Центральний районний суд м. Миколаєва
54607, м. Миколаїв, вул. Декабристів, 41/12, inbox@ct.mk.court.gov.ua
490/6921/23
нп 1-кс/490/1827/2025 У Х В А Л А
16.04.2025р. слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 за участі секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ УСБ України в Херсонській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо
ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , раніше не судимої, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
СВ Управління СБ України в Херсонській області проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені №22023230000000259 від 15.05.2023р., за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
16.04.2025р. у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. Згідно повідомлення, громадянка України ОСОБА_6 , фактично проживаючи на території м. Херсона Херсонської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення м. Херсон Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, що порядок утворення органів виконавчої влади та місцевого самоврядування регулюється виключно Конституцією України та законами України, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше липня 2022 року, більш точної дати органом досудового розслідування не встановлено,перебуваючи у приміщенні т.зв. «Управління праці та соціальної політики міста Херсона», яке знаходилось за адресою: м. Херсон, вул. Перекопська, буд. 166, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, реалізуючи свій злочинний умисел та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, діючи на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, добровільно надала згоду невстановленим під час досудового розслідування представникам російської федерації на призначення на посаду, та добровільно з липня 2022 року зайняла керівну посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій - т.зв. «Завідуючої сектором обслуговування пільгової категорії громадян» структурного підрозділу «відділу обслуговування пільгової категорії громадян» «Управління праці та соціальної політики міста Херсона», яку обіймала до жовтня 2022 року, більш точної дати органом досудового розслідування не встановлено, тобто і після перейменування т.зв. «Управління праці та соціальної політики міста Херсона», на т.зв. «Управління праці та соціальної політики Херсонського міського округу», яке функціонувало у складі т.зв. «Міністерства праці та соціальної політики Херсонської області», що здійснював свою діяльність на території міста Херсон.
Реалізуючи незаконно набуті повноваження «Завідуючої сектором обслуговування пільгової категорії громадян» структурного підрозділу «відділу обслуговування пільгової категорії громадян» «Управління праці та соціальної політики Херсонського міського округу», ОСОБА_6 забезпечувала виконання підпорядкованими працівниками завдань сектору, здійснювала керівництво підпорядкованим їй трудовим колективом, тобто виконувала організаційно-розпорядчі функції.
Слідчий звернувся до суду із клопотанням про обрання підозрюваній ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, вказавши в обґрунтування клопотання, що наявні ризики, передбачені п.п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, просив його задовольнити.
Захисник просив обрати більш м'який запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, з огляду на недоведеність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.
Підозрювана підтримала позицію захисника.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступних висновків.
Згідно з визначеним Європейським судом прав людини поняття, обґрунтована підозра - це добровільне припущення про вчинення особою певного діяння, ґрунтується на об'єктивних відомостях, які можна перевірити у судовому розгляді та які спонукали б неупереджену та розумну людину вдатися до практичних дій, щоб з'ясувати, чи є така підозра обґрунтованою.
Підозра, виходячи з постанови Судової палати у кримінальних справах Верховного Суду України від 24.11.2016р. № 5 - 328 кс 16, є обґрунтованим припущенням про вчинення особою кримінального правопорушення.
У відповідності до норм КПК України, на даному етапі кримінального провадження не допускається вирішення тих питань, які повинен вирішувати суд під час розгляду провадження по суті, а саме питань пов'язаних з оцінкою доказів з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи не винною у вчиненні злочину.
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні "Мюррей проти Об'єднаного Королівства" зазначив, що факти які викликають підозру не обов'язково мають бути встановлені до ступеня, необхідного для засудження або навіть для пред'явлення обвинувачення, що є завданням наступних етапів кримінального процесу.
Так, ОСОБА_6 повідомлено про підозру в скоєні злочину передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, який є тяжким кримінальним правопорушенням, санкція якого передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Така підозра є обґрунтованою та підтверджується: 1). Показаннями свідків: ОСОБА_7 , яка пояснила, що вона працювала начальником відділу обслуговування пільгової категорії громадян «Управління праці та соціальної політики Херсонського міського округу». Вказаний відділ складався із двох структурних підрозділів - секторів. ОСОБА_6 працювала завідувачем одного із секторів та мала у підпорядкуванні працівників, тим самим виконувала організаційно-розпорядчі функції; ОСОБА_8 пояснив, що надавав будівельні послуги «Управлінню праці та соціальної політики Херсонського міського округу». Повідомив, що бачив як ОСОБА_6 працювала в «Управлінні праціта соціальної політики Херсонського міського округу», а також бачив як вона неодноразово надавала вказівки іншим працівникам, з чого зробив висновок, що вона займала керівну посаду; ОСОБА_9 пояснила, що працювала в «Управлінні праці та соціальної політики Херсонського міського округу». ОСОБА_6 разом з нею працювала в одному відділі; ОСОБА_10 пояснила, що працювала в «Управлінні праці та соціальної політики Херсонського міського округу». ОСОБА_6 також там працювала з липня по жовтень місяць 2022 року; ОСОБА_11 пояснила, що працювала в «Управлінні праці та соціальної політики Херсонського міського округу». ОСОБА_6 працювала в «Управлінні праці та соціальної політики Херсонського міського округу», начальником сектору пільгової категорії громадян; 2). Протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками, проведеними за участі свідків ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_7 , ОСОБА_11 . Під час проведення слідчих дій свідки упізнали ОСОБА_6 як особу, про яку давали показання; 3). Протоколами оглядів: протокол огляду від 16.10.2023 офіційного сайту «Адміністрації Херсонської області», на якому розміщено указ т.зв. «Голови ВЦА Херсонської області» від 12.05.2022 № 018-р «Про структуру органів виконавчої влади»,де зазначено, що у структурі органів виконавчої влади окупаційної адміністрації м. Херсона утворено «Департамент праці та соціальної політики»; протокол огляду від 08.06.2023 приміщення адміністративної будівлі за адресою: м. Херсон, вул. Рєпіна, 1, в ході якого вилучено копію наказу від 01.07.2022 № 4/од т.зв. «начальника Департаменту праці та соціальної політики» «Про затвердження положення про Управління праці та соціальної політики»; протокол огляду від 16.10.2023 офіційного каналу в Телеграмі «Міністерства труда и соціальної політики Херсонської області» на якому розміщено постанову т.зв. «голови ради міністрів - голови уряду військово-цивільної адміністрації Херсонської області» № 21пп від 01.09.2022,за якою «Департамент праці та соціальної політики» реорганізовано шляхом перетворення в «Міністерство праці та соціальної політики Херсонської області» з правами правонаступництва; протокол огляду від 11.10.2023 приміщення архіву адміністративної будівлі УПСЗН Дніпровського району у м. Херсоні, де вилучено наказ № 26-1/од від 01.09.2022 т.зв. «в.о. міністра праці та соціальної політики» де зазначено, що з 01.09.2022 змінено найменування «Управління праці та соціальної політики міста Херсона» на «Управління праці та соціальної політики Херсонського міського округу»; протокол огляду від 06.08.2023 кабінету № 106 УПСЗН Дніпровської району у м. Херсоні, де вилучено звіт від 07.09.2022 про отримання заробітної плати працівниками «Управління праці та соціальної політики Херсонського міського округу», у тому числі ОСОБА_6 , з підписом останньої; протокол огляду від 13.02.2025 приміщення за адресою м. Херсон, вул. Рєпіна, буд. 1,у ході якого виявлено та вилучено документи незаконного органу, у яких наявні підписи працівників «Управління праці та соціальної політики Херсонського міського округу», у тому числі підпис ОСОБА_6 ; 4). Висновком судової почеркознавчої експертизи №СЕ-19/122-25/1597-ПЧ від31.03.2025,відповідно до якої в наданому на дослідження документі, а саме: звіт від 07.09.2022 про отримання заробітної плати працівниками «Управління праці та соціальної політики Херсонського міського округу», підпис від імені ОСОБА_6 виконано ОСОБА_6 ; матеріалами кримінального провадження у їх сукупності.
З урахуванням тяжкості покарання, що загрожує підозрюваній, окрім того зважаючи на те, що частина Херсонської області досі залишається тимчасово окупованою, а в інших частинах області ведуться активні бойові дії та ситуація є нестабільною; враховуючи що наявні підстави вважати, що підозрювана є особою проросійсько налаштованою, підтримує ведення воєнних дій Збройними силами РФ на території України, добровільно та усвідомлено надала згоду невстановленим під час досудового розслідування представникам російської федерації на призначення на посаду, та добровільно з липня 2022 року зайняла керівну посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій; приймається до уваги, що підозрювана в ході вчинення злочинних дій отримала зв'язки з представниками держави, а також їй відомі свідки її протиправних дій, інші можливі фігуранти злочину; зважаючи на початкову стадію досудового розслідування, за такого слід погодитись із доводами прокурора про наявність ризиків, передбачених п.п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме те що підозрювана може переховуватися від органів досудового розслідування та суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, у якому підозрюється, які в умовах воєнного стану в України є більш ніж вагомими.
Окрім того суд звертає увагу сторони захисту на те, що положеннями ч. 6 ст. 176 КПК України передбачено застосування під час дії воєнного стану безальтернативного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до осіб, які підозрюються зокрема у вчиненні злочину, передбаченого ст. 111-1 КК України.
Таким чином запобігти вказаним ризикам шляхом обрання іншого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою не вбачається за можливе.
Керуючись ст.ст. 183, 196 КПК України, -
Щодо ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком до 14.06.2025р. включно.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1