про відмову у відкритті провадження у справі
18 квітня 2025 року м. Житомир справа №240/10350/25
категорія 112010201
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Черняхович І.Е., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України В Житомирській області щодо виплати йому пенсії з 01 березня 2025 року з обмеженням максимальним (граничним) розміром та з урахуванням коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану";
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати йому пенсію з 01 березня 2025 року без обмеження максимальним (граничним) розміром та без урахування коефіцієнтів зменшення пенсії, передбачених статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", з урахуванням фактично проведених виплат.
На обгрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_1 зазначив, що станом на 01.03.2025 розмір його пенсії, з урахуванням індексації, нарахованої на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", становить 34010,39 гривень. Однак, фактично Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачує йому пенсію в розмірі 27224,52 гривень, оскільки до розміру його пенсії, який перевищував десять прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність, пенсійний орган застосовує коефіцієнти, передбачені статтею 46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану". Позивач вважає, що дії пенсійного органу щодо зменшення з 01.03.2025 розміру його пенсії за рахунок застосування вищезазначених коефіцієнтів, порушують його право на належне пенсійне забезпечення, а тому він звернувся з даним позовом до суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, головуючим суддею для розгляду адміністративної справи №240/10350/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії було визначено суддю Черняхович І.Е.
Пунктами 4 та 6 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності, а також чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали позовної заяви суд дійшов висновку, що у відкритті провадження слід відмовити з наступних підстав.
Пунктом 4 частини 1 статті 170 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Предметом позову є матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, відповідно до яких суд має ухвалити рішення, а підставою позову - фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, які складаються із фактів, що тягнуть за собою певні правові наслідки: зміну чи припинення правовідносин.
З інформації, зазначеної в КП "ДСС", судом встановлено, що ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду Окис Т.О. від 18 березня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі №240/6970/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення йому виплати раніше перерахованої пенсії з 01.01.2025 в обмеженому граничному розмірі 27224,52 гривень;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати йому раніше нараховану пенсію з 01.01.2025 без застосування будь-яких обмежень граничним розміром та коефіцієнтів, визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році".
Таким чином, предметом судового розгляду в адміністративній справі №240/6970/25 є обмеження нарахованої ОСОБА_1 пенсії та виплата йому пенсії в розмірі 27224,52 гривень за рахунок застосування коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Вказане свідчить, хоч позовні вимоги у справах №240/6970/25 та №240/10350/25 сформульовані по різному, однак фактично предметом судового розгляду у справі №240/6970/25, аналогічно як і предметом судового розгляду у справі №240/10350/25 є застосування до пенсії ОСОБА_1 коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", та виплата йому у зв'язку із цим пенсії в зменшеному розмірі, який становить 27224,52 гривень.
Відтак, в провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебуває справа №240/6970/25 про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, що й в адміністративній справі №240/10350/25, а заявлені ОСОБА_1 у справі №240/10350/25 позовні вимоги в частині строку (з 01.03.2025), з якого позивач просить виплачувати йому пенсію без обмеження її розміру та без застосування коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1, охоплюються позовними вимогами, заявленими ним у справі №240/6970/25, оскільки в ній позивач просить виплачувати йому нараховану пенсію без застосування будь-яких обмежень граничним розміром та коефіцієнтів, визначених пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1, з 01.01.2025.
На підставі вищенаведеного та керуючись положеннями п. 4 ч. 1 ст. 170 КАС України суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі №240/10350/25.
Керуючись статтями 170, 171, 243, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в адміністративній справі №240/10350/25 за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення, разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя І.Е.Черняхович