Рішення від 18.04.2025 по справі 640/33598/20

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

18 квітня 2025 року Справа № 640/33598/20 ЗП/280/113/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Київській області (03680, м. Київ, вулиця Народного Ополчення, 5А, ЄДРПОУ 44096797) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Головного управління ДПС у Київській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, в якому просить суд:

визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області № 65424-5305-1008 від 21 січня 2020 року на суму 451, 70 грн., та № 81887-5305-1008 від 29 січня 2020 року на суму 2972, 12 грн.

вирішити питання про розподіл судових витрат.

Позовну заяву мотивовано тим, що відповідачем щодо позивача прийнято податкові повідомлення рішення за платежем «Земельний податок з фізичних осіб 18010700» від 21.01.2020 №65424-5305-1008 за податковий період 2020 рік на суму податкового зобов'язання 451,70 грн. та від 29.01.2020 № 81887-5305-1008 за податковий період 2020 рік на суму 2972, 12 грн. Позивач вважає вказані податкові повідомлення рішення незаконними, протиправними, складеними з порушенням норм чинного законодавства України та такими, що підлягають скасуванню, оскільки відповідачем застосовано невірну нормативну грошову оцінку земельних ділянок, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду та просить позовну заяву задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.03.2021 відкрито провадження у адміністративній справі.

25 березня 2021 року відповідач у справі надав відзив на позовну заяву з якому заперечує проти задоволення позову. Відповідач з позовними вимогами позивача не погоджується та вважає, що для задоволення позову немає підстав. Базою оподаткування земельним податком є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнтів індексації (ст. 271 ПК України). Наказом Мінагрополітики від 16.11.2018 №552 «Про затвердження технічної документації із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення» затверджено відповідну технічну документацію. Наказ набрав чинності з 01.01.2019. Враховуючи зазначене, нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення проведена, і введена в дію з 01.01.2019. За даними наявними у контролюючого органу ОСОБА_1 є власником 11 земельних ділянок загальною площею 1,32 га., цільове призначення - 01.05 для індивідуального садівництва (багаторічні насадження), які знаходяться за адресою: Київська обл., Вишгородський район, Димерська селищна рада та 193 земельних ділянок загальною площею 23,16 га., цільове призначення - 01.05 для індивідуального садівництва (багаторічні насадження), яка знаходиться за адресою: Київська обл., Вишгородський район, Литвинівська сільська рада. Ставка земельного податку для даної категорії, встановлена Рішеннями: Димерської селищної ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 рік» №2154-35-VІІ від 27.05.2019 у розмірі 0,8; Литвинівської сільської ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 рік» №418-43-VІІ від 22.06.2019 у розмірі 0,3 відсотка від НГО. У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, контролюючий орган за місцем знаходження земельної ділянки проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення. Відповідач просить відмовити у задоволенні позову.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) ліквідовано вказаний адміністративний суд. Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 2825-ІХ Окружним адміністративним судом міста Києва справу надіслано до Київського окружного адміністративного суду.

На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, Київським окружним адміністративним судом передано справу до Запорізькому окружному адміністративному суду.

Справа надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду 14.02.2025.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.02.2025 справу прийнято до провадження в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання. Також, вказаною ухвалою суду запропоновано сторонам надати додаткові пояснення щодо предмету спору.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 06.03.2025 замінено відповідача Головне управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377) на Головне управління ДПС у Київській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України, (код ЄДРПОУ 44096797).

06 березня 2025 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, що за своїм змістом повторює раніше поданий відзив.

Ухвалою суду від 17.04.2025 відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у Київській області про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Згідно з положеннями статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 1 ст. 262 КАС України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.

Позивач - ОСОБА_1 у 2020 році була власницею 11 земельних ділянок загальною площею 1,32 га, що розташовані в СТ «Черемшина» Димерська селищна рада, Вишгородський район, Київська область з цільовим призначенням «Для ведення садівництва» та 193 земельних ділянок, загальною площею 23,16 га, що розташовані на території Громадської організації «Садівницьке товариство «Ландшафт» (ідентифікаційний код 34586886) Литвинівська сільська рада, Вишгородський район, Київська область, з цільовим призначенням «для ведення садівництва».

Головним управлінням ДПС у Київській області 21.01.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення №65424-5305-1008 щодо ОСОБА_1 на сплату земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік у сумі 451,70 грн.

Також, Головним управлінням ДПС у Київській області 29.01.2020 прийнято податкове повідомлення-рішення № 81887-5305-1008 щодо ОСОБА_1 на сплату земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік у сумі 2 972,12 грн.

Вважаючи протиправними податкові повідомлення-рішення Головного управлінням ДПС у Київській області від 21.01.2020 №65424-5305-1008 та від 29.01.2020 № 81887-5305-1008 позивач звернулася з даним позовом до суду.

Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.

Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення у справі.

За приписами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з частиною 2 зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України (далі - ПК України, в редакції на дату виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 14.1 статті 14 ПК України визначено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу) (підпункт 14.1.72); власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (підпункт 14.1.34); земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами (підпункт 14.1.74); плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147).

Згідно з підпунктом 269.1.1 пункту 269.1 статті 269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).

Об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні (підпункт 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 ПК України).

Згідно з підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

За правилами пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Пунктом 274.1 статті 274 ПК України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пункту 284.1 статті 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Нові зміни щодо зазначеної інформації надаються до 1 числа першого місяця кварталу, що настає за звітним кварталом, у якому відбулися зазначені зміни.

Згідно з положеннями статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Пунктом 286.1 статті 286 ПК України закріплено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу (п.286.5 ст.286 ПК України).

Згідно з положеннями статті 287 ПК України нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І:100,

де І - індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.

Таким чином, платником земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, які зобов'язані сплачувати земельний податок за земельні ділянки, що перебувають у їх власності або користуванні. Обов'язок сплачувати земельний податок виникає у власників земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачів з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Як було вказано вище, позивач у спірний період була власницею 11 земельних ділянок загальною площею 1,32 га, що розташовані в СТ «Черемшина» Димерська селищна рада, Вишгородський район, Київська область, з кадастровим номером: 3221855300:19:072:0131; 3221855300:19:072:0130; 3221855300:19:072:0129; 3221855300:19:072:0128; 3221855300:19:072:0127; 3221855300:19:072:0126; 3221855300:19:072:0125; 3221855300:19:072:0124; 3221855300:19:072:0123; 3221855300:19:072:0122; 3221855300:19:072:0121 та 193 земельних ділянок, загальною площею 23,16 га, що розташовані на території Громадської організації «Садівницьке товариство «Ландшафт», Литвинівська сільська рада, Вишгородський район, Київська область, з кадастровим номером: 3221884400:07:139:0262; 3221884400:07:139:0287; 3221884400:07:139:0019; 43221884400:07:139:0022; 3221884400:07:139:0027; 3221884400:07:139:0030; 3221884400:07:139:0047; 3221884400:07:139:0050; 3221884400:07:139:0054; 3221884400:07:139:0057; 3221884400:07:139:0078; 3221884400:07:139:0088; 3221884400:07:139:0112; 3221884400:07:139:0145; 3221884400:07:139:0055; 3221884400:07:139:0086; 3221884400:07:139:0113; 3221884400:07:139:0157; 3221884400:07:139:0179; 3221884400:07:139:0117; 3221884400:07:139:0128; 3221884400:07:139:0189; 3221884400:07:139:0233; 3221884400:07:139:0238; 3221884400:07:139:0242; 3221884400:07:139:0249; 3221884400:07:139:0254; 3221884400:07:139:0260; 3221884400:07:139:0267; 3221884400:07:139:0271; 3221884400:07:139:0278; 3221884400:07:139:0083; 3221884400:07:139:0084; 3221884400:07:139:0197; 3221884400:07:139:0121; 3221884400:07:139:0237; 3221884400:07:139:0244; 3221884400:07:139:0248; 3221884400:07:139:0253, 3221884400:07:139:0256, 3221884400:07:139:0259, 3221884400:07:139:0186, 3221884400:07:139:0196, 3221884400:07:139:0203, 3221884400:07:139:0212, 3221884400:07:139:0215, 3221884400:07:139:0220, 3221884400:07:139:0226, 3221884400:07:139:0230, 3221884400:07:139:0184, 3221884400:07:139:0236, 3221884400:07:139:0239, 3221884400:07:139:0243, 3221884400:07:139:0247, 3221884400:07:139:0250, 3221884400:07:139:0265, 3221884400:07:139:0268, 3221884400:07:139:0270, 3221884400:07:139:0277, 3221884400:07:139:0020, 3221884400:07:139:0023, 3221884400:07:139:0025, 3221884400:07:139:0028, 3221884400:07:139:0031, 3221884400:07:139:0049, 3221884400:07:139:0114, 3221884400:07:139:0255, 3221884400:07:139:0261, 3221884400:07:139:0282, 3221884400:07:139:0288, 3221884400:07:139:0053, 3221884400:07:139:0056, 3221884400:07:139:0085, 3221884400:07:139:0087, 3221884400:07:139:0118, 3221884400:07:139:0120, 3221884400:07:139:0146, 3221884400:07:139:0148, 3221884400:07:139:0178, 3221884400:07:139:0180, 3221884400:07:139:0190, 3221884400:07:139:0144, 3221884400:07:139:0154, 3221884400:07:139:0177, 3221884400:07:139:0187, 3221884400:07:139:0188, 3221884400:07:139:0210, 3221884400:07:139:0211, 3221884400:07:139:0222, 3221884400:07:139:0223, 3221884400:07:139:0234, 3221884400:07:139:0235, 3221884400:07:139:0245, 3221884400:07:139:0246, 3221884400:07:139:0257, 3221884400:07:139:0258, 3221884400:07:139:0269, 3221884400:07:139:0279, 3221884400:07:139:0280, 3221884400:07:139:0289, 3221884400:07:139:0149, 3221884400:07:139:0150, 3221884400:07:139:0182, 3221884400:07:139:0183, 3221884400:07:139:0194, 3221884400:07:139:0216, 3221884400:07:139:0217, 3221884400:07:139:0228, 3221884400:07:139:0229, 3221884400:07:139:0240, 3221884400:07:139:0241, 3221884400:07:139:0251, 3221884400:07:139:0252, 3221884400:07:139:0263, 3221884400:07:139:0264, 3221884400:07:139:0274, 3221884400:07:139:0275, 3221884400:07:139:0284, 3221884400:07:139:0285, 3221884400:07:139:0007, 3221884400:07:139:0038, 3221884400:07:139:0042, 3221884400:07:139:0069, 3221884400:07:139:0129, 3221884400:07:139:0158, 3221884400:07:139:0173, 3221884400:07:139:0175, 3221884400:07:139:0193, 3221884400:07:139:0200, 3221884400:07:139:0207, 3221884400:07:139:0116, 3221884400:07:139:0119, 3221884400:07:139:0152, 3221884400:07:139:0181, 3221884400:07:139:0185, 3221884400:07:139:0195, 3221884400:07:139:0213, 3221884400:07:139:0218, 3221884400:07:139:0221, 3221884400:07:139:0224, 3221884400:07:139:0227, 3221884400:07:139:0231, 3221884400:07:139:0032, 3221884400:07:139:0037, 3221884400:07:139:0039, 3221884400:07:139:0075, 3221884400:07:139:0126, 3221884400:07:139:0130, 3221884400:07:139:0168, 3221884400:07:139:0176, 3221884400:07:139:0191, 3221884400:07:139:0198, 3221884400:07:139:0206, 3221884400:07:139:0052, 3221884400:07:139:0080, 3221884400:07:139:0111, 3221884400:07:139:0209, 3221884400:07:139:0214, 3221884400:07:139:0219, 3221884400:07:139:0225, 3221884400:07:139:0232, 3221884400:07:139:0266, 3221884400:07:139:0272, 3221884400:07:139:0276, 3221884400:07:139:0281, 3221884400:07:139:0018, 3221884400:07:139:0021, 3221884400:07:139:0024, 3221884400:07:139:0026, 3221884400:07:139:0029, 3221884400:07:139:0048, 3221884400:07:139:0033, 3221884400:07:139:0041, 3221884400:07:139:0115, 3221884400:07:139:0082, 3221884400:07:139:0151, 3221884400:07:139:0153, 3221884400:07:139:0051, 3221884400:07:139:0286, 3221884400:07:139:0283, 3221884400:07:139:0273, 3221884400:07:139:0043, 3221884400:07:139:0074, 3221884400:07:139:0076, 3221884400:07:139:0102, 3221884400:07:139:0132, 3221884400:07:139:0143, 3221884400:07:139:0174, 3221884400:07:139:0192, 3221884400:07:139:0199, 3221884400:07:139:0208, 3221884400:07:139:0081, 3221884400:07:139:0079

Суд зазначає, що відповідно до витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 11.12.2020 нормативна грошова оцінка вищевказаної земельної ділянки становила 3 749, 40 грн. (земельних ділянок, що розташовані в СТ «Черемшина» Димерська селищна рада, Вишгородський район, Київська область) та 398 358, 87 грн. (земельних ділянок, що розташовані на території Громадської організації «Садівницьке товариство «Ландшафт», Литвинівська сільська рада, Вишгородський район, Київська область). Категорія земель: землі сільськогосподарського призначення, цільове значення: А.01.04 для ведення підсобного сільського господарства.

Ставки земельного податку за земельні ділянки для фізичних та юридичних осіб, нормативну грошову оцінку яких проведено та які розташовані на території Димерської селищної ради затверджено рішенням Димерської селищної ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 рік» № 2154-33-VІІ від 27.05.2019.

Таким чином розмір земельного податку за земельні ділянки для фізичних та юридичних осіб, що розташовані в СТ «Черемшина» Димерська селищна рада, Вишгородський район, Київська область, нормативну грошову оцінку яких проведено мав становити 30, 00 грн.

При цьому по земельній ділянці, що розташована в СТ «Черемшина» Димерська селищна рада, Вишгородський район, Київська область, з кадастровим номером 3221855300:19:072:0130 площею 0,12 га, нормативно-грошову оцінку якої не проведено.

Відповідно з урахуванням нормативної грошова оцінка 1 га ріллі по Київській області та ставки податку, встановленого рішенням Димерської селищної ради «Про встановлення місцевих податків і зборів на 2020 рік» № 2154-33-VІІ від 27.05.2019 розмір податку становить 25,47 грн (26 531,00 грн. (нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Київській області) станом на 01.01.2020) х 0, 8 % (ставка земельного податку) х 0,12 га (площа земельної ділянки)).

Відповідно загальний розмір земельного податку за земельні ділянки для фізичних та юридичних осіб, що розташовані в СТ «Черемшина» Димерська селищна рада, Вишгородський район, Київська область мав становити 55,47 грн.

Ставки земельного податку за земельні ділянки для фізичних та юридичних осіб, нормативну грошову оцінку яких проведено та які розташовані на території Литвинівської сільської ради встановлено Положенням про плату земельного податку на території Литвинівської сільської ради у 2020 році, затвердженого рішення Литвинівської сільської ради № 418-43-VII від 22.06.2019.

Таким чином розмір земельного податку за земельні ділянки для фізичних та юридичних осіб, що розташовані на території Громадської організації «Садівницьке товариство «Ландшафт», Литвинівська сільська рада, Вишгородський район, Київська область, нормативну грошову оцінку яких проведено мав становити 1195, 08 грн.

По земельній ділянці, що розташована на території Громадської організації «Садівницьке товариство «Ландшафт», Литвинівська сільська рада, Вишгородський район, Київська область, з кадастровим номером 3221884400:07:139:0057 площею 0,12 га, нормативно-грошову оцінку якої не проведено.

Відповідно з урахуванням нормативної грошова оцінка 1 га ріллі по Київській області та ставки податку, встановленого Положенням про плату земельного податку на території Литвинівської сільської ради у 2020 році, затвердженого рішення Литвинівської сільської ради № 418-43-VII від 22.06.2019 розмір податку становить 9,55 грн (26 531,00 грн. (нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по Київській області) станом на 01.01.2020) х 0,3 % (ставка земельного податку) х 0,12 га (площа земельної ділянки)).

Відповідно загальний розмір земельного податку за земельні ділянки для фізичних та юридичних осіб, що розташовані Громадської організації «Садівницьке товариство «Ландшафт», Литвинівська сільська рада, Вишгородський район, Київська область мав становити 1204, 63 грн.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.12.2011 №1386 затверджено Порядок подання інформації про платників податків, об'єкти оподаткування та об'єкти, пов'язані з оподаткуванням, для забезпечення ведення їх обліку, а також обчислення та справляння податків і зборів.

Пунктами 4, 9, 10 цього Порядку передбачено, що Держгеокадастр та Мін'юст подають щомісяця до 10 числа, а також на запит територіального органу ДФС за місцезнаходженням земельної ділянки або ДФС інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю та єдиного податку, в тому числі:

- Держгеокадастр - про земельні ділянки, зокрема про кадастровий номер земельної ділянки, дату реєстрації у Державному земельному кадастрі, дату державної реєстрації земельної ділянки (відповідно до державного акта на право власності на земельну ділянку або на право постійного користування земельною ділянкою чи договору оренди), площу відповідно до правовстановлюючих документів, цільове призначення та місце розташування земельної ділянки, дату та значення нормативної грошової оцінки, частку кожного із співвласників земельної ділянки (у разі коли земельна ділянка перебуває у спільній частковій власності), а також про землевласників або землекористувачів, зокрема найменування та місцезнаходження або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) та місце проживання землевласника або землекористувача;

- Мін'юст - про землевласників або землекористувачів, зокрема про найменування та місцезнаходження або прізвище, ім'я, по батькові та місце проживання землевласника або землекористувача (у разі наявності такої інформації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), назву, номер та дату правовстановлюючого документа, кадастровий номер земельної ділянки, площу відповідно до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, дату державної реєстрації речового права, цільове призначення, місцезнаходження земельної ділянки (у разі наявності такої інформації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), розмір частки у праві спільної власності на земельну ділянку (у разі коли майно належить на праві спільної часткової власності), а також про об'єкти незавершеного будівництва.

Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно на запит контролюючих органів надається відповідно до Порядку доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Подання інформації контролюючим органам здійснюється на безоплатній основі в електронній формі.

Інформація, що надійшла до контролюючих органів, вноситься до інформаційних баз даних ДПС, обробляється та використовується з урахуванням вимог Законів України «Про захист персональних даних», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», передбачених для інформації з обмеженим доступом.

За таких обставин суд погоджується з висновком позивач про те, що, розрахунок земельного податку здійснено відповідачем з порушенням ст. 271 Податкового кодексу України, оскільки відповідачем не надано належних доказів на підтвердження правильності визначення бази оподаткування нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Порушення контролюючим органом законодавчо визначеного порядку передбаченого ст. 271 Податкового кодексу України розрахунку розміру земельного податку, який визначений у податкових повідомленнях-рішеннях від 21.01.2020 №65424-5305-1008 та від 29.01.2020 № 81887-5305-1008 тягне за собою визнання їх протиправними та як наслідок скасування.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

За приписами статті 249 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб'єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з'ясування об'єктивної істини у справі.

Правильність саме такого тлумачення змісту ч. 1 ст. 77 та ч. 2 ст. 77 КАС України підтверджується правовим висновком постанови Великої Палати Верховного Суду від 25.06.2020 по справі № 520/2261/19, що визначений ст. 77 КАС України обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Розподіл судових витрат визначений ст. 139 КАС України.

Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 840,80 грн.

Враховуючи викладене і задоволення позовних вимог, суд доходить висновку, що судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Київській області (03680, м. Київ, вулиця Народного Ополчення, 5А, ЄДРПОУ 44096797) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області № 65424-5305-1008 від 21 січня 2020 року на суму 451, 70 грн., та № 81887-5305-1008 від 29 січня 2020 року на суму 2972, 12 грн.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області витрати по оплаті судового збору в сумі 840 грн. 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 18 квітня 2025 року.

Суддя О.О. Артоуз