61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
15.04.2025 Справа №905/528/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Шилової О.М.
розглянув у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін справу
за позовом Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м.Дружківка Донецької області
до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», м.Краматорськ Донецької області
про: визнання недійсним та скасування рішення відповідача, оформленого протоколом №7 від 25.02.2021 розгляду акта про порушення №530/10 від 23.02.2021.
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго», м.Краматорськ Донецької області, звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», м.Краматорськ Донецької області, про визнання недійсним та скасування рішення відповідача щодо зміни режиму нарахування об'ємів природного газу по котельні позивача №3 у м.Дружківка за період лютий та березень 2021 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач послався на те, що акт про порушення №530/10 від 23.02.2021 відповідач склав з порушенням вимог додатку 16 до Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС): у п.1 акта не зазначений номер посвідчення особи, що його склала; з п.2 акта не зрозуміло, який саме документ відсутній у позивача на підтвердження «відповідних характеристик похибок»; у п.5 акта не зазначені заходи з ліквідації виявлених порушень і строк їх виконання. Також вважав, що відповідач прийняв незаконне рішення щодо задоволення цього акта про порушення, оформивши рішення протоколом засідання Оператора ГРМ з розгляду актів про порушення і актом-розрахунком, але названі документи позивачеві не надав. Факт порушення своїх прав позивач вбачав з отриманих від відповідача актів приймання-передачі послуги розподілу природного газу за лютий та березень 2021 року, які свідчать про донарахування відповідачем обсягів витраченого природного газу по котельні №3.
Ухвалою від 09.08.2023 суд за клопотанням позивача витребував від відповідача належним чином завірені копії рішення комісії з розгляду акту про порушення та акти-розрахунки необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, на підставі яких здійснені донарахування об'єму природного газу за лютий і березень 2021 року по котельні №3 у м.Дружківка.
21.08.2023 на електронну пошту суду з клопотанням б/н від 21.08.2023 (з накладенням КЕП, вх.№01-35/3982, а.с.191-196) від відповідача надійшли витребувані судом документи: акт про порушення №530/10 від 23.02.2021, протокол №7 від 25.02.2021 розгляду акта про порушення №530/10 від 23.02.2021, акти перерахунку обсягів природного газу від 01.03.2021 та від 31.03.2021.
22.08.2023 через систему «Електронний суд» позивач подав заяву б/н від 22.08.2023 (вх.№7886/23, з додатками, а.с.203-208) про зміну предмета позову, в якій у зв'язку з отриманням від відповідача його рішення, що підлягає оскарженню, просив змінити предмет позову на належний: визнати недійсним та скасувати рішення відповідача, оформлене протоколом №7 від 25.02.2021 розгляду акта про порушення №530/10 від 23.02.2021; також зазначив, що підстави позову не змінює.
Ухвалою від 23.08.2023 (а.с.209) суд прийняв зміну предмета позову та надалі виходить з того, що предметом позову в цій справі є «визнання недійсним та скасування рішення відповідача, оформленого протоколом №7 від 25.02.2021 розгляду акта про порушення №530/10 від 23.02.2021».
Після відкриття провадження у справі позивач також надав через систему «Електронний суд»:
- додаткові пояснення б/н від 15.08.2023 (вх.№07-10/3271/23 від 16.08.2023, з додатками, а.с.177-195) на виконання п.5 ухвали суду про відкриття провадження у справі, в яких також повідомив, що протокол конфігурації не є обов'язковим для щомісячного надання позивачем відповідачу та доданий до позову задля демонстрації того, які складові входили до вузла обліку газу на котельні №3;
- клопотання б/н від 22.08.2023 (вх.№07-10/3397/23 від 22.08.2023, а.с.197-202), в якому просив вважати вірним в тексті позову номер акта про порушення « 530/10» (замість « 630/10»);
- з клопотанням б/н від 24.08.2023 (вх.№07-10/3474/23 від 25.08.2023, а.с.216-219) - акт експертизи вузла обліку природного газу від 17.04.2006.
Після відкриття провадження у справі відповідач також надав на електронну пошту суду відзив б/н від 24.08.2023 (з накладенням КЕП, вх.№01-35/4044, а.с.212-215), в якому з нормативним обґрунтуванням своєї позиції наполягав, що вузол обліку газу (ВОГ) може вважатись комерційним лише за умови наявності документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань такого вузла обліку, оскільки відсутність такого підтвердження унеможливлює гарантування коректності обліку споживання природного газу; зауважив, що для ВОГ, введених в експлуатацію до 04.09.2016, за позитивних результатів атестації (якщо відносні похибки вимірювань об'єму газу за стандартних умов не виходять за межі допустимих нормованих значень у всіх робочих діапазонах змін параметрів, які впливають на результати вимірювань) територіальним органом Держспоживстандарту оформлювалось: свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ встановленої форми (до січня 2008 року), свідоцтво про атестацію методики виконання вимірювання, форма якого наведена в методиці атестації (до листопада 2015 року), свідоцтво про державну метрологічну атестацію ВОГ, форма якого наведена в ДСТУ 3215 (до вересня 2016 року), для ВОГ, введених в експлуатацію з 04.09.2016, характеристики похибок або невизначеність вимірювань мають підтверджуватись декларацією про відповідність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки; відсутність таких документів свідчить про: 1) неможливість встановити, чи відповідають технічні і метрологічні характеристики ВОГ позивача вимогам п.10 Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання (затв. Наказом №618 від 27.12.2005 Міністерства палива та енергетики України; далі - Правила №618), що беззаперечно може вплинути на результати вимірювань, 2) неможливість підтвердження коректності роботи ВОГ позивача, що слід кваліфікувати як позаштатний режим роботи комерційного ВОГ (підп.6 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС); наполягав, що в силу прямої вказівки Кодексу ГРС позивач зобов'язаний мати документи, які підтверджують відповідні характеристики ВОГ (атестовану методику виконання вимірювання та свідоцтво про метрологічну атестацію, з огляду на дату введення ВОГ в експлуатацію); просив у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до п.п.1, 3 ч.1 ст.129 Конституції України, ст.ст.2, 7, 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу (далі - ГПК) України основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Дослідивши наявні у матеріалах справи документи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням докази, які мають значення для вирішення спору, суд
Щодо фактів.
Обласне комунальне підприємство «Донецьктеплокомуненерго» (Споживач, позивач) та Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (Оператор ГРМ) уклали Договір розподілу природного газу (далі - Договір) шляхом подання Споживачем Заяви-приєднання від 30.12.2015 до умов договору розподілу природного газу для споживача, що не є побутовим (а.с.16).
Договір розподілу природного газу є договором приєднання та відповідно до ст.ст.633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України, ст.40 Закону України «Про ринок природного газу», положень розділу V Кодексу ГРС та Типового договору розподілу природного газу (затв. Постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015 та за реєстр. в Мінюсті України 06.11.2015за №1384/27829) укладається на невизначений строк шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу (далі - Типовий договір), розміщеному на офіційному вебсайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Відповідно до розд.ІI «Предмет договору» Типового договору Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач - прийняти послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені договором. Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим договором, сторони зобов'язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС. За умовами розд.V «Порядок обліку природного газу, що передається Споживачу» Типового договору облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГРС (п.5.1.). Визначення об'єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку, визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом ГРС та цим договором. Для визначення об'єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ; у разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача (п.5.2.). При здійсненні обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу береться один кубічний метр (м.куб) природного газу, приведений до стандартних умов згідно з вимогами, визначеними в Кодексі ГРС. У разі виявлення порушень вимог Кодексу ГРС при обліку спожитого природного газу Споживачем, що не є побутовим, за розрахункову одиницю розподіленого та спожитого природного газу беруться об'єми природного газу, які нараховуються згідно з вимогами Кодексу ГРС (п.5.3.). Порядок визначення об'єму розподіленого Споживачу і спожитого ним природного газу та надання звітності щодо спожитих об'ємів газу за розрахунковий період визначається відповідно до вимог Кодексу ГРС та з урахуванням вимог цього договору (п.5.4.).
Згідно з розд.VІI «Права та обов'язки Сторін» Типового договору розподілу природного газу Оператор ГРМ зобов'язується, зокрема: проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; дотримуватись вимог цього договору та Кодексу ГРС (підп.7, 9 п.7.1.); Оператор ГРМ має право, зокрема: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об'єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом ГРС; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 6, 7 п.7.2.); Споживач має право, зокрема: ініціювати перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом ГРС; звертатися до Оператора ГРМ зі скаргами та пропозиціями щодо виконання умов договору; інші права, передбачені договором та Кодексом ГРС (підп.4, 5, 7 п.7.3.); Споживач зобов'язується, зокрема: своєчасно повідомляти Оператора ГРМ про всі зміни щодо позаштатної роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу); не перешкоджати Оператору ГРМ у здійсненні заходів щодо вдосконалення обліку природного газу для точності виміру обсягів розподілу та споживання природного газу, у т.ч. встановлення засобів дистанційної передачі даних, установлення дублюючих засобів вимірювальної техніки чи монтажу окремих закладних частин для можливості їх встановлення за рахунок Оператора ГРМ; забезпечувати безперешкодний та безплатний доступ на власні об'єкти чи земельну ділянку представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання ними службових обов'язків, зокрема для перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; дотримуватись інших вимог договору та Кодексу ГРС (підп.2-5, 7 п.7.4.).
В подальшому Публічне акціонерне товариство «По газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» змінило тип акціонерного товариства (з публічного на приватне) і найменування на Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», що не свідчить про реорганізацію товариства у розумінні ст.ст.104, 106-109 Цивільного кодексу України та не передбачає правонаступництва. Отже, Приватне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (відповідач) є Оператором ГРМ за Договором.
За змістом виданого Краматорським відділом Державного підприємства «Донецькстандартметрологія» Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики Акта від 17.04.2006 експертизи ВОГ, встановленого у котельні №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» (м.Дружківка), ВОГ відповідає вимогам чинної нормативної документації на ЗВТ, а саме: лічильник газу типу РГ-К-100-0,1-01-2-5, заводський номер 4059 клас точності 1,0 , манометр Мида-ДА-13П заводський номер 05416759 клас точності ±(0,5)%, термометр типу ПВТ-01-1 клас точності ±0,5% та коректор типу «Універсал-02», заводський номер 4246 клас точності ±0,2% відповідають вимогам нормативних документів щодо діапазону вимірювань, класу точності, дат повірки, правильності монтажу та правильності проведення розрахунків витрати газу (а.с.217).
За змістом Свідоцтва №29-1/М/564 від 17.09.2019 про повірку законодавчо регульованого ЗВТ (чинне до 17.09.2021) за результатами повірки встановлено: обчислювач об'єму газу «Універсал-02» заводський номер 10988 відповідає вимогам нормативного документа «розділ ЕД», значення метрологічних характеристик (клас точності, похибки, діапазони вимірювання): тиск та температура ±0,05%, об'єм газу ±0,2% (а.с.26).
Проведення планової повірки лічильника газу типу РГ-К-100-Ех заводський номер 9566 підтверджується протоколом №10 від 21.05.2019 повірки лічильника газу зі встановленням результатів визначення основної відносної похибки на установці ПУЛГ-9.А №012 ОКП «Донецьктеплокомуненерго» (а.с.179).
В акті від 16.10.2018 обстеження ВОГ котельні №3 (а.с.32) представники Оператора ГРМ серед іншого зазначили: « 4. Копії паспортів і акт програмування обчислювача надані».
За змістом складеного відповідачем Акта №530/10 від 23.02.2021 про порушення (далі - Акт №530/10 або Акт про порушення; а.с.34-35) у зв'язку з відсутністю документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань згідно з п.2 ст.7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та вимог п.10 Правил №618 Споживач порушив підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС, а саме: відсутня можливість визначити коректність обліку витрат природного газу ВОГ на об'єкті котельня №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа». На Акті №530/10 містяться зауваження представника Споживача: «Складений акт вважаємо неправомірним. Обставини і суть порушення, зазначені в акті, не відповідають таким, що визначені у гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС, зокрема, не виявлено жодних ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ, визначених абз.2 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС ».
До Акта про порушення доданий акт від 23.02.2021 обстеження ВОГ котельні №3 (а.с.36-37), в якому представники Оператора ГРМ навели дати останньої повірки: лічильника газу заводський №9566 - 21.05.2019, коректора заводський №10988 - 17.09.2019, перетворювача Р заводський №05416759 - 09.07.2020, перетворювача Т заводський №4357 - 27.06.2019 і такі висновки: «вузол обліку відповідає умовам експлуатації та наданому споживачем робочому проекту, але проект не узгоджено з ПАТ «Донецькоблгаз»; працездатність складових ВОГ перевірено, придатність ЗВТ до застосування підтверджується наданими споживачем документами, а саме оригіналами паспортів та свідоцтв про повірку, в яких зазначені межі похибок та діапазони вимірювання; ознаки пошкодження ЗВТ та пошкодження пломб при обстеженні не виявлені; несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та наявність несанкціонованого газопроводу не виявлено; стан підвідного газопроводу унеможливлює відбір газу поза ВОГ та візуально відповідає наданому споживачем робочому проекту; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу, не виявлено».
Протоколом №7 від 25.02.2021 розгляду акта про порушення №530/10 від 23.02.2021 (далі - Протокол, а.с.193) на засіданні комісії Оператора ГРМ (Дружківське відділення Краматорського УГГ) задоволено Акт №530/10 та змінено режим нарахування об'ємів природного газу згідно з підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ відповідно до підп.6 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС.
В акті перерахунку обсягів природного газу від 01.03.2021 витрати газу по котельні №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» розраховані згідно з п.4.4 розд.ХІ Кодексу ГРС за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання Споживача за період 01.- 28.02.2021 (672год); розрахований об'єм газу склав 39446,40м.куб (а.с.194).
В акті перерахунку обсягів природного газу від 31.03.2021 витрати газу по котельні №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» розраховані згідно з п.2 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРС за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання з урахуванням кількості годин роботи газового обладнання Споживача за період 01- 31.03.2021 (744год); розрахований об'єм газу склав 43672,80м.куб (а.с.193, зворотній бік).
Обидва акти перерахунку обсягів не підписані представником Споживача.
В Акті контрольного огляду вузла обліку від 30.03.2021 на об'єкті котельня №3, виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» представник Оператора ГРМ зазначив: схоронність пломб на вузлі обліку забезпечено; припинено газопостачання на котельню у зв'язку із закінченням опалюваного періоду, встановлено блінду, перекрито вхідну засувку, встановлені пломби на блінду і вхідну засувку; розпломбовано прилади ЗВТ для проходження періодичної повірки та інше обладнання - для проведення профілактичних робіт і планового ремонту (а.с.70-71).
За змістом акта приймання-передачі послуги розподілу природного газу від 01.03.2021 (а.с.40-48) в лютому 2021 року котельнею №3 в м.Дружківка витрачено 39446,40м.куб природного газу із визначенням об'єму газу розрахунковим шляхом (а.с.43).
За змістом акта приймання-передачі послуги розподілу природного газу від 01.04.2021 (а.с.52-63) в березні 2021 року котельнею №3 в м.Дружківка витрачено 43672,80м.куб природного газу із визначенням об'єму газу розрахунковим шляхом (а.с.58).
Споживач від підписання вказаних актів приймання-передачі відмовився. Зокрема, листом №1350/12 від 08.04.2021 (а.с.49-51) позивач повідомив відповідача про відмову від підписання акта приймання-передачі послуги розподілу природного газу за березень 2021 року, оскільки не визнає об'єми по котельні №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» за даними ПАТ «Донецькоблгаз»: витрата природного газу за обчислювачем 5351куб.м, різниця склала 38321,80куб.м.
Позивач з супровідним листом №273/02 від 02.04.2021 (а.с.64-65, відмітка про отримання 02.04.2021) на виконання п.4 гл.3 розд.ІХ Кодексу ГРС надав відповідачу звіти про дані комерційного ВОГ котельні №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» (обчислювач об'єму газу «Універсал-02» заводський номер 10988):
- відповідно до Звіту за контрактний місяць лютий 2021 року (а.с.66) об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача за період 01.02-01.03.2021 складає 8013куб.м;
- відповідно до Звіту за контрактний місяць березень 2021 року (а.с.67) об'єм природного газу, визначений комерційним вузлом обліку природного газу відповідно до звітів обчислювача за період 01.03.- 01.04.2021 складає 5351куб.м.
Щодо права, на яке посилаються сторони.
Згідно з ч.2 ст.7 Закону України №1314-VII від 05.06.2014 «Про метрологію та метрологічну діяльність» (набрав чинності з 01.01.2016; далі - Закон «Про метрологію») результати вимірювань можуть бути використані у сфері законодавчо регульованої метрології за умови, що для таких результатів відомі відповідні характеристики похибок або невизначеність вимірювань.
За змістом п.5.4. Правил №618 обстеження ВОГ на можливість його використання як комерційного здійснюється представниками облікової організації та споживача. Власник ВОГ має надати іншій стороні договору проектну та виконавчу документацію, свідоцтва про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ, які встановлені на ВОГ. Під час обстеження перевіряється відповідність ВОГ технічним умовам, проектній документації та вимогам цих Правил.
Пунктом 10 Правил №618 встановлено вимоги до метрологічних характеристик вимірювальних комплексів, показувальних та реєструвальних ЗВТ (зокрема, границі основної допустимої відносної похибки вимірювання для кожної зі складових ВОГ).
За приписом абз.1 п.4 гл.3 розд.IX Кодексу ГРС (тут і надалі в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) споживач, який є власником комерційного ВОГ, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового газового місяця надати Оператору ГРМ у спосіб та за формою, визначеними договором розподілу природного газу, звіт про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період. При цьому якщо комерційний ВОГ обладнаний обчислювачем чи коректором об'єму природного газу, до звіту додаються роздруковані звіти з обчислювача чи коректора об'єму природного газу про добові та/або погодинні дані споживання природного газу, протокол про втручання в роботу комерційного ВОГ та протокол аварійних/діагностичних повідомлень.
Згідно з п.4 гл.1 розд.Х Кодексу ГРС передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу.
За змістом підп.2 п.4 гл.4 розд.Х Кодексу ГРС на дату первинного обстеження вузла обліку на місці його монтажу власником вузла обліку надається така документація для комерційного ВОГ на базі лічильника газу в комплекті з коректором або обчислювачем об'єму газу: робочий проект на вузол обліку, погоджений з Оператором ГРМ; технічні умови щодо приєднання або реконструкції вузла обліку; акт розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін; оригінали паспортів на ЗВТ, передбачені проектом (лічильник газу, обчислювач або коректор об'єму газу, перетворювач тиску та температури, густиномір, потоковипрямляч тощо); оригінали свідоцтв про повірку ЗВТ, передбачених проектом (лічильника газу, обчислювача або коректора об'єму газу, перетворювача тиску та температури, густиноміра тощо); паспорт (етикетки на прямі ділянки для турбінних та ультразвукових лічильників); оригінал паспорта на фільтр газу (за його наявності).
Відповідно до п.3 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС власники комерційних ВОГ протягом всього строку їх експлуатації повинні мати, зберігати та надавати на вимогу представника Оператора ГРМ при проведенні перевірок ВОГ чи передбачених п.2 цієї глави заходів оригінали документів, які пред'являлися при введенні комерційного ВОГ в експлуатацію та передбачені гл.4 цього розділу. Експлуатація комерційного ВОГ та його складових без наявності визначених в гл.4 цього розділу документів не допускається. У разі втрати будь-якого з документів власник комерційного ВОГ зобов'язаний їх відновити.
Відповідно до абз.2- 8 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ. Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Відповідно до підп.2 п.1 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС Оператор ГРМ та споживач протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання.
За змістом абз.1 п.3 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС до проведення перевірок комерційного ВОГ можуть залучатися уповноважені представники національної метрологічної служби (за їх згодою).
Згідно з абз.1, 2 п.6 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем. Якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
У разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: у разі, якщо при вимірюванні лічильником газу або звужуючим пристроєм та/або датчиком різниці тиску перевищується діапазон вимірювання або вони працюють в позаштатному режимі, про що є зареєстровані та зафіксовані у звітах обчислювача чи коректора об'єму газу повідомлення про наявні аварійні/діагностичні ситуації (несправність), об'єм розподіленого (спожитого) природного газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунки проводяться за фактичний час тривалості аварійної/позаштатної ситуації (підп.2 п.4 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРС).
Відповідно до п.п.8, 9, 11 гл.5 розд.ХІ Кодексу ГРС акт про порушення не пізніше двомісячного строку з дня його складання має бути розглянутий комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо нього відповідне рішення. До складу комісії має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийняте рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Щодо суті спору та права, яким врегульовані спірні правовідносини.
Позивач вважає зазначені у Протоколі та Акті про порушення висновки відповідача необґрунтованими, оскільки: вони суперечать вимогам гл.2 розд.XI Кодексу ГРС - ознаки позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ (п.6 гл.6 розд.X Кодексу ГРС) не виявлені; вимога відповідача надати документально підтверджену оцінку відповідності ВОГ в цілому, який перебуває в експлуатації, є незаконною та безпідставною (з 01.01.2016 Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність» не передбачає свідоцтва про державну метрологічну атестацію); за фактичної відсутності визначених абз.2 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС ознак позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ і пошкодження ЗВТ в Акт №530/10 внесені завідомо неправдиві відомості про порушення, визначене підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС (немає можливості визначити коректність обліку витрати природного газу ВОГ).
Проаналізувавши фактичні обставини справи та наведені в цьому рішенні приписи чинного законодавства, суд дійшов висновку про відсутність встановленого в Акті №530/10 порушення і, відповідно, про неправомірність нарахування Оператором ГРМ не облікованого обсягу газу по котельні №3 виробничої одиниці позивача «Дружківкатепломережа».
Окремо слід зазначити, що в актах перерахунку обсягів природного газу нарахування проведене за період не лише до, але й після дати засідання комісії відповідача з розгляду актів про порушення, що не передбачено приписами ані п.4 гл.4 розд.XI Кодексу ГРС (передбачає, що перерахунки об'єму розподіленого природного газу проводяться за фактичний час тривалості аварійної/ позаштатної ситуації), ані п.11 гл.5 розд.XI Кодексу ГРС. Неправомірність розрахунку об'єму необлікованого природного газу за період після складення Протоколу підтверджується також змістом п.15 гл.5 розд.XI Кодексу ГРС, відповідно до якого якщо до виявлення порушення споживач розраховувався за лічильником, відновлення розрахунків за лічильником здійснюється після усунення порушення та фіксації показань лічильника в акті про усунення порушення. Тож здійснюючи нарахування до кінця лютого 2021 та за березень 2021 року, відповідач не міг достеменно знати, що у період з 25.02.2021 до 31.03.2021 позивач не усуне поставлене йому в вину порушення і будуть відсутні підстави для відновлення розрахунків за лічильником.
В обґрунтування заявлених вимог позивач також посилається на те, що Акт №530/10 складений з порушенням вимог додатку №16 до Кодексу ГРС, оскільки не містить відомостей, наявність яких передбачена затвердженою названим додатком формою (а.с.5-6).
На підставі п.5 ч.4 ст.238 ГПК України суд визнає наведений аргумент позивача таким, що є явно неприйнятним з огляду на законодавство, оскільки додатком №16 до Кодексу ГРС є «Договір на приєднання до газорозподільної системи (для приєднання, що не є стандартним)», форма якого взагалі не передбачає будь-яких вимог до акта про порушення, що складається оператором ГРС; натомість п.1 гл.5 розд.ХІ Кодексу ГРС передбачає, що у разі виявлення у споживача порушень, визначених у гл.2 цього розділу, на місці їх виявлення представник Оператора ГРМ складає акт про порушення за формою, наведеною в додатку №20 до цього Кодексу.
Оспорюване рішення Оператора ГРМ, оформлене Протоколом, обґрунтоване посиланням на приписи підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ, підп.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС, а Акт про порушення - посиланням на вимоги п.2 ст.7 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (далі - Закон «Про метрологію») і п.10 Правил №618.
З приводу наявності підстав для застосування зазначених законодавчих приписів до спірних правовідносин суд зауважує таке:
1. За визначенням абз.6 п.4 гл.1 розд.I Кодексу ГРС (в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) вузол обліку природного газу / вузол обліку / ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством.
За визначенням п.6 ч.1 ст.1 Закону «Про метрологію» засоби вимірювальної техніки - засоби вимірювань, вимірювальні системи, матеріальні міри, стандартні зразки та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.
2. Згідно з ч.2 ст.7 Закону «Про метрологію» результати вимірювань можуть бути використані у сфері законодавчо регульованої метрології за умови, що для таких результатів відомі відповідні характеристики похибок або невизначеність вимірювань.
Водночас наведений припис має застосовуватися у безпосередньому взаємозв'язку з частиною першою тієї ж статті, а не окремо.
При цьому за визначенням ч.1 ст.7 Закону «Про метрологію» вимірюванням вважається процес експериментального визначення одного або декількох значень величини, які можуть бути обґрунтовано приписані величині.
Отже, вимоги ч.2 ст.7 Закону «Про метрологію» не застосовуються до звіту про дані комерційного вузла обліку за розрахунковий період, який є результатом реального визначення фактичного об'єму споживання/розподілу природного газу по об'єкту споживача (гл.3 розд.IX Кодексу ГРС).
Натомість до спірних правовідносин є застосовуваною ст.8 «Засоби вимірювальної техніки» Закону «Про метрологію», за приписами якої: у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються ЗВТ, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації (ч.1); експлуатація ЗВТ, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані ЗВТ), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби (ч.2); законодавчо регульовані ЗВТ, які мають елементи або функції настроювання, повинні мати захист від вільного доступу до зазначених елементів і функцій (включаючи програмне забезпечення) з метою запобігання несанкціонованому втручанню (ч.3); законодавчо регульовані ЗВТ дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких ЗВТ (ч.4).
Наведена норма не містить вимогу про необхідність визначення відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань як умову для експлуатації законодавчо регульованих ЗВТ.
Відповідач же, маючи на увазі дані комерційного ВОГ про об'єм природного газу, розподіленого/спожитого за розрахунковий період, обов'язковість надання яких позивачем передбачена п.4 гл.3 розд.IX Кодексу ГРС, оперує поняттям «вимірювання», дійсний передбачений Законом «Про метрологію» зміст якого не є тотожним змісту, який вкладає в нього відповідач.
При цьому відомості про порушення приписів ст.8 Закону «Про метрологію» під час експлуатації ВОГ котельні №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» в Протоколі та Акті №530/10 відсутні.
3. За змістом підп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належить робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до абз.8 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
При цьому абз.9 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС умовою для здійснення розрахунку необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу визначає підтвердження факту необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових.
Очевидно, що підтвердити такий факт (задокументувавши його) має особа, уповноважена здійснювати розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу - тобто Оператор ГРМ.
Всупереч припису ч.1 ст.74 ГПК України будь-якого документального підтвердження факту необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого/спожитого природного газу внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ (його складових) котельні №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» відповідач протягом розгляду справи не надав.
Зазначення в Протоколі та Акті №530/10 про те, що «не надано документального підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань, внаслідок чого ВОГ не може вважатися комерційним», «порушення класифікуються як робота ВОГ в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата природного газу обліковується некоректно» - є лише припущеннями, не доведеними ані перевіркою коректності показників ВОГ, ані експертизою ВОГ, ані змістом звітів про дані обчислювача ВОГ за розрахункові періоди лютий, березень 2021 року.
Отже, відповідач не довів належними та допустимими доказами стверджуваного ним в Акті №530/10 порушення Споживачем п.10 Правил №618. Доданий до Акту №530/10 акт обстеження ВОГ від 23.02.2021 (а.с.36-37) таким доказом не є.
Крім того, в абз.8 п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС йдеться про ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, а відповідач, наполягаючи на необхідності доведення позивачем відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, помилково розповсюджує дію п.6 гл.6 розд.Х Кодексу ГРС на ознаки, які фактично є визначенням поняття «єдність вимірювань», наведеного в Законі «Про метрологію».
Так, за визначенням п.5 ч.1 ст.1 Закону «Про метрологію» єдність вимірювань - стан вимірювань, за якого їх результати виражаються в одиницях вимірювання, визначених цим Законом, а характеристики похибок або невизначеності вимірювань відомі з певною ймовірністю і не виходять за встановлені границі.
4. За визначенням абз.18 п.4 гл.1 розд.I Кодексу ГРС (в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) експертиза засобу вимірювальної техніки - комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності ЗВТ параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки та викривлення результатів вимірювання.
Отже, відповідач нарівні з суб'єктами судово-експертної діяльності наділений повноваженнями у разі необхідності (в тому числі у разі виникнення у нього будь-яких сумнівів щодо результатів вимірювання об'єму природного газу або метрологічних характеристик комерційного ВОГ) самостійно проводити експертизу ЗВТ з метою отримання даних щодо відповідності ЗВТ метрологічним характеристикам.
За змістом глав 4, 7, 9 та 10 Кодексу ГРС Оператор ГРМ має право ініціювати проведення експертизи ЗВТ.
Докази ініціювання відповідачем проведення експертизи ВОГ котельні №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа» на відповідність метрологічним характеристикам у матеріалах справи відсутні, рівно як і задокументовані результати такої експертизи або свідчення перешкоджання позивачем її проведенню.
Натомість Оператор ГРМ безпідставно вимагає від позивача документальне підтвердження відомих відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань ВОГ, що перебуває в експлуатації.
5. За визначенням абз.56 п.4 гл.1 розд.I Кодексу ГРС (в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) перевірка метрологічних характеристик ЗВТ - проведення спеціально уповноваженими територіальними органами у сфері метрології та стаціонарними чи пересувними повірочними лабораторіями перевірки метрологічних характеристик ЗВТ та/або загальної похибки вимірювання комерційного вузла обліку, у тому числі в умовах їх експлуатації, в порядку, визначеному регламентами перевірки метрологічних характеристик ЗВТ, та/або проведення позачергової чи експертної повірки.
На згадані в абз.56 п.4 гл.1 розд.I Кодексу ГРС регламенти сторони під час розгляду цієї справи не посилалися.
Відповідно до ч.1 ст.16 «Оцінка відповідності засобів вимірювальної техніки» Закону «Про метрологію» (в ред. на момент виникнення спірних правовідносин) оцінка відповідності законодавчо регульованих ЗВТ вимогам технічних регламентів проводиться у разі, коли це передбачено відповідними технічними регламентами.
Вимоги, яким повинні відповідати комерційні ВОГ, встановлені двома Технічними регламентами, що затверджені Постановами Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) №94 від 13.01.2016 та №163 від 24.02.2016.
Водночас за змістом п.1 Технічного регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки (затв. Постановою КМУ №94 від 13.01.2016) цей Технічний регламент встановлює вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов'язаних з вимірюваннями.
За змістом підп.1 та 5 п.4 названого регламенту введення в експлуатацію - використання засобу вимірювальної техніки за призначенням споживачем (користувачем) в Україні в перший раз; інші терміни вживаються у значенні, наведеному, зокрема, в Законі України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності».
За визначенням абз.18 ч.1 ст.1 Закону України №124-VIII від 15.01.2015 «Про технічні регламенти та оцінку відповідності» надання на ринку - будь-яке платне або безоплатне постачання продукції для розповсюдження, споживання чи використання на ринку України в процесі здійснення господарської діяльності.
За змістом п.п.1, 2, 4, 8, 9, 13 Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки (затв. Постановою КМУ №163 від 24.02.2016) його вимоги розповсюджуються на надання на ринку та/або введення в експлуатацію на території України ЗВТ (зокрема, лічильників газу та пристроїв перетворення об'єму, які призначені для комерційного обліку).
При цьому в п.3 Постанови КМУ №163 від 24.02.2016 установлено, що надання на ринку та/або введення в експлуатацію ЗВТ, які відповідають вимогам Технічного регламенту щодо суттєвих вимог до засобів вимірювальної техніки (затв. постановою КМУ №332 від 08.04.2009) та введені в обіг до дня набрання чинності цією постановою, не може бути заборонено або обмежено з причин невідповідності таких засобів вимірювальної техніки вимогам затвердженого цією постановою Технічного регламенту протягом строку дії, визначеного у сертифікаті відповідності засобів вимірювальної техніки затвердженому типу, виданому в установленому порядку до набрання чинності Законом «Про метрологію».
Отже, вимоги обох Технічних регламентів не розповсюджуються на ВОГ, які на момент введення в дію цих регламентів вже перебували в експлуатації.
6. Відповідно до ст.22 Закону «Про метрологію» під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими ЗВТ, що перебувають в експлуатації, у суб'єктів господарювання проводиться перевірка щодо: - стану та дотримання правил застосування засобів вимірювальної техніки; - додержання вимог до періодичної повірки засобів вимірювальної техніки; - застосування дозволених одиниць вимірювання під час експлуатації засобів вимірювальної техніки. Метрологічний нагляд за законодавчо регульованими ЗВТ, що перебувають в експлуатації, здійснюється шляхом проведення перевірок відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Наведена норма не містить припису про можливість проведення у суб'єктів господарювання перевірок щодо визначення відповідних характеристик похибок або невизначеності вимірювань під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими ЗВТ, що перебувають в експлуатації.
За змістом підп.2 п.1 гл.9 розд.Х Кодексу ГРС до метрологічних характеристик ВОГ та його складових належить, зокрема, загальна похибка вимірювання; на підставі результатів перевірки метрологічних характеристик встановлюється працездатність комерційного ВОГ та його складових та/або придатність ЗВТ до застосування. Згідно з п.5.4. Правил №618 під час обстеження ВОГ на можливість його використання як комерційного власник ВОГ має надати свідоцтва про повірку або метрологічну атестацію ЗВТ, які встановлені на ВОГ.
Свідоцтво №29/1/М/564 від 17.09.2019 (чинне до 17.09.2021) про повірку законодавчо регульованого ЗВТ (обчислювача об'єму газу «Універсал-02» заводський номер 10988) наявне в матеріалах справи (а.с.26). Акт обстеження ВОГ від 23.02.2021 (а.с.36-37) свідчить, що відповідачу відомо про дати останньої повірки лічильника газу, обчислювача (коректора) об'єму газу, датчика тиску і перетворювача температури, встановлених в котельні №3 виробничої одиниці «Дружківкатепломережа».
З огляду на викладене суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та скасування оспорюваного рішення Оператора ГРМ. Визнання недійсним і скасування рішення відповідача тягне одні й ті самі правові наслідки (є тотожними способами захисту права), що виключає необхідність їх одночасного застосування судом.
Щодо розподілу судових витрат.
Відповідно до приписів п.2 ч.1 ст.129 ГПК України на відповідача покладається судовий збір в сумі 2684,00грн.
Керуючись ст.ст.2, 7, 11, 13-15, 33, 42, 46, 74, 76-78, 80, 86, 129, 233, 236-238, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго», м.Дружківка Донецької області, до Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», м.Краматорськ Донецької області, задовольнити.
Скасувати рішення Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз» (Дружківське відділення Краматорського управління по газопостачанню та газифікації), оформлене протоколом №7 від 25.02.2021 розгляду акта про порушення №530/10 від 23.02.2021.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Донецькоблгаз», (84313, Донецька область, м.Краматорськ, вул.Південна, 1, ідентифікаційний код 03361075) на користь Обласного комунального підприємства «Донецьктеплокомуненерго» (84207, Донецька область, Краматорський район, м.Дружківка, вул.Космонавтів, 39; ідентифікаційний код 03337119) 2684,00грн судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст.256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення складений та підписаний 18.04.2025.
Суддя О.М. Шилова
надр. 1прим. - у справу
(сторони мають електронні кабінети)