18 квітня 2025 року Справа № 280/1097/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Ж.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» до Головного управління ДПС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №314 від 03.01.2025, та зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку;
стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП: 44118663) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» судові витрати, що складаються із судового збору та витрат на професійну правничу допомогу, які Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» сплатило або має сплатити у зв'язку з розглядом справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним отримано через електронний кабінет платника податків рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №314 від 03.01.2025, відповідно до якого визначено відповідність позивача критеріям ризиковості, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Не погодившись із рішеннями комісії, в порядку передбаченому п.56.1 ст.56 Податкового кодексу України, абз.35 п.6 Порядку №1165, та п.5 Порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019, в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з дотриманням вимог Податкового кодексу України, Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», на адресу Державної податкової служби України подав 08.01.2025 скаргу щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку №314 від 03.01.2025. До скарги позивачем також було додано копії документів, які надавались до пояснень щодо невідповідності критеріям ризиковості платника податку. Однак, відповідно до Рішення за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 22.01.2025 №7030, зазначена скарга залишена без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін, з підстав: · постачання товарів, відмінних від придбаних, за відсутності умов та/або матеріальних ресурсів для виробництва таких товарів (код - 04); · наявність інформації про те, що керівник та/або особа, яка має право підпису (посадова особа платника податку) є особою, яка займає аналогічну посаду більше ніж у п'яти (включно) платників податку (код - 18). Разом з тим, позивач вважає прийняте рішення протиправним, оскільки таке не містять належної мотивації віднесення позивача до ризикових платників податків. Також зазначено, що на момент прийняття рішення №314 від 03.01.2025, контролюючий орган повинен був враховувати операції, відображені у податкових накладних/розрахунках коригування, дата реєстрації яких у ЄРПН припадає на період, що не перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, а саме з 03.07.2024 до 03.01.2025. Вказує, що будь-якого підтвердження податкової інформації, на підставі якої прийняте оскаржуване рішення про включення позивача до переліку ризикових платників податків, відповідачем у рішенні наведено не було. Позивач звертає увагу на те, що зазначення у оскаржуваному рішенні стосовно ненадання позивачем копій документів та податкової інформації наявної у контролюючого органу, є лише припущенням, яке саме по собі не може свідчити про вчинення підприємством порушень та не підтверджує ризиковість платника податків. Просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 19 лютого 2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі, розгляд справи призначено без повідомлення/виклику представників сторін.
Відповідач проти позову заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що 10.12.2024 рішенням Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області, ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» (код 33701276) включено до реєстру ризикових підприємств. Підставою прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» (код 33701276), є: 14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реє(СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку. 12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. У відповідності до вищезазначених норм ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНЯ», надано Повідомлення № 2612 від 26.12.2024 про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку та копій відповідних документів. Відповідно до Протоколу засідання Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області № 1 від 03.01.2025 року, за результатом розгляду наданих 26.12.2024 платником податків інформації, копій документів, що свідчать про невідповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку, та наявну податкову інформацію у контролюючих органах, членами Комісії винесено пропозицію щодо відповідності ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість затверджених Постановою №1165. Враховуючі наведене, 03.01.2025 року рішенням Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області, ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» (код 33701276), включено до реєстру ризикових підприємств. Підставою прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» (код 33701276), є: 14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реє(СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку. Вказує, що пакет поданих документів та пояснень на Рішення № 314 не містив основних первинних документів щодо обставин господарських операцій з ознаками ризиковості з контрагентоми зазначеними у рішенні. Відповідач наголошує, що оскаржуване позивачем рішення є прийнятим контролюючим органом за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1. Враховуючи вимоги оновленого п. 6 Порядку № 1165 щодо форми рішення та обсягу податкової інформації, яка враховується для визначення ризикових операцій з контрагентами, у рішенні № 314 від 03.01.2025 вказано оновлені відомості про наявність ризикових господарських операцій платника податку ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 (по ПН, дата реєстрації яких у Реєстрі припадає на період, що не перевищує 180 днів до дати прийняття рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку). Вважає, що позивач передчасно звернулося до суду, а належним було би надати оновлений пакет документів, який би спростував інформацію щодо повторного Рішення № 314 від 03.01.2025, у якому зазначалось, які саме документи не були додані. Щодо стягнення витрат на правничу допомогу в розмірі 15 000 грн зазначено, що у поданих документах не відображено, кількості витраченого адвокатом на виконання робіт (надання послуг) часу (годин), вартості години за певний вид послуги, детального опису робіт проведених адвокатом (наданих послуг), позивачем не конкретизовано та необґрунтовано витрачений час на правничу допомогу, не деталізовано, які роботи проведені адвокатом в рамках надання послуг. Вимоги позивача щодо відшкодування витрат на правову допомогу у розмірі 15000,00 грн. по справі № 280/1097/25 не підлягають задоволенню, оскільки є не співмірними з обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Суд, оцінивши повідомлені позивачем обставини та наявні у справі докази у їх сукупності, установив наявність достатніх підстав для прийняття рішення у справі.
З матеріалів справи судом установлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» зареєстровано юридичною особою з 15.08.2005, основний вид діяльності за КВЕД: 46.72 - Оптова торгівля металами та металевими рудами, є платником податку на прибуток, податку на додану вартість, податку на доходи з фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, акцизного податку.
10.12.2024 комісією Головного управління ДПС у Запорізькій області прийнято рішення №30332 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким визначено відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» критеріям ризиковості платника податку, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Код податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку, зазначено:
14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку.
12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку.
Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:
придбання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 4410121000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 40810967;
придбання за період з 01.05.2024 по 24.10.2024 за кодом 7214 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 45277831;
придбання за період з 01.04.2024 по 24.10.2024 за кодом 7214 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 33718185;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 8545110000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 2704001000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202118000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202920000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202700000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202930000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.05.2024 по 24.10.2024 за кодом 2404120010 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 44736149.
Зазначено про ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.
Позивач подав інформацію, пояснення щодо невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку та копій відповідних документів, про що свідчить Повідомлення № 2612 від 26.12.2024.
03.01.2025 комісією Головного управління ДПС у Запорізькій області прийнято рішення №314 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, яким визначено відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» критеріям ризиковості платника податку, відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
У рішенні від 03.01.2025 №314 зазначено, що з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 26.12.2024 №2612, прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості за підставою пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Код податкової інформації, яка є підставою для розгляду питання про відповідність платника податків критеріям ризиковості платника податку, зазначено:
14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв'язку з придбанням товарів не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку.
Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:
придбання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 4410121000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 40810967;
придбання за період з 01.05.2024 по 24.10.2024 за кодом 7214 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 45277831;
придбання за період з 01.04.2024 по 24.10.2024 за кодом 7214 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 33718185;
придбання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 8545110000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 2704001000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202118000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202920000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202700000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202930000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.05.2024 по 24.10.2024 за кодом 2404120010 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 44736149 з датою включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 02.08.2024.
Зазначено про ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку. Документи: інформацію та документальне підтвердження щодо операцій з придбання товарів, реалізація яких відсутня: Договори з додатками, рахунки-фактури, видаткові накладні, транспортна документація, інформація щодо стану розрахунків з постачальниками, ОСВ 631, ОСВ 281, інвентарний опис, сертифікати походження. Інформацію та документальне підтвердження щодо операцій продажу товарів, придбання яких відстуне: Договори з додатками, рахунки-фактури, видаткові накладні, транспортна документація, інформація щодо стану розрахунків з покупцем, ОСВ 361; інформацію та документальне підтвердження щодо походження реалізованих товарів: первинні документи щодо придбання таких товарів, сертфікати від виробника, інформацію щодо місць зберігання, ОСВ 631, ОСВ 281 (рух товарів в балансі підприємства), інвентарний опис. Первинні документи щодо походження товарів реалізація яких відсутня (OSB-3 - вологостійка орієнтовано-стружкова плита, цемент, арматура) договір з додатками до нього; банківська виписка з особових рахунків; розрахунковий документ; складські документи (інвентаризаційні описи); первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; сертифікат відповідності.
Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку від 22.01.2025 №7030, скарга залишена без задоволення та рішення комісії регіонального рівня без змін,
Не погодившись з правомірністю прийняття спірного рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України.
Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165 на виконання вимог пункту 201.16 статті 201 ПК України затверджено Порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.
Порядок №1165 набрав чинності з 01.02.2020.
Згідно з пунктом 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації).
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
При цьому, Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:
1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.
4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово- господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.
5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).
6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України.
7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України.
8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
За приписами пункту 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом сьомим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).
Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
- інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.
За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).
Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Відповідно до пункту 25 Порядку №1165, комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з п.26 Порядку №1165, комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком.
За змістом пункту 40 Порядку №1165, засідання комісії контролюючого органу є правоможним за умови присутності на ньому не менше двох третин її затвердженого персонального складу.
Засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду.
Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення.
Ведення обліку матеріалів щодо роботи комісії контролюючого органу здійснюється секретарем такої комісії.
Пунктом 43 Порядку №1165 встановлено, що матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років.
За приписами п.44 Порядку №1165, Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Відповідно до пункту 46 Порядку №1165, у протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.
Додатком 4 до Порядку №1165, затверджено форму рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Згідно з додатком 4 Порядку №1165, у рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку у графі «Податкова інформація» розшифровується, яка саме податкова інформація.
При цьому, у Додатку 4 до Порядку №1165 зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.
Аналіз наведених вище правових норм дає підстави вважати, що положеннями Порядку № 1165 передбачено певний алгоритм дій контролюючого органу, за результатом виконання якого ним може бути прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.
Зокрема, пункт 5 наведеного Порядку передбачає, що перевірці відповідності критеріям ризиковості платника податку та показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, підлягає лише той платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації.
Отже, законодавцем встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Так, вирішенню Комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім здійснення моніторингу платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування. Встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
Таким чином, питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання таким платником для реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/розрахунку коригування, що направлена для реєстрації. При цьому, моніторинг проводиться в автоматизованому порядку.
Водночас, право Комісії регіонального рівня щодо розгляду питання про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку самостійно ініціювати процедуру розгляду вказаного питання лише з підстав наявності податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, Порядком №1165 не передбачено.
На необхідність додержання установленої законодавцем послідовності прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а саме те, що рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування, вказав Верховний Суд у постанові від 23.06.2022 у справі №640/6130/20.
Разом з цим, Комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, має обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації, а суд при вирішенні спорів такої категорії, з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, має дослідити і надати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання Комісії та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 30 листопада 2021 року у справі №340/1098/20 та від 19 листопада 2021 року у справі №140/17441/20.
Як установлено судом, у даному випадку Комісією ГУ ДПС у Запорізькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті рішення про відповідність платника податку на додану вартість ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» критеріям ризиковості платника податку на підставі п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Наказом Державної податкової служби України від 11.01.2023 № 17 затверджений довідник кодів податкової інформації (далі Наказ № 17). Даний Наказ № 17 містить 18 кодів: від придбання і постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання, до керівника та/або особи, яка має право підпису (посадова особа платника податку), є особою, яка займає аналогічну посаду більше ніж у п'яти (включно) платників податку.
Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку включає, зокрема:
14 - постачання товарів / послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту, у зв'язку з придбанням товарів / послуг, не пов'язаних із господарською діяльністю платника податку, якщо постачальник не є виробником товару / послуги, що постачається
Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості відповідно до рішення №314 від 03.01.2025:
придбання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 4410121000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 40810967;
придбання за період з 01.05.2024 по 24.10.2024 за кодом 7214 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 45277831;
придбання за період з 01.04.2024 по 24.10.2024 за кодом 7214 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 33718185;
придбання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 8545110000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 2704001000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202118000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202920000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202700000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.03.2024 по 24.10.2024 за кодом 7202930000 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 38146352;
постачання за період з 02.05.2024 по 24.10.2024 за кодом 2404120010 з платником податку, задіяного в ризиковій операції під номером 44736149 з датою включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку - 02.08.2024.
Зазначено про ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку. Документи: інформацію та документальне підтвердження щодо операцій з придбання товарів, реалізація яких відсутня: Договори з додатками, рахунки-фактури, видаткові накладні, транспортна документація, інформація щодо стану розрахунків з постачальниками, ОСВ 631, ОСВ 281, інвентарний опис, сертифікати походження. Інформацію та документальне підтвердження щодо операцій продажу товарів, придбання яких відстуне: Договори з додатками, рахунки-фактури, видаткові накладні, транспортна документація, інформація щодо стану розрахунків з покупцем, ОСВ 361; інформацію та документальне підтвердження щодо походження реалізованих товарів: первинні документи щодо придбання таких товарів, сертфікати від виробника, інформацію щодо місць зберігання, ОСВ 631, ОСВ 281 (рух товарів в балансі підприємства), інвентарний опис. Первинні документи щодо походження товарів реалізація яких відсутня (OSB-3 - вологостійка орієнтовано-стружкова плита, цемент, арматура) договір з додатками до нього; банківська виписка з особових рахунків; розрахунковий документ; складські документи (інвентаризаційні описи); первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг; сертифікат відповідності.
З дослідженого судом рішення установлено, що оскаржуване рішення не містять мотивації підстав та причин віднесення підприємства до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку, та не містять доказів наявності податкової інформації та в кого вона отримана, що саме свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи.
З матеріалів справи вбачається, що позивач здійснював господарські операції з контрагентами ТОВ "ДАКО-ГРУП ЛТД" (код ЄДРПОУ 40810967), ТОВ "АСФАЛЬТПРОМ ГРУП" (код ЄДРПОУ 45277831), ТОВ "НВФ ДНІПРОПРОЕКТ" (код ЄДРПОУ 33718185),
ТОВ "ВТО ГРУП" (код ЄДРПОУ 38146352), ТОВ «ЕЙ ДІ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 44736149), що підтверджується відповідними первинними, розрахунковими, транспортними та бухгалтерськими документами.
Між тим, відповідачем вищевказані документи залишено поза увагою, жодних пояснень чи обґрунтувань того, чому вказані документи не взяті до уваги при прийнятті оскаржуваного рішення, рішення №314 від 03.01.2025 не містить. Однак в рішенні зазначено, що воно прийняте з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.
Разом з тим, повертаючись до питання щодо послідовності та умов для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості, встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що пункт 8 додатку 1 до Порядку №1165 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість містить одну із можливих ознак ризиковості здійснення операцій, якою є те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення госодарської лперації, зазначеної в поданих для реєстарції податковій накладній/розрахунку коригування.
При цьому, пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість передбачає можливість визнання підприємства «ризиковим» виключно у випадку наявності податкової інформації щодо ризиковості господарських операцій, зазначених в поданих податкових накладних/розрахунках коригування.
Разом із тим, оскаржуване рішення №314 від 03.01.2025 не містить інформації про конкретні господарські операції щодо яких наявна інформація, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування.
Таким чином, незазначення у рішеннях детальної розшифровки податкової інформації щодо того, яка ж саме операція є ризиковою, в чому суть такої ризиковості, чому вся господарська діяльність товариства є ризиковою, а також вимога надати нові документи, які раніше вже надавалися, позбавляє права платника податків можливості спростувати доводи контролюючого органу щодо підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків.
Відтак, комісією регіонального рівня прийняте рішення про відповідність ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» критеріям ризиковості платника податку на додану вартість безвідносно до конкретної господарської операції, зазначеної у поданій для реєстрації податковій накладній розрахунку коригування, а за результатами проведеного моніторингу реєстрації ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» податкових/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних інформаційних ресурсів та на основі баз даних ДПС під час виконання функцій контролю, що поставило позивача у стан правової невизначеності щодо підстав визнання відповідності критеріям ризиковості та документів, які необхідно подати на підтвердження невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Суд також зауважує, що при розгляді питання виключення платника податку з переліку платників на підставі поданої інформації та копій документів контролюючий орган не може здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
У правових висновках Верховного Суду, що наведені в постановах від 16 грудня 2020 року у справі №340/474/20, від 5 січня 2021 року у справі №640/10988/20, від 5 січня 2021 року у справі №640/11321/20 зазначено, що при вирішенні спорів такої категорії суди попередніх інстанцій з огляду на правове регулювання, характер цих відносин, мають досліджувати і надавати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання комісій та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.
Також суд касаційної інстанції зазначав, що комісія контролюючого органу, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції має обґрунтувати суду, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.
Суд звертає увагу на ту обставину, що у спірному рішенні відповідачем не зазначено суть та характер наявної податкової інформації, що стала підставою для прийняття рішення, не ідентифіковано конкретні ризикові операції та/або податкові накладні платника, в яких були зафіксовані такі операції.
При цьому, в матеріалах справи наявні первинні документи, які оформлені позивачем в рамках господарських відносин із контрагентами, копії яких надані разом із поясненнями для прийняття рішення, та які складені у відповідності до вимог законодавства та є первинними документами, що засвідчують факт реального виконання позивачем та його контрагентами господарських зобов'язань. Належність та допустимість таких первинних документів відповідачем під сумнів не ставилась.
Посилання відповідача у рішенні на ненадання позивачем окремих документів, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, а також не зазначення Комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність оскаржуваного рішення.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що пункт 8 додатку 1 до Порядку №1165 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість містить одну із можливих ознак ризиковості здійснення операцій, якою є те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення госодарської лперації, зазначеної в поданих для реєстарції податковій накладній/розрахунку коригування.
При цьому, пункт 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість передбачає можливість визнання підприємства «ризиковим» виключно у випадку наявності податкової інформації щодо ризиковості господарських операцій, зазначених в поданих податкових накладних/розрахунках коригування.
Разом із тим, позивачем надано документи, які вказують на невідповідність його критеріям ризиковості платника податку, при цьому, оскаржуване рішення не містить інформації про конкретні господарські операції щодо яких наявна інформація, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування.
Слід зауважити, що висновок контролюючого органу про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку ґрунтується в тому числі й на тому, що серед контрагентів позивача є суб'єкти господарювання, які здійснюють сумнівні господарські операції, проте негативна податкова інформація стосується не господарської діяльності позивача, а його контрагентів.
Загальними вимогами, які висуваються до акту індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Натомість оскаржуване рішення не містить належної мотивації його висновків, зокрема, встановлення обставин, що мають значення для вирішення питання про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин прийняття чи відхилення наданих платником пояснень та документів.
Не наведення мотивів прийнятого рішення суб'єктивізує акт державного органу і не дає змоги встановити дійсні підстави та причини, за яких цей орган дійшов саме таких висновків, надати їм правову оцінку, та встановити законність, обґрунтованість, пропорційність прийнятих рішень.
Аналіз змісту оскаржуваного рішення свідчить про те, що воно не відповідає критеріям вмотивованості, чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії.
Таким чином суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено, що існують підстави для застосування до позивача пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку з відповідними наслідками у вигляді внесення до переліку ризикових суб'єктів господарювання.
Вирішуючи спір суд виходить з основних принципів податкового законодавства України, регламентованих статтею 4 Податкового кодексу України, зокрема, рівності усіх платників перед законом, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до всіх платників податків та презумпції правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
Враховуючи зазначене суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення не містить мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку та не містить доказів наявності податкової інформації, яка свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи, з урахуванням чого рішення №314 від 03.01.2025 про відповідність ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» критеріям ризиковості платника є протиправним та підлягає скасуванню.
Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до пункту 6 Порядку №1165 у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, а також з метою дотримання судом гарантій про те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області виключити ТОВ «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» з переліку ризикових платників.
Суд також зазначає, що обраний спосіб захисту про зобов'язання відповідача вчинити відповідні дії узгоджується зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту), відповідно до якої кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У даному випадку позовна вимога щодо зобов'язання виключити позивача з переліку платників податків, які відповідають критеріям ризиковості, не є втручанням у дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень, а є гарантією того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Стосовно розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч.1 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати, зокрема на професійну правничу допомогу (п.1 ч.3 ст.132 КАС України).
З матеріалів адміністративної справи судом установлено, що позивачем у зв'язку із розглядом даної адміністративної справи понесено судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422,40 грн та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 15 000,00 грн.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (ч.5 ст.134 КАС України).
В даному випадку, зважаючи на предмет спору, незначну складність адміністративної справи, сталість судової практики Верховного Суду зі спірного питання, суд дійшов висновку, що витрати на правничу допомогу в розмірі 15000,00 грн є не співмірними зі складністю адміністративної справи та часом витраченим на надання правничої допомоги, у зв'язку з чим підлягають зменшенню до 2000,00 грн.
За таких обставин, судовий збір сплачений позивачем в розмірі 2422,40 грн та витрати на правничу допомогу в розмірі 2000,00 грн, стягується, відповідно до статті 139 КАС України, на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» (69126, м.Запоріжжя, вул.Миру, буд.18, код ЄДРПОУ 33701276) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Запорізькій області №314 від 03.01.2025 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» критеріям ризиковості платника податку.
Зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕРКУРІЙ І КОМПАНІЯ» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривнi 40 копійок) та витрати на правову допомогу в розмірі 2000,00 грн (дві тисячі гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань до Головного управління ДПС у Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ж.М. Чернова