Справа № 135/1474/24
Провадження № 3/135/14/25
іменем України
22.04.2025 м. Ладижин Вінницька область
Суддя Ладижинського міського суду Вінницької області Кривешко І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, які надійшли від ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працює Ладижинська ТЕС, майстер виробничої дільниці, РНОКПП: НОМЕР_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №171185 від 11.11.2024, складеного поліцейським СРПП ВП №3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області Целік В.В., 11.11.2024 о 12 год 36 хв в м. Ладижин по вул. Тюльпанова, 6, водій ОСОБА_1 , керував транспортним засобом Mitsubishi д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився на місці зупинки і Ладижинській міській лікарні, проби позитивні, чим порушив вимоги пункту 2.9А ПДР України. Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за частиною 1 ст. 130 КпАП України.
У судовому засіданні, особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП не визнав, просив закрити провадження у даній справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення. Суду пояснив, що транспортним засобом Mitsubishi д.н.з. НОМЕР_2 не керував, а чекав у автомобілі свого знайомого ОСОБА_2 , якого він попросив забрати його і автомобіль до місця проживання, оскільки перебував у стані алкогольного сп'яніння. Також пояснив, що він сидів у автомобілі, двигун якого був заведений, на місці водія та були увімкнені аварійні сигнали, коли до нього підійшли працівники поліції.
Захисник - адвокат Волошин І.А. подав клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення. Зазначив, що 11.11.2024 у вказаний в протоколі час в м. Ладижин на вул. Тюльпанова ОСОБА_1 знаходився у припаркованому автомобілі Mitsubishi д.н.з. НОМЕР_2 із заведеним мотором та чекав свого знайомого ОСОБА_2 , якого останній попросив забрати його автомобіль до місця його проживання, оскільки перебував в стані алкогольного сп'яніння. В цей час до його авто під'їхали працівники поліції і попросили показати документи, що він і зробив. В подальшому працівники поліції запропонували ОСОБА_1 пройти огляд на стан сп'яніння, пояснивши, що в них є підозра, що він керував авто в стані алкогольного сп'яніння. На пояснення останнього про те, що він не їхав працівники поліції не звертали увагу та доставили його в лікарню, де пройшов огляд на стан сп'яніння. Після цього ОСОБА_1 повернувся до свого авто, де його вже чекав ОСОБА_2 , якому було передано авто, а працівниками поліції складено адміністративний протокол за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 .. Оскільки працівниками поліції не надані достовірні дані, на підставі яких суд має можливість встановити факти та обставини, що вказували б на наявність в діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 просить закрити за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Свідок ОСОБА_2 суду пояснив, що восени, після 15-00 год до нього зателефонував ОСОБА_1 та попросив забрати його автомобіль. Пред'явивши працівникам поліції посвідчення водія, розписавшись, забрав автомобіль. ОСОБА_1 залишився з працівниками поліції.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, захисника, свідка, дослідивши матеріали справи, відеозапис, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до частини 1 та 2 ст. 7 КпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно зі статтею 245 КпАП України завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Відповідно до вимог статтею 280 КпАП України, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має з'ясувати, чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно зі статтею 266 КпАП України особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Процедуру проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначає Інструкція, затверджена наказом МВС, МОЗ України від 09.11.2015 № 1452/735.
Відповідно до пунктів 2, 4, 7 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Разом з тим у пункті 6 Інструкції зазначено, що огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування Міністерством охорони здоров'я та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). Для визначення у водія стану наркотичного сп'яніння обов'язкове проведення лабораторних досліджень, що визначено у п. 7 розділу III Інструкції.
Отже, нормами законодавства передбачено, що уразі виявлення у водія ознак алкогольного сп'яніння працівник поліції має право запропонувати йому пройти відповідно до встановленого порядку огляд на стан сп'яніння.
Пунктом 12 Розділу ІІ Інструкції передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
За змістом статей 254, 255, 256 КпАП України протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КпАП України, у якому крім іншого, зазначаються відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Статтею 251 КпАП України встановлено, що доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до статті 256 КпАП України у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище перекладача, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує факти неправомірних дій і розцінюється як основне джерело доказів.
Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності і, при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Як встановлено судом, протокол серії ЕПР1 №171185 від 11.11.2024 за ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 сумніву не викликають, оскільки останній складений та підписаний уповноваженою особою інспектором СРПП ВП№3 Гайсинського РУП ГУНП у Вінницькій області Целік В.В., із зазначенням усіх необхідних даних, відповідно до вимог статей 254, 256 КпАП України.
Даний протокол підписаний особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 .. Підпис протоколу про адміністративне правопорушення також підтверджено у судовому засіданні, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та дослідженим у судовому засіданні відеозаписом.
Зазначені вище вимоги працівниками поліції виконано, зокрема, у протоколах чітко вказано суть адміністративного правопорушення та нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, тому є належним і допустимим доказом по справі.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 256 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення чи зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до нього. Також вона може викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу.
Водночас, у протоколі серії ЕПР1 №171185 від 11.11.2024 у графі «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» ОСОБА_1 жодних пояснень, спрямованих на спростування факту керування транспортним засобом чи незгоди з результатами огляду, правопорушник не надав.
Не заслуговують на увагу також доводи, що відсутні належні письмові докази та відеозаписом не зафіксовано факт керування транспортним засобом ОСОБА_1 , оскільки у судовому засіданні досліджено відеозапис та встановлено, що останнім не заперечувався факт керування транспортним засобом, вживання ним спиртних напоїв та просив працівників поліції скласти адміністративний протокол щодо нього за інший вид правопорушення (порушення правил користування ременями безпеки або повороту). Тобто, на момент зупинки особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, не спростовувався факт, що він керував автомобілем, як зазначається у поясненнях та клопотанні.
Разом з тим, дослідивши наявні у матеріалах справи акти огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці події з використанням спеціального технічного засобу та у КП «Ладижинська міська лікарня» щодо ОСОБА_1 , відповідно до даних приладу DRAGER ARAM-2276, результат тесту - 0,30 проміле та даних приладу DRAGER ARFA-0614, результат тесту - 0,46 проміле, судом встановлено, що останній керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння.
Також, під час дослідження відеозапису (export-ovqnn (0:27:10-0:28:12)), судом встановлено, що свідок ОСОБА_2 не очікував на місці події, як зазначено у клопотанні захисника, а приїхав на місце разом з працівниками поліції та ОСОБА_1 , оскільки останній, по дорозі з лікарні, попросив працівників поліції забрати ОСОБА_2 , для того щоб транспортувати його автомобіль.
Отже, позиція ОСОБА_1 , яку він висловив в суді щодо заперечення керування транспортним засобом, розцінюється судом як спосіб самозахисту та уникнення від відповідальності за вчинене правопорушення та не спростовують факту вчинення останнім адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки він керував транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, що підтверджено доказами наявними в матеріалах справи.
Таким чином, водієм ОСОБА_1 порушено пункт 2.9А Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За таких обставин, в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КпАП України.
У рішенні Європейського суду з прав людини по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007, яке з урахуванням положень статей 8, 9 Конституції України, а також статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства, зазначено, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі держави.
У відповідності до ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
На підставі вищевикладеного та враховуючи характер вчиненого ОСОБА_1 правопорушення, обставини його вчинення, дані про його особу, а також те, що транспортний засіб є джерелом підвищеної небезпеки і керування ним в стані алкогольного сп'яніння є небезпечним як для самого водія, так і для інших учасників дорожнього руху, вважаю з метою виховання останнього в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненням ним нових правопорушень, суд приходить до переконання в тому, що ОСОБА_1 слід визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та застосувати щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами, і саме такий вид стягнення буде необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_1 ..
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Прожитковий мінімум для працездатних осіб визначається станом на 1 січня календарного року. Тому з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп.
Керуючись ст. ст. 40-1, 130, 268, 284, 294 КУпАП, суд, -
Визнати винуватим ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працює Ладижинська ТЕС, майстер виробничої дільниці, РНОКПП: НОМЕР_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави, у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працює Ладижинська ТЕС, майстер виробничої дільниці, РНОКПП: НОМЕР_1 , судовий збір в дохід держави в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Відповідно до ч. 1 ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред'явлення до виконання 3 (три) місяці.
Суддя Кривешко Ірина Володимирівна