Постанова від 22.04.2025 по справі 343/623/25

Справа №: 343/623/25

Провадження №: 3/343/299/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2025 року м.Долина

Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Лицура І.М.,

секретаря судового засідання - Бойків В.П.,

з участю прокурора - Тепчука В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Калуського району Івано-Франківської області об'єднані в одне провадження адміністративні матеріали, що надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адмiнiстративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючої, одруженої, що має середню спеціальну освіту, раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, а також без поважних причин несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, яку зобов'язана була подати в зв'язку зі звільненням із займаної посади.

Правопорушення вчинено за таких обставин.

Відповідно до розпорядження Долинської міської ради Івано-Франківської області № 62-К від 29.01.2021 року «Про переведення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 з 01.02.2021 року призначено на посаду спеціаліста ІІ категорії відділу земельних ресурсів Долинської міської ради. За таких обставин, згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону як на посадову особу місцевого самоврядування. Будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 порушила вимоги ч. 1 ст. 45 цього Закону, якою передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, а саме: несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки (граничний термін подання таких декларацій - 31.01.2024 року, які фактично подала: за 2021 рік - 14.02.2024 року; за 2022 рік - 17.03.2025 року), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Крім того, розпорядженням Долинської міської ради Івано-Франківської області № 735-К від 03.10.2022 року «Про фактичне звільнення ОСОБА_1 » ОСОБА_1 з 06.10.2022 року звільнено із займаної посади - спеціаліста ІІ категорії відділу земельних ресурсів Долинської міської ради. Однак, будучи суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 порушила вимоги п. 1 ч. 2 ст. 45 цього Закону, яким передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), а саме: несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями (граничний термін подання такої декларації - 31.01.2024 року, яку фактично подала тільки 30.08.2024 року), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, подала до суду письмову заяву про розгляд справи за її відсутності, в якій вказала, що свою вину визнає повністю.

В судовому засіданні прокурор вказав, що вважає вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-7 КУпАП, доведеною та просив визнати її винною у вчиненні цього правопорушення і накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Крім визнання самою ОСОБА_1 , її вина у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена дослідженими в судовому засіданні доказами:

- даними протоколів № 167, № 168 та № 169 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 21.03.2025 року, в яких викладена суть адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП;

- розпорядженням Долинської міської ради Івано-Франківської області № 62-К від 29.01.2021 року «Про переведення ОСОБА_1 », згідно з яким ОСОБА_1 з 01.02.2021 року призначено на посаду спеціаліста ІІ категорії відділу земельних ресурсів Долинської міської ради;

- розпорядженням Долинської міської ради Івано-Франківської області № 735-К від 03.10.2022 року «Про фактичне звільнення ОСОБА_1 », відповідно до якого ОСОБА_1 з 06.10.2022 року звільнено із займаної посади - спеціаліста ІІ категорії відділу земельних ресурсів Долинської міської ради за п. 1 ст. 40 КЗпП України, в зв'язку зі скороченням чисельності штату працівників Долинської міської ради;

- даними з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з яких вбачається, що ОСОБА_1 подала декларацію (щорічну) за 2021 рік - 14.02.2024 року, декларацію (щорічну) за 2022 рік - 17.03.2025 року, а декларацію (при звільненні) подала - 30.08.2024 року.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з приміткою до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування..

Відповідно п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є зокрема, посадові особи місцевого самоврядування.

Згідно ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо фінансової доброчесності застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національним агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 року, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Відповідно до п. 1 ч. 1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», фізичні особи подають документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Пунктом 15 Закону України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», внесено зміни до п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» та установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Крім того, у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 45 цього ж Закону, особи зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті № цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Згідно зазначеного вище роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції, декларація особи, яка припиняє діяльність (декларація «при звільненні») - декларація, яка подається відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності. Декларація «при звільненні» подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.

Аналізуючи здобуті в судовому засiданнi докази, суд дійшов висновку, що дії ОСОБА_1 правильно квалiфiковано за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оскільки вона, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», будучи призначеною на посаду спеціаліста ІІ категорії відділу земельних ресурсів Долинської міської ради, зобов'язана була не пізніше 31.01.2024 року подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 та 2022 роки, які фактично подала тільки 14.02.2024 року та 17.03.2025 року відповідно, а також в порушення вимог п. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», після звільнення із займаної посади ОСОБА_1 зобов'язана була не пізніше 31.01.2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (при звільненні), а фактично подала її тільким 30.08.2024 року, чим порушила вимоги фінансового контролю.

Зазначені вище докази винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, є такими, що доповнюють один одного, є повними, безсумнівними, належними та допустимими, оскільки, у відповідності до ст.ст. 251, 252 КУпАП, прямо підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню у справі про адміністративне правопорушення, а також зібрані в порядку, встановленому законом та не викликають сумніву в суду.

Накладаючи стягнення на ОСОБА_1 , суд враховує характер i ступінь суспільної небезпеки вчиненого нею правопорушення та її особу, оскільки обставин, що обтяжують та пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 судом не встановлено.

З урахуванням викладеного, а також того, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд вважає, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення, яке б вiдповiдало вчиненому нею правопорушенню та її особi, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адмiнiстративні правопорушення, за якою її визнано винною, обравши згідно зі ст. 36 КУпАП остаточне стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн., оскільки вона повністю визнала свою вину у вчиненні інкримінованих правопорушень, про що подала до суду письмову заяву.

Згідно зі ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що з 01.01.2025 року складає 605,60 грн.

На підставі викладеного, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», керуючись ст.ст. 36, 40-1, 283, 284 КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти стягнення у вигляді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень).

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень та 60 копійок) судового збору.

Штраф повинен бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 (десяти) днiв до Івано-Франківського апеляцiйного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області.

Суддя: