Постанова від 17.04.2025 по справі 183/3103/25

Справа № 183/3103/25

№ 3/183/1889/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року м. Самар

Суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області Краснокутський С.О., за участю секретаря судового засідання Купріянової О.М., прокурора Баклана В.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП щодо:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальника служби озброєння, військової техніки та майна спеціальних військ військової частина НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ,

встановив:

ОСОБА_1 , будучи начальником служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту військової частини НОМЕР_1 , в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за типом «щорічна», а саме - 25.10.2024 о 10 год. 45 хв., чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 статті 172-6 КУпАП), за наступних обставин.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 06.03.2023 № 46 ОСОБА_1 призначено начальником служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 30.09.2024 №248, майора ОСОБА_1 , начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту призначено начальником служби озброєння, військової техніки та майна спеціальних військ озброєння логістики.

Відповідно до п.п. «г» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» військові посадові особи Збройних Сил України віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 10.03.2023 №209 «Про призначення комісії військової частини НОМЕР_1 для проведення моніторингу цін на закупівлю товарів, робіт та послуг у 2023 році» було створено комісію у військовій частини НОМЕР_1 для проведення моніторингу цін на закупівлю товарів, робіт та послуг у 2023 році. Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 09.08.2023 №630 «Про внесення змін до наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 10.03.2023 року №209», відповідно до якого в склад комісії було включено головою комісії начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту майора ОСОБА_1 .

Також, встановлено, що військовою частино НОМЕР_1 було здійснено закупівлю: металевої шафи (код ДК 021:2015 44420000-0 будівельні товари) договір купівлі-продажу товарів №65 від 06.09.2023, металевих дверей (код ДК 021:2015 44220000-8 столярні вироби) договір про закупівлю товарів №105 від 05.10.2023, будівельних матеріалів (код ДК 021:2015 - 44110000-4 конструкційні матеріали) договір про закупівлю товарів №173 від 13.11.2023, водонагрівача (код ДК 021:2015 42160000-8 котельні установки) договір купівлі-продажу товарів №191 ДП1/23 від 21.11.2023, ОДСП ламіноване (код ДК 021:201544190000-8 конструкційні матеріали різні в асортименті) договір поставки №243 від 11.12.2023. Всі ці договори були погоджені ОСОБА_1 .

Таким чином, ОСОБА_1 будучи особою, яка здійснювала (брала участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, перебуваючи на посаді начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту військової частини НОМЕР_1 , відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, і є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.

Вказаними діями ОСОБА_1 , вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що не знав про свій обов'язок подавати декларацію, також зазначив, що ним не було отримано копію протоколу про адміністративне правопорушення, отже був позбавлений можливості своєчасно ознайомитися з його змістом, реалізувати своє право на захист, згідно ст. 256 КУпАП протокол, про адміністративне правопорушення повинен бути вручений особі, яка притягується до відповідальності, що є обов'язковою вимогою.

Також ОСОБА_1 заявив клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, визначених статтею 38 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки його вина у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю підтверджується наявними у справі доказами, вважав клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у справі безпідставним.

Стаття 1 КУпАП визначає, що завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе за умови наявності в її діянні складу адміністративного правопорушення.

Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точності відповідності з законом.

Суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчинені ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтверджується дослідженими судом доказами, а саме: Повідомленням за наслідками здійснення перевірки проведеної Східним відділом з питань запобігання та виявлення корупції МОУ, щодо можливості порушення вимог антикорупційного законодавства під час подачі декларації посадовими особами військової частини НОМЕР_1 ; Витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 46м від 06.03.2023 відповідно до якого капітана ОСОБА_1 , який прибув за мобілізаційним призначенням для доукомплектування полку згідно мобілізаційної потреби та утвореного поточного некомплекту, з 06.03.2023 зараховано до списків особового складу військової частини; Витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_1 №248 від 30.09.2024 відповідно до якого майора ОСОБА_1 , призначено начальником служби озброєння, військової техніки та майна спеціальних військ озброєння логістики; Функціональними обов'язками начальника служби озброєння, військової техніки та майна спеціальних військ озброєння логістики затвердженими 02.11.2024; Наказом командира військової частини НОМЕР_1 №630 від 09 серпня 2023, відповідно до якого призначено комісію для проведення моніторингу цін на закупівлю товарів, робіт а послуг у 2023 у складі голови комісії - начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту майора ОСОБА_1 ; Договором №65 від 06 вересня 2023 про купівлю - продажу товарів, укладеного між фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 та військовою частиною НОМЕР_1 ; Погодженням проекту договору військової частини НОМЕР_1 на закупівлю металевих шаф з ФОП ОСОБА_2 , підписаного менеджером з внутрішнього контролю військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 ; Договором №105 від 05 жовтня 2023 про закупівлю товарів (за кошти Державного бюджету України) укладеного між Міністерством Оборони України - замовник військова частина НОМЕР_1 з фізичною особою підприємцем ОСОБА_4 ; Погодженням проекту договору військової частини НОМЕР_1 на закупівлю товару з ФОП ОСОБА_4 , підписаного ТВО менеджером з внутрішнього контролю військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 ; Договором №173 від 13 листопада 2023 про закупівлю товарів (за кошти Державного бюджету України) укладеного між Міністерством Оборони України - замовник військова частина НОМЕР_1 з фізичною особою підприємцем ОСОБА_5 ; Погодженням проекту договору військової частини НОМЕР_1 на закупівлю товару з ФОП ОСОБА_5 , підписаного ТВО менеджером з внутрішнього контролю військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 ; Договором №191/ДП1/23 від 21 листопада 2023 про купівлю-продаж укладеного між замовник військова частина НОМЕР_1 з ТОВ «Епіцентр К»; Договором поставки №243 від 11 грудня 2023 укладеного між замовник військова частина НОМЕР_1 з ФОП ОСОБА_6 ; Погодженням проекту договору військової частини НОМЕР_1 на закупівлю товару з ФОП ОСОБА_6 , підписаного ТВО менеджером з внутрішнього контролю військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 ; Відповідно до п.п. «г» п. 1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» військові посадові особи Збройних Сил України віднесено до суб'єктів на яких поширюється дія вказаного закону.

Таким чином, ОСОБА_1 будучи особою, яка здійснювала (брала участь у здійсненні) підготовку, організацію, проведення закупівель товарів, робіт та послуг відповідно до Закону України "Про оборонні закупівлі", Закону України "Про публічні закупівлі" або інших актів законодавства у сфері публічних (оборонних) закупівель, укладення договорів (контрактів), контроль за якістю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, перебуваючи на посаді начальника служби радіаційного, хімічного, біологічного захисту військової частини НОМЕР_1 , відповідно до п.п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, і є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язаний виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, проте в порушення вказаних вимог несвоєчасно та без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік за типом «щорічна», а саме - 25.10.2024 тобто з порушенням встановленого законодавством строку.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме, несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Доводи ОСОБА_1 про порушення його прав у зв'язку з тим, що йому не було вручено копію протоколу про адміністративне правопорушення суд вважає такими, що суперечать матеріалам справи, оскільки у вказаному протоколі про адміністративне правопорушення міститься підпис ОСОБА_1 , який засвідчує отримання ним другого примірника протоколу 19.03.25 (а.с. 12).

Також не підлягає задоволенню клопотання ОСОБА_1 про закриття провадження у справі у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

З матеріалів справи вбачається, що правопорушення було вчинено ОСОБА_1 25.10.2025 року, отже на момент розгляду справи (17.04.2025) визначені ч. 4 ст. 38 КУпАП строки не закінчились.

Обставин, що пом'якшує або обтяжують відповідальність судом не встановлено.

При накладенні стягнення, суд, керуючись ст. 33 КУпАП, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який є військовослужбовцем за призовом під час мобілізації, ступінь вини, майновий стан і обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність. За таких обставин, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 повинно бути застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу на рівні мінімальної межі санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що відповідно до ст. 23 КУпАП, буде достатньою мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання Законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

З цих же підстав суд не вбачає необхідності піддавати ОСОБА_1 адміністративному стягненню в межах найбільшої санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Разом з тим, відповідно до п. 12 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків. Отже, ОСОБА_1 повинен бути звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 33, 34, 35, 40-1, 279, 280 КУпАП, суд,

постановив:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 гривень.

ОСОБА_1 звільнити від сплати судового збору на підставі п. 12 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 3002 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником до Дніпровського апеляційного суду через Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова підлягає зверненню до виконання протягом 3 місяців.

Суддя С.О. Краснокутський