17 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/4093/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Олефіренко Н.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року (суддя Семененко М.О., м. Запоріжжя, повний текст рішення виготовлено 11.10.2024 року) у адміністративній справі №280/4093/24 за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_2 командира Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу в частині, суд -
У травні 2024 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Командира Військової частини НОМЕР_1 (далі по тексту - відповідач 1); третя особа6 Військова частина НОМЕР_1 , в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ Командира Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 від 28.04.2024 року №495 в частині притягнення ого до дисциплінарної та матеріальної відповідальності, а саме пункти 5 та 6 цього наказу.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 09.07.2024 року залучено до участі в якості співвідповідача Військову частину НОМЕР_1 .
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року позовні вимоги задоволено.
З рішенням суду першої інстанції не погодилася Військова частина НОМЕР_1 та подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувала тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт вважав, що виявлення під час позапланової інвентаризації нестачі, надлишків та визначення кола відповідальних осіб за такі наслідки зобов'язувало командира військової частини прийняти рішення щодо притягнення таких осіб до відповідальності та стягнення завданої шкоди. Апелянт зазначив, що матеріали позапланової інвентаризації було спрямовано до правоохоронних органів для прийняття відповідного рішення. Притягнення ОСОБА_1 обґрунтовано ст.77 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.3.1.3, 3.1.9, 3..1 «Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України», затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 року №300; було враховано, що порушення допущене в умовах воєнного стану. ОСОБА_1 було притягнуто за бездіяльність щодо ефективного контролю за наявністю матеріальних цінностей на складах військової частини, за відсутність належного контролю за здійсненням належного обліку військового майна. Апелянт вважав, що військовою частиною у повному обсязі дотримано вимоги ст.3 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі».
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що згідно витягу з наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.07.2023 року №209, майора ОСОБА_1 , начальника речової служби логістики ВЧ НОМЕР_1 наказано вважати таким, що з 12.06.2023 року приступив до тимчасового виконання службових обов'язків за невакантною посадою начальника логістики - заступника командира частини. Згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 17.09.2023 року №280 підполковника ОСОБА_1 , начальника речової служби логістики військової частини НОМЕР_1 , призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_2 (по особовому складу) від 28.07.2023 року №266 на посаду начальника логістики - заступника командира військової частини НОМЕР_1 , наказано вважати таким, що з 17.09.2023 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.04.2024 року №427 «Про проведення позапланової інвентаризації речового складу військовій частині НОМЕР_1 », у зв'язку з недоліками, виявленими під час проведення позапланової інвентаризації, призначеної наказом від 18.02.2024 року №190, призначено комісію з проведення позапланової інвентаризації речового складу військової частини НОМЕР_1 , крім іншого, наказано відповідній комісії провести в період з 19.04.2024 року по 29.04.2024 року позапланову інвентаризацію військового майна номенклатури речової служби на складі військової частини НОМЕР_1 . У відповідності до вимог статей 5 і 8 Закону України «Про правовий режим майна у Збройних Силах України», Положення про інвентаризацію військовою майна у Збройних Силах України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 року №748, Положення №300, на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 16.04.2024 року №427 «Про проведення позапланової інвентаризації речового складу військовій частині НОМЕР_1 », уповноваженою комісією проведено позапланову інвентаризацію матеріальних цінностей речової служби на складі військової частини НОМЕР_1 , за результатами якої складено акт позапланової інвентаризації матеріальних цінностей речової служби на складі військової частини НОМЕР_1 , б/д, згідно якого виявлено нестачу речового майна на загальну суму 398737139 грн. та надлишки речового майна на загальну суму 519417,60 грн. Відповідальною особою в період з 23.12.2022 року по 11.02.2024 року за приймання та видачу, правильне зберігання, якісний стан, повну наявність та своєчасний облік матеріальних засобів на складах з номенклатури речової служби був молодший сержант ОСОБА_3 , після самогубства якого командиром військової частини НОМЕР_1 було призначено наказом №190 від 18.02.2024 року проведення позапланової інвентаризації речового майна. Установлено, що відповідно підсумків щорічної інвентаризації речового майна, яка закінчилась згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25.12.2023 року №1656, нестачі та надлишків речового майна не виявлено. Інвентаризація відповідно до наказу командира ВЧ НОМЕР_1 №190 від 18.02.2024 була розпочата 20.02.2024 року, перед початком якої при візуальному огляді тимчасових приміщень зберігання пошкоджень замків, дверей, стелі, вікон, стін виявлено не було, перед відкриттям приміщення проводилась відеозйомка на мобільний телефон, двері були опечатані, відкривши приміщення, було розпочато підрахунок речового майна яке там знаходилось, після завершення підрахунку склад опечатано. Враховуючи вищевказане, нестача та надлишки речового майна в тимчасових приміщення зберігання утворилась в період з 26.12.2023 року по 11.02.2024 року, коли мав доступ до таких складських приміщень та ніс повну матеріальну відповідальність за його збереження покійний начальник складу господарчого взводу роти логістики молодший сержант ОСОБА_3 , отже через його недбале ставлення до своїх посадових обов'язків виникли вищеописані нестача та надлишки речового майна. При цьому начальник речової служби логістики та начальник логістики - заступник командира не здійснювали належного контролю за збереженням речового майна на тимчасових місцях зберігання та станом його обліку, чим допустили виявлені нестачу та надлишки речового майна. Запропоновано за відсутність належного контролю за наявністю речового майна та за виконанням службових обов'язків начальником складу господарчого взводу роти логістики молодшим сержантом ОСОБА_4 притягнути до дисциплінарної відповідальності, зокрема, начальника логістики-заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 . У зв'язку з недоліками, виявленими під час проведення позапланових інвентаризацій, призначених наказами командира військової частини НОМЕР_1 від 18.02.2024 року №190, та на виконання вимог наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 16.04.2024 року №427 «Про проведення позапланової інвентаризації речового складу військової частини НОМЕР_1 », на підставі вимог положень статей 10, 56 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Закону № 1075-XIV, Положення №748, Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2000 року №419, наказу Міністра оборони України №300 від 16.07.1997 року «Про затвердження Положення про військове (корабельне) господарство в Збройних Силах України», Інструкції з організації та ведення бухгалтерського обліку у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 19.12.2014 року №905, а саме виявленням нестачі речового майна загальну суму 3987371,39 грн та надлишків речового майна на загальну суму 519417,60 грн, керуючись вимогами постанови Кабінету Міністрів України №784 від 03.05.2000 року «Про затвердження Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах України, Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 29.11.2018 року № 604 (зі змінами), статтями 45, 48 Дисциплінарного статуту, командиром військової частини НОМЕР_1 видано наказ (з адміністративно-господарської діяльності) від 28.04.2024 року №495 «Про підсумки позапланової інвентаризації речового складу військової частини НОМЕР_1 », яким передбачено: за порушення вимог ст. 77 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п. 3.2.1 Положення № 300, ст. 45 Дисциплінарного статуту, за невиконання своїх службових обов'язків накласти на начальника логістики- заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення «сувора догана» (п.5); за неналежне виконання обов'язків щодо контролю за наявністю речового майна та за виконання службових обов'язків начальником речової служби логістики військової частини НОМЕР_1 притягнути начальника логістики - заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 до обмеженої матеріальної відповідальності у розмірі 43800 грн. Суд врахував, що відповідно до розділу 2 Функціональних обов'язків начальника логістики - заступника командира військової частини НОМЕР_1 , начальник логістики - заступник командира військової частини НОМЕР_1 зобов'язаний, зокрема, організовувати щорічне проведення інвентаризації всього озброєння техніки і військового майна у військовій частині, результати перевірок та інвентаризації відображати в актах і наказах по військовій частині. встановлено, що відповідно підсумків щорічної інвентаризації речового майна, яка закінчилась згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25.12.2023 року №1656, нестачі та надлишків речового майна не виявлено, тобто на початок зайняття посади начальник логістики - заступник командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 не було виявлено недостачі. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався ч.4 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; статтями 11, 16, 26, 76, 77 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, пп.3.1.1, 3.1.3, 3.1.4, 3.1.6, 3.1.7, 3.1.9 п.3.1 Положення про військове (корабельне) господарство в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оброни України від 16.07.1997 року №300; статтями 3, 4 ч.1 ст.45, 83, ч.1 ст.84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України; статтями 1, 3, 5 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі»; ст.5 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; Порядком проведення інвентаризації військового майна, закріпленого за військовими частинами Збройних Сил, та оформлення її результатів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 року №748 та прийшов до висновку про те, що кожен військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, бездоганно та неухильно додержуватись порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України, що становить сутність військової дисципліни. При цьому, суть дисциплінарного правопорушення полягає у невиконанні чи неналежному виконанні військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушенні військової дисципліни чи громадського порядку. У разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку, на військовослужбовця може бути накладено владою командира дисциплінарне стягнення. Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування, призначення якого є правом командира, а не його обов'язком. Притягнення особи до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення без проведення службового розслідування можливо у разі, якщо її вину повністю доведено, тобто за наявності беззаперечних фактів, що підтверджують вчинення особою дисциплінарного правопорушення, якщо причини та умови, що сприяли вчиненню правопорушення, ступінь вини, розмір заподіяної матеріальної шкоди та інші обставини, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення, не потребують додаткового встановлення (уточнення). Суд вважав, що обов'язковою умовою притягнення військовослужбовця до матеріальної відповідальності є доведення його вини у спричиненні матеріальної шкоди. Умови для притягнення винної особи до матеріальної відповідальності мають бути доведені матеріалами службового розслідування, при цьому, розслідування може не призначатися, якщо причини завдання шкоди, її розмір та винна особа встановлені за результатами аудиту (перевірки), інвентаризації, досудового розслідування або судом. Суд зазначив, що актом інвентаризації було встановлено, що у період з 26.12.2023 року по 11.02.2024 року доступ до відповідних складських приміщень мала лише особа, у зв'язку зі смертю якої було проведено інвентаризацію, і що саме ця особа несла повну матеріальну відповідальність за збереження відповідного майна, при цьому, за змістом акту позапланової інвентаризації питання про причини та умови, що сприяли вчиненню дисциплінарного правопорушення саме ОСОБА_1 , ступінь його вини взагалі не досліджувались, фактів, які б свідчили про порушення ним установленого порядку обліку, зберігання, використання військового та іншого майна або не вжиття ним належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, та інших обставин, які мають значення для прийняття рішення командиром (начальником) про накладення на підлеглого дисциплінарного та матеріального стягнення, встановлено не було. Суд врахував, що відповідальність за організацію інвентаризації військового майна несе командир (начальник) військової частини, який повинен створити належні умови для її проведення у стислі терміни, визначити об'єкти (крім випадків, коли проведення інвентаризації є обов'язковим) і терміни проведення інвентаризації. Планова інвентаризація проводиться у такі терміни за видами військового майна, зокрема, інших видів військового майна - один раз на рік (станом на 1 січня). Позапланова інвентаризація військового майна проводиться обов'язково у разі: приймання (здачі) посади матеріально відповідальними особами; установлення фактів зловживань службовим становищем, інших службових порушень, крадіжок або зіпсуття майна, а також за рішенням органу досудового розслідування, прокурора або суду. Суд врахував, що за функціональними обов'язками за посадою, які узгоджуються з положеннями ст.77 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, ОСОБА_1 зобов'язаний перевіряти не менше ніж двічі на рік наявність і технічний стан озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, матеріальних засобів на складах і в підрозділах, проводити номерну перевірку стрілецької зброї поточного забезпечення; організовувати щорічне проведення інвентаризації всього озброєння техніки і військового майна у військовій. Суд врахував, що відповідно підсумків щорічної інвентаризації речового майна, яка закінчилась згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25.12.2023 року №1656, нестачі та надлишків речового майна на складах з номенклатури речової служби не було виявлено, а згідно з висновками позапланової інвентаризації нестача та надлишки речового майна в тимчасових приміщенням зберігання утворилась в період з 26.12.2023 року по 11.02.2024 року, тобто у період тривалістю півтора місяці після проведення річної інвентаризації. Суд зазначив, що відповідачами не наведено обґрунтованих фактів, які б доводили очевидну та розумну причину, яка б зумовлювала необхідність здійснення ОСОБА_1 контрольних заходів щодо перевірки наявності такого військового майна поза термінами, визначеними ст.77 Статуту внутрішньої служби ЗСУ та його функціональними обов'язками. Суд дійшов висновку щодо відповідачами не доведено наявність підстав для застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення, як не доведено й вину в завданні матеріальної шкоди та причинний зв'язок між протиправною поведінкою та завданою шкодою.
Матеріалами справи встановлено, що згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 14.07.2023 року №209, ОСОБА_1 , начальника речової служби логістики військової частини НОМЕР_1 з 12.06.2023 приступив до тимчасового виконання службових обов'язків за невакантною посадою начальника логістики - заступника командира частини та згідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 17.09.2023 року №280 ОСОБА_1 , з 17.09.2023 року справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Встановлено, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.04.2024 року №427 «Про проведення позапланової інвентаризації речового складу військовій частині НОМЕР_1 », у зв'язку з недоліками, виявленими під час проведення позапланової інвентаризації, призначеної наказом від 18.02.2024 року №190, призначено комісію з проведення позапланової інвентаризації речового складу військової частини НОМЕР_1 , за результатами якої було складено акт позапланової інвентаризації матеріальних цінностей речової служби на складі військової частини НОМЕР_1 , б/д, згідно якого було виявлено нестачу речового майна на загальну суму 398737139 грн та надлишки речового майна на загальну суму 519417,60 грн. Як вбачається з акту, відповідальною особою в період з 23.12.2022 року по 11.02.2024 року за приймання та видачу, правильне зберігання, якісний стан, повну наявність та своєчасний облік матеріальних засобів на складах з номенклатури речової служби був молодший сержант ОСОБА_3 , після самогубства якого командиром військової частини НОМЕР_1 було призначено наказом №190 від 18.02.2024 року проведення позапланової інвентаризації речового майна. Інвентаризація відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №190 від 18.02.2024 року була розпочата 20.02.2024 року, перед початком якої при візуальному огляді тимчасових приміщень зберігання пошкоджень замків, дверей, стелі, вікон, стін виявлено не було, перед відкриттям приміщення проводилась відеозйомка на мобільний телефон, двері були опечатані, відкривши приміщення, було розпочато підрахунок речового майна яке там знаходилось, після завершення підрахунку склад опечатано. Враховуючи вищевказане, нестача та надлишки речового майна в тимчасових приміщення зберігання утворилась в період з 26.12.2023 по 11.02.2024, коли мав доступ до таких складських приміщень та ніс повну матеріальну відповідальність за його збереження покійний начальник складу господарчого взводу роти логістики молодший сержант ОСОБА_3 , отже через його недбале ставлення до своїх посадових обов'язків виникли вищеописані нестача та надлишки речового майна. При цьому начальник речової служби логістики та начальник логістики - заступник командира не здійснювали належного контролю за збереженням речового майна на тимчасових місцях зберігання та станом його обліку, чим допустили виявлені нестачу та надлишки речового майна.
У зв'язку з недоліками, виявленими під час проведення позапланових інвентаризацій, видано наказ (з адміністративно-господарської діяльності) від 28.04.2024 року №495 «Про підсумки позапланової інвентаризації речового складу військової частини НОМЕР_1 », згідно якого, зокрема, передбачено: за порушення вимог ст.77 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, п.3.2.1 Положення № 300, ст. 45 Дисциплінарного статуту, за невиконання своїх службових обов'язків накласти на начальника логістики- заступника командира військової частини НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення «Сувора догана» (п.5); за неналежне виконання обов'язків щодо контролю за наявністю речового майна та за виконання службових обов'язків начальником речової служби логістики військової частини НОМЕР_1 притягнути начальника логістики- заступника командира ВЧ НОМЕР_1 підполковника ОСОБА_1 до обмеженої матеріальної відповідальності у розмірі 43800 грн.
Відповідно до розділу 2 Функціональних обов'язків начальника логістики - заступника командира НОМЕР_1 , начальник логістики - заступник командира ВЧ НОМЕР_1 зобов'язаний, зокрема, знати ділові ти морально-психологічні якості офіцерів і сержантів підпорядкованих йому підрозділів і служб, постійно проводити з ними роботу з вдосконалення їх підготовки за спеціальністю; керувати роботою, спрямованою на поліпшення матеріально - побутового становища особового складу військової частини; організовувати щорічне проведення інвентаризації всього озброєння техніки і військового майна у військовій частині, результати перевірок та інвентаризації відображати в актах і наказах по військовій частині;
Відповідно до ч.4 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статей 11, 16, 2, 76, 77 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці зобов'язані, зокрема, берегти державне майно. Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. Військовослужбовці залежно від характеру вчиненого правопорушення та провини несуть з урахуванням бойового імунітету, визначеного Законом України «Про оборону України» дисциплінарну, адміністративну, матеріальну, цивільно-правову та кримінальну відповідальність згідно із законом. Заступник командира бригади (полку, окремого батальйону) з тилу в мирний і воєнний час відповідає за матеріальне й технічне забезпечення підрозділів бригади (полку, окремого батальйону) підпорядкованими службами. Заступник командира бригади (полку, окремого батальйону) з тилу зобов'язаний, зокрема, перевіряти не менше ніж двічі на рік наявність і стан матеріальних засобів у підрозділах бригади (полку, окремого батальйону) і безпосередньо підпорядкованих складах з оформленням відповідних актів; організовувати щорічне проведення інвентаризації всього майна і техніки у службах; організовувати й контролювати ведення обліку та звітності в установленому порядку.
Відповідно до підпунктів 3.1.1, 3.1.4, 3.1.7, 3.1.9 п.3.1, підпункту 3.2.1 п.3.2 Положення про військове (корабельне) господарство в Збройних Силах України», затвердженого наказом Міністра оброни України від 16.07.1997 року №300 командир військової частини (з'єднання) несе особисту відповідальність, зокрема, за організацію матеріального, медичного, ветеринарного, технічного, аеродромно-технічного, торговельно-побутового, квартирно-експлуатаційного та фінансового забезпечення. При виявленні втрат, нестач, навмисного пошкодження військового майна, його розкрадання, інших корисливих зловживань він має право вживати у встановленому законом порядку заходів щодо відшкодування завданих державі збитків, а у випадках скоєння злочинів - порушувати кримінальну справу та проводити дізнання. У військових частинах (з'єднаннях), крім посадових осіб, вказаних у статтях 3.1.3-3.1.6 цього Положення, військовим господарством відають, зокрема, заступники командира частини (з'єднання) з тилу та підпорядковані йому посадові особи. Всі посадові особи військової частини (з'єднання), які відають військовим (корабельним) господарством, повинні, зокрема, організовувати та контролювати ведення обліку, правильне зберігання і своєчасне оновлення запасів матеріальних засобів усіх видів, а також експлуатацію, ремонт та технічне обслуговування озброєння, бойової та іншої техніки, казармено-житлового фонду, інженерних та спеціальних споруд у підпорядкованих службах (службі); здійснювати постійний контроль за правильним, ощадливим та доцільним витрачанням (використанням) матеріальних засобів і коштів, вживати необхідних заходів для боротьби з нераціональними їх витратами (використанням), втратами, нестачами, псуванням і розкрадання; організовувати проведення (у встановлені терміни) перевірок та документальних ревізій господарської діяльності, а також інвентаризацію матеріальних засобів у підпорядкованих службах (службі); вести узагальнений облік втрачених матеріальних засобів за підпорядковані служби (підрозділи) в натуральних або вартісних показниках; вживати заходів щодо забезпечення надійного збереження матеріальних засобів, слідкувати за справним станом обладнання постів, огороджень, технічних засобів охорони, зв'язку та сигналізації. Заступник командира частини з тилу відповідає за господарство частини в підпорядкованих службах та виконує свої обов'язки згідно з вимогами Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України і пункту 3.1.9 цього Положення, а зі спеціальних питань виконує накази заступника командира з тилу вищого органу військового управління.
Відповідно до статей 1, 3, 4, ч.1 ст.45, ст.4, ч.1 ст.84 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України. Військова дисципліна досягається, у тому числі, шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Конституції та законів України, Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог статутів Збройних Сил України. Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, поміж іншим, додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів. У разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. На військовослужбовців можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) позбавлення чергового звільнення з розташування військової частини чи з корабля на берег (стосовно військовослужбовців строкової військової служби та курсантів вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти); ґ) попередження про неповну службову відповідність (крім осіб рядового складу строкової військової служби); д) пониження в посаді; е) пониження у військовому званні на один ступінь (стосовно осіб сержантського (старшинського) та офіцерського складу); є) пониження у військовому званні з переведенням на нижчу посаду (стосовно військовослужбовців сержантського (старшинського) складу); ж) звільнення з військової служби через службову невідповідність (крім осіб, які проходять строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, а також військовозобов'язаних під час проходження навчальних (перевірочних) і спеціальних зборів та резервістів під час проходження підготовки та зборів). Прийняттю рішення командиром про накладення на підлеглого дисциплінарного стягнення може передувати службове розслідування. Воно проводиться з метою уточнення причин і умов, що сприяли вчиненню правопорушення, та ступеня вини.
Аналізуючи докази у справі та законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду про задоволення позовних вимог та зазначає наступне.
Згідно законодавства кожен військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою, бездоганно та неухильно додержуватись порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України, що становить сутність військової дисципліни. При цьому, законодавець передбачає, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку, на військовослужбовця може бути накладено владою командира дисциплінарне стягнення.
Суд апеляційної інстанції зазначає, що згідно чинного законодавства проведення службового розслідування не є обов'язковим, а лише у випадках необхідності встановлення вини військовослужбовця. У даному випадку встановлено, що ОСОБА_1 з 17.09.2023 року прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою начальника логістики - заступника командира частини НОМЕР_1 . Відповідно до функціональних обов'язків начальника логістики - заступника командира військової частини НОМЕР_1 , начальник логістики - заступник командира військової частини НОМЕР_1 зобов'язаний, зокрема, керувати роботою, спрямованою на поліпшення матеріально - побутового становища особового складу військової частини; організовувати щорічне проведення інвентаризації всього озброєння техніки і військового майна у військовій частині, результати перевірок та інвентаризації відображати в актах і наказах по військовій частині. Встановлено, що відповідно підсумків щорічної інвентаризації речового майна, яка закінчилась згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25.12.2023 року №1656, нестачі та надлишків речового майна не виявлено, тобто на час зайняття посади начальника логістики - заступника командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 недостачі на складі не було виявлено. Однак, наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 16.04.2024 року №427 «Про проведення позапланової інвентаризації речового складу військовій частині НОМЕР_1 », у зв'язку з недоліками, виявленими під час проведення позапланової інвентаризації, призначеної наказом від 18.02.2024 року №190, призначено комісію з проведення позапланової інвентаризації речового складу військової частини НОМЕР_1 , за результатами якої було складено акт позапланової інвентаризації матеріальних цінностей речової служби на складі військової частини НОМЕР_1 , б/д, згідно якого було виявлено нестачу речового майна на загальну суму 398737139 грн та надлишки речового майна на загальну суму 519417,60 грн.; відповідальною особою в період з 23.12.2022 року по 11.02.2024 року за приймання та видачу, правильне зберігання, якісний стан, повну наявність та своєчасний облік матеріальних засобів на складах з номенклатури речової служби був молодший сержант ОСОБА_3 , після самогубства якого командиром військової частини НОМЕР_1 було призначено наказом №190 від 18.02.2024 року проведення позапланової інвентаризації речового майна, перед початком якої при візуальному огляді тимчасових приміщень зберігання пошкоджень замків, дверей, стелі, вікон, стін виявлено не було; комісія прийшла до висновку, що нестача та надлишки речового майна в тимчасових приміщення зберігання утворилась в період з 26.12.2023 року по 11.02.2024 року, коли мав доступ до таких складських приміщень та ніс повну матеріальну відповідальність за його збереження покійний начальник складу господарчого взводу роти логістики молодший сержант ОСОБА_3 , отже через його недбале ставлення до своїх посадових обов'язків виникли вищеописані нестача та надлишки речового майна. При цьому начальник речової служби логістики та начальник логістики - заступник командира не здійснювали належного контролю за збереженням речового майна на тимчасових місцях зберігання та станом його обліку, чим допустили виявлені нестачу та надлишки речового майна.
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що начальника логістики - заступника командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 притягнуто до дисциплінарної відповідальності саме за не належний контроль за збереженням речового майна на тимчасових місцях зберігання та станом його обліку, при цьому комісією встановлено факт недостачі на складі, а саме: за порушення вимог ст.77 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, п.3.2.1 Положення про військове (корабельне) господарство в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.07.1997 року №300, ст. 45 Дисциплінарного статуту, за невиконання своїх службових обов'язків.
Відповідно до статей 1, 3, 4, 5, 7, 8, 9 Закону України «Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі» матеріальна відповідальність - вид юридичної відповідальності, що полягає в обов'язку військовослужбовців та деяких інших осіб покрити повністю або частково пряму дійсну шкоду, що було завдано з їх вини шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків, а також додаткове стягнення в дохід держави як санкція за протиправні дії у разі застосування підвищеної матеріальної відповідальності; пряма дійсна шкода - збитки, завдані військовій частині, установі, організації, закладу шляхом знищення, пошкодження, створення нестачі, розкрадання або незаконного використання військового та іншого майна, погіршення або зниження його цінності, а також витрати на відновлення чи придбання військового та іншого державного майна замість пошкодженого або втраченого, надлишкові виплати під час виконання обов'язків військової служби або службових обов'язків. До шкоди не включаються доходи, які могли бути одержані за звичайних обставин, якщо таких збитків не було б завдано. Підставою для притягнення до матеріальної відповідальності є шкода, завдана неправомірним рішенням, невиконанням чи неналежним виконанням особою обов'язків військової служби або службових обов'язків, крім обставин, визначених ст.9 цього Закону, які виключають матеріальну відповідальність. Умовами притягнення до матеріальної відповідальності є: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка особи у зв'язку з невиконанням чи неналежним виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків; 3) причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи і завданою шкодою; 4) вина особи в завданні шкоди. 3. Притягнення особи до матеріальної відповідальності за завдану шкоду не звільняє її від дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності, встановленої законами України. Завдана особою шкода, не пов'язана з виконанням нею обов'язків військової служби або службових обов'язків, відшкодовується в порядку, передбаченому законами України. Особа може бути притягнута до матеріальної відповідальності протягом трьох років з дня виявлення завданої шкоди. Особа за завдану з необережності шкоду несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п'ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб, крім випадків, коли цим Законом передбачено повну чи підвищену матеріальну відповідальність. Командир (начальник), який своїм рішенням чи бездіяльністю порушив установлений порядок обліку, зберігання, використання військового та іншого майна або не вжив належних заходів, передбачених законодавством, щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню, іншому незаконному витрачанню військового та іншого майна, внаслідок чого було завдано шкоду, або щодо притягнення винних осіб до матеріальної відповідальності, несе матеріальну відповідальність у розмірі завданої шкоди, але не більше п'ятнадцяти прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб. Розмір завданої шкоди встановлюється за фактичними втратами на підставі даних бухгалтерського обліку з урахуванням цін, що діють на період розгляду питання про притягнення особи до матеріальної відповідальності. У разі відсутності таких даних розмір шкоди визначається суб'єктами оціночної діяльності відповідно до законодавства або за рішенням суду. Розслідування може не призначатися, якщо причини завдання шкоди, її розмір та винна особа встановлені за результатами аудиту (перевірки), інвентаризації, досудового розслідування або судом. Завдана шкода не підлягає відшкодуванню, а особи звільняються від матеріальної відповідальності у разі, якщо шкоду завдано внаслідок: 1) дії непереборної сили; 2) необхідної оборони; 3) крайньої необхідності; 4) виконання наказу або розпорядження командира (начальника), крім випадків виконання явно злочинного наказу або розпорядження; 5) виправданого службового ризику; 6) затримання особи, що вчинила злочин, фізичний або психічний примус; 7) виконання спеціального завдання з попередження чи розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації.
Аналізуючи докази у справі, суд апеляційної інстанції вважає, що вина начальника логістики - заступника командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 в належному контролі за збереженням речового майна на тимчасових місцях зберігання та станом його обліку доведена, інвентаризацією встановлено факт недостачі на складі; підстав для звільнення його від відповідальності не встановлено. Суд апеляційної інстанції вважає, що військова частина правомірно притягнула ОСОБА_1 до обмеженої матеріальної відповідальності у розмірі 43800 грн. (15х2920 грн. прожитковий мінімум для працездатних).
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.10.2024 року у адміністративній справі №280/4093/24 - скасувати.
Ухвалити нове рішення.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , ОСОБА_2 командира Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу в частині - відмовити.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Ю. В. Дурасова
суддя Н.А. Олефіренко