Рішення від 16.04.2025 по справі 914/2070/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.04.2025 Справа № 914/2070/24

м. Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Ростислава Матвіїва за участю секретаря судового засідання Дарії Мандюк розглянув матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Фарма», м. Дрогобич, Львівська область,

до відповідача: Дрогобицької міської ради Львівської області, м. Дрогобич, Львівська область,

за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Управління майна громади виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області, м. Дрогобич, Львівська область,

предмет позову: визнання протиправним та скасування рішення, визнання укладеним договору оренди,

підстава позову: порушення права користування земельною ділянкою,

за участю представників:

позивача: не з'явився,

відповідача: не з'явився,

третьої особи: не з'явився.

1. ПРОЦЕС

1.1. До Господарського суду Львівської області 21.08.2024 надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробниче об'єднання Фарма» до Дрогобицької міської ради Львівської області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання укладеним договору оренди.

1.2. Ухвалою суду від 23.08.2024 позовну заяву залишено без руху. Ухвалою суду від 05.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Хід розгляду справи відображено в попередніх ухвалах суду та протоколах судових засідань. Зокрема у судовому засіданні 12.02.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 12.03.2025, в якому через неявку представників учасників справи розгляд справи не розпочато і відкладено засідання на 26.03.2025. у судовому засіданні 26.03.2025 на підставі клопотання позивача відкладено судове засідання на 10.04.2025.

1.3. У судовому засіданні 10.04.2025 за участю представників всіх учасників справи відкрито розгляд справи по суті та після закінчення розгляду справи по суті оголошено перерву для ухвалення судового рішення до 16.04.2025.

1.4. У судове засідання 16.04.2025 представники учасників справи не з'явились.

1.5. Суд зауважує, що учасники справи повідомлені про дату та час судового засідання, оскільки були присутніми в попередньому судовому засіданні. Крім того, явка представників у судове засідання обов'язковою не визнавалась.

1.6. У судовому засіданні 16.04.2025 суд підписав вступну та резолютивну частини рішення.

2. СУТЬ СПОРУ ТА ПРАВОВА ПОЗИЦІЯ СТОРІН

2.1. Позивач стверджує, що Дрогобицька міська рада всупереч своїм же прийнятим рішенням неправомірно зволікає з укладенням договору оренди землі, чим позбавляє ТзОВ «ВО Фарма» його законного права на користування земельною ділянкою. Крім цього, 02.03.2023 Дрогобицькою міською радою прийнято рішення, яким вирішено підпункт 1.1 пункту 1 рішення Дрогобицької міської ради № 1229 від 27.07.2022 «Про надання в оренду земельних ділянок» вважати такими, що втратили чинність. Тому позивач просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення Дрогобицької міської ради «Про включення в перелік земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на електронних земельних торгах та надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 02 березня 2023 року №1525,

2) визнати укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю «Виробниче Об'єднання Фарма» та Дрогобицькою міською радою Львівської області договір оренди земельної ділянки площею 0,5571 га на вул. Самбірській в м. Дрогобич, кадастровий номер 4610600000:01:016:0072 в редакції, викладеній в прохальній частині позову з такими істотними умовами: об'єкт оренди - земельна ділянка, загальною площею 0,5571 гектарів; нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 905 849,52 гривень; договір укладено на 3 роки; орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки та становить 27 175 гривень 49 коп. за рік.

2.2. Відповідач заперечує позовні вимоги, вважає, що позивач допустив бездіяльність стосовно укладення договору оренди у визначений рішенням міської ради строк, тому втратив таке право.

2.3 Третя особа стосовно позовних вимог заперечує з підстав, висловлених відповідачем.

3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ІЗ МАТЕРІАЛІВ СПРАВИ

3.1. Директор позивача 28.01.2021 звернуся до міського голови міста Дрогобич із заявою про надання товариству земельної ділянки, площею 0, 5571 га, на вул. Самбірська, 85, для облаштування автомобільної стоянки транспортних засобів підприємства.

3.2. Дрогобицька міська рада рішенням № 329 від 22.04.2021 надала дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства - Товариству з обмеженою відповідальністю «ВО Фарма» (Н. Афанасьєва), земельну ділянку орієнтовною площею 5571 кв. м. на вул. Самбірській, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства (для розміщення та експлуатації автомобільної стоянки транспортних засобів підприємства).

3.3. На підставі заяви позивача від 16.06.2021 і договору на виконання робіт № 21/2425 від 15.06.2021 Фізичною особою - підприємцем Андрейком Василем Володимировичем (додатком до якого є завдання на виконання робіт, підставою для яких вказано рішення Дрогобицької міської ради № 329 від 22.04.2021) виконано геодезичні роботи щодо земельної ділянки в межах населеного пункту м. Дрогобич, вул. Самбірська; виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, кадастровий номер 4610600000:01:067:_; складено перелік обмежень щодо використання земельної ділянки (ділянка не обтяжена сервітутами, не має обмежень у використанні, прав третіх осіб на використання ділянки немає); складено акт встановлення та погодження меж землекористування, підписаний замовником (позивачем), виконавцем (ФОП Андрейком В.В.), представником Дрогобицької міської ради, суміжними землекористувачами; складено відомість про встановлені межові знаки.

3.4. Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру, сформованого 14.09.2021, на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 15.06.2021 міськрайонне управління у м. Сумах та Сумському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області 14.09.2021 зареєструвало земельну ділянку з кадастровим номером 4610600000:01:067:0072, що находиться у Львівській області м. Дрогобич на вул. Самбірській. Площа земельної ділянки 0,5571 га, відомості про форму власності відсутні, цільове призначення земельної ділянки - 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.

3.5. Надалі, Дрогобицька міська рада рішенням № 1209 від 27.07.2022 за результатами розгляду заяв фізичних і юридичних осіб, матеріалів з виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішила затвердити матеріали з виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування будівель і споруд об'єктів передачі електричної та теплової енергії, зокрема Товариству з обмеженою відповідальністю «Виробничому об?єднанню Фарма» (О. Періг), земельну ділянку площею 5571 кв. м на вул. Самбірській, м. Дрогобич, кадастровий номер 4610600000:01:067:0072, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства.

3.6. Одночасно, 27.07.2022 рішенням № 1229 Дрогобицька міська рада вирішила надати в оренду земельні ділянки міськземфонду для ведення городництва, для індивідуального садівництва та під об?єктами нерухомого майна, зокрема Товариству з обмеженою відповідальністю «Виробниче об?єднання Фарма» (О. Періг), земельну ділянку площею 5571 кв. м на вул. Самбірській, м. Дрогобич, кадастровий номер 4610600000:01:067:0072, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, строком на 3 роки (пп. 1.1 п. 1 рішення).

3.7. Пунктом 2 вказаного рішення визначено, що фізичним та юридичним особам, вказаним у цьому рішенні, необхідно укласти договір оренди землі з Дрогобицькою міською радою. У випадку не укладення договору протягом трьох місяців з дня прийняття рішення, відповідні пункти цього рішення втрачають чинність, а орендар несе відповідальність з відшкодуванням в повній мірі збитків орендодавцю у формі неодержаної орендної плати. Фізичним та юридичним особам, вказаним у цьому рішенні, забезпечити реєстрацію відповідних договорів згідно з чинним законодавством.

3.8. Докази укладення договору у визначений тримісячний строк (до 27.10.2022) відсутні.

3.9. Натомість Дрогобицька міська рада 02.03.2023 прийняла рішення № 1525, яке є предметом оскарження в цій справі, про таке:

1) підпункт 1.1 пункту 1 рішення Дрогобицької міської ради від 27.07.2022 № 1229 «Про надання в оренду земельних ділянок» вважати такими, що втратили чинність,

2) включити до переліку земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на електронних земельних торгах, земельну ділянку площею 5571 кв. м на вул. Самбірській, м. Дрогобич, кадастровий номер 4610600000:01:067:0072, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства,

3) Управлінню майна громади виконавчих органів Дрогобицької міської ради надати дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельну ділянку, площею 5571 кв. м, на вул. Самбірській, м. Дрогобич, кадастровий номер 4610600000:01:067:0072, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, з метою підготовки лоту для проведення електронних земельних торгів.

3.10. Підставою прийняття такого рішення вказано службову записку Управління майна громади виконавчих органів Дрогобицької міської ради та відділу містобудування та архітектури виконавчих органів Дрогобицької міської ради, рекомендації постійної комісії ради з питань регулювання земельних відносин (протокол № 54 від 05.01.2023 року), ч. 2 ст. 124, ст. 134 Земельного кодексу України, Закони України «Про оцінку земель», «Про землеустрій» і п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

3.11. Відповідно до службової записки від 24.10.2022 Управління майна громади просить розглянути питання щодо можливості включення в перелік земельних ділянок, що підлягають продажу на електронних земельних торгах або право оренди яких підлягає продажу, земельну ділянку площею 5571 м2 на вул. Самбірській, м. Дрогобич, кадастровий номер 4610600000:01:067:0072, а також - вказати можливі види використання даної земельної ділянки з урахуванням санітарно-захисної зони, що прилягає до території ДП «Фарматрейд».

3.12. Відповідач станом на 17.12.2024 повідомив суд, що вказане рішення № 1525 не виконане фактично, оскільки технічна документація не затверджена.

3.13. Позивач долучив витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а саме ділянки з кадастровий номер 4610600000:01:067:0072, відповідно до якого її нормативна грошова оцінка становить 905 849,52 грн. Дата формування витягу 21.08.2024.

3.14. Третя особа подала копію листа від 31.08.2022, адресованого позивачу, відповідно до якого повідомлено про зміст рішення № 1229, зокрема, про п. 2 про необхідність укладення договору. Доказів надіслання такого листа не подано.

4. ВИСНОВКИ СУДУ

4.1. Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, суд доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог та зазначає таке.

4.2. Так, відповідно до обставин справи між сторонами виник спір внаслідок не укладення договору оренди землі.

4.3. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).

4.4. Порядок укладення договору оренди землі визначається ст. 16 Закону України «Про оренду землі». Так, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами земельних торгів.

4.5. Відповідно до встановлених обставин справи рішенням Дрогобицької міської ради від 27.07.2022 № 1229 Товариству з обмеженою відповідальністю «Виробниче об?єднання Фарма» надано в оренду земельну ділянку, площею 5571 кв. м на вул. Самбірській, м. Дрогобич, кадастровий номер 4610600000:01:067:0072, для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства, строком на 3 роки (пп. 1.1 п. 1 рішення).

4.6. Законність і підстави прийняття вказаного рішення не є предметом спору в цій справі.

4.7. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ст. 19 Конституції України).

4.8. Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч. 1 ст. 73).

4.9. Надаючи правову оцінку процедурі укладення договору оренди на підставі рішення органу місцевого самоврядування про надання в оренду ділянки, суд зазначає таке.

4.10. Рішенням № 402 від 27.05.2021 Дрогобицька міська рада затвердила Положення про оренду земельних ділянок на території, на яку поширюється повноваження Дрогобицької міської ради та порядок встановлення розмірів орендної плати за землю (надалі по тексту рішення - Положення), а рішенням № 415 від 08.06.2021 - Положення про Управління майна громади виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області в новій редакції.

4.11. Зокрема, п. 1.4 Положення про оренду землі визначено, що орендодавцем земельних ділянок є Дрогобицька міська рада. Згідно з п. 1.2 Положення про управління майна громади орендодавцем комунального майна Дрогобицької міської територіальної громади є Управління майна громади виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області. Суд зауважує, що земля є одним із видів комунального майна територіальної громади, тому Положення про оренду земельних ділянок на території, на яку поширюється повноваження Дрогобицької міської ради та порядок встановлення розмірів орендної плати за землю є спеціальним актом, який регламентує земельні відносини між сторонами.

4.12. Крім цього, п. 2 рішення № 1229 визначено, що договір оренди землі має бути укладено з Дрогобицькою міською радою. Відповідно саме Дрогобицька міська рада є уповноваженим суб'єктом на укладення договору, тому правильно визначена відповідачем як сторона проекту договору, про укладення якого просить позивач, і відповідачем у справі.

4.13. Відповідно до 1.6 вказаного Положення підставою для укладання договору оренди є рішення Дрогобицької міської ради про передачу земельної ділянки в оренду з обов'язковим визначенням категорії земель за основним цільовим призначенням, категорії земель за функцією використання (для фіскальних цілей) або протоколу набуття права оренди на земельну ділянку на конкурентних засадах. Обов'язок звертатись у відповідні структури для підготовки необхідних для укладення договору оренди документів, покладено на землекористувачів. Повноваження з підготовки проектів договорів оренди земельних ділянок належить Управлінню майна громади.

4.14. Іншим Положенням - про Управління майна громади виконавчих органів Дрогобицької міської ради Львівської області також визначено, що до відання Управління належать власні повноваження, згідно з якими Управління розробляє проекти договорів оренди земельних ділянок, що підлягають до укладення на підставі прийнятих рішень міської ради.

4.15. Суд зауважує, що позивач як потенційний землекористувач виконав свій обов'язок, звернувся у відповідні структури для підготовки необхідних для укладення договору оренди документів, а саме до органу місцевого самоврядування для отримання рішення про передачу земельної ділянки в оренду та отримав таке. Тобто позивач вчинив всі необхідні і залежні від нього дії для отримання рішення органу місцевого самоврядування, яке згідно з описаною вище нормою передує укладенню договору оренди землі. Після прийняття уповноваженим суб'єктом рішення про передачу в оренду земельної ділянки настає наступний етап - підготовки проекту договору оренди земельної ділянки, який покладено на Управління майна громади.

4.16. Положенням також визначено такі основні умови:

- договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості з усіх умов, підписання його сторонами і державної реєстрації (для земель державної та комунальної власності);

- об'єктами оренди, згідно з цим положенням, є земельні ділянки, що перебувають в комунальній власності територіальної громади;

- підставою для визначення розміру орендної плати в межах населеного пункту є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розрахована на основі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, затвердженої у встановленому порядку по даному населеному пункту;

- орендодавець на підставі рішення Дрогобицької міської ради щодо передачі в оренду земельної ділянки, конкретного розміру, цільового призначення та дозволеного функціонального використання, відповідно до цього Положення, витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки готує розрахунок річного розміру орендної плати;

- річний розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється відповідно до їх функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон м. Дрогобича, м. Стебника та населених пунктів територіальної громади, згідно з нормативною грошовою оцінкою;

- річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути менше 3% та не може перевищувати 12% їх нормативної грошової оцінки. У разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати;

- річний розмір орендної плати залежно від функціонального призначення земельної ділянки та терміну оренди встановлюється у розмірах згідно з Додатком, який є невід'ємною частиною цього положення, (крім земельних ділянок, вказаних в п.2.6).

4.17. Розділом 3 Положення регламентовано порядок погодження розміру орендної плати: підставою для визначення розміру орендної плати є нормативна грошова оцінка землі, затверджена у встановленому порядку. Орендодавець на підставі рішення Дрогобицької міської ради щодо передачі в оренду земельної ділянки конкретного розміру, цільового призначення та дозволеного функціонального використання, відповідно до цього Положення готує розрахунок річного розміру орендної плати (додаток до договору).

4.18. Додатком № 1 до Положення передбачено відсоткову ставку для орендарів зареєстрованих на території Дрогобицької міської ради, зокрема для земель з цільовим призначенням 12.04 для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства в розмірі 3 %.

4.19. Тобто орендодавець (відповідач) також бере активну участь у виконанні свого ж рішення про надання в оренду земельної ділянки, зокрема у спосіб визначення розміру орендної плати: орендодавець на підставі рішення Дрогобицької міської ради щодо передачі в оренду земельної ділянки, конкретного розміру, цільового призначення та дозволеного функціонального використання, відповідно до Положення, витягу з нормативної грошової оцінки земельної ділянки готує розрахунок річного розміру орендної плати.

4.20. Вказані норми підтверджують позицію про те, що рішення Дрогобицької міської ради від 27.07.2022 № 1229 «Про надання в оренду земельних ділянок» підлягало реалізації у спосіб підготовки проекту договору для його підписання (укладення) його сторонами: позивачем і відповідачем. Виконавши визначену законодавством умову - отримання рішення про передачу в оренду земельної ділянки позивачу, будучи обізнаним про повноваження з підготовки проектів договорів оренди земельних ділянок в Управління майна громади, а не в орендаря, враховуючи, що типовий договір оренди землі затверджуються Кабінетом Міністрів України (ст. 14 Закону України «Про оренду землі»), враховуючи відсутність звернень відповідача про отримання персональної чи іншої додаткової інформації стосовно орендаря та будь-яких інших запитів упродовж трьох місяців з дня прийняття рішення, позивач мав правомірні очікування на виконання відповідачем як орендодавцем своїх обов'язків по реалізації рішення від 22.07.2022.

4.21. Так, за змістом рішення Європейського суду з прав людини у справі «Рисовський проти України» суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

4.22. Принцип «належного урядування», як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу «помилку» не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

4.23. Суд звертає увагу, що відповідач не підтвердив жодними доказами, що він та його структурний підрозділ - третя особа у справі вчиняли дії по реалізації та виконанню свого рішення № 1229 і що саме поведінка чи бездіяльність позивача унеможливили виконання ними своїх обов'язків по підготовці проекту договору оренди землі. Пояснення представників відповідача і третьої особи про те, що вони очікували на звернення позивача для впевненості про намір позивача укласти договорі оренди землі, не є релевантними процедурі укладення договору, проаналізованій вище.

4.24. Щодо листа-нагадування про необхідність укладення договору, датованого 31.08.2022, то у справі відсутні докази надіслання такого позивачу, тому такий доказ факту надіслання такого нагадування не підтверджує.

4.25. Натомість щодо поданої позивачем заяви свідка - заступника директора позивача, то суд зазначає таке. Свідок стверджує, що він особисто в усному порядку звертався до посадових осіб виконавчого комітету міської ради та до інших працівників Управляння майна громади щодо виконання рішення № 1209, підготовки документів, необхідних для укладення договору оренди землі та його підписання; жодних усних чи письмових відмов він не отримував, ніяких додаткових документів не вимагалося; йому повідомляли, що документи ще не готові і потім він припинив цим питанням займатись.

4.26. Так, відповідно до ч. 2 ст. 87 Господарського процесуального кодексу України на підставі показань свідків не можуть встановлюватися обставини (факти), які відповідно до законодавства або звичаїв ділового обороту відображаються (обліковуються) у відповідних документах.

4.27. Однак законодавством не передбачено, якими конкретними документами мають підтверджувати усні звернення громадян до суб'єктів владних повноважень. Тому такий засіб доказування не є недопустимими в спірній ситуації. Водночас така заява не має жодної переваги перед іншими оціненими судом вище доказами, адже суд вже вказав про неналежну поведінку відповідача і третьої особи у процедурі укладення договору оренди землі.

4.28. Також суд зауважує, що приймаючи оскаржуване рішення № 1525 від 02.03.2023, відповідач не встановив і не дослідив бездіяльності чи незацікавленості позивача щодо укладення договору оренди землі, адже ні в цьому рішенні, ні в Службовій записці відповідних обставин не проаналізовано і висновків не зроблено. Прийняте рішення безпідставно припиняє попередній ненормативний (індивідуальний) правовий акт - рішення ради № 1229. Оскаржуване рішення № 1525, як наслідок, є необгрунтованим втручанням у право позивача на отримання земельної ділянки в оренду та безпідставним визначенням / розпорядженням земельною ділянкою.

4.29. Суд підсумовує, що: встановивши відсутність бездіяльності позивача в процедурі укладення договору оренди землі після отримання підстави для укладення такого - рішення Дрогобицької міської ради № 1229; встановивши відсутність в потенційного орендаря обов'язку готувати проект договору для його укладення такого з відповідачем, а також наявність таких повноважень у третьої особи та відповідача; враховуючи правомірні очікування позивача упродовж односторонньо встановленого відповідачем тримісячного строку для укладення договору, суд доходить висновку про порушення відповідачем прав позивач на набуття в оренду земельної ділянки в м. Дрогобич на вул. Самбірській, площею 0,5571 га.

4.30. Суд звертає увагу, що відповідно до ст. 5 Господарського процесуального кодексу України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

4.31. Відповідно до прохальної частини позовної заяви позивач просить визнати рішення міської ради № 1525 протиправним і скасувати його. Однак суд зауважує, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

4.32. Крім цього, відповідно до ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом.

4.33. Враховуючи визначені законодавчі норми, з метою забезпечення ефективного захисту порушеного права позивача та однозначності в правовому статусі оскаржуваного рішення, суд вважає за доцільне визнати рішення Дрогобицької міської ради недійсним, що матиме наслідком визнання такого недійсним з моменту його прийняття у зв'язку з безпідставністю його ухвалення.

4.34. Щодо другої позовної вимоги про визнання договору оренди землі укладеним, суд зазначає таке.

4.35. Досліджуючи порядок укладення договору оренди землі, вище суд встановив, що обов'язок по підготовці проекту такого покладено на третю особу, а в частині визначення розміру орендної плати - на відповідача. Докази звернення позивача із таким проектом договору до відповідача для його підписання в матеріалах справи відсутні.

4.36. Суд, проаналізувавши запропоновані позивачем умови договору, зазначає, що такі не повністю відповідають типовому договору, затвердженому Кабінету Міністрів України постановою від 03.03.2004, зокрема, стосовно пунктів 3 і 4 про розміщені на ділянці об'єкти нерухомого майна, та положенням чинного Закону України «Про оренду землі» стосовно порядку поновлення договору та переважного права орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк (ст. ст. 32-2, 33 Закону) тоді як в договорі згадується «намір продовжити» дію договору, «переважне право на поновлення договору оренди», «переважне прав на укладення договору оренди землі на новий строк». Суд не має повноважень визначати такі умови та визнавати їх узгодженими сторонами.

4.37. Крім цього, суд зазначає, що визнання укладеним за рішенням суду договору, наданого суду позивачем, є передчасним та суперечить зазначеним вище висновкам стосовно повноважень (обов'язків) по підготовці проекту таких договорів.

4.38. Водночас суд встановлює наявність у відповідача описаного вище обов'язку укладення договору оренди землі, спрямованого на реалізацію та виконання чинного згідно з вирішеною першою позовною вимогою рішення № 1229. Бездіяльність уповноваженого суб'єкта може бути оскаржена до суду.

4.39. Враховуючи зазначене, в задоволенні вимоги про визнання договору оренди землі укладеним, суд відмовляє.

4.40. Щодо розподілу судових витрат, то відповідно до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України сплачений позивачем судовий збір за одну вимогу немайнового характеру в розмірі 3 028,00 грн покладається на відповідача, а за незадоволену вимогу3 028,00 грн - залишається за позивачем.

Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 126, 129, 237, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати недійсним рішення Дрогобицької міської ради № 1525 від 02.03.2023 «Про включення в перелік земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на електронних земельних торгах та надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) № 1525 від 02.03.2023.

3. У задоволенні позовної вимоги про визнання укладеним договору оренди землі відмовити.

4. Стягнути з Дрогобицької міської ради Львівської області (ідентифікаційний код юридичної особи 04055972, 82100, м. Дрогобич, пл. Ринок, 1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробниче об'єднання Фарма» (ідентифікаційний код юридичної особи 40992994, 82100, м. Дрогобич, вул. Самбірська, 85) 3 028,00 грн в рахунок відшкодування витрат на оплату судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 22.04.2025.

Суддя Матвіїв Р.І.