Єдиний унікальний номер 725/2787/25
Номер провадження 3/725/855/25
22.04.2025 року Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Піхало Н.В., за участю прокурора Сокровольського В.М., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли від Чернівецького управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , -
07 квітня 2025 року до Першотравневого районного суду м. Чернівці надійшли матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Так, ОСОБА_1 перебуваючи на посаді водія караулу 2 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС у Чернівецькій області, відповідно до п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є особою молодшого складу органу цивільного захисту обіймаючи вказану посаду, тобто є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, після звільнення (тобто всупереч строку - не пізніше 31.01.2024 року, згідно п. 2.7 розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону).
Відповідно до наказу УДСНС України у Чернівецькій області №225 від 04.12.2018 року рядового служби цивільного захисту ОСОБА_1 , механіка-водія-хіміка відділення радіаційного та хімічного захисту частини спеціальних та аварійно-рятувальних робіт Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління, призначено на посаду водія караулу 2 ДПРЧ 1 ДПРЗ з 07.12.2018 року.
Відповідно до наказу ДСНС України у Чернівецькій області №3 від 05.01.2021 року сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 звільнено з посади водія караулу 2 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС у Чернівецькій області, з 06.01.2021 року.
Відповідно до вимог ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначені у п. п. "д" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування,за минулий рік.
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи зазначені у пункті 1, підпунктах "д", пункту 1 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за формою, що визначається Національним агентством.
Пунктом 2.7 розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Згідно вимог роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 року, декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після звільнення за минулий рік подається відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону.
До визначених ч. 7 - 14 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» категорій осіб, які наділені правом на відтермінування обов'язку подання щорічної декларації «після звільнення» за 2021 рік, ОСОБА_1 не відноситься.
Опрацюванням відомостей з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що ОСОБА_1 несвоєчасно, а саме 27.01.2025 року подав електронну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, після звільнення.
Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_1 мав всі можливості своєчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування щорічної декларації (після звільнення) за 2021 рік, у зв'язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.
Наданим поясненням ОСОБА_1 повідомив, що йому було відомо про необхідність подачі декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, однак він замешкався та подав декларацію до Реєстру несвоєчасно.
Гранична дата подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік для водія караулу 2 ДПРЧ 1 ДПРЗ ГУ ДСНС у Чернівецькій області сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_1 , становить не пізніше 31.01.2024 року.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушення визнав у повному обсязі та підтвердив обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Прокурор Сокровольський В.М. у судовому засіданні зазначив, що в діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, про що свідчать докази, наявні в матеріалах справи.
Суд заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, вважає, що останній вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП і його вина в скоєнні вказаного адміністративного правопорушення знайшла своє повне підтвердження в ході судового розгляду.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у відповідності до п. п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, в порушення вимог ч. 2 ст. 45, п. 2.7 розділу ХІІІ Прикінцевих положень Закону, несвоєчасно без поважних причин, 27.01.2025 року, подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік (при встановленому строку не пізніше 31.01.2024 року), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ч. 1 ст.172-6 КУпАП адміністративна відповідальність настає у разі несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У даному випадку Законом України «Про запобігання корупції» чітко передбачено строки на подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та Кодексом України про адміністративні правопорушення визначено відповідальність за порушення даних строків, а тому відсутні підстави для неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків осіб.
Відповідно до ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Таким чим, враховуючи доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, до останнього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справам про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, тому на підставі вищевказаної норми підлягає стягненню з правопорушника судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 28, 35, 45, 52 ЗУ «Про запобігання корупції», ст.ст. 33, 40-1, 172-6, 246, 279, 283, 284, 288 КУпАП , -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 грн. 60 коп.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Н.В. Піхало