Постанова від 17.04.2025 по справі 620/11940/24

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 620/11940/24 Головуючий у 1 інстанції: Баргаміна Н.М.

Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Судді-доповідача Вівдиченко Т.Р.

Суддів Аліменка В.О.

Ключковича В.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, в якому просив:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті пенсії з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 №ФЧ56230/І, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2020, з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 №ФЧ56230/ІІ, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2022, з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 №ФЧ56230/ІІІ, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2022, з урахуванням індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, як інваліду війни III групи у розмірі 25%, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з розрахунку 90% суми грошового забезпечення;

- зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 №ФЧ56230/І, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2020, з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 №ФЧ56230/ІІ, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2022, з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 №ФЧ56230/ІІІ, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2022, з урахуванням індексації пенсії, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», з урахуванням індексації, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», з урахуванням індексації пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та з урахуванням збільшення основного розміру пенсії, як інваліду війни III групи у розмірі 25%, без обмеження пенсії максимальним розміром, виходячи з розрахунку 90% суми грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням фактично виплачених сум.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 № ФЧ56230/І про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2020, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 № ФЧ56230/ІІ про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2021, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 № ФЧ56230/ІІІ про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2022, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та обмеженням пенсії максимальним розміром.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 №ФЧ56230/І про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2020, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 № ФЧ56230/ІІ про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2021, з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 № ФЧ56230/ІІІ про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2022, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум. В решті позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду, позивач - ОСОБА_1 звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Зокрема, апелянт вказує, що, право позивача на отримання пенсії у розмірі 90% підтверджено судовими рішенням, що набрало законної сили. Апелянт вказує, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. Також, апелянт вказує, що постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 передбачено проведення індексації пенсії з 01.03.2022, постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 з 01.03.2023, а постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 з 01.03.2024. Крім того, апелянт зазначає, щоперерахунок пенсії позивача, проведений Головним управлінням Пенсійного фонду України на виконання рішення суду з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а тому, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн., відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття Постанови №713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01 березня 2018 року.

У межах встановленого судом строку відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Частиною 2 статті 311 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.

Згідно ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області та отримує пенсію, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії, в яких крім посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років було вказано додаткові види грошового забезпечення:

- від 20.06.2024 №ФЧ56230/І станом на 01.01.2020;

- від 20.06.2024 №ФЧ56230/ІІ станом на 01.01.2021;

- від 20.06.2024 №ФЧ56230/ІІІ станом на 01.01.2022.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 30.07.2024 № 11270-10858/Б-02/8-2500/24 відмовило у перерахунку та виплаті пенсії по оновленим довідкам на тій підставі, що рішенням суду у справі № 826/3858/18 та іншими рішеннями судів зобов'язання щодо проведення перерахунку колишнім військовослужбовцям не встановлено, після 01.03.2018 та 05.03.2019 рішення про збільшення розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Урядом не приймалось, відповідно підстави для проведення перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям відсутні.

Згідно розрахунків по пенсійній справі №2501002349-Міноборони, станом на 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 розмір пенсії ОСОБА_1 обмежується максимальним розміром (а.с. 24-26).

Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону № 2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами частин 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача для проведення перерахунку основного розміру пенсії від 20.06.2024 №ФЧ56230/І, №ФЧ56230/ІІ та №ФЧ56230/ІІІ.

Разом з тим, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області листом від 30.07.2024 № 11270-10858/Б-02/8-2500/24 відмовило у перерахунку та виплаті пенсії по оновленим довідкам.

В силу вимог частини 1 статті 308 КАС України, в апеляційному порядку підлягає перегляду рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року виключно в частині відмови у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

Так, апелянт, посилаючись на рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2021 року по справі № 620/7520/21, зазначає що його право на отримання пенсії у розмірі 90% підтверджено даним судовим рішенням, що набрало законної сили.

При цьому, апелянт вказує, що при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Колегія суддів не заперечує вищевказані доводи апелянта, оскільки, відсоткове співвідношення, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки, визначається на день призначення пенсії, а не при перерахунку раніше призначених пенсій.

Разом з тим, судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому. Судом у конкретній справі вирішується спір, предмет якого існує на час розгляду справи, однак суд не може розглядати вимоги на майбутнє у зв'язку із вірогідним настанням певних наслідків.

Таким чином, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Водночас, з наявних в матеріалах справи розрахунків по пенсійній справі №2501002349-Міноборони не вбачається, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області зменшило відсоткове значення основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Також, в листі від 30.07.2024 № 11270-10858/Б-02/8-2500/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області не вказувало про наявність підстав для зменшення відсоткового розміру пенсії позивача.

Отже, апелянтом не доведено, що його права в цій частині порушені відповідачем, а тому, судом першої інстанції обґрунтовано відмовлено у задоволенні позовних вимог в цій частині.

З приводу доводів апелянта в частині позовних вимог щодо перерахунку пенсії з урахуванням індексації, передбаченої постановами Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» та від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році», , з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», колегія суддів зазначає наступне.

Так, судом першої інстанції оскаржуваним рішенням від 07 жовтня 2024 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.02.2020 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 №ФЧ56230/І про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2020, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, з 01.02.2021 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 № ФЧ56230/ІІ про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2021, з 01.02.2022 на підставі оновленої довідки від 20.06.2024 № ФЧ56230/ІІІ про розмір грошового забезпечення, складеної ІНФОРМАЦІЯ_1 станом на 01.01.2022, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром з урахуванням раніше виплачених сум.

Колегія суддів зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області ще не ухвалювало рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії на виконання цього рішення суду, а тому, позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням індексації пенсії та щомісячної доплати є передчасними.

Крім того, відповідно до наявних в матеріалах справи розрахунків по пенсійній справі №2501002349-Міноборони, при перерахунку пенсії з 01 березня 2024 року, з 01 квітня 2024 року та з 01 вересня 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернігівській області нараховується позивачу щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Таким чином, судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні позовних вимог в частині.

Решта доводів та заперечень апелянта висновків суду першої інстанції не спростовують.

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Аналізуючи обставини справи та норми чинного законодавства, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про часткову обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 та наявність правових підстав для їх часткового задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

При цьому, доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до ч. 3 ст. 242 КАС України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 07 жовтня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328-329 КАС України.

Суддя-доповідач Вівдиченко Т.Р.

Судді Аліменко В.О.

Ключкович В.Ю.