17 квітня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10314/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чабаненко С.В. (доповідач),
суддів: Юрко І.В., Білак С.В.,
розглянувши в порядку письмового проводження апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №280/10314/23 за позовом Військової частини НОМЕР_1 до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Військова частина НОМЕР_1 (далі - позивач) звернулася до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області щодо висунення вимог, які вказані у вимозі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 29.09.2023 № 040820-15/3215-2023 «Про усунення порушень законодавства»;
- визнати протиправним та скасувати вказані у пункті 1 вимоги Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області від 29.09.2023 № 040820-15/3215-2023 «Про усунення порушень законодавства», щодо забезпечення відшкодування зайво виплаченої додаткової винагороди.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у задоволенні позовної заяви Військової частини НОМЕР_1 до Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено в повному обсязі.
На рішення суду позивачем подано апеляційну скаргу, в якій зазначено про порушення норм матеріального та процесуального права, не встановлення усіх обставин у справі, не надання належної оцінки наявним у справі доказам, що свідчить про наявність підстав для скасування рішення суду першої інстанції та прийняття нового рішення про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2024 року апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 залишено без задоволення. Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26.03.2024 в адміністративній справі №280/10314/23 залишено без змін.
Суд апеляційної інстанції, погоджуючи позицію суду першої інстанції виходив з того, що законність та правильність обчислення розміру збитків може бути предметом перевірки у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю про їх стягнення, а не у справі за позовом підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною. Законність та правильність обчислення розміру визначення збитків, зазначених у спірному листі в свою чергу, може бути предметом перевірки у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю до винних осіб, а не у справі за позовом підконтрольної установи про визнання вимоги протиправною.
Постановою Верховного Суду від 29 листопада 2024 року касаційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 задоволено. Постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2024 року у справі № 280/10314/23 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до суду апеляційної інстанції - Третього апеляційного адміністративного суду.
Направляючи справу на новий розгляд до Третього апеляційного адміністративного суду, суд касаційної інстанції констатував, що суд апеляційної інстанції перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції у цій справі не навів жодних доводів, за якими він погодився або не погодився з висновками суду першої інстанції у частині відмови у позові з підстав встановлених порушень по суті порушення; не взяв до уваги безпосередні підстави звернення до суду, які полягають саме у незгоді позивача з висновками контролюючого органу про наявність порушень вимог законодавства; не надав оцінку доводам учасників справи по суті оскаржуваної вимоги; не дослідив наявні у матеріалах справи докази і не надав оцінку обставинам справи.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу № 280/10314/23 передано на розгляд складу колегії суддів: Чабаненко С. В. (головуючий суддя), Юрко І. В., Білак С. В.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 23 грудня 2024 року справу № 280/10314/23 прийнято до свого провадження та призначено апеляційний розгляд у судовому засіданні на 12 лютого 2025 року.
В судове засідання, про день, час та місце розгляду якого сторони були повідомлені належним чином, представники сторін не з'явились.
За змістом п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
За викладених обставин, справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судом першої інстанції було встановлено, що відповідно до п. 8.6 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України на ІІ квартал 2023 року, на підставі направлень на проведення ревізії від 18.05.2023 №№ 185, 186, 187, від 26.05.2023 № 207, від 22.06.2023 № 246 проведено планову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Військової частини НОМЕР_1 за період з 01.01.2022 по 21.12.2022.
За результатами перевірки складено акт ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Військової частини НОМЕР_1 за період з 01.01.2022 по 21.12.2022 від 18.08.2023 №040808-20/4. Згідно з висновками акту ревізії ревізією встановлено порушень на загальну суму 576 744,25 грн. в тому числі: зайве нарахування і виплата додаткової винагороди військовослужбовцям в/ч НОМЕР_1 за період з 19.07.2022 по 31.07.2022 на загальну суму 208 645,19 грн.; зайве нарахування і виплата додаткової винагороди військовослужбовцям 1491 в розмірі 30 000 грн. (з серпня по грудень 2022 року), а також 70 000 грн. (з березня по грудень 2022 року) на загальну суму 145 929,55 грн.; покриття витрат сторонніх юридичних осіб (інших військових частин) на загальну суму 187 954,62 грн.; нестача продуктів харчування на суму 957,06 грн.; лишки продуктів харчування на суму 23817,14 грн.; нестача 7,62 мм автомата АКМ зав. №НР 4631 на суму 4579,61 грн.; завищення в обліку вартості активів (автоматів) на суму 1066 грн.; заниження в обліку вартості активів (автоматів) на суму 3795,08 гривень.
Акт ревізії підписано командуванням Військової частини НОМЕР_1 із запереченнями.
04 вересня 2023 року позивачем подано заперечення до акту ревізії (вих. № 11/4734-23вих). Позивач заперечував проти висновків акту про зайве нарахування і виплата додаткової винагороди військовослужбовцям в/ч НОМЕР_1 за період з 19.07.2022 по 31.07.2022 на загальну суму 208 645,19 грн. та зайве нарахування і виплата додаткової винагороди військовослужбовцям 1491 в розмірі 30 000 грн. (з серпня по грудень 2022 року), а також 70 000 грн. (з березня по грудень 2022 року) на загальну суму 145 929,55 грн.
Відповідачем 25.09.2023 надано висновок на заперечення до акту від 18.08.2023 №040808-20/4 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Військової частини НОМЕР_1 за період з 01.01.2022 по 21.12.2022 згідно якого заперечення позивача не прийнято
29 вересня 2023 року відповідачем направлено позивачу лист про усунення порушень законодавства (вих. № 040820-15/3215-2023 від 29.09.2023) в якому містить вимога: 1) розглянути матеріали проведеної ревізії на виробничій нараді. Визначити осіб, відповідальних за виявлені ревізією порушення. Вирішити питання щодо притягнення вказаних осіб до відповідальності та/або відповідності займаних ними посад; 2) відповідно до норм з статей 130-136 Кодексу законів про працю України забезпечити відшкодування порушення щодо зайвого нарахування додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за період з 19.07.2022 по 31.07.2022 на загальну суму 208 645,19 грн. (з урахуванням єдиного внеску); 3) відповідно до норм з статей 130-136 Кодексу законів про працю України забезпечити відшкодування порушення щодо зайвого нарахування додаткової винагороди в розмірі 30000 грн (з серпня по грудень 2022 року) та 70000 грн (з березня по грудень 2022 року) на загальну суму 145 929,55 грн (з урахуванням єдиного внеску); 4) відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України, забезпечити відшкодування з військових частин, до яких було переведено військовослужбовців в/ч НОМЕР_1 , та в які їх зараховано на всі види забезпечення, на користь в/ч НОМЕР_1 зайвої виплати грошового забезпечення у сумі 187 954,62 гривень; 5) у відповідності до п.30-32 Положення про інвентаризацію військового майна у Збройних Силах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.2000 №748, за результатами проведеної інвентаризації встановити причини виникнення нестач, розмір заподіяної шкоди та винних у нестачі осіб. Вжити заходів щодо відшкодування винними особами заподіяної шкоди у порядку, передбаченому законодавством.
Вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень разом з завіреними копіями підтверджуючих первинних, розпорядчих та інших документів надати управлінню Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області до 03.11.2023.
Не погоджуючись з висновками органу державного фінансового контролю в частині зайвого нарахування додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за період з 19.07.2022 по 31.07.2022 на загальну суму 208 645,19 грн. (з урахуванням єдиного внеску) позивач звернувся з даним позовом до суду.
Колегія суддів надає оцінку спірним правовідносинам, з огляду на висновки суду касаційної інстанції стосовно того, що для правильного вирішення спору необхідно дослідити правову природу встановлених порушень. Без належного дослідження цього питання та встановлення вини підконтрольної установи (доведеність факту наявності порушення під час здійснення фінансово-господарської діяльності) неможливо надати оцінку правомірності вимоги у частині законності і правильності обчислення розміру збитків.
Спірними правовідношеннями у цій справі є виявлені відповідачем порушення ВЧ НОМЕР_1 під час нарахування додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за період з 19.07.2022 по 31.07.2022 на загальну суму 208 645,19 грн. (з урахуванням єдиного внеску).
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, встановив неправомірність виплати відповідачем військовослужбовцям додаткової винагороди за період з 19 липня 2022 року до 31 липня 2022 року, без урахування Постанови № 168, зміни до якої були внесені Постановою № 793 та Наказом № 392-А, що призвело до зайво нарахованої та виплаченої додаткової винагороди військовослужбовцям та зайво перерахованого єдиного внеску.
Колегія суддів погоджує такий висновок суду першої інстанції, зважаючи на наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28 лютого 2022 року передбачено виплату додаткової винагороди певним категоріям військовослужбовців(далі - Постанова № 168).
Так, абз.1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України № 168 (в первісній редакції на момент прийняття) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Згідно з абз 4 п. 1 Постанови № 168 виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Вказана редакція Постанови № 168 діяла по 18.07.2022 року включно.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» (далі - постанова №793) внесені зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», зокрема, в абзаці 1 пункту 1 постанови слова і цифри «додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно» замінено словами і цифрами «додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць». Згідно із п. 2 постанови №793, вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24 лютого 2022 року.
Постанова №793 набирала чинності з 19.07.2022.
Тобто, з 19.07.2022 року Постанова № 168 в редакції Постанови № 793 передбачала пропорційний розрахунок додаткової винагороди в розмірі 30000 грн, на відміну від попередньої редакції Постанови № 168, згідно з якою, додаткова винагорода виплачується в розмірі 30 000 гривень щомісячно.
На виконання п. 2-1 постанови КМУ від 28.02.2022 №168, та з метою врегулювання виплат військовослужбовцям Державної прикордонної служби України Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 31 березня 2022 року № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року №168», який підлягав застосуванню з 24 лютого 2022 року по 31 липня 2022 року.
Згідно з абз. 2 пункту 1 Наказу Адміністрації Держприкордонслужби від 31 березня 2022 року № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» № 164-АГ визначено виплату додаткової винагороди здійснювати в поточному місяці за попередній місяць.
На виконання п. 2-1 постанови КМУ від 28.02.2022 №168, та з урахування постанови №793 Адміністрацією Державної прикордонної служби України було видано наказ від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168», який набрав чинності та застосовувався з 01 серпня 2022 року.
Відповідно до наказу АДПСУ від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 виплата додаткової винагороди в розмірі 30 000 гривень здійснюється у розрахунку на місяць пропорційно часу виконання обов'язків військової служби.
Згідно з норми п. 12 наказу від 30.07.2022 № 392/0/81-22-АГ виплата військовослужбовцям додаткової винагороди здійснюється щомісяця (у поточному місяці за попередній) на підставі наказів начальника (командира) органу Держприкордонслужби, а начальникам (командирам) органів Держприкордонслужби на підставі наказів вищих начальників (командирів) містить.
Аналіз наведених норм права дає підстави для висновку про те, що в період з 19.07.2022 діяли норми постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 (в редакції постанови №793), які підлягали застосуванню під час нарахування додаткової винагороди з 19.07.2022 року, у відповідності до приписів постанови КМУ, яка має вищу юридичну силу над наказом, під час регулювання спірних правовідносин.
У свою чергу, видання Адміністрацією Державної прикордонної служби України наказу від 30 липня 2022 року № 392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168», який набрав чинності та застосовувався з 01 серпня 2022 року та, який реалізував внесені постановою № 793 зміни в постанову № 168, не може відтерміновувати дію Постанови КМУ в часі, яка підлягає застосуванню з моменту набрання чинності, та не спростовує висновків відповідача стосовно допущених порушень в цій частині.
Крім того, колегія суддів враховує, що наказом Адміністрації Держприкордонслужби від 31 березня 2022 року № 164-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168» № 164-АГ передбачено виплату додаткової винагороди здійснювати в поточному місяці за попередній місяць. Наведене свідчить, що додаткову винагороду згідно Постанови № 168 нараховано в серпні 2022 року, тобто в той час, коли позивачу було відомо про зміни в частині нарахування такої винагороди.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає такими, що знайшли своє підтвердження, з огляду на внесені Постановою № 793 зміни, внесені до Постанови № 168, висновки Управління Східного офісу Державної аудиторської служби в Запорізькій області щодо допущених позивачем порушень в частині нарахування додаткової винагороди у розмірі 30000 грн за період з 19.07.2022 по 31.07.2022 на загальну суму 208 645,19 грн (з урахуванням єдиного внеску).
З урахуванням наведеного, суд погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності підстав для задоволення позовних вимог. Доводи апеляційної скарги зроблених висновків не спростовують.
Статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що рішення суду першої інстанції ухвалене з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції відсутні, тому, при таких обставинах, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322, 327, 328 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №280/10314/23 - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2024 року у справі №280/10314/23 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку в строк, визначений ст. 329 КАС України.
Головуючий - суддя С.В. Чабаненко
суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Білак