Постанова від 22.04.2025 по справі 461/2606/25

Справа №461/2606/25

Провадження №3/461/1057/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Кітов О.В., з участю представника Львівської митниці Державної митної служби України Лубоцького Б.І., розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності, -

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 від 23.01.2024 виданий 8013, ідентифікаційний код НОМЕР_2 ,

за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України,

встановив:

14.03.2025 близько 23 год. 33 хв. в пункт пропуску «Краковець-Корчова» митного поста «Краковець» Львівської митниці смугою руху «червоний коридор» в напрямку «в'їзд в Україну» заїхав громадянин України ОСОБА_1 на автомобілі марки «MERCEDES-BENZ METRIS», реєстраційний номер НОМЕР_3 , прямував з Республіки Польща в Україну в якості водія з вантажем: гуманітарна допомога.

До митного контролю громадянином України ОСОБА_1 була подана декларація про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, унікальний код: 24438160, а також було надано для заповнення митну декларацію для письмового декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних зі здійсненням підприємницької діяльності у якій заявив тільки про наявність їжі.

Після перевірки заявлених відомостей та завірення митних декларацій штампом «Під митним контролем № «04045», під час проведення митного огляду окрім особистих речей та задекларованих продуктів та гуманітарної допомоги в багажному відділені транспортного засобу без ознак приховування було виявлено не задекларований за встановленою формою лікарські засоби, а саме: 1)Лікарський засіб на основі гіалуронованої кислоти «STYLAGE», з маркуванням «М», 2x1 ml, торгової марки «VIVACY», країна виробник Франція. Дата придатності - квітень 2027 року у кількості 36 шт. (упаковок); 2) Лікарський засіб на основі гіалуронованої кислоти «JALUPRO SUPER HYDRO», з маркуванням 3,2 % SODIUM HYALURONATE HIGH AND LOW MOLECULAR WEIGHT 7 AMINOACIDS 3 PEPTIDES», 2x1 ml, торгової марки «PROFESSIONAL DERMA», країна виробник Італія. Дата придатності - вересень 2027 року у кількості 34 шт. (упаковок); 3) Лікарський засіб колаген нового покоління типу I «NITHYA ENDLESS BEATY», країна виробник Італія. Дата придатності - серпень 2028 року у кількості 8 шт. (упаковок).

В письмових поясненнях громадянин України ОСОБА_1 зазначив, що перебуваючи у Республіці Польща на прохання друга вирішив перемістити через митний кордон України гуманітарну допомогу згідно декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, унікальний код: 24438160, однак під час загрузки вміст гуманітарної допомоги не перевіряв. Про наявність зазначеного товару громадянин України ОСОБА_1 в процесі декларування та усного опитування не заявив, у митній, декларації не вказав, тобто порушив ст. 257 Митного кодексу України.

Виявлені препарати незареєстровані в Україні в Державному реєстрі лікарських засобів Міністерства охорони здоров'я України, який доступний за адресою http://www.drlz.com.ua).

Відповідно до ч.1 ст. 257 Митного кодексу України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно з ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами. Відповідно до примітки зазначеної статті Кодексу недекларуванням у цій статті вважається не заявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами червоного кольору ("червоний коридор").

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 вчинив дії щодо недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо вивезення за межі митної території України, та які переміщуються громадянами.

ОСОБА_1 на розгляд справи не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, наслідки неявки.

Відповідно до ст. 526 МК України, вважаю можливим провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з'явилася на розгляд справи, хоча належним чином повідомлялась про час і місце розгляду справи.

Заслухавши пояснення представника Львівської митниці Держмитслужби Лубоцького Б.І., дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Частиною 3 статті 471 МК України передбачена відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Відповідно до ч. 2 ст. 366 МК України, канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.

Згідно ч. 4 ст. 366 МК України, громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 196 Митного кодексу України, не можуть бути пропущені через митний кордон України товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів.

Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи про порушення митних правил, а саме: протоколом про порушення митних правил №0380/UA209000/2025 від 15.03.2025; контрольним талоном; митною декларацією від 14.03.2025; декларацією про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 14.03.2025; про актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 15.03.2025; описом предметів від 15.03.2025; доповідною та службовою записками.

З наведених доказів вбачається, що вони доводять факт, спосіб та порядок перетину митного кордону даною особою, обставини виявлення незадекларованого товару, його перелік, найменування, вартість та кількість.

Аналізуючи наведені докази по даній справі з точки зору їх допустимості, об'єктивності та достатності, за відсутності будь-яких істотних суперечностей, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України доведена повністю.

Вирішуючи питання про призначення виду стягнення за порушення митних правил, приймаю до уваги, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

З урахуванням характеру вчиненого порушення, особи порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, приходжу до висновку, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу, в межах встановлених санкцією ч. 3 ст. 471 МК України, з конфіскацією товарів.

Згідно ст. 519 МКУ, витрати у справі про порушення митних правил складаються з видатків на інвентаризацію, зберігання, перевезення (пересилання) товарів, транспортних засобів, зазначених у пункті 3 статті 461 цього Кодексу, а також з інших понесених митними органами витрат на провадження або розгляд справи. До витрат у справі про порушення митних правил належать також кошти, що виплачуються експерту за виконання його обов'язків та за роботу, виконану за дорученням митного органу, виплати добових, компенсації на проїзд до митного органу і назад та наймання приміщення, а також кошти, одержані свідком на відшкодування витрат, пов'язаних з викликом для дачі пояснень.

Відповідно до ст. 520 МКУ, витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.

Таким чином, з особи, яка притягається до відповідальності, підлягають стягненню витрати, понесені митним органом за зберігання товарів, які стали предметом порушення митних правил.

У відповідності до ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Статтею ст. 40-1 КУпАП передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом. Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного з правопорушника стягується 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 гривень.

Керуючись ст.ст.458, 459, 461, 471, 486, 527, 528 МК України, -

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 гривень.

Вилучений, згідно протоколу про порушення митних правил №0380/UA209000/2025 від 15.03.2025 року, товар - конфіскувати в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 витрати за зберігання на складі митниці товарів, які є предметом порушення митних правил у розмірі 235,96 гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 605,60 гривень судового збору.

Постанова може бути оскаржена упродовж десяти днів з дня її винесення.

Суддя Олександр КІТОВ