Постанова від 18.04.2025 по справі 460/11315/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2025 рокуЛьвівСправа № 460/11315/24 пров. № А/857/6595/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Носа С. П.,

суддів - Кухтея Р. В., Гуляка В. В.;

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року у справі № 460/11315/24 (головуюча суддя Недашківська К. М., м. Рівне, повний текст судового рішення складено 08.01.2025) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма БАЗИСПРОМБУД» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

25 вересня 2024 року Рівненським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма БАЗИСПРОМБУД» до Головного управління ДПС у Рівненській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Рівненській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: №11509184/42920921 від 30.07.2024; №11509186/42920921 від 30.07.2024; №11509185/42920921 від 30.07.2024; зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: №3 від 29.07.2022, №4 від 29.07.2022, №5 від 29.07.2022.

В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що за результатами здійснення господарських операцій з контрагентом, позивачем сформовані та подані на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні. Проте, реєстрація ПН зупинена з підстав відповідності платника податку пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та документи, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Позивач зазначає, що надав до комісії регіонального рівня усі належні документи на підтвердження здійснення господарських операцій за ПН, проте комісією прийняті рішення про відмову у реєстрації ПН в ЄРПН. Позивач вказує, що рішення комісії є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки платником податків виконано у повному обсязі обов'язок надання документів, а оскаржувані рішення не містять жодних обґрунтувань щодо підстав для відмови у реєстрації ПН в ЄРПН.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.07.2024 №11509184/42920921, №11509186/42920921, №11509185/42920921. Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма Базиспромбуд» №3 від 29.07.2022, №4 від 29.07.2022, №5 від 29.07.2022. Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма Базиспромбуд» суму судового збору у розмірі 9084 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління ДПС у Рівненській області.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем - Головним управлінням ДПС у Рівненській області, подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою в позові відмовити повністю.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги вказано, що у комісії регіонального рівня були наявні усі правові підстави для зупинення реєстрації ПН в ЄРПН, оскільки платник податків відповідав пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Платнику податків запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації ПН / РК в Єдиному реєстрі податкових накладних. Проте, належних документів платником податків надано не було у повному обсязі, що слугувало підставою для відмови у реєстрації ПН в ЄРПН. Апелянт вказує, що оскаржувані рішення є правомірними та відповідають нормам чинного законодавства.

Позивачем надіслано до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу в якому висловлено прохання відмовити в задоволенні апеляційної скарги.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, суд апеляційної інстанції в порядку ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).

Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржуване рішення залишити без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма Базиспромбуд» (Генпідрядник) та Приватною виробничо-комерційною фірмою «Фіалка» (Субпідрядник) укладений договір субпідряду від 23.07.2021 №04/08 (далі - Договір №04/08), відповідно до якого Генпідрядник доручає, а Субпідрядник зобов'язується власними силами виконати «будівництво футбольного поля зі штучним покриттям Stemgrass-6004В120-BL, з автоматичною системою поливу та системою дренажу, розміром 7700 м.кв. (110х70)», а Генпідрядник зобов'язується прийняти ці роботи та оплатити їх на умовах укладеного Договору.

Між сторонами правочину оформлені документи: акти №1 та №2 приймання виконаних робіт за липень 2021 року та липень 2022 року форми КБ-2в від 27.07.2021 та від 29.07.2022; довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за липень 2021 року та липень 2022 року форми КБ-3 від 27.07.2021 та від 29.07.2022: вартість становить 2000000 грн, ПДВ - 333333,33 грн; вартість становить 1500000 грн, ПДВ - 250000 грн; проведено оплату ТОВ «Будівельна фірма БАЗИСПРОМБУД» для субпідрядника ПВКФ «Фіалка» в загальному розмірі 1500000 грн, що підтверджується платіжними дорученнями №611 від 08.07.2022 та №616 від 22.07.2022 та актом звірки між юридичними особами; акти № 1 та № 2 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021 року та листопад 2022 року форми №КБ-2в, підписаних між ТОВ «Будівельна фірма «БАЗИСПРОМБУД» та ПАТ «Рівненський народний клуб «Верес» 31.12.2021 та 30 листопада 2022 року; довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2021 року та за листопад 2022 року форми №КБ-3, зокрема вартість виконаних будівельних робіт з ПДВ становить 2000000 грн, з них розмір ПДВ 333333,33 та в розмірі 1500000 грн, з них розмір ПДВ 250000 грн, підписані між ТОВ «Будівельна фірма «БАЗИСПРОМБУД» та ПАТ «Рівненський народний клуб «Верес» від 31.12.2021 та 30.11.2022; проведено оплату ПАТ «Рівненський народний клуб «Верес» для ТОВ «Будівельна фірма БАЗИСПРОМБУД», що підтверджується виписками по рахунку банку та актом звірки між юридичними особами.

Згідно умов Договору №04/08, Субпідрядник відшкодовує підряднику кошти за надання послуг генерального підряду у розмірі, що становить 1,0% від вартості фактично виконаних робіт після остаточного розрахунку з підрядником за виконані роботи.

На підставі актів приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2) та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати від 27.07.2021 та 29.07.2022 на суму 2000000 грн та 1500000 грн, сформовано та підписано акти надання послуг генерального підряду №3 від 29.07.2022 та №5 від 29.07.2022 на 1,0% від загальної вартості суми договору підряду, що становить 20000 грн. та 15 000 грн.

В свою чергу, ПВКФ «Фіалка» здійснено оплату для позивача в розмірі 20000 грн та 15000 грн, що підтверджується платіжними інструкціями №30232 від 11.01.2023, №30602 від 30.01.2023, №26817 від 12.08.2022 та актом звірки між юридичними особами.

На підставі підписаних актів надання послуг №3 від 29.07.2022 та №5 від 29.07.2022 за правилом першої події ТОВ «Будівельна фірма «БАЗИСПРОМБУД» складено податкові накладні №3 від 29.07.2022 на суму 20000 грн, разом з ПДВ в розмірі 3333,33 грн та №4 від 29.07.2022 на суму 15000 грн, разом з ПДВ в розмірі 2500 грн, які надіслано засобами електронного зв'язку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також, між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна фірма Базиспромбуд» (Генпідрядник) та Приватною виробничо-комерційною фірмою «Фіалка» (Субпідрядник) укладений Договір субпідряду №04/08 від 04.08.2021 (далі - Договір від 04.08.2021).

Предметом Договору від 04.08.2021 є «Будівництво футбольного поля з натуральним газоном. З автоматичною системою поливу та системою дренажу, розміром 7700 м2».

Договором від 04.08.2021 передбачено, що ТОВ «Будівельна фірма «БАЗИСПРОМБУД» разом із субпідрядником ПВКФ «Фіалка» виконано комплекс робіт на об'єкті будівництва: «Будівництво футбольного поля з натуральним газоном. З автоматичною системою поливу та системою дренажу, розміром 7700 м2».

Між сторонами правочину оформлені такі документи: акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021 року форми №КБ-2в підписаний між ТОВ «Будівельна фірма «БАЗИСПРОМБУД» та ПВКФ «Фіалка» 31 грудня 2021 року; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2021 року форми №КБ-3, вартість виконаних будівельних робіт з ПДВ становить 3500000 грн, ПДВ - 583333,33 грн, підписана між ТОВ «Будівельна фірма «БАЗИСПРОМБУД» та ПВКФ «Фіалка» від 31.12.2021; проведено оплату ТОВ «Будівельна фірма БАЗИСПРОМБУД» для субпідрядника ПВКФ «Фіалка», що підтверджується банківською випискою та актом звірки між юридичними особами; акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2021 року форми №КБ-2в, підписаний між ТОВ «Будівельна фірма «БАЗИСПРОМБУД» та ПАТ «Рівненський народний клуб «Верес» 31 грудня 2021 року; довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2021 року форми №КБ-3 зокрема вартість виконаних будівельних робіт з ПДВ становить 3500000 грн, ПДВ - 583333 грн, підписана 31.12.2021; проведено оплату ПАТ «Рівненський народний клуб «Верес» для ТОВ «Будівельна фірма БАЗИСПРОМБУД», що підтверджується випискою по рахунку банку та актом звірки між юридичними особами.

Згідно умов Договору від 04.08.2021, Субпідрядник відшкодовує підряднику кошти за надання послуг генерального підряду у розмірі, що становить 1,0% від вартості фактично виконаних робіт після остаточного розрахунку з підрядником за виконані роботи (пункт 4.5 Договору).

На підставі акта приймання виконаних будівельних робіт (КБ-2) та довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати від 31.12.2021 на суму 3500000 грн., сформовано та підписано акт надання послуг генерального підряду №4 від 29.07.2022 на 1% від загальної суми, що становить 35000 грн.

В подальшому, ПВКФ «Фіалка» здійснено оплату в розмірі 35000 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №30601 від 30.01.2023 та актом звірки між юридичними особами.

За результатами здійснення господарських операцій з контрагентом позивачем сформовані податкові накладні: №3 від 29.07.2022 на загальну суму операцій - 20000 грн, ПДВ - 3333,33 грн.; №4 від 29.07.2022 на загальну суму операцій - 15000 грн., ПДВ - 2500 грн.; №5 від 29.07.2022 на загальну суму операцій - 35000 грн., ПДВ - 5833,33 грн., які подані на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Платнику податків надіслані квитанції про зупинення реєстрації ПН в ЄРПН, згідно яких платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних.

Позивачем подані до контролюючого органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено: щодо ПН №3 - від 24.07.2024, кількість додатків - 15; щодо ПН №4 - від 24.07.2024, кількість додатків - 13; щодо ПН №5 - від 24.07.2024, кількість додатків - 12.

За результатами розгляду податних платником податків пояснень та документів комісією регіонального рівня прийняті рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.07.2024: 1) №11509184/42920921, яким платнику податків відмовлено у реєстрації ПН №3 в ЄРПН з підстав: надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства; графа «Додаткова інформація» рішення №11509184/42920921: «виявлено невідповідність інформації, вказаної в первинних документах, даним ЄРПН (в акті звірки з ПВКФ «Фіалка» відсутня повна інформація про всі операції); відсутнє документальне підтвердження про необхідні умови та матеріальні ресурси для надання послуг; не надано ОСВ по регістрах бухгалтерського обліку»; 2) №11509186/42920921, яким платнику податків відмовлено у реєстрації ПН №4 в ЄРПН з підстав: надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства; графа «Додаткова інформація» рішення №11509186/42920921: «виявлено невідповідність інформації, вказаної в первинних документах, даним ЄРПН (в акті звірки з ПВКФ «Фіалка» відсутня повна інформація про всі операції); відсутнє документальне підтвердження про необхідні умови та матеріальні ресурси для надання послуг; не надано ОСВ по регістрах бухгалтерського обліку»; 3) №11509185/42920921, яким платнику податків відмовлено у реєстрації ПН №5 в ЄРПН з підстав: надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства; графа «Додаткова інформація» рішення №11509185/42920921: «виявлено невідповідність інформації, вказаної в первинних документах, даним ЄРПН (в акті звірки з ПВКФ «Фіалка» відсутня повна інформація про всі операції); відсутнє документальне підтвердження про необхідні умови та матеріальні ресурси для надання послуг; не надано ОСВ по регістрах бухгалтерського обліку».

Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.

Згідно пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 187.1 ст. 187 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.

Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового Кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.10 Порядку зупинення податкової накладної/розрахунку коригування в єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою КМ України від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Порядок №1165) у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктом 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520 (далі - Порядок №520) встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Відповідно до п.5 Порядку №520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Як передбачено п. 7 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Згідно п. 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку: або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Згідно п.10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 12 Порядку №520 передбачено, що Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

З квитанцій по зупиненню реєстрації спірних податкових накладних видно, що платник податку, яким подано для реєстрації податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Даними квитанціями органом ДПС запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Контролюючим органом у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних позивача не вказано конкретного переліку документів, необхідних для подання.

Зупинення реєстрації податкових накладних без переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної позбавляє платника податків можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів.

При цьому, позивачем надано до Головного управління ДПС у Рівненській області необхідний пакет документів, якими підтверджується реальність здійснення операцій по ПН.

Комісією Головного управління ДПС у Рівненській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення №11509184/42920921 від 30.07.2024; №11509186/42920921 від 30.07.2024; №11509185/42920921 від 30.07.2024 про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зміст оскаржуваних рішень №11509184/42920921, №11509186/42920921, №11509185/42920921 по суті підстав для відмови у реєстрації ПН в ЄРПН суперечить один одному.

Так, оскаржувані рішення містять опис підстав для відмови в реєстрації ПН в ЄРПН: «надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства».

Разом з цим, у графах «Додаткова інформація» рішень №11509184/42920921, №11509186/42920921, №11509185/42920921 зазначено: «виявлено невідповідність інформації, вказаної в первинних документах, даним ЄРПН (в акті звірки з ПВКФ «Фіалка» відсутня повна інформація про всі операції); відсутнє документальне підтвердження про необхідні умови та матеріальні ресурси для надання послуг; не надано ОСВ по регістрах бухгалтерського обліку».

У разі відмови у реєстрації ПН в ЄРПН з підстави «надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства» у графі «Додаткова інформація» рішення повинен зазначатися перелік документів, які складені / оформлені з порушенням законодавства. Натомість, в оскаржуваних рішеннях фактично йдеться про ненадання документів платником податків.

У разі ж ненадання платником податків документів чи їх неповного надання, контролюючий орган мав право направити повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування.

Якщо ж брати до уваги інформацію, яка зазначена у графах «Додаткова інформація» оскаржуваних рішень «виявлено невідповідність інформації, вказаної в первинних документах, даним ЄРПН (в акті звірки з ПВКФ «Фіалка» відсутня повна інформація про всі операції); відсутнє документальне підтвердження про необхідні умови та матеріальні ресурси для надання послуг; не надано ОСВ по регістрах бухгалтерського обліку», то усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування (зупинення) реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в ЄРПН.

В постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20 Верховний Суд зазначив, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Вказана правова позиція підтримана Верховним Судом в постановах від 19 липня 2023 року по справі № 420/7850/22, від 29 червня 2023 року по справі № 500/2655/22, від 30 травня 2023 року по справі № 500/889/21, від 01 лютого 2023 року по справі №140/506/22, від 03 жовтня 2023 року по справі № 380/4146/22.

Тобто, рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови у реєстрації ПН / РК в ЄРПН, яка повинна узгоджуватися з інформацією, зазначеною у графі «Додаткова інформація».

Натомість, оскаржувані рішення №11509184/42920921, №11509186/42920921, №11509185/42920921 не відповідають критерію «обґрунтованості», а тому вірно сковані судом першої інстанції.

За приписами пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ №1246 від 29 грудня 2010 р., податкова накладна або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Оскільки оскаржувані рішення №11509184/42920921, №11509186/42920921, №11509185/42920921 є протиправні, наявні достатні правові підстави для зобов'язання ДПС України зареєструвати ПН в ЄРПН.

Зобов'язання ДПС України зареєструвати ПН в ЄРПН не стосується дискреційних повноважень суб'єкта владних повноважень, оскільки йдеться про єдиний можливий правовий механізм захисту права платника податків на реєстрацію ПН в ЄРПН через констатацію факту протиправності рішень.

Враховуючи дані обставини колегія суддів вважає, що винесене судом першої інстанції рішення, яким задоволено позовні вимоги, законне та обгрунтоване.

Згідно ст.316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 241, 250, 308, 311, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Рівненській області - залишити без задоволення.

Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року у справі № 460/11315/24 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

В. В. Гуляк