21 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/9867/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2024р. у справі № 280/9867/24
за позовом:ОСОБА_1
до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
24.10.2024р. ОСОБА_1 звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, судом першої інстанції позов зареєстровано 24.10.2024р. /а.с. 1-12/.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду 29.10.2024р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі №280/9867/24 та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін / а.с. 30/.
08.11.2024р. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов уточнений позов.
Позивач, посилаючись в уточненому адміністративному позові / а.с. 36-39/ на те, що відповідачем безпідставно припинено виплату йому щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713, крім цього відповідачем безпідставно зменшено основний розмір його пенсії з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, тому просив суд: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії з 76% до 70% грошового забезпечення під час проведення, на виконання рішення суду у справі №280/6102/21 перерахунку та виплати пенсії, ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; - визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо не виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; - зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 76% грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, у відповідності до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011 «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», з 01.12.2019р.; - зобов'язати ГУ ПФУ в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00грн. у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», без обмеження максимальним розміром, з 01.04.2024.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2024р. у справі №280/9867/24 позовні вимоги задоволені частково, визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії з 76% до 70% грошового забезпечення під час проведення, на виконання рішення суду у справі №280/6102/21 перерахунку та виплати пенсії, ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; зобов'язано ГУ ПФУ в Запорозькій області провести перерахунок та виплатити ОСОБА_1 пенсію у розмірі 76% грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» , положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», з 01.12.2019р. ; визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо не нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з моменту припинення такої виплати, із урахуванням раніше виплачених сум, в задоволення решти позовних вимог відмовлено. /а.с. 56-59/.
Відповідач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, за допомогою засобів системи «Електронний суд» 09.12.2024р. подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 09.12.2024р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 13.12.2024р. у справі №280/9867/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2024р. у справі №280/9867/24 та з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №280/9867/24.
Матеріали справи у справі №280/9867/24 надійшли до суду апеляційної інстанції 13.01.2025р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.02.2025р. у справі №280/9867/24 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 08.04.2025р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.
Відповідач - ГУ ПФУ в Запорізькій області, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 15.11.2024р. в частині задоволених позовних вимог та постановити нове рішення, яким відмовити в позивачу у задоволенні вимог адміністративного позову у повному обсязі.
Позивач правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу не скористався.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що ОСОБА_1 , позивач у справі, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та з 02.06.2007р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.08.2021р. у справі №280/4491/21 зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату заборгованості ОСОБА_1 по пенсії, виходячи з основного розміру пенсії у розмірі 76% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 з урахуванням раніше виплачених сум (рішення суду набрало законної сили 10.09.2021р.).
Також, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 29.09.2021р. по справі №280/6102/21 зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити з 01.12.2019 перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення №33/28-269 від 28.05.2021, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Запорізькій області», та здійснити виплату з урахуванням раніше виплачених сум (рішення суду набрало законної сили 10.12.2021р.).
Листом від 14.10.2024р. ГУ ПФУ в Запорізькій області повідомило позивача про те, що відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713 позивачу з 01.07.2021р. було встановлено щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000грн., але у подальшому в наслідок перерахунку його пенсії відповідно до рішень суду у справах №280/4491/21 та №280/6102/21 основний розмір пенсії позивача було збільшено на суму, що перевищує 2000грн., виплата щомісячна доплати згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713 було припинено / а.с. 26/.
Крім цього з розрахунку пенсії станом на 05.11.2024р. позивачу стало відомо, що ГУ ПФУ в Запорізькій області зменшило його основний розмір пенсії з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення / а.с. 45/.
Вважаючи вищенаведені дії відповідача необґрунтованими та безпідставними позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом свого порушеного права.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1-4 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
14.07.2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в преамбулі якої зазначено, що вона прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, проводити щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Прийняття даної постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 року зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2 000грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2 000 -2 700 грн.
Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Запорізькій області на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.03.2018р., це не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а отже, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000грн. відповідно до постанови № 713 і дії відповідача щодо відмови нарахувати та виплачувати ці кошти в повному обсязі є неправомірними.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 26.04.2023 року у справах №160/14146/22, № 380/14122/22, № 380/4510/22, № 140/10795/21 та у постанові Верховного Суду від 17.05.2023 року у справі № 620/5518/22.
Приймаючи до уваги вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції зробив правильний висновок щодо протиправності дій відповідача щодо не нарахування та виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00грн., у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та обґрунтовано, з метою ефективного відновлення порушеного права позивача, зобов'язав відповідача нарахувати та виплатити позивачу щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., з моменту припинення такої виплати, із урахуванням раніше виплачених сум.
Щодо позовних вимог позивача стосовно безпідставного зменшення відповідачем основного розміру пенсії з 76% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, то необхідно зазначити наступне.
Так, згідно із ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ зі змінами, внесеними Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Стаття 13 Закону №2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.
Зміни до ст. 63 Закону №2262-ХІІ Законом №1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.
Отже, внесені Законом №1166-VII зміни до ст. 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №1166-VII не зазнала.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону №2262-XII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції стосовно того, що у даному випадку відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним, тому суд першої інстанції зробив правильний висновок щодо безпідставного зменшення відповідачем основного розміру пенсії позивача у справі з 76% до 70% грошового забезпечення під час проведення на виконання рішення суду у справі №280/6102/21 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , і обґрунтовано визнав такі дії відповідача протиправними та з метою відновлення порушеного права позивача зобов'язав відповідача провести перерахунок та виплатити пенсію у розмірі 76% грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», з 01.12.2019р. .
Колегія суддів з урахуванням фактичних обставин справи, які були встановлені судом під час її розгляду, вважає, що першої інстанції зробив правильний висновок щодо безпідставного зменшення відповідачем основного розміру пенсії позивача у справі з 76% до 70% грошового забезпечення під час проведення на виконання рішення суду у справі №280/6102/21 перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , і обґрунтовано визнав такі дії відповідача протиправними та з метою відновлення порушеного права позивача зобов'язав відповідача провести перерахунок та виплатити пенсію у розмірі 76% грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991р. №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», з 01.12.2019р. .
Щодо позовних вимог позивача в частині зобов'язання відповідача перерахувати пенсію без обмеження максимальним розміром, то колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо передчасності цих позовних вимог оскільки такі вимоги направлені на захист прав позивача на майбутнє, і вважає, що суд першої інстанції обґрунтовано відмовив позивачу у задоволенні цієї частини позовних вимог.
Також колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що строк звернення до суду з адміністративним позовом позивачем не пропущений.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про часткове задоволення позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 15.11.2024р. в оскаржуваній частині у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 15.11.2024р. у справі №280/9867/24 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.
Постанова виготовлена та підписана - 21.04.2025р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя С.В. Сафронова
суддя Д.В. Чепурнов