчинення правопорушення є період 17.05.2023 -01.06.2023. Датою виявлення правопорушення є 20.03.2025 - день винесення слідчим постанови про закриття кримінального провадження №42023142400000079 від 10.11.2023.

Прокурор підтримав обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення. Суду пояснив, що ОСОБА_1 у травні 2023 року був командиром зенітної ракетно-артилерійської батареї ІНФОРМАЦІЯ_2 , в його обов'язки входило повідомляти своїм безпосереднім командирам про перебування підпорядкованих йому військовослужбовців в стані алкогольного сп'яніння для складання протоколів про вчинення військовими адміністративного правопорушення, однак він цього не зробив, що потягнуло за собою наслідки викладені у протоколі.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак подав на електронну адресу суду заяву, відповідно до якої, вину і вчиненні адміністративного правопорушення, яке ставиться йому у провину, визнає, просить справу розглядати без його участі, суворо не карати, призначити стягнення у вигляді мінімального штрафу за санкцією ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені до нього матеріали, суд доходить такого висновку.

Відповідно до диспозиції частини 2 ст. 172-15 КУпАП адміністративним правопорушенням є діяння, передбачене частиною першою цієї статті (недбале ставлення військової службової особи до військової служби), вчинене в умовах особливого періоду.

Відповідно до ст. 1 Закон України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який продовжено і діє по даний час.

Законом України від 24 лютого 2022 року «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до пункту 31 частини першої статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Верховною Радою України було постановлено затвердити Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022«Про введення воєнного стану в Україні».

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом № 2105-IX від 3 березня 2022 року, яким оголошено та проведено загальну мобілізацію, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України.

Відповідно до п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018 командири (начальники) підрозділів військових частин щодня усно доповідають своїм безпосереднім командирам (начальникам) про всі порушення військової дисципліни, скоєні підлеглими, та вносять пропозиції щодо накладення на них дисциплінарних стягнень.

Підпунктом 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», у разі виявлення фактів розпивання алкогольних напоїв військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, командири військових частини зобов'язані складати відносно них протоколи про вчинення військового адміністративного правопорушення та направляти їх (протоколи) до відповідного суду.

Пунктом 14 ч.1 ст. 255 КУпАП визначено, що протоколи про правопорушення мають право складати командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172-10 - 172-20, крім правопорушень, вчинених поліцейськими поліції особливого призначення Національної поліції України під час дії воєнного стану)

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 ст. 172-15 КУпАП, доведена:

- протоколом №11 від 02.04.2025, яким встановлено, що капітан ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - командиром зенітної ракетно-артилерійської батареї ІНФОРМАЦІЯ_2 , що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст. ст. 16, 59 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 20 Розділу II «Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту», затвердженої наказом МО України №604 від 29.11.2018; п.п. 7 п. 1 Наказу Міністра оборони України від 30.04.2017 №233 «Про заходи щодо попередження пияцтва у Збройних Силах України», внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби, у період з 17.05.2023 по 18.05.2023 не контролював і не знав стан справ у підрозділі, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не володів, в результаті чого не доповів своїм безпосереднім командирам про порушення військової дисципліни, скоєне підлеглими, та не вніс пропозиції щодо накладення дисциплінарних стягнень, внаслідок чого останнім безпідставно виплачено премію та додаткову винагороду за травень 2023 року ОСОБА_2 у розмірі 44605 грн. 50 коп. та ОСОБА_3 44361 грн. 60 коп. та не притягнуто до адміністративної відповідальності, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП. Датою вчинення правопорушення є період 17.05.2023 -01.06.2023. Датою виявлення правопорушення є 20.03.2025 - день винесення слідчим постанови про закриття кримінального провадження №42023142400000079 від 10.11.2023/а.с.1-5/;

- копією постанови слідчого від 20.03.2025, згідно якої кримінальне провадження №42023142400000079 від 10.11.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України закрито на підставі ст.284 ч.1 п.2 КПК України, за відсутності в діянні складу кримінального правопорушення. Копію постанови направлено прокурору для складення протоколів про адміністративні правопорушення відносно посадових осіб вказаних військових частин та ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.6-9/;

- копією наказу №113 від 13.09.2024 про результати проведення службового розслідування, в якому зазначено про встановлення бездіяльності старшого лейтенанта ОСОБА_4 , яка призвела до того, що про факти перебування у стані алкогольного сп'яніння: старшим солдатом ОСОБА_5 , солдатом ОСОБА_6 військова частина НОМЕР_1 повідомлена не була, депреміювання військовослужбовців не здійснено, протоколи про військове адміністративне правопорушення командиром зведеної стрілецької бригади ПС ЗС України не складалися у зв'язку з відсутністю доповідей командуванню зведеної стрілецької бригади ПС ЗС України з боку командира зенітної ракетно-артилерійської батареї зведеної стрілецької бригади ПС ЗС України старшого лейтенанта АДРЕСА_3 та були направлені до військових частин ППД довідки на преміювання. З метою притягнення до відповідальності винних посадових осіб матеріали розслідування направлено до Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону/а.с.10-19/;

- копією рапорту від 01.03.2023, підписаного командиром зенітної ракетно-артилерійської батареї зведеної стрілецької бригади ПС ЗСУ старшим лейтенантом ОСОБА_7 , про виплату грошового забезпечення військовослужбовцям ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за травень 2023 року/а.с.20-27/;

- копією скерування на проведення медичного освідчення військовослужбовця ЗСБр ПС ЗСУ ОСОБА_8 на предмет вживання алкоголю та наркотичних речовин від 17.05.2023 р. Діагноз: Алкогольне сп'яніння/а.с.29/;

- копією скерування на проведення медичного освідчення військовослужбовця ЗСБр ПС ЗСУ с-т ОСОБА_3 на предмет вживання алкоголю та наркотичних речовин від 18.05.2023 р. Діагноз: Алкогольне сп'яніння/а.с.30/;

- копією відповіді про виплату грошового забезпечення та додаткової винагороди за травень 2023 року на ст. солд. ОСОБА_2 , солд. ОСОБА_3 /а.с.31/;

- копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 на лейтенанта ОСОБА_1 №278/а.с.32/;

- копією витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_2 на лейтенанта ОСОБА_1 від 16.03.2023 №83/а.с.33/;

- копією військового квитка серії НОМЕР_3 , виданого на ім'я ОСОБА_1 /а.с.34/.

Проаналізувавши вищевказані документи, пояснення прокурора, суд доходить переконання, що вони є доказами в розумінні статті 251 КУпАП, які відповідають критеріям належності і допустимості. В своїй сукупності дані докази є достатніми. Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини або породжували обґрунтовані сумніви у цих обставинах, суду не надано.

Таким чином судом встановлено, що капітан ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою - командиром зенітної ракетно-артилерійської батареї ІНФОРМАЦІЯ_2 , у період з 17.05.2023 по 18.05.2023 не контролював і не знав стан справ у підрозділі, інформацією про результати медичного огляду на стан сп'яніння військовослужбовців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 не володів, в результаті чого не доповів своїм безпосереднім командирам про порушення військової дисципліни, скоєне підлеглими, та не вніс пропозиції щодо накладення дисциплінарних стягнень, внаслідок чого останнім безпідставно виплачено премію та додаткову винагороду за травень 2023 року ОСОБА_2 у розмірі 44605 грн. 50 коп. та ОСОБА_3 44361 грн. 60 коп. та не притягнуто до адміністративної відповідальності.

Суд, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши всі обставини справи вважає доведеним факт недбалого ставлення військової службової особи ОСОБА_1 до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, тому його дії вірно кваліфіковані як адміністративне правопорушення, передбачене частиною 2 ст. 172-15 КУпАП.

Призначаючи адміністративне стягнення ОСОБА_1 суд враховує: характер вчиненого ним правопорушення; ступінь його вини у вчиненому правопорушенні, передбаченого частиною 2 ст. 172-15 КУпАП, яка доведена повністю та доходить переконання, що стосовно ОСОБА_1 слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції частини 2 ст. 172-15 КУпАП, у виді штрафу.

Застосування судом до ОСОБА_1 такого адміністративного стягнення є необхідним для досягнення мети його застосування.

Згідно із Законом України «Про судовий збір», розмір судового збору у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення становить 605,60 грн. (0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у сумі 605,60 грн.

Керуючись ст.ст. 23, 33, 40-1, 172-15, 283, 284, 294 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 2 ст. 172-15 КУпАП і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) грн.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. судового збору.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300?2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційного скарги до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Повний текст постанови проголошений о 09.30 год. 22 квітня 2025 року в залі судового засідання в приміщенні Стрийського міськрайонного суду Львівської області.

Суддя О. Ю. Писарев