10.01.08
Справа №АС16/704-07.
Господарський суд Сумської області у складі:
Головуючого судді Моїсеєнко В.М.
Секретар Данілова Т.А.
Розглянувши матеріали справи
За позовом Державної податкової інспекції в м.Суми
До відповідача Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Сумського обласного управління юстиції, м.Суми
Про визнання нечинною постанови про відкриття виконавчого провадження від 15.11.2007р.
Представники:
від позивача Шкриль Л.Г.
від відповідача Колесник О.М.
Суть спору: Позивач просить суд визнати нечинною постанову Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Сумського обласного управлівння юстиції про відкриття виконавчого провадження від 15.11.2007р. та зупинити виконавче провадження відкрите постановою про відкриття виконачого провадження від 15.11.2007р.
Відповідач подав заперечення від 13.12.2007р. № 2-75 , в яких просить відмовити позивачу в задоволенні його вимог.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача та повноважного представника відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази по справі, суд встановив наступне.
19 листопада 2007р. на адресу позивача надійшла постанова відповідача - державного виконавця Колесника О.М. підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Сумського обласного управлвння юстиції про відкриття виконавчого провадження.
Позивач вважає, що постанова державного виконавця не відповідає вимогам законодаства та може заподіяти шкоду Державному бюджету по безпідставному бюджетному відшкодуванню в розмірі 162415,0 грн., так як виконавче провадження відповідачем відкрито на підставі постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.11.2007р. по справі № 22-а-1007/07, позивач не погодившись з вказаною постановою провів касаційне її оскарження так як вважає , що постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 19.07.2007р. суперечить нормам чинного законодавства, винесена з порушенням норм матеріального та процессуального права.
Суд вважає позицію позивача неправомірною та необґрунтованою, виходячи із наступного.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових) осіб, що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначає Закон України «Про виконавче провадження".
Як вбачається з матеріалів справи та пояснень в судовому засіданні представника відповідача, 15.11.2007 р. на виконання до підрозділу примусового виконання рішень надійшла заява Приватного науково-технічного центру «Влад-97» про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа по справі № АС 12/134-07 виданого 23.10.2007 року господарським судом Сумської області про зобов'язати Державної податкової інспекції в м. Суми надати протягом 5 - днів після набрання чинності судового рішення органу державного казначейства відповідного висновку про відшкодування з бюджету 162 415 грн. ПДВ на користь Приватного науково-технічного центру «Влад-97»
Згідно ст. 124 Конституції України судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
Державний виконавець зобов'язаний вжити всіх заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
Державний виконавець згідно ст. 24 Закону України «Про виконавче провадження" зобов'язаний прийняти до виконання виконавчий документ і відкрити виконавче провадження, якщо не закінчився строк пред'явлення виконавчого документа до виконання і цей документ відповідає вимогам передбаченим вищевказаним Законом.
Виконавчий лист по справі № АС 12/134-07 виданий 23.10.2007 року господарським судом Сумської області відповідає вимогам ст. 19 Закону України «Про виконавче провадження", тому на підставі ст. 20-1 Закону України «Про виконавче провадження" на підрозділ примусового виконання рішень відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції покладається виконання рішень за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів державної влади ,місцеві суди, міські або районні ради чи районні державні адміністрації, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, а також інші територіальні підрозділи органів державної влади.
Судом встановлено, що 15.11.2007р. на підставі ст.ст.3,18,24 Закону України «Про виконавче провадження» відповідачем прийнято до виконання виконавчий документ та правомірно була винесена постанова про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлені сторонам.
У відповідності із п.2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 26.12.2003 року «Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження» стягувач, боржник або прокурор мають право оскаржити дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби щодо виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів тільки до господарського суду, який розглянув відповідну справу по першій інстанції. Враховуючи, що примусове виконання судових рішень, постановлених господарськими судами, згідно зі ст.4 Закону України «Про державну виконавчу службу" та ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження" здійснюють державні виконавці, скарги на дії чи бездіяльність останніх розглядаються господарськими судами за правилами ст. 1212 ГПК України.
Таким чином, всі дії державного виконавця проведено згідно Закону України "Про виконавче провадження", Інструкції про проведення виконавчих дій, а також чинного законодавства України, що регулюють дані питання.
Тому позовні вимоги визнаються судом неправомірними, необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. В задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції в м Суми ( м.Суми, Червона площа,2) щодо визнання нечинною постанови про відкриття виконавчого провадження від 15.11.2007р. Підрозділом примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Сумського обласного управління юстиції ( 4014, м.Суми, вул. Кірова,28) -відмовити.
2.Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
3.Заява про апеляційне оскарження постанови подається протягом 10 днів з дня її складення у повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом 20 дні після подання заяви про апеляційне оскарження.
4.Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ В.М. МОЇСЕЄНКО
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складений і підписаний 11.01.2007 р.
З оригіналом згідно
Помічник судді Л.М.Сорока