Ухвала від 22.04.2025 по справі 759/8313/25

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/2270/25

ун. № 759/8313/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київські області капітана поліції ОСОБА_3 , про арешт майна, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025110000000236 від 19.03.2025 за ч. 3 ст. 369-2 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

До Святошинського районного суду м. Києва надійшло клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київські області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Фастівської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_4 , в якому просить накласти арешт з метою забезпечення збереження речових доказів, на майно вилучене під час затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування на наступне майно:

- мобільний телефон Iphone чорного кольору з сім-картою «Водафон» та № НОМЕР_1 ;

- 4000 доларів США купюрами по 100 доларів, 1 купюра номіналом 100 доларів США, 1 купюра номіналом 1 долар США, 39 купюра номіналом 1000 грн, 2 (дві) купюри номіналом 500 грн, 1 купюра номіналом 200 грн, 2 купюри номілом 100 грн, 2 купюри номіналом 50 грн, 2 купюри номіналом 20 грн на загальну суму 40540 грн;

- 2 купюри номіналом 100 доларів США №LI 01159350B та №LI 01159351B,

- 53 імітаційні купюри номіналом 100 доларів США з номером однаковим на всіх №LJ 79557817A;

- банківські карти: банку «ПриватБанк» № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 , банку «Ощадбанк» №№ НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , банку «Пумб» № НОМЕР_7 , № НОМЕР_8 , банку «Монобанк» № НОМЕР_9 , банку «Sportbank» № НОМЕР_10 , квитанція «Приватбанк» №TS204825 від 14.04.2025, квитанція про обмін валют від 13.02.2025, дві квитанції до платіжної інструкціїз №159150 та №159151 від 13.02.2025, копія витягу з ЄДДР щодо ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , два витяги «Резерв+» на ОСОБА_5 .

В судове засідання слідчий не з'явився, написав заяву щодо розгляду вказаного клопотання за його відсутності.

Відповідно до ч. 2 ст. 172 КПК України, слідчий суддя, вважає за можливе розглянути вказане клопотання без повідомлення власника майна, з метою забезпечення арешту майна.

Розглянувши дане клопотання, долучені до нього матеріали, слідчий суддя, дійшов висновку про необхідність задоволення зазначеного клопотання, виходячи з наступного.

Вказане клопотання обґрунтоване тим, що Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Верховною радою України, у зв'язку із військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався і діє на теперішній час.

Пунктом 3 Указу Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» зазначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Відповідно до пункту 6 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні або окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, може бути встановлено у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.

Згідно ст. 9 Закону України «Про Збройні Сили України» комплектування Збройних Сил України особовим складом, їх мобілізаційне та оперативне розгортання в особливий період, здійснення заходів, пов'язаних з підготовкою та призовом громадян на військову службу забезпечує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про Збройні Сили України» Міністерство оборони України забезпечує життєдіяльність Збройних Сил України, їх функціонування, бойову та мобілізаційну готовність, боєздатність, підготовку до виконання покладених на них завдань, застосування, комплектування особовим складом та його підготовку, постачання озброєння та військової техніки, підтримання справності, технічної придатності та модернізації зазначеного озброєння і техніки, матеріальних, фінансових, інших ресурсів та майна згідно з потребами, визначеними Генеральним штабом Збройних Сил України в межах коштів, передбачених Державним бюджетом України, і здійснює контроль за їх ефективним використанням, організовує виконання робіт і надання послуг в інтересах Збройних Сил України.

Пунктом 1 Положення про Міністерство оборони України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.11.2014 № 671, визначено, що Міноборони є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сферах оборони і військового будівництва у мирний час та особливий період.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про оборону України», до органів військового управління віднесено і територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Таким чином, Міністерство оборони України реалізує державну політику з питань національної безпеки у воєнній сфері, сфері оборони і військового будівництва як безпосередньо, так і через органи військового управління, що перебувають у його підпорядкуванні.

Відповідно до Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - Положення), що затверджене Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Відповідно до п. 8 Положення завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків зокрема є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил.

Відповідно до ст.ст. 19, 68 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.

Відповідно до положень ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закону), військовий обов'язок включає, зокрема, призов на військову службу; проходження військової служби; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Згідно ч. 7 ст. 1 Закону, виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя

(далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Відповідно до примітки ст. 369-2 КК України, особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є особи, визначені

у пункті 1, підпункті "а" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", а також службові особи, визначені у частині четвертій статті 18 цього Кодексу.

Таким чином, службові особи РТЦК та СП є у розумінні ст. 369-2 КК України особою, уповноваженою на виконання функцій держави.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби.

Незважаючи на обізнаність про вимоги вищевказаних нормативно-правових актів та всупереч обов'язку їх неухильного дотримання, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи умисно, з метою особистого незаконного збагачення, маючи відповідну освіту та здійснює активну професійну діяльність у вказаній сфері, а саме спеціальність юрист та спеціалізується у сфері кримінального права та справ про адміністративні правопорушення. Консультування клієнтів у сферах військового права, маючи відповідний досвід у підготовці відповідних документів та супроводу військовозобов'язаних, щодо зняття з обліку територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки та знайомих в державних установах, на яких може вчинити вплив на прийняття рішень, зокрема на службових осіб, які здійснюють облік військовозобов'язаних, які відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визнані непридатними до військової служби та підлягають виключенню з військового обліку, вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.

Так, 09.04.2025 близько 10 год 30 хв ОСОБА_5 , зустрівся з ОСОБА_7 у ТРЦ «Мегамаркет», який розташований за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Гатне, вул. Київська, 2. В ході зустрічі ОСОБА_5 повідомив ОСОБА_7 , що у разі надання йому неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у розмірі 12000 доларів США, він зможе вирішити питання про виключення ОСОБА_7 з військового обліку, та видачі відповідного військово-облікового документу.

З метою реалізації свого злочинного умислу, ОСОБА_5 повідомив, що зможе здійснити вплив на службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , які без проведення належного медичного обстеження повинні були внести до довідки військово-лікарської комісії відомості про непридатність до військової служби ОСОБА_7 . На підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність ОСОБА_7 до військової служби з виключенням останнього з військового обліку, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 повинні були видати ОСОБА_7 «Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного» із зазначенням про виключення останнього з військового обліку.

У подальшому, ОСОБА_5 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння і передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки, з метою власного незаконного збагачення, діючи умисно, з корисливих мотивів, 17.04.2025 приблизно о 10 год 16 хв, на паркувальному майданчику біля ТРЦ «Мегамаркет», який розташований за адресою: Київська область, Фастівський район, с. Гатне, вул. Київська, 2в, вимагав та одержав від ОСОБА_7 частину неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів у сумі 5500 доларів США (що еквівалентно 226 683 грн. 60 коп. за офіційним курсом НБУ станом на 17 квітня 2025 року) для себе, за здійснення впливу на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, а саме на службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , щодо прийняття рішення про виключення з військового обліку ОСОБА_7 через непридатність до військової служби та надання йому відповідних військово-облікових документів.

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у одержанні неправомірної вигоди для себе за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, поєднане з вимаганням такої вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

17.04.2025 о 10 год 16 хв ОСОБА_5 затримано в порядку ст. 208 КПК України.

Та в ході особистого обшуку виявлено та вилучено наступне майно:

- мобільний телефон Iphone чорного кольору з сім-картою «Водафон» та № НОМЕР_1 ;

- 4000 доларів США купюрами по 100 доларів, 1 купюра номіналом 100 доларів США, 1 купюра номіналом 1 долар США, 39 купюра номіналом 1000 грн, 2 (дві) купюри номіналом 500 грн, 1 купюра номіналом 200 грн, 2 купюри номілом 100 грн, 2 купюри номіналом 50 грн, 2 купюри номіналом 20 грн на загальну суму 40540 грн;

- 2 купюри номіналом 100 доларів США №LI 01159350B та №LI 01159351B,

- 53 імітаційні купюри номіналом 100 доларів США з номером однаковим на всіх №LJ 79557817A;

- банківські карти: банку «ПриватБанк» № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 , банку «Ощадбанк» № НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , банку «Пумб» № НОМЕР_7 , № НОМЕР_8 , банку «Монобанк» № НОМЕР_9 , банку «Sportbank» № НОМЕР_10 , квитанція «Приватбанк» №TS204825 від 14.04.2025, квитанція про обмін валют від 13.02.2025, дві квитанції до платіжної інструкціїз №159150 та №159151 від 13.02.2025, копія витягу з ЄДДР щодо ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , два витяги «Резерв+» на ОСОБА_5 .

17.04.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), перебаченого ч. 3 ст. 369-2 КК України.

17.04.2025 зазначені об'єкти у зв'язку із їх відповідністю ст. 98 КПК України визнано речовими доказами у кримінальному провадженні.

Зазначені речові докази зберігаються у слідчому управління ГУНП в Київській області.

Враховуючи викладене, у органу досудового розслідування існує сукупність підстав та розумна підозра вважати, що вищезазначене майно є доказом злочину, а також факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, у зв'язку із чим необхідно запобігти можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження, слід врахувати те, що не накладення арешту на зазначені речі та документи призведе до того, що наявна на них інформацію може бути знищена, спотворена, прихована.

Поряд із викладеним, органом досудового розслідування встановлено,

що вилучені речі та документи мають значення для досудового розслідування та відомості, щодо них є доказом фактів та обставин, які стосуються кримінального провадження.

Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення. Документи є речовими доказами, якщо вони містять ознаки, зазначені в частині першій цієї статті.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження.

Згідно з ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Таким чином, у зв'язку з вищевикладеним, слідчий суддя вважає наявними підстави для накладення арешту даного майна з метою збереження речових доказів.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 170-173, 309, 372, 392, 532 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Київські області капітана поліції ОСОБА_3 , про арешт майна, у кримінальному провадженні внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025110000000236 від 19.03.2025 за ч. 3 ст. 369-2 КК України - задовольнити.

Накласти арешт з метою забезпечення збереження речових доказів, на майно вилучене під час затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом заборони відчуження, розпорядження та користування на наступне майно:

- мобільний телефон Iphone чорного кольору з сім-картою «Водафон» та № НОМЕР_1 ;

- 4000 доларів США купюрами по 100 доларів, 1 купюра номіналом 100 доларів США, 1 купюра номіналом 1 долар США, 39 купюра номіналом 1000 грн, 2 (дві) купюри номіналом 500 грн, 1 купюра номіналом 200 грн, 2 купюри номілом 100 грн, 2 купюри номіналом 50 грн, 2 купюри номіналом 20 грн на загальну суму 40540 грн;

- 2 купюри номіналом 100 доларів США №LI 01159350B та №LI 01159351B;

- 53 імітаційні купюри номіналом 100 доларів США з номером однаковим на всіх №LJ 79557817A;

- банківські карти: банку «ПриватБанк» № НОМЕР_2 , № НОМЕР_3 , № НОМЕР_4 , банку «Ощадбанк» №№ НОМЕР_5 , № НОМЕР_6 , банку «Пумб» № НОМЕР_7 , № НОМЕР_8 , банку «Монобанк» № НОМЕР_9 , банку «Sportbank» № НОМЕР_10 , квитанція «Приватбанк» №TS204825 від 14.04.2025, квитанція про обмін валют від 13.02.2025, дві квитанції до платіжної інструкціїз №159150 та №159151 від 13.02.2025, копія витягу з ЄДДР щодо ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , два витяги «Резерв+» на ОСОБА_5 .

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1