Справа № 404/7018/23
Номер провадження 1-кс/404/1097/25
21 квітня 2025 року м. Кропивницький
Суддя Кіровського районного суду міста Кіровограда ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання дізнавача сектору дізнання Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_4 про вирішення долі речових доказів у кримінальному провадженні №12023121130000870 від 19.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України,-
Дізнавач сектору дізнання Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області старший лейтенант поліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_4 звернувся до Кіровського районного суду м. Кіровограда з клопотанням, в якому просить:
транспортний засіб Suzuki GSX-R 600, номер шасі: НОМЕР_1 , з реєстраційним номером НОМЕР_2 , передати в дохід державина користь Збройних сил України.
На обґрунтування клопотання зазначено, що у провадженні СД Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження №12023121130000870 від 19.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України.
18.08.2023 до чергової частини Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області надійшло повідомлення зі служби 102, про те, що 18.08.2023 приблизно о 18:08 працівниками ліана-151 УПП було зупинено мотоцикл SuzukiGSX-R 600 з прикріпленими на ньому номерними знаками НОМЕР_3 під керуванням водія гр. ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , та в ході перевірки по базі даних встановлено що вищевказаний мотоцикл не зареєстрований в уповноваженому органі МВС, а саме територіальному сервісному центрі, а також є ознаки втручання до номеру рами вищевказаного ТЗ. Виїздом СОГ на місце події вилучено мотоцикл Suzuki GSX-R 600 з прикріпленими на ньому номерними знаками НОМЕР_3 до штраф майдану, за адресою: м. Кропивницький, просп. Інженерів, 1А, , та ключі від вищевказаного мотоцикла було вилучено до спец пакету PSP 1168478.
За результатом проведеного огляду місця події від 18.08.2023, транспортний засіб «Suzuki GSX-R 600» з прикріпленими на ньому державним номерним знаком НОМЕР_3 ,вилучено у гр. ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано речовим доказом по кримінальному провадженню №12023121130000870 від 19.08.2023 року та передано на відповідальне зберігання на територію спеціального майданчика для поміщення тимчасово затриманих транспортних засобів Центру ГУНП у Кіровоградській області, розташованого за адресою м. Кропивницький проспект Інженерів, 1-А.
За результатами проведення слідчих (розшукових) дій та відповідно до пояснень ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено, що 18.08.2023 останній отримав вищевказаний транспортний засіб від свого двоюрідного брата - ОСОБА_6 , який наразі перебуває в зоні ведення бойових дій. Цього ж дня ОСОБА_5 був зупинений працівниками поліції. Під час перевірки по базах даних встановлено, що вказаний мотоцикл не зареєстрований в уповноваженому органі МВС України - територіальному сервісному центрі, а також виявлено ознаки втручання у номер рами транспортного засобу. ОСОБА_5 зазначив, що не володіє інформацією щодо придбання його братом ОСОБА_6 даного мотоцикла. Також встановлено розбіжності між даними реєстраційного документа та національною базою, зокрема VIN-код транспортного засобу в реєстраційному документі не збігається з VIN-кодом, зазначеним у національній базі.
21.08.2023 з клопотанням про накладення арешту на транспортний засіб марки та моделі «Suzuki GSX-R 600», чорного кольору, з реєстраційним номером НОМЕР_2 , звернулися до Кіровського районного суду м. Кіровограда. Клопотання було погоджене з прокурором.
24.08.2023 призначено судово-трасологічну експертизу. Відповідно до висновку експерта №СЕ-19/112-23/8051-КДТЗ від 25.08.2023 встановлено, що ідентифікаційне позначення номера шасі (рами) на мотоциклі Suzuki GSX-R 600 нанесене у заводських умовах, є первинним та зміні не піддавалось.
04.09.2023 до Кропивницької митниці Державної митної служби України було направлено запит. У відповіді зазначено, що ввезення та митне оформлення транспортного засобу марки Suzuki GSX-600, чорного кольору, VIN-код НОМЕР_1 , митницею не здійснювалося. Відтак, зазначений транспортний засіб перебуває на митній території України з порушенням митного законодавства.
Також 04.09.2023 у направлено запит до старшого інспектора з особливих доручень міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Кіровоградській області. Відповідно до отриманої інформації встановлено, що транспортний засіб Suzuki GSX-R 600, VIN: НОМЕР_1 , був викрадений 25.07.2017 року на території Італії.
28.01.2025 отримано підтвердження про факт викрадення даного транспортного засобу на території Італії. До правоохоронних органів Італії направлено запит щодо актуальності розшуку вказаного мотоцикла та з'ясування подальших намірів власника.
25.08.2023 слідчий суддя Кіровського районного суду м. Кіровограда постановив ухвалу про накладення арешту на транспортний засіб Suzuki GSX-R 600, номер шасі: НОМЕР_1 , з реєстраційним номером НОМЕР_2 , заборонивши розпоряджатися, відчужувати та користуватись вказаним мотоциклом власнику - ОСОБА_5 .
31.10.2023 на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв'язку з відсутністю складу кримінального проступку, передбаченого ст. 290 КК України, кримінальне провадження закрите.
Дізнавач та ОСОБА_5 в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду клопотання повідомлялися належним чином.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до наступного висновку.
Сектором дізнання Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області здійснювалось досудове розслідування кримінального провадження, зареєстрованого в ЄРДР за №12023121130000690 від 02.07.2023, за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст. 290 КК України.
Постановою слідчого судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 25.08.2023 накладено арешт на транспортний засіб Suzuki GSX-R 600, номер шасі: НОМЕР_1 , з реєстраційним номером НОМЕР_2 , заборонивши розпоряджатися, відчужувати та користуватись вказаним мотоциклом власнику - ОСОБА_5 .
Постановою дізнавача сектору дізнання Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 від 31.10.2023 кримінальне провадження №12023121130000690 закрито, на підставі п.2 ч.1 ст. 284 КПК України.
Згідно п.5 ч.9 ст.100 КПК України передбачено, що гроші, цінності та інше майно, що були предметом кримінального правопорушення або іншого суспільно небезпечного діяння, конфіскуються, крім тих, які повертаються власнику (законному володільцю), а якщо його не встановлено переходять у власність держави в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому воєнний стан, строк дії якого у подальшому продовжувався.
Згідно з вимогами статті 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені. Частиною 1 статті 4 цього Закону визначено, що на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації. Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 8 вказаного Закону в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, заходи правового режиму воєнного стану, у тому числі примусово відчужувати майно, що перебуває у приватній або комунальній власності, вилучати майно державних підприємств, державних господарських об'єднань для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану в установленому законом порядку та видавати про це відповідні документи встановленого зразка.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» примусове відчуження майна - позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності та яке переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості. Вилученням майна є позбавлення державних підприємств, державних господарських об'єднань права господарського відання або оперативного управління індивідуально визначеним державним майном з метою його передачі для потреб держави в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану (пункт 2 частини 1 статті 1 цього Закону). За змістом статті 4 цього Закону, примусове відчуження або вилучення майна у зв'язку із запровадженням та виконанням заходів правового режиму воєнного стану здійснюється за рішенням військового командування, погодженим відповідно з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною, районною, Київською чи Севастопольською міською державною адміністрацією або виконавчим органом відповідної місцевої ради, крім визначених випадків.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 26 КПК України сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом. Слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом. Стаття 41 Конституції України передбачає, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений своєї власності.
З наведеного слідує, що суд не наділений повноваженнями вирішувати питання про вилучення чи передачу майна в умовах правового режиму воєнного стану. Передання майна для потреб Збройних Сил України може бути здійснено власником такого майна, шляхом добровільного передання такого на потреби ЗСУ. До матеріалів клопотання не долучено згоди власника/фактичного володільця майна на передачу транспортного засобу на потреби ЗСУ, як і заяв від командування ЗСУ, про необхідність передачі такого майна. Отже, враховуючи, що суд не наділений компетенцією передання майна у володіння Збройних Сил України, клопотання про передачу транспортного засобу у володіння ЗСУ задоволенню не підлягає.
Крім того, відповідно до огляду судової практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду щодо застосування спеціальної конфіскації майна як заходу кримінально-правового характеру зазначено, що тягар доведення необхідності застосування спеціальної конфіскації покладається на сторону обвинувачення, яка має обґрунтувати свої доводи і вказати, що саме підлягає спеціальній конфіскації та чи вирішувалося питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження щодо майна з метою забезпечення спеціальної конфіскації. Якщо у кримінальному провадженні сторона обвинувачення не довела належними і допустимими доказами, що вилучене в ході обшуку/огляду майно обвинувачений отримав унаслідок вчинення інкримінованого йому злочину, а обвинувачення в цій частині останньому не пред'являлося, то підстави для застосування спеціальної конфіскації майна відсутні.
Системно-структурний аналіз положень КК свідчить про те, що за своєю правовою природою спеціальна конфіскація не є покаранням, а належить до інших заходів кримінально-правового характеру, які полягають у передбачених законом обмеженнях прав і свобод особи, що не мають карального навантаження, а спрямовані на забезпечення безпеки суспільства шляхом реалізації превентивної мети утримання винних від скоєння нових протиправних діянь та усунення умов, які сприяють їх вчиненню. Отже, спеціальна конфіскація є заходом процесуального примусу, який обтяжує становище особи. Тому при застосуванні інституту спеціальної конфіскації слід дотримуватися принципу справедливого балансу між інтересами суспільства та необхідністю дотримання прав потерпілого.
Оскільки в даному кримінальному провадженню підозру нікому вручено не було, та станом на дату подання цього клопотання кримінальне провадження закрито, суддя стверджує про безпідставність доводів ініціатора клопотання щодо необхідності застосування спеціальної конфіскації.
Крім того, при прийнятті рішення по даному клопотанню, суддею враховується позиція Верховного Суду визначена в постанові Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 15 квітня 2024 року у справі №554/2506/22, відповідно до якої в разі закриття слідчим, прокурором кримінального провадження в порядку, передбаченому КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження, серед яких і арешт майна, припиняють свою дію в силу прямої вказівки ч.4 ст.132 КПК України.
Згідно з ч.6 ст.13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.100, 170-174, 309 КПК України, суддя, -
У задоволенні клопотання дізнавача сектору дізнання Кропивницького районного управління поліції ГУНП в Кіровоградській області старшого лейтенанта поліції ОСОБА_3 , за погодженням з прокурором Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_4 про вирішення долі речових доказів у кримінальному провадженні №12023121130000870 від 19.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 290 КК України - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційної інстанції протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя Кіровського ОСОБА_1
районного суду
м.Кіровограда