21 квітня 2025 року Справа № 640/139/22 Провадження №ЗП/280/899/25
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження клопотання представника відповідача про залучення співвідповідача за позовною заявою ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Виконавчого органу Київської міської ради (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Київської державної міської адміністрації щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 , щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати Департамент соціальної політики Київської міської державної адміністрації нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , щорічну разову грошову допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, тобто 7354 грн., з урахуванням виплачених 1491 грн;
- стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціальної політики Київської державної міської адміністрації недонараховану та невиплачену щорічну разову грошову допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, тобто у сумі 7354 грн., з урахуванням виплачених 1491 грн.
Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва (суддя Арсірій Р.О.) від 14.02.2022 відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику учасників за правилами, встановленими статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України); встановлено строки подання заяв по суті справи.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано.
З урахуванням пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2825-IX, положень Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 № 399, справу №640/139/25 передано на розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.
04.04.2025 справа №640/139/22 зареєстрована в Запорізькому окружному адміністративному суді, після повторного автоматизованого розподілу справи між суддями, проведеного в порядку Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), справу передано на розгляд судді Запорізького окружного адміністративного суду Семененко Марині Олександрівні.
Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 09.04.2025 прийнято адміністративну справу до провадження, розпочато спочатку судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмову провадженні).
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що у відзиві на позовну заяву (вх.№03-14/46531/22 від 21.06.2022) відповідачем, крім іншого, заявлене клопотання про залучення Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у якості співвідповідача, обґрунтоване тим, що до повноважень Департаменту не відноситься безпосередньо нарахування, а виплата компенсацій і допомог, зокрема, разової грошової допомоги до 5 травня, водночас такими повноваженнями наділено Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з того, що відповідно до ч.3, 4 ст.48 КАС України якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Так, відповідно до Положення про Департамент соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 12.02.2013 №175 (в редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 04.06.2020 № 805, яка була чинної станом на дату звернення до суду з даним позовом), Департамент є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується Київському міському голові, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді, а з питань виконання функцій державної виконавчої влади взаємодіє з Міністерством соціальної політики України, Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України.
Згідно із підпунктом 30 пункту 6 Положення про Департамент, Департамент виконує координаційно-методичні функції та проводить моніторинг у сфері надання та виплати:
державної допомоги сім'ям з дітьми, державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце їх проживання невідоме, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю 1 чи II групи внаслідок психічного розладу, що за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за нею, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, і особам з інвалідністю та державної соціальної допомоги на догляд, тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, щомісячної адресної компенсаційної виплати послуги «Муніципальна няня», допомоги на дітей, які виховуються в багатодітних сім'ях, державної соціальної допомоги на дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, грошового забезпечення батькам- вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім'ях за принципом «гроші ходять за дитиною», одноразової натуральної допомоги «Пакунок малюка», одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, одноразової грошової допомоги членам сімей осіб, смерть яких пов'язана з участю в масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 року до 21 лютого 2014 року, та особам, які отримали тілесні ушкодження, побої, мордування під час участі в зазначених акціях, матеріальної допомоги військовослужбовцям, звільненим з військової строкової служби, інших видів державної підтримки відповідно до законодавства України;
забезпечує організацію виплати разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», а також виплати винагороди жінкам, яким присвоєно почесне звання України «Мати- героїня».
При цьому, згідно із пунктом 1 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 № 65, (у редакції розпорядження ВО КМР (КМДА) від 27.04.2021 № 955, яка була чинної на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) є бюджетною установою та підпорядковується Департаменту.
Відповідно до пункту 3 Положення про Центр, головним завданням Центру є зокрема:
забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки держави (підпункт 3.1. пункту 3 Положення про Центр);
підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива і скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі - соціальна допомога, інші грошові виплати) (підпункт 3.2. пункту 3 Положення про Центр).
Згідно пункту 4 Положення, Центр відповідно до покладених на нього завдань:
готує в установленому порядку документи для виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат через державні підприємства зв'язку та установи банків (підпункт 4.6. пункту 4 Положення про Центр);
проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів (підпункт 4.10. пункту 4 Положення про Центр).
Верховний Суду в постанові від 13 жовтня 2021 року у справі №520/12960/2020 виклав правову позицію, відповідно до якої позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - є обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності, або залучення співвідповідача.
Слід зазначити, що поняття “сторона у спорі» може не бути тотожним за змістом поняттю “сторона у процесі»: сторонами в процесі є такі її учасники, як позивач і відповідач; тоді як сторонами у спорі є належний позивач і той належний відповідач, до якого звернута чи має бути звернута відповідна вимога позивача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до участі в справі в якості співвідповідача.
Відповідно до частини 6 статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Крім того, у зв'язку із залученням до участи в справі співвідповідача, у останнього виникає право на подання заяв по суті справи, у зв'язку з чим необхідно встановити відповідний строк.
Крім того, судом встановлено, що рішенням ІІ сесії ІХ скликання Київської міської ради від 14.12.2023 №7536/7577 змінено найменування Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Департамент соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), у зв'язку з чим наянві підстави для здійснення заміни в назві відповідача.
Керуючись ст. 2-4, 46, 48, 205, 243, 248 КАС України, суд -
Клопотання Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради про залучення співвідповідача задовольнити.
Залучити до участі в справі в якості співвідповідача Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (пр. Любомира Гузара, буд.7, м. Київ, 03165; код ЄДРПОУ 22886300).
Запропонувати Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подати відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії даної ухвали. Відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
У відповідності до частини 6 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд адміністративної справи №640/139/22 розпочати спочатку.
Замінити найменування відповідача Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради на Департамент соціальної та ветеранської політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя М.О. Семененко