Постанова від 21.04.2025 по справі 141/187/25

Справа № 141/187/25

Провадження №3/141/117/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2025 року с-ще Оратів

Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Демченко І.В., за участю прокурора Максимишина О.В., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань у Вінницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, пенсіонера, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшли протоколи про адміністративне правопорушення №№213, 214 від 11.02.2025 року, відповідно до яких ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Оратівської селищної ради Вінницького району Вінницької області, і, згідно з пп.«б» п.1.ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (щорічна), 2022 рік (щорічна), в чому вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Викладені в протоколах обставини правопорушень:

Відповідно до постанови Оратівської селищної територіальної виборчої комісії № 55 від 24.02.2022 «Про визнання обраним депутатом Оратівської селищної ради на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року ОСОБА_1 » ОСОБА_1 набув повноважень депутата 8 скликання Оратівської селищної ради. В порушення вимог ч. 1 ст. 45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, лише 22.10.2024 подав деклараціїособи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 і 2022 роки.

Місцем вчинення правопорушення є селище Оратів, оскільки обов'язок подати декларацію у ОСОБА_2 виник в зв'язку з тим, що він був депутатом Оратівської селищної ради (вул.Героїв Майдану, 78, с-ще ОратівВінницького району Вінницької області). Датою вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 22.10.2024, тобто дата фактичного подання декларації особи, яка виконує функції держави або місцевого самоврядування. Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата складання протоколу про адміністративне правопорушення, так як на момент складання протоколу були зібрані всі необхідні докази, що в сукупності й свідчать про всі ознаки правопорушення.

На підтвердження факту правопорушення до протоколів додані: роздруківки з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; документи, надані Оратівською селищною радою; довідка НАЗК щодо стану функціонування інформаційно-комунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування»; пояснення ОСОБА_2 , в яких він стверджує, що вимоги Закону України «Про запобігання корупції» йому не відомі, серед поважних причин несвоєчасного подання декларації зазначає важкі сімейні обставини, те, що його не було своєчасно повідомлено з селищної ради та наказ про відтермінування, вину не визнає.

17.03.2025 постановою суду об'єднано адміністративні справи № 141/187/25 та № 141/188/25 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в одне провадження. Об'єднаній справі присвоєно № 141/187/25.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП не визнав та пояснив, що несвоєчасне подання декларацій відбулось через те, що на час воєнного стану подання декларацій було відтерміноване, а коли цей обов'язок поновили, селищна рада несвоєчасно повідомила його про це. Сам він не має ні технічних можливостей, ні відповідних досвіду і знань, щоб відслідковувати зміни у законодавстві.Як тільки його повідомили про необхідність подання декларацій, він відразу їх подав. В деклараціях відобразив повну і правильну інформацію. Також своєчасно подав декларації за 2023, 2024 роки. Наміру щось приховувати у нього не було.

Прокурор під час розгляду справи подав висновок щодо наявності у діяннях депутата Оратівської селищної ради Вінницької області ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він порушив строк подачі декларації без поважних причин, а тому просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді мінімального штрафу у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП

Суддя, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов таких висновків:

Частиною 1 статті 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Частиною 1 ст.172-6 КУпАП встановлює відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

З примітки до статті 172-6 КУпАП вбачається, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", в"-"г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни'від 03.03.2022, який набрав чинності 07.03.2022, у період дії воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюються, а декларації подаються протягом трьох місяців після закінчення воєнного стану за весь період обов'язку подати документи.

Законом України від 20 вересня 2023 року «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», який набрав чинності 12.10.2023, відновлено обов'язок подання декларацій, повідомлень про суттєві зміни у майновому стані та ряд інших зобов'язань, на які поширюється дія закону України «Про запобігання корупції» і які були призупинені під час дії воєнного стану на території України.

Пунктом 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.

Відповідно до постанов Оратівської селищноїтериторіальної виборчої комісії Вінницького району Вінницької області № 55 від 24.02.2022 і № 56 від 24.02.2022, ОСОБА_1 визнаний обраним і зареєстрований депутатом Оратівськоїселищної ради, а отже, відповідно до п.п «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом декларування, і, відповідно, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.

За даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав електронні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 роки22.10.2024, тобто з порушенням строку, встановленого Законом.

Таким чином, ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами. Доказів, які б свідчили про поважність причин порушення строку подання декларації, особою, яка притягається до відповідальності, не надано.

Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Згідно зі ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи характер та обставини вчиненого правопорушення, зокрема, особу правопорушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягався, причини несвоєчасного подання декларацій - зміни в законодавстві, які були неочікуваними для особи, яка притягається до відповідальності, ступінь вини та майновий стан правопорушника, беручи до уваги відсутність обставин, які обтяжують відповідальність, а також те, що встановлені законом вимоги щодо подання декларацій були ОСОБА_1 виконані негайно після того, як він дізнався про відновлення обов'язку їх подання, значна шкода суспільним інтересам правопорушенням не завдана, суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням на підставі ст.22 КУпАП.

Відповідно до ч.2 ст.284 КУпАП при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст.ст.283, 284, 294 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності , обмежившись усним зауваженням.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Вінницького апеляційного суду через Оратівський районний суд Вінницької області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження

Суддя І.В. Демченко