Справа № 320/43973/24 Головуючий у 1-й інстанції: Терлецька О.О.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
16 квітня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Ганечко О.М., Кузьменка В.В.
за участю секретаря Шляги А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій, який було перейменовано на Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 у справі за адміністративним позовом підприємства з 100 % іноземними інвестиціями «Українська Національна Лотерея» до Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій, який було перейменовано на Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України про визнання протиправними дій, -
Підприємство з 100 % іноземними інвестиціями «Українська Національна Лотерея» звернулося до суду першої інстанції з позовом, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Національного Центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій від 16.08.2024 №675/2480 «Про блокування доменних імен» в частині здійснення обмеження доступу (заблокування доступу) на власних рекурсивних DNS-серверах до доменного імені http://unl.ua/uk, а також його піддоменів;
- зобов'язати Національний Центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій видати розпорядження про розблокування доменного імені http://unl.ua/uk, а також його піддоменів на рекурсивних DNS-серверах;
- визнати протиправними дії Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо погодження розпорядження Національного Центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій від 16.08.2024 №675/2480 «Про блокування доменних імен» в частині здійснення обмеження доступу (заблокування доступу) на власних рекурсивних DNS-серверах до доменного імені http://unl.ua/uk, а також його піддоменів.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано розпорядження Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій від 16.08.2024 року № 675/2480 «Про блокування доменних імен» в частині здійснення обмеження доступу (заблокування доступу) на власних рекурсивних DNS-серверах до доменного імені http://unl.ua/uk/, а також його піддоменів; визнано протиправними дії Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України щодо погодження розпорядження Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій від 16.08.2024 року № 675/2480 «Про блокування доменних імен» в частині здійснення обмеження доступу (заблокування доступу) на власних рекурсивних DNS-серверах до доменного імені http://unl.ua/uk/, а також його піддоменів; у задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням Національний Центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій, який було перейменовано на Національний Центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України, а також Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати оскаржуване рішення в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що підприємство з 100% іноземними інвестиціями «Українська Національна Лотерея» є власником веб-сайту із доменним ім'ям http://unl.ua/uk/, що підтверджується інформацією з відкритих джерел, зокрема з веб-сайту.ua щодо інформації про зареєстроване доменне ім'я http://unl.ua.
На підставі розпорядження Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (далі також - НЦУ) від 16.08.2024 №675/2480 «Про блокування доменних імен» здійснено блокування доменних імен згідно доданого переліку та зокрема веб-сайту із доменним ім'ям http://unl.ua/uk/. Як зазначено у тексті вказаного розпорядження, воно прийняте відповідно до статті 32 Закону України «Про електронні комунікації», Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами), пунктів 14, 27, 37 Порядку оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2004 № 812, на звернення Бюро економічної безпеки України.
Згідно відповіді №68/03-408/СЕД від 19.08.2024 на адвокатський запит щодо блокування зазначеного веб-сайту, Національний Центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій повідомив, що спірне розпорядження було видано у ході виконання оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами загального користування в умовах воєнного стану з метою забезпечення потреб національної безпеки, у відповідності до статті 32 Закону України «Про електронні комунікації», пункту 26 Порядку оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2004 №812, та у зв'язку з листом Бюро економічної безпеки України від 16.08.2024 №11/6/4.5.2/19085-24.
Не погоджуючись із зазначеним блокуванням доменного імені, позивач звернувся до суду першої інстанції з даним позовом.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідачі належними та допустимими доказами не довели правомірність оскаржуваного розпорядження з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування спірного розпорядження, а також про визнання протиправними дій Адміністрації Держспецзв'язку щодо погодження спірного розпорядження підлягають задоволенню. При цьому, у зв'язку із задоволенням вимоги про визнання протиправним та скасування спірного розпорядження НЦУ, вимога позивача про зобов'язання НЦУ фактично вчинити дії на виконання судового рішення є передчасною та задоволенню не підлягає.
Апелянти у своїх скаргах зазначають, що оскаржуване рішення про часткове задоволення позовних вимог прийнято судом першої інстанції з ненаданням належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та вважає доводи апелянтів безпідставними, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Зазначене узгоджується з позицією, викладеною в п.13.1 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 № 7, відповідно до якого у разі часткового оскарження судового рішення суд апеляційної інстанції в описовій частині свого рішення повинен зазначити, в якій частині рішення суду першої інстанції не оскаржується, і при цьому не має права робити правові висновки щодо неоскарженої частини судового рішення.
Отже, оскільки апелянти у своїх апеляційних скаргах оскаржують судове рішення в частині задоволення позовних вимог, то колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що саме в цій частині перевіряється законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 32 Закону України «Про електронні комунікації» Адміністрація Держспецзв'язку, яка є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв'язку, захисту інформації, в умовах воєнного стану здійснює управління електронними комунікаційними мережами та відповідає за забезпечення їх сталості.
Згідно з вимогами Закону України «Про електронні комунікації» в умовах воєнного стану НЦУ під керівництвом Адміністрації Держспецзв'язку виконує оперативно-технічне управління електронними комунікаційними мережами у межах повноважень, наданих йому Кабінетом Міністрів України.
Завдання, функції та повноваження НЦУ визначені Порядком оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.2004 №812 (далі - Порядок № 812), а також Положенням про Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій, затвердженим наказом Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України від 11.04.2019 № 209.
Згідно з Порядком № 812 основними завданнями НЦУ в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану є загальне управління центрами управління мережами, забезпечення можливості оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами з метою їх сталого функціонування та використання в інтересах управління державою, попередження, локалізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, оповіщення населення, забезпечення проведення мобілізації, задоволення потреб національної безпеки, оборони, охорони правопорядку.
Разом з тим, відповідно до Порядку № 812 контроль за функціонуванням телекомунікаційних мереж і проведення організаційно-технічних заходів з управління телекомунікаційними мережами з метою забезпечення їх сталого та якісного функціонування здійснюється через систему оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами - сукупність технічних засобів, центрів управління, у тому числі персоналу, що забезпечують оперативно-технічне управління телекомунікаційними мережами.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 №2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» (зі змінами) введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року та визначено, що «у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"».
Відповідно до пункту 14 Порядку №812 НЦУ та центри управління мережами за погодженням з Адміністрацією Держспецзв'язку відповідно до законодавства можуть допускати деяке зниження якості послуг та встановлювати тимчасові обмеження щодо їх надання до ліквідації надзвичайних ситуацій, скасування надзвичайного та воєнного стану.
Як зазначає НЦУ, на підставі листа Бюро економічної безпеки України від 16.08.2024 №11/6/4.5.2/19085-24 за погодженням з Адміністрацією Держспецзв'язку було видано розпорядження НЦУ від 16.08.2024 №675/2480 «Про блокування доменних імен», яким постачальникам електронних комунікаційних послуг було доручено здійснити обмеження доступу (заблокувати доступ) на власних рекурсивних DNS-серверах до доменних імен, а також їх піддоменів, зокрема http://unl.ua/uk/.
У листі Бюро економічної безпеки України від 16.08.2024 №11/6/4.5.2/19085-24 зазначено, що під час виконання покладених на БЕБ завдань виявлено передумови до заподіяння шкоди економічній безпеці України внаслідок функціонування вебсайтів http://unl.ua/uk/ та http://msl.ua/, за допомогою яких здійснюється організація та проведення азартних ігор у мережі Інтернет без відповідної ліцензії.
При дослідженні інформації, розміщеної на веб-сайті із доменним ім'ям http://unl.ua/uk/ встановлено, що вказаний сайт використовується для випуску та проведення державних лотерей.
Питання проведення державних лотерей на території України регламентовані на сьогодні Законом України «Про державні лотереї в Україні» та Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з випуску та проведення лотерей, що затверджені наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Міністерства фінансів України від 12.12.2002 р. N 128/1037 (з наступними змінами) і діють в частині, що не суперечить Закону України «Про державні лотереї в Україні».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державні лотереї в Україні»:
- лотерея - масова гра, незалежно від її назви, умовами проведення якої передбачається розіграш призового (виграшного) фонду між її учасниками і перемога в якій має випадковий характер, територія проведення (розповсюдження) якої поширюється за межі однієї будівлі (споруди), незалежно від способу прийняття грошей за участь у такій грі.
Залежно від способу розіграшу призового (виграшного) фонду в Україні допускається проведення таких лотерей:
а) миттєва лотерея - лотерея, в якій інформація, яка дозволяє визначити виграшні лотерейні білети (інші засоби, які передбачені умовами лотерей, які дозволяють засвідчити участь у лотереї), закладається випадковим характером на стадії їх виготовлення, тобто до розповсюдження серед учасників лотереї. При проведенні миттєвої лотереї учасник може безпосередньо після внесення ставки визначити, чи є його лотерейний білет або інший засіб, який дозволяє засвідчити участь у грі, виграшним чи ні;
б) інша лотерея, яка не підпадає під визначення миттєвої лотереї, в тому числі тиражна, комбінована;
- державна лотерея - це лотерея, що проводиться оператором лотерей відповідно до цього Закону;
- оператор державних лотерей - юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, що одержала право на проведення державних лотерей у порядку, визначеному цим Законом;
- проведення державних лотерей - господарська діяльність оператора державних лотерей, яка включає випуск державної лотереї, прийняття ставок у державну лотерею, проведення розіграшів призового (виграшного) фонду державної лотереї, виплату призів та інші операції, що прямо або опосередковано забезпечують проведення державних лотерей.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державні лотереї в Україні» принцип державної монополії на запровадження лотерей полягає у забороні запровадження та проведення на території України будь-яких лотерей, крім державних, які проводяться операторами лотерей, що одержали право на їх проведення, у порядку, визначеному цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач є оператором державних лотерей та має ліцензію на здійснення діяльності з випуску та проведення лотерей серії АВ №446756, видану 02.09.2013 Міністерством фінансів України.
Згідно з ст. 15 Закону України «Про державні лотереї в Україні» позивач, як оператор державних лотерей, що проводив державні лотереї до набрання чинності цим законом, має право продовжувати проводити державні лотереї після закінчення строку дії ліцензії у разі відсутності нормативно-правових актів, необхідних для видачі нової ліцензії на цей вид діяльності, але не більше ніж протягом трьох місяців з дня набрання такими нормативними актами чинності.
Відповідно до положень ст. 5 Закону України «Про державні лотереї в Україні» вимоги до випуску та проведення державних лотерей визначаються Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей (далі - Уповноважений орган, КРАІЛ) відповідно до законодавства про ліцензування.
Лотерея набуває статусу державної з моменту опублікування затверджених оператором державних лотерей умов проведення такої лотереї.
Кількість та види державних лотерей, що можуть проводитись операторами державних лотерей, не обмежуються.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про державні лотереї в Україні» умови проведення державної лотереї - локальний акт оператора державних лотерей, що визначає правила гри і порядок проведення державної лотереї, затверджується оператором державних лотерей відповідно до законодавства, а згідно із статтею 3 Закону України «Про державні лотереї в Україні» умови проведення державної лотереї підлягають обов'язковому оприлюдненню.
Так, означений вище закон вимагає від операторів вчинення таких дій відносно умов проведення державної лотереї як:
а) розроблення оператором умов проведення державної лотереї (стаття 6);
б) затвердження оператором умов проведення державної лотереї (стаття 1, 5, 6);
в) оприлюднення/опублікування оператором умов проведення державної лотереї (стаття 1, 3, 5).
Водночас, лотерея, відповідно до статті 5 Закону України «Про державні лотереї в Україні», набуває статусу державної з моменту опублікування затверджених оператором державних лотерей умов проведення такої лотереї. Тобто, оператори державних лотерей, розробивши, затвердивши та опублікувавши умови проведення державної лотереї, мають право проводити державну лотерею.
При дослідженні інформації, розміщеної на веб-сайті із доменним ім'ям http://unl.ua/uk/ встановлено, що на вказаному веб-сайті здійснюється організація та проведення державних лотерей, з опублікованими на цьому веб-сайті затвердженими оператором умовами проведення таких державних лотерей.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про державні лотереї в Україні» за поданням оператора державних лотерей, яке подається протягом п'ятнадцяти днів після дати опублікування, державна лотерея підлягає обов'язковому внесенню Уповноваженим органом до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні. Внесення лотереї Уповноваженим органом до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні, здійснюється протягом десяти днів з дати одержання подання оператора державних лотерей.
Уповноважений орган веде Єдиний реєстр державних лотерей, запроваджених в Україні. Перелік відомостей, які відображаються в Єдиному реєстрі державних лотерей, запроваджених в Україні, затверджується Уповноваженим органом. Єдиний реєстр державних лотерей, запроваджених в Україні, ведеться в електронній формі і є відкритим для безоплатного публічного доступу до нього.
Перелік відомостей, які відображаються в Єдиному реєстрі державних лотерей, запроваджених в Україні, затверджений рішенням КРАІЛ від 21.07.2021 № 440, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 15.09.2021 за № 1211/36833.
Відповідно, КРАІЛ забезпечує внесення державних лотерей до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні (за поданням оператора державних лотерей), та здійснює ведення цього реєстру.
Водночас, до набрання чинності Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» від 14.07.2020 ведення Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні, здійснювалося Міністерством фінансів України.
Як вірно було встановлено судом першої інстанції, державні лотереї, що проводяться на веб-сайті із доменним ім'ям http://unl.ua/uk/, внесені до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні, який ведеться КРАІЛ та розміщений для публічного доступу за посиланням https://www.gc.gov.ua/ua/Yedynyi-reiestr-derzhavnykh-loterei-zaprovadzhenykh-v-Ukraini.html, зокрема це лотереї: державна грошова числова тиражна лотерея «ЛОТО 6 із 36», державна грошова миттєва лотерея «ПІРАТ», державна грошова числова тиражна лотерея «ЗАВЖДИ ПЕРЕМАГАЙ», державна грошова миттєва лотерея «ВІП УЛЬТРА», державна грошова миттєва лотерея «ЗОЛОТЕ РУНО», державна миттєва лотерея «ВІП МІЛЬЙОНЕР», державна миттєва лотерея «СУПЕР 200 000», державна миттєва лотерея «ТРИ СІМКИ», державна миттєва лотерея «ТВОЯ ГРА», державна грошова миттєва лотерея «СМІЛИВИЙ ХОМ'ЯЧОК», державна грошова миттєва лотерея «МОРЕ СКАРБІВ», та до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні, ведення якого здійснювалося Міністерством фінансів України, зокрема це лотереї: державна грошова числова тиражна лотерея «СУПЕР ЛОТО», державна грошова числова тиражна лотерея «КЄНО», державна грошова числова тиражна лотерея ЛОТО ТРІЙКА», державна грошова числова тиражна лотерея «ЛОТО МАКСИМА», державна грошова миттєва лотерея «ЛОВИ МОМЕНТ», державна грошова числова тиражна лотерея «ЛОТО БЛІЦ», державна грошова числова тиражна лотерея «ЛОТО ГОЛ», державна грошова числова тиражна лотерея «ЛОТО БАБЛ», державна грошова миттєва лотерея «ВИГРАВАЙКА», державна грошова миттєва лотерея «ЗОЛОТА СКРИНЬКА», державна грошова миттєва лотерея «КЛУБ МІЛЬЙОНЕРІВ», державна грошова миттєва лотерея «ШАЛЕНИЙ ЛИМОН», державна грошова числова тиражна лотерея «БаблБол», державна грошова числова тиражна лотерея «ФОРТУНА», державна грошова числова тиражна лотерея «МУЛЬТИ КЕНО», державна грошова миттєва лотерея «ПІРАТСЬКІ ЛЕГЕНДИ», державна грошова миттєва лотерея «МИТТЄВА ЛОТЕРЕЯ», державна грошова числова тиражна лотерея «ДЮЖИНА+», державна грошова числова тиражна лотерея «ТОТАЛ 77», державна грошова числова тиражна лотерея «ШАНС ЛОТО», державна грошова миттєва лотерея «ЗАГУБЛЕНІ КРИСТАЛИ».
Доменне ім'я http://unl.ua/uk/, яке використовується позивачем для проведення державних лотерей, не підлягає обмеженню відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державні лотереї в Україні», лотерея - масова гра, незалежно від її назви, умовами проведення якої передбачається розіграш призового (виграшного) фонду між її учасниками і перемога в якій має випадковий характер, територія проведення (розповсюдження) якої поширюється за межі однієї будівлі (споруди), незалежно від способу прийняття грошей за участь у такій грі.
Відповідно до ч.7 ст.5 Закону України «Про державні лотереї в Україні», територія розповсюдження державних лотерей, що проводяться повністю або частково через мережу Інтернет, не обмежується.
Забороняється встановлювати будь-які обмеження щодо здійснення діяльності з розповсюдження державних лотерей, у тому числі щодо встановлення пунктів розповсюдження державних лотерей, крім випадків, якщо розповсюдження державних лотерей порушує громадський порядок та становить небезпеку для життя чи здоров'я громадян.
Відповідно до ч.6 ст.9 Закону України «Про державні лотереї в Україні», розповсюдження державних лотерей здійснюється у будь-який спосіб, не заборонений законодавством (у тому числі через мережу Інтернет, мобільні додатки, тощо).
Відповідно до ч.4 ст.4 Закону України «Про державні лотереї в Україні», забороняється здійснення через мережу Інтернет діяльності з надання телекомунікаційних послуг та/або організація та надання точок доступу третім особам в мережу Інтернет до вебсайтів, через які здійснюється організація та проведення лотерей (Інтернет-клубів, Інтернет-кафе тощо), крім вебсайтів операторів державних лотерей.
Правові засади здійснення державного регулювання господарської діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні, правові, економічні, соціальні та організаційні умови функціонування азартних ігор визначає Закон України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор»:
- азартна гра - будь-яка гра, умовою участі в якій є внесення гравцем ставки, що дає право на отримання виграшу (призу), імовірність отримання і розмір якого повністю або частково залежать від випадковості, а також знань і майстерності гравця;
- організатор азартних ігор - юридична особа - резидент України, яка на підставі отриманої ліцензії має право здійснювати зазначений у такій ліцензії вид діяльності з організації та проведення азартних ігор відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» на території України дозволяється організовувати та проводити виключно такі види діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор:
1) організація та проведення азартних ігор у гральних закладах казино;
2) організація та проведення азартних ігор казино в мережі Інтернет;
3) організація та проведення букмекерської діяльності в букмекерських пунктах та в мережі Інтернет;
4) організація та проведення азартних ігор у залах гральних автоматів;
5) організація та проведення азартних ігор в покер в мережі Інтернет.
Визначені цією частиною види діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор на території України можуть проводитися виключно за наявності у суб'єкта господарювання відповідних передбачених цим Законом ліцензій із використанням сертифікованого відповідно до цього Закону та підключеного до Державної системи онлайн-моніторингу грального обладнання та онлайн-систем організаторів азартних ігор.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» органом державного регулювання у сфері організації та проведення азартних ігор є Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей.
Також, відповідно до ч. 5 ст. 2 Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» до азартних ігор не належать випуск та проведення лотерей.
Відповідно, у сфері випуску та проведення державних лотерей, та у сфері організації та проведення азартних ігор діє єдиний уповноважений орган державного регулювання Комісія з регулювання азартних ігор та лотерей.
Враховуючи те, що усі державні лотереї, що проводяться на веб-сайті із доменним ім'ям http://unl.ua/uk/, внесені до Єдиного реєстру державних лотерей, запроваджених в Україні, який після набрання чинності Закону України «Про державне регулювання діяльності щодо організації та проведення азартних ігор» ведеться Комісією з регулювання азартних ігор та лотерей, умови проведення таких лотерей затверджені позивачем - оператором державних лотерей та опубліковані, відповідно, інформація про організацію та проведення на веб-сайті із доменним ім'ям http://unl.ua/uk/ азартних ігор не знайшла свого підтвердження.
Колегія суддів зазначає, що DNS-сервер (синонім - сервер імен) - це сервер, який містить базу даних публічних ІР-адрес і пов'язаних з ними імен хостів. Постачальники електронних комунікаційних послуг виходячи зі своїх матеріально-технічних можливостей створюють власні DNS-сервери та надають доступ для своїх абонентів з метою використання ієрархічного децентралізованого каталогу іменування комп'ютерів, служб чи інших ресурсів, які підключені до глобальної мережі Інтернет або власних окремих мереж.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про електронні комунікації»:
- абонент - кінцевий користувач, який отримує електронні комунікаційні послуги на умовах договору, укладеного з постачальником електронних комунікаційних послуг;
- електронна комунікаційна послуга - послуга, що полягає в прийманні та/або передачі інформації через електронні комунікаційні мережі, крім послуг з редакційним контролем змісту інформації, що передається за допомогою електронних комунікаційних мереж і послуг;
- постачальник електронних комунікаційних послуг - суб'єкт господарювання, який фактично надає та/або має право надавати електронні комунікаційні послуги на власних мережах та/або на мережах інших постачальників електронних комунікаційних послуг.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про електронні комунікації» реєстр постачальників електронних комунікаційних мереж та послуг ведеться регуляторним органом (його уповноваженими особами) в електронному вигляді за встановленими ним порядком та формою.
Розпорядженням НЦУ від 16.08.2024 №675/2480 «Про блокування доменних імен», яке згідно із частиною восьмою статті 32 Закону України «Про електронні комунікації» є обов'язковим для виконання постачальниками електронних комунікаційних послуг, було доручено здійснити обмеження доступу (заблокувати доступ) на власних рекурсивних DNS-серверах, зокрема, до доменного імені http://unl.ua/uk/.
Відповідно до ч. 1-4 ст. 32 Закону України «Про електронні комунікації» від 16.12.2020 року №1089-IX управління електронними комунікаційними мережами та відповідальність за забезпечення їх сталості в умовах надзвичайного та воєнного стану покладається на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сферах організації спеціального зв'язку, захисту інформації.
Для забезпечення можливості оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами всіх постачальників електронних комунікаційних мереж та/або послуг в умовах надзвичайного та воєнного стану створюється національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України.
Порядок створення та діяльності національного центру оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України визначає Кабінет Міністрів України.
В умовах надзвичайного та воєнного стану національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України виконує оперативно-технічне управління електронними комунікаційними мережами у межах повноважень, наданих йому Кабінетом Міністрів України.
Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України в умовах надзвичайного або воєнного стану видає розпорядження щодо оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами, які є обов'язковими для виконання постачальниками електронних комунікаційних мереж та/або послуг.
Згідно пп. 52 п. 4 Положення №411 Адміністрація Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України здійснює управління електронними комунікаційними мережами та відповідає за забезпечення їх сталості в умовах надзвичайного та воєнного стану.
Порядок №812 визначає процедуру організації та здійснення оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану.
За п. 2 Порядку №812 система оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами - сукупність технічних засобів, центрів управління, у тому числі персоналу, що забезпечують оперативно-технічне управління телекомунікаційними мережами.
Згідно з п. 4 Порядку №812 До складу системи оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами входять:
Національний центр оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій.
Відповідно до п. 7 Порядку №812 організація та виконання заходів з ефективного використання телекомунікаційних ресурсів в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану покладається на Національний центр та центри управління мережами.
Пунктом 14 Порядку №812 встановлено, що Національний центр та центри управління мережами за погодженням з Адміністрацією Держспецзв'язку відповідно до законодавства можуть допускати деяке зниження якості послуг та встановлювати тимчасові обмеження щодо їх надання до ліквідації надзвичайних ситуацій, скасування надзвичайного та воєнного стану.
Пункт 17 Порядку №812 визначає, що основними завданнями системи оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами є забезпечення:
1) безперервного та ефективного управління телекомунікаційними мережами в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану;
2) функціонування телекомунікаційних мереж із заданими параметрами, в тому числі моніторингу з метою безперебійного надання телекомунікаційних послуг;
3) функціонування систем оповіщення цивільної оборони;
4) підвищення надійності роботи і ефективності використання телекомунікаційних мереж;
5) організації та здійснення заходів з оперативного відновлення, усунення пошкоджень чи перевантажень телекомунікаційних мереж з використанням наявних ресурсів телекомунікаційних мереж, а також забезпечення контролю за виконанням цих заходів;
6) першочергового виділення, резервування та відновлення ресурсів телекомунікацій в інтересах державної системи урядового зв'язку, національної системи конфіденційного зв'язку та спеціальних споживачів;
7) аналізу надійності і сталості функціонування телекомунікаційних мереж, розроблення пропозицій щодо вдосконалення телекомунікаційних мереж загального користування і подання їх Адміністрації Держспецзв'язку.
За п. 26 Порядку №812 основними завданнями Національного центру в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану є загальне управління центрами управління мережами, забезпечення можливості оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами з метою їх сталого функціонування та використання в інтересах управління державою, попередження, локалізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, оповіщення населення, забезпечення проведення мобілізації, задоволення потреб національної безпеки, оборони, охорони правопорядку.
Згідно з п. 27 Порядку №812 Національний центр в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану видає розпорядження щодо оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами, які є обов'язковими для виконання центрами управління мережами.
Відповідно до п. 28 Порядку №812 з метою забезпечення виконання основних завдань системи оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами Національний центр виконує такі функції:
1) здійснює загальний контроль за готовністю та функціонуванням телекомунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану;
2) забезпечує в установленому порядку організацію і контроль за наданням телекомунікаційних послуг спеціальним споживачам;
3) розробляє моделі можливих надзвичайних ситуацій у телекомунікаційних мережах, а також схеми і механізми розв'язання проблем;
4) здійснює збирання, накопичення, облік, збереження та аналіз поточної і статистичної інформації про стан мереж, необхідної для забезпечення сталого функціонування телекомунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану;
5) разом з операторами телекомунікацій розробляє плани відновлення функціонування телекомунікаційних мереж в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, плани оперативної заміни пошкоджених ліній, трактів і каналів зв'язку, плани використання резервів у разі перевантаження мереж, установлює періодичність проведення профілактичного тестування, доводить їх до операторів телекомунікацій та спеціальних споживачів;
6) погоджує із спеціальними споживачами рішення операторів телекомунікацій про початок проведення профілактичних, ремонтно-налагоджувальних та інших робіт у телекомунікаційних мережах;
7) взаємодіє з центрами управління мережами, іноземними операторами телекомунікацій, підрозділами оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами спеціальних споживачів, надає їм та отримує від них інформацію про зміну технічного стану трактів, каналів, комутаційних станцій та інших об'єктів управління;
8) виконує на договірних засадах інші функції, делеговані йому операторами телекомунікацій, у разі потреби допомагає у розв'язанні проблем, які виникають у телекомунікаційних мережах;
9) організовує оповіщення щодо зміни стану функціонування телекомунікаційних мереж.
Враховуючи вищевикладені нормативні положення та обставин справи, а також беручи дро уваги те, що інформація про організацію та проведення на веб-сайті із доменним ім'ям http://unl.ua/uk/ азартних ігор не знайшла свого підтвердження, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що спірне розпорядження Національного Центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій не відповідає встановленим меті та завданням діяльності такого центру, зокрема, щодо забезпечення можливості оперативно-технічного управління телекомунікаційними мережами з метою їх сталого функціонування та використання в інтересах управління державою, попередження, локалізації та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, оповіщення населення, забезпечення проведення мобілізації, задоволення потреб національної безпеки, оборони, охорони правопорядку, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Також протиправними є дії Адміністрації Держспецзв'язку щодо погодження спірного розпорядження, оскільки не відповідають меті управління електронними комунікаційними мережами з метою забезпечення їх сталості в умовах надзвичайного та воєнного стану.
Отже, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до правильного висновку про те, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування спірного розпорядження, а також про визнання протиправними дій Адміністрації Держспецзв'язку щодо погодження спірного розпорядження підлягають задоволенню.
Проаналізувавши доводи апеляційних скарг по суті спору, колегія суддів вважає, що вони не спростовують правильності висновків суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції повно встановлено фактичні обставини справи, правильно визначено норми матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню.
Крім того, як зазначено у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц, Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа «Серявін проти України», §58, рішення від 10.02.2010).
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянти не надали до суду належних доказів, що б підтверджували факт незаконності та необґрунтованості рішення суду першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 316 КАС України залишити апеляційні скарги без задоволення, а рішення суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 244, 250, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
Апеляційні скарги Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій, який було перейменовано на Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Ганечко О.М.
Кузьменко В.В.
Повний текст постанови виготовлений 18.04.2025.