21 квітня 2025 року м. Ужгород№ 640/9495/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (03165, м. Київ, вул. Любомира Гузара, буд. 7, ЄДРПОУ 37441694), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, просп. Любомира Гузара, буд. 7, ЄДРПОУ 22886300) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Підставою позову є те, що розмір виплаченої позивачу у 2020р. грошової допомоги до 5 травня не відповідає встановленому ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.04.2021 року відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення учасників (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 23 вересня 2021 року суд залучив до участі у справі в якості співвідповідача - Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 №2825-IX (далі - Закон №2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Відповідно до супровідного листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.02.2023 №03-19/8173/23 «Про скерування за належністю справи» на виконання положень п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України №2825-ІХ справа №640/9495/21 була скерована до Київського окружного адміністративного суду за належністю.
Київський окружний адміністративний суд на виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду та відповідно до «Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, передав судові справи для доставляння до Закарпатського окружного адміністративного суду.
Справа №640/9495/21 надійшла до Закарпатського окружного адміністративного суду 05.03.2025 року (вхідний №7365/25).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.03.2025 року справа розподілена судді Калинич Я.М.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 березня 2025 року адміністративна справа №640/9495/21 була прийнята до провадження суддею Калинич Я.М.
Відповідач 2 17.03.2025 року подав відзив, в якому просить відмовити в позові з підстав правомірності виплати допомоги у розмірі 1390 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112, яка не була визнана неконституційною та була чинною.
Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій.
У 2020р. позивачу виплачено щорічну разову грошову допомогу до 05 травня у розмірі 1390 грн.
Дані обставини визнаються сторонами у заявах по суті справи і підтверджуються копіями посвідчення учасника бойових дій 11.04.2017 року Серія НОМЕР_2 , листа відповідача від 18.12.2020 року №051-К-13925-011.
Спірні правовідносини виникли у сфері соціального забезпечення та стосуються розміру разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році.
Згідно з ч.5 ст.12 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551) (у редакції Закону України від 28.12.2007 №107-VI) учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 визнано неконс-титуційними положення пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України від 28.12.2007 №107-VI «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 №107-VI, яким ст.12 Закону №3551 викладено в зазначеній редакції.
Згідно з попередньою редакцією ч.5 ст.12 Закону №3551 учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Пунктом 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» БК України установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабіне-том Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - Постанова №112) у 2020р. виплату до 5 травня разової грошової допомоги проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (регіональні органи соціального захисту населення), які розпо-діляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам п.47 ч.1 ст.2 БК України (центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Підпунктом 1 п.1 Постанови №112 установлено, що районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах: учасникам бойових дій - 1390 грн.
Підпунктом 2 п.1 Постанови №112 установлено, що військовослужбовцям виплата грошової допомоги проводиться шляхом перерахування коштів районними органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби (пп.2 п.1).
Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення п.26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування
При вирішенні справи суд відповідно до ч.5 ст.242 КАС України враховує висновки Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду щодо застосування вищенаведених норм права у рішенні від 29.09.2020 та у постанові від 13.01.2021 у зразковій справі №440/2722/20.
У цих рішеннях Верховний Суд і Велика Палата Верховного Суду зазначили, що на час виплати у квітні 2020р. щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і Постанова №112, а також дійшли висновку, що, виходячи із визначених у ч.4 ст.7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги у 2020р. слід застосовувати не Постанову №112, а Закон №3551, який має вищу юридичну силу.
Ураховуючи викладене, Верховний Суд і Велика Палата Верховного Суду дійшли висновку про те, що разова грошова допомога до 5 травня у 2020р. повинна виплачуватися у розмірі, встановленому Законом №3551 у редакції Закону №367.
Беручи до уваги наведені вище рішення Верховного Суду і Великої Палати Верховного Суду, суд дійшов висновку, що розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в 2020р. для позивача, як учасника бойових дій, становив п'ять мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ст.7 Закону України «Про Державний бюджет на 2020 рік» мінімальний розмір пенсії за віком встановлювався в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, і становив 1638 грн.
Отже, позивач мав право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020р. у розмірі 8190 грн. Виплата позивачу грошової допомоги у розмірі 1390 грн., що на 6800 грн. менше встановленого законом розміру, не відповідає вимогам Закону №3551 і порушила вищевказане право позивача.
Враховуючи обставини справи і наведене правове регулювання та висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення вимоги про визнання протиправним дій, а не бездіяльності, відповідача щодо виплати грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено Законом №3551.
З метою поновлення порушеного права підлягає задоволенню похідна вимога про зобов'язання відповідача нарахувати і виплатити позивачу щорічну разову грошову допомогу до 5 травня в 2020 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Отже, позов необхідно задовольнити повністю.
Позивач звільнений від сплати судового збору; інші судові витрати сторонами не заявлялись, тому їх розподіл судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 257-263 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (03165, м. Київ, вул. Любомира Гузара, буд. 7, ЄДРПОУ 37441694), Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, просп. Любомира Гузара, буд. 7, ЄДРПОУ 22886300) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі, меншому ніж передбачено ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня в 2020 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст.293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
СуддяЯ. М. Калинич