16.04.2025 Справа № 756/4834/25
Номер справи 756/4834/25
Номер провадження 2-а/756/107/25
про передачу справи за підсудністю
16 квітня 2025 року м. Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Шролик І.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Чернігівській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по накладення адміністративного стягнення,
Позивач ОСОБА_1 , через представника Бредюка О.М., звернувся до суду з позовом, в якому просить скасувати постановусерії ЕНА № 4369669 від 27.03.2025 за ознаками адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1, ст. 121 КУпАП і закрити справу про адміністративне правопорушення у сфері безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 квітня 2025 року матеріали позовної заяви передано на розгляд судді Шролик І.С.
Ознайомившись із матеріалами справи суддя дійшла наступного висновку.
В позовній заяві зазначено адресу зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , та адресу місця його проживання: АДРЕСА_2 .
Відповідно до вимог ч. 3,4 ст. 171 КАС України, суддею скеровано запит до Єдиного державного демографічного реєстру про надання інформації стосовно позивача ОСОБА_1 та отримано 10 квітня 2025 року відповідь, що за адресою: АДРЕСА_1 , позивач ОСОБА_1 знятий з реєстраційного обліку 28 жовтня 2024 року. Отже, позивач не зареєстрований в Оболонському районі міста Києва.
Згідно вимог ч.1 ст.25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
В позовній заяві позивач зазначає відповідачів: поліцейський 2 взводу, 1 роти, 1 батальйону УПП в Чернігівській області ДПП поліції Ворона К.С. (без зазначення адреси відповідача) та Департамент патрульної поліції (м. Київ, вул. Ф. Ернста, 3, м. Київ), що розташований в Солом'янському районі міста Києва.
Місцезнаходженням (юридична адреса) відповідача - Управління патрульної поліції в Чернігівській області Департаменту патрульної поліції, є адреса: вул. Громадська, 66, м. Чернігів.
Вимог стосовно відповідача - Департаменту патрульної поліції , позовна заява не містить.
Враховуючи те, що позивач не зареєстрований в Оболонському районі міста Києва, а відповідач знаходиться в м. Чернігові, судприходить до висновку, що дана справа не підсудна Оболонському районному суду міста Києва.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно ст. 30 КАС України спори між судами про підсудність не допускаються. Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Згідно Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Крім того, недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю .
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що справа не підлягає розгляду в Оболонському районному суді м. Києва, а тому справу слід передати за підсудністю до Новозаводського районного суду міста Чернігова за місцезнаходженням відповідача.
Керуючись ст. 25,29,30,171, ч.6 ст.294 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції у Чернігівській області Департаменту патрульної поліції про скасування постанови по накладення адміністративного стягнення передати на розгляд до Новозаводського районного суду міста Чернігова (вул. Мстиславська, 17, м. Чернігів, 14000).
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду через Оболонський районний суд м. Києва протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу було подано протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 16 квітня 2025 року.
Суддя І.С. Шролик