Ухвала від 22.04.2025 по справі 910/4364/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

22.04.2025Справа № 910/4364/25

Суддя Господарського суду міста Києва Трофименко Т.Ю., розглянувши матеріали

за позовом ОСОБА_1

до: 1. Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк»,

2. ОСОБА_2 ,

3. Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАЛЬ ЦЕНТР»,

4. ОСОБА_3 ,

5. ОСОБА_4 ,

6. ОСОБА_5 ,

7. ОСОБА_6

про захист прав споживача, визнання недійсними правочинів, їх скасування, відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідачів: Акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк», ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «СТАЛЬ ЦЕНТР», ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 про захист прав споживача, визнання недійсними правочинів, їх скасування, відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням та зобов'язання вчинити дії.

Як встановлено судом, позивачем в указаному позові відповідачами - 2, 4-7 зазначено фізичних осіб, які не є підприємцями.

Відповідно до частин 6-8 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи. Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду. Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.

Відповідно до ч. 3 ст. 11 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» суддя при здійсненні судочинства має доступ до інформації Єдиного державного демографічного реєстру в обсязі, необхідному для ідентифікації учасників судового процесу.

Відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

З метою перевірки відомостей щодо адрес реєстрації відповідачів, судом було здійснено запити до Єдиного державного демографічного реєстру, за результатами яких було отримано відомості лише щодо ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , тоді як відомості щодо ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 у вказаному реєстрі відсутні.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» уповноваженими суб'єктами згідно з цим Законом є, зокрема розпорядник Реєстру - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції) є Державна міграційна служба України (п. 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360).

Частиною 3 ст. 16 Закону України «Про захист персональних даних» визначено, що суб'єкт відносин, пов'язаних з персональними даними, подає запит щодо доступу (далі - запит) до персональних даних володільцю персональних даних.

У зв'язку з цим, з метою дотримання вимог ч. 6 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про наявність підстав для звернення із запитом щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідачів 2, 6, 7 ( ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 ) до Державної міграційної служби України.

Водночас, як встановлено судом із отриманих із Єдиного державного демографічного реєстру даних щодо відповідачів 4, 5, місцем реєстрації ОСОБА_3 значиться: АДРЕСА_1 ; місцем реєстрації ОСОБА_4 є АДРЕСА_2 .

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025, з 20.02.2014 Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою російською федерацією територією України. Крім того, з 07.04.2014 тимчасово окупованим є і Горлівський район Донецької області, до якого належать м. Єнакієве та м. Горлівка.

Як вбачається із позовної заяви, адресами відповідачів 2, 6, 7 вказано населені пункти, що є тимчасово окупованими територіями, а саме: адресою ОСОБА_2 вказано с. Озерянівка, Горлівський район Донецької області; адресою ОСОБА_5 вказано м. Горлівка Донецької області; адресою ОСОБА_6 вказано м. Єнакієве Донецької області.

Суд зазначає, що загальновідомою є інформація про те, що внаслідок бойових дій з території Донецької області проводилась евакуація населення. Відтак, суд вважає за доцільне з'ясувати обставини щодо можливої евакуації відповідачів та їх реєстрації в якості внутрішньо переміщених осіб для дотримання їх права на судовий захист та належного повідомлення про розгляд даної справи.

Положеннями статей 4, 4-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» № 1706-VII від 20.10.2014 передбачено облік та ведення Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, відповідальним за формування та ведення якої є Міністерство соціальної політики України, згідно з п. 2 Порядку створення, ведення та доступу до відомостей Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 646 від 22.09.2016.

За змістом п. 4 Порядку Єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб, серед іншого, повинна містити дані про фактичне місце проживання особи на дату звернення, а також адресу, за якою із внутрішньо переміщеною особою може вестися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та номер телефону.

Означена інформація про учасників справи становить їх персональні дані у розумінні Закону України «Про захист персональних даних», отримання доступу до яких (у разі наявності) має легітимну мету захисту їх процесуальних прав на участь у судовому розгляді, що кореспондується з ч. 2 ст. 32 Конституції України.

З огляду на наведене, з метою з'ясування наявності даних про реєстрацію фізичних осіб ОСОБА_2 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , як внутрішньо переміщених, суд вважає за необхідне звернутись також до Міністерства соціальної політики України з відповідними запитами.

Керуючись статтями 176, 233 - 235 Господарського процесуального кодексу України

ПОСТАНОВИВ:

1. Звернутися до Державної міграційної служби України (01025, м. Київ, вул. Володимирська, 9; ідентифікаційний код 37508470) із запитами щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичних осіб:

- ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

- ОСОБА_5 ( ОСОБА_7 ) (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );

- ОСОБА_6 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ).

2. Зобов'язати Державну міграційну службу України протягом п'яти днів з моменту отримання запитів суду надати інформацію про місце проживання (перебування) вищезазначених фізичних осіб.

3. Звернутися до Міністерства соціальної політики України (01601, м. Київ вул. Еспланадна, 8/10, ідентифікаційний код 37567866) із запитами щодо надання відомостей про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи, інформацію щодо фактичного місця проживання (перебування) щодо фізичних осіб:

- ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 );

- ОСОБА_5 ( ОСОБА_7 ) (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 );

- ОСОБА_6 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 );

- ОСОБА_3 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 );

- ОСОБА_4 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 ).

4. Зобов'язати Міністерство соціальної політики України протягом п'яти днів з моменту отримання запитів суду надати інформацію про реєстрацію внутрішньо переміщеної особи, інформацію щодо фактичного місця проживання (перебування) щодо вказаних у п. 3 резолютивної частини даної ухвали фізичних осіб.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Т. Ю. Трофименко