Постанова від 17.04.2025 по справі 521/1320/25

Справа №521/1320/25

Номер провадження 3/521/1598/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року м. Одеса

Малиновський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді - Крижановського О.В.,

за участю секретаря - Шиян А.І.,

представника Одеської митниці Ревенко Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, що надійшла з Одеської митниці Державної митної служби України за протоколом №1024/50000/24 від 17.10.2024 року складеним відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання - АДРЕСА_1 Паспорт НОМЕР_1 , за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 Митного кодексу України, суд

ВСТАНОВИВ:

До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол №1024/50000/24 від 17.10.2024 року про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 483 МК України.

З вищезазначеного протоколу про порушення митних правил вбачається, що 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України № 20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024), з яким надано інформацію про не підтвердження отримання військовими частинами окремих товарів гуманітарної допомоги відповідно до надісланих додатків.

Зокрема, не підтверджено факти отримання товарів гуманітарної допомоги, що були ввезені на митну територію України в зоні діяльності митного поста «Придунайський» Одеської митниці.

Внутрішнім листом м/п «Придунайській» від 18.09.2024 № 28-09/28-09-01/43246 до УБК та ПМП надано копії МД № UA500420/2022/1868 від 27.05.2022.

Відповідно отриманих матеріалів встановлено, що на протязі 2022 року громадянин України ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), здійснював перевезення та декларування ТЗ «SSANG YONG REXSTON» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Болгарія) під виглядом гуманітарної допомоги на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_4 «Рада Оборони міста» АДРЕСА_2 .

Так, 27.05.2022 в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску "Орлівка". Відділ митного оформлення № 5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці в напрямку з Румунії до України в'їхав автомобіль марки «SSANG YONG REXSTON» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Болгарія), під керуванням гр. України ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

З метою пропуску через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу до Одеської митниці гр. України ОСОБА_1 , було надано як підставу для переміщення документи, а саме: паспорт громадянина України № НОМЕР_1 .

Також, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 надав особисто заповнену митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.05.2022.

Митним органом вищевказані документи були прийняті до контролю та митній декларації (далі МД) присвоєно реєстраційний номер №500420/2022/1868.

Згідно заповнених граф МД №500420/2022/1868 встановлено, що. гр. України ОСОБА_1 , з Румунії до України на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_4 «Рада Оборои міста» 26624436 здійснює перевезення та доставку гуманітарної допомоги транспортний засоб марки марки «SSANG YONG REXSTON» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Болгарія).

Після здійснення митних процедур, вищевказаний транспортний засіб у вигляді гуманітарної допомоги було пропущено на територію України.

Однак, під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України вищевказаної гуманітарної допомоги встановлено, що згідно листа 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України № 20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024), дана військова часина, гуманітарну допомогу від водія перевізника гр. України ОСОБА_1 не отримувала.

Так, за результатами опрацювання інформації отриманої від військової частини ВЧ НОМЕР_4 «Рада Оборои міста» 26624436 встановлено, що переміщення ТЗ через митний кордон України здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.

Таким чином, на думку митного органу гр. України ОСОБА_1 , в якості підстави для переміщення через митний кордон України гуманітарної допомоги, митному органу було надано документи (МД про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.05.2022 №500420/2022/1868), які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

У судовому засіданні гр. ОСОБА_1 участі не приймав, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена шляхом розміщення відповідної інформації на офіційному веб - сайті Малиновського районного суду м. Одеси (веб - адреса сторінки: http://ml.od.court.gov.ua).

Представник митниці у судовому засіданні вважав, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України.

Заслухавши думку представника митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Згідно з диспозицією ст. 483 МК України, відповідальність за вказаною статтею настає у разі переміщення або дій, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення роду товару згідно з УКТ ЗЕД, та його митної вартості.

Основним безпосереднім об'єктом правопорушення за даною нормою закону є встановлений національним законодавством порядок переміщення товарів і транспортних засобів через митний кордон України.

Об'єктивною стороною вказаного адміністративного правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів, транспортних засобів через митний кордон України.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю, серед іншого, це їх переміщення через митний кордон з поданням до митного органу України як підстави для переміщення предметів підроблених документів або таких, що одержані незаконним шляхом, містять неправдиві дані чи є підставою для переміщення інших предметів.

Суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні злочину чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України або вивезти за межі території України з порушенням встановленого порядку.

Таким чином, обов'язковою кваліфікуючою ознакою складу даного адміністративного правопорушення є умисел на його вчинення.

Відтак, підставою для складання протоколу про порушення митних правил є наявність усіх елементів складу. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу в цілому.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують її у зв'язку з соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, важким фінансовим становищем, виникненням надзвичайного стану, зокрема внаслідок стихійного лиха, аварій, епідемій і епізоотій, екологічних, техногенних та інших катастроф, які створюють загрозу для життя і здоров'я населення, або тяжкою хворобою конкретних фізичних осіб, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.

Отримувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги.

Набувачі гуманітарної допомоги - фізичні та юридичні особи, які потребують допомоги і яким вона безпосередньо надається. Набувачі гуманітарної допомоги із статусом юридичної особи визначаються відповідно до підпунктів "а", "б", "в", "г", "ґ", "д", "е", "є" пункту 5 цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 № 174 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану» встановлено, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України шляхом подання в паперовій або електронній формі декларації, заповненої особою, що перевозить відповідний товар, за формою згідно з додатком 1 (декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Такі товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги.

Положеннями ст. 3 ЗУ «Про гуманітарну допомогу» визначено, що підставою для здійснення гуманітарної допомоги в Україні є письмова згода отримувача гуманітарної допомоги на її одержання. Отримувач гуманітарної допомоги має такі самі права на її використання, що і набувач гуманітарної допомоги.

При цьому, зміна отримувача гуманітарної допомоги можлива лише за письмовим погодженням з донором такої допомоги, крім випадків, якщо таке погодження було надано донором під час його пропозиції про надання гуманітарної допомоги або передбачено правочином щодо здійснення гуманітарної допомоги.

Отримувачі гуманітарної допомоги мають право здійснювати розподіл або перерозподіл гуманітарної допомоги між набувачами гуманітарної допомоги з дотриманням її цільового призначення без додаткового погодження з донором. Набувачі гуманітарної допомоги - юридичні особи, визначені підпунктами "а", "б", "в", "г", "ґ", "д", "е", "є" пункту 5 статті 1 цього Закону, мають право здійснювати передачу одержаної від отримувача гуманітарної допомоги іншим набувачам за погодженням з отримувачем такої допомоги, наданим у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з дотриманням її цільового призначення.

Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України (п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду від 03.06.2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил»).

В судовому засіданні встановлено, що 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України № 20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024), з яким надано інформацію про не підтвердження отримання військовими частинами окремих товарів гуманітарної допомоги відповідно до надісланих додатків.

Зокрема, не підтверджено факти отримання товарів гуманітарної допомоги, що були ввезені на митну територію України в зоні діяльності митного поста «Придунайський» Одеської митниці.

Внутрішнім листом м/п «Придунайській» від 18.09.2024 № 28-09/28-09-01/43246 до УБК та ПМП надано копії МД № UA500420/2022/1868 від 27.05.2022.

Відповідно отриманих матеріалів встановлено, що на протязі 2022 року громадянин України ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), здійснював перевезення та декларування ТЗ «SSANG YONG REXSTON» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Болгарія) під виглядом гуманітарної допомоги на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_4 «Рада Оборони міста» АДРЕСА_2 .

Так, 27.05.2022 в зону митного контролю міжнародного пункту пропуску "Орлівка". Відділ митного оформлення № 5 митного поста «Придунайський» Одеської митниці в напрямку з Румунії до України в'їхав автомобіль марки «SSANG YONG REXSTON» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Болгарія), під керуванням гр. України ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

З метою пропуску через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу до Одеської митниці гр. України ОСОБА_1 , було надано як підставу для переміщення документи, а саме: паспорт громадянина України № НОМЕР_1 .

Також, для здійснення митного контролю та митного оформлення транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 надав особисто заповнену митну декларацію про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою від 27.05.2022.

Митним органом вищевказані документи були прийняті до контролю та митній декларації (далі МД) присвоєно реєстраційний номер №500420/2022/1868.

Згідно заповнених граф МД №500420/2022/1868 встановлено, що. гр. України ОСОБА_1 , з Румунії до України на адресу військової частини ВЧ НОМЕР_4 «Рада Оборои міста» 26624436 здійснює перевезення та доставку гуманітарної допомоги транспортний засіб марки «SSANG YONG REXSTON» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Болгарія).

Після здійснення митних процедур, вищевказаний транспортний засіб у вигляді гуманітарної допомоги було пропущено на територію України.

Однак, під час здійснення перевірки законності ввезення на митну територію України вищевказаної гуманітарної допомоги встановлено, що згідно листа 10.09.2024 до УБК та ПМП Одеської митниці надійшов лист з Держмитслужби України № 20/20-02-01/7/920 (вх. Одеської митниці № 24781/4 від 10.09.2024), дана військова часина, гуманітарну допомогу від водія перевізника гр. України ОСОБА_1 не отримувала.

Так, за результатами опрацювання інформації отриманої від військової частини ВЧ НОМЕР_4 «Рада Оборои міста» НОМЕР_5 встановлено, що переміщення ТЗ через митний кордон України здійснено шляхом надання до митниці в якості підстави для переміщення товарів, документів які містять неправдиві дані стосовно одержувача гуманітарної допомоги, найменування товарів та їх кількості.

Натомість, під час розгляду справа у суді, відповідно інформації наданої в/ч НОМЕР_4 від 06.08.2024 року за №3909, вбачається, що відповідно до акту приймання-передачі №67 від 08.07.2022 року, військовою частиною НОМЕР_4 ( АДРЕСА_2 ) в якості гуманітарної допомоги отримано транспортний засіб марки «SSANG YONG REXSTON» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Болгарія). Окрім того, відповідно до листа заступника начальника Одеської митниці ОСОБА_2 , транспортний засіб марки «SSANG YONG REXSTON» (д/н НОМЕР_2 , кузов № НОМЕР_3 , країна реєстрації Болгарія все ж таки доставлено до в/ч НОМЕР_4 .

Враховуючи те, що в судовому засіданні не знайшов підтвердження факт умисного подання митному органу як підстави для переміщення товару документа, що містить неправдиві відомості щодо одержувача, то суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.

Згідно зі ст. 487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушенням.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що провадження про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю в діях останнього складу вказаного адміністративного правопорушення.

Керуючись ч. 1 ст. 483, 527, 528 МК України, ст. 247 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Малиновський районний суд м. Одеси.

Суддя: О.В. Крижановський