Постанова від 18.04.2025 по справі 480/7240/24

Головуючий І інстанції: О.А. Прилипчук

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 квітня 2025 р. Справа № 480/7240/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Ральченка І.М.,

Суддів: Катунова В.В. , Подобайло З.Г. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Брухна Валентина Сергійовича на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.12.2024, по справі № 480/7240/24

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не зазначення в довідках № 11/41113/7580 від 15.07.2024, № 11/41113/7580/1 від 15.07.2024 та № 11/41113/7580/2 від 15.07.2024 про розмір грошового забезпечення відсоткової надбавки за особливості проходження служби у розмірі 94,3% від посадового окладу;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нові довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022, станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ, статті 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 р. № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для проведення перерахунку основного розміру пенсії з зазначенням відомостей розміру пенсії: надбавки за особливості проходження служби в розмірі 94,3% від посадового окладу.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного висновку, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду скасувати та ухвалити нове про задоволення позову. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що має права на врахування у складі його грошового забезпечення для обчислення пенсії надбавки за особливості проходження служби в збільшеному розмірі, що було раніше підтверджено відповідними судовими рішеннями.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 311 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження, у зв'язку з чим фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судовим розглядом, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

15.07.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 за посадою "штурман-льотчик», до яких внесені відомості, у тому числі, про надбавку за особливості проходження служби у розмірі 5843,5 грн., тобто у розмірі, відмінному від 94,3 % посадового окладу, а саме:

- № 41113 від 15.07.2024 про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії станом 01.01.2021: посадовий оклад - 6360,00 грн.; оклад за військовим званням - 1630,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 3595,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби- 5843,50 грн.; надбавка за роботу з таємними документами - 739,50 грн.; премія - 1725,50 грн.;

- № 41113 від 15.07.2024 про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії станом 01.01.2022: посадовий оклад - 6950,00 грн.; оклад за військовим званням - 1790,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 3933,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби- 5843,50 грн.; надбавка за роботу з таємними документами - 739,50 грн.; премія - 1725,50 грн.;

- № 41113 від 15.07.2024 про грошове забезпечення для перерахунку (нарахування) пенсії станом 01.01.2023: посадовий оклад - 7520,00 грн.; оклад за військовим званням - 1930,00 грн.; надбавка за вислугу років (45 %) - 4252,50 грн.; надбавка за особливості проходження служби- 5843,50 грн.; надбавка за роботу з таємними документами - 739,50 грн.; премія - 1725,50 грн.

Позивач не погоджуючись із складеними відповідачем довідками в частині відомостей щодо надбавки за особливості проходження служби, звернувся до суду із даним позовом.

Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з відсутності підстав внесення у довідку інформації про надбавку за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 94,3 %, з огляду на визнання позивача непридатним до льотної роботи, та враховуючи, що нарахування бажаних позивачем відсоткових розмірів спірних складових здійснюється не в силу самого лише факту обіймання в минулому посад льотного складу, а у зв'язку із відповідністю військовослужбовця, який станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 проходив службу на посадах льотного складу та відповідав встановленим вимогам.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України з числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема, Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

Положеннями ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1992 № 2011-XII передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч. 3 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ).

В силу норм ст. 43 Закону № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За змістом ч. ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому, перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах і в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 2 Постанови Кабінету міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 № 260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, який визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно до п. 2 Порядку № 260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди; допомоги.

Згідно з п. 3 Порядку № 260 підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Відповідно до п. 4. Порядку № 260 грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військово-службовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до абз. 5 п. 7 Порядку № 260 у разі виникнення спірних питань щодо нарахування грошового забезпечення виплата здійснюється у безспірному розмірі до вирішення питань у встановленому чинним законодавством порядку.

Крім того, розд. VІІ Порядку № 260 передбачено виплату надбавки за особливості проходження служби.

Пунктом 2 розд. VІІ Порядку № 260 передбачено, що розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби розраховується від мінімального розміру цієї надбавки, який встановлюється Міністром оборони України, у відсотках для осіб офіцерського складу та окремо для осіб рядового, сержантського та старшинського складу виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України.

Мінімальний розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби не може перевищувати 65 відсотків.

Залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт від 1 до 1.55.

Розрахунковий розмір надбавки за особливості проходження служби, отриманий шляхом множення мінімального розміру щомісячної надбавки на відповідний коефіцієнт, округлюється в бік збільшення до одного знака після коми.

Відповідно до п. 27 Додатку до Порядку № 260 "Перелік окремих категорій військовослужбовців, яким збільшується розмір щомісячної надбавки за особливості проходження служби відповідно до мінімального розміру залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків" військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу, які виконують польоти у складі льотного екіпажу повітряних суден, коефіцієнт надбавки збільшується на 1.45.

Отже, надбавка за особливості проходження служби збільшується на відповідний коефіцієнт лише тим категоріям військовослужбовців, які визначено Переліком окремих категорій військовослужбовців, зокрема, військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу льотного екіпажу повітряних суден, та у межах бюджетних асигнувань, або така надбавка встановлюється окремим рішенням Міністра оборони України у фіксованому розмірі не більше 100 відсотків посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

У ході судового розгляду встановлено, що позивач проходив військову службу на посаді штурмана-льотчика.

Втім, відповідач, складаючи нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 за посадою "штурман-льотчик», включив до них надбавку за особливості проходження служби у мінімальному розмірі - 65 %.

Обґрунтовуючи правомірність таких дій відповідач посилався на те, що мінімальний розмір надбавки встановлений на рівні 65 %.

Так, відповідно до окремих доручень Міністерства оборони України від 27.01.2021 № 248/612, від 18.01.2022 № 248/269, від 01.02.2023 № 2683/з, яким з метою належного соціального захисту військовослужбовців Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту у 2021, 2022 році, 2023 році з 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 відповідно, встановлено:

- надбавку за особливості проходження служби в мінімальному розмірі 65% посадового окладу за військове звання та надбавки за вислугу років;

- диференційовано розмір цієї надбавки для окремих категорій військовослужбовців згідно Додатків до цих Рішень.

Згідно з п. 6 Додатку 2 до окремого доручення Міністерства оборони України від 27.01.2021 № 248/612, п. 5 Додатку 2 до окремого доручення Міністерства оборони України від 18.01.2022 № 248/269 та п. 4 Додатку 3 до окремого доручення Міністерства оборони України від 01.02.2023 № 2683/з визначено виплачувати військовослужбовцям, які проходять службу на посадах льотного складу, мають допуск до виконання польотів та в минулому році виконували польоти у складі екіпажу літаків, вертольотів (льотного екіпажу та екіпажу пасажирського і вантажного транспорту):

- надбавку за особливості проходження служби в розмірі 100% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років.

Військовослужбовцям, яких усунуто від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, вказані виплати у збільшених розмірах припиняються. Виплата надбавки за особливості проходження служби та премія здійснюється на загальних підставах.

Стосовно доводів відповідача про те, що на день звільнення з військової служби позивач не здійснював польотів, був звільнений зі служби за станом здоров'я у зв'язку з визнанням військово-лікарською комісією обмежено придатним до військової служби, а отже, не має права на врахування у складі його грошового забезпечення для обчислення пенсії надбавки за особливості проходження служби в збільшеному розмірі, колегія суддів зазначає наступне.

Мотивуючи вказане твердження відповідач посилався на окремі доручення Міністерства оборони України від 27.01.2021 № 248/612, від 18.01.2022 № 248/269, від 01.02.2023 № 2683/з, за якими військовослужбовцям, яких усунуто від льотної роботи за медичними показаннями з винесенням льотно-лікарською комісією постанови про непридатність до льотної роботи, вказані виплати у збільшених розмірах припиняються. Виплата надбавки за особливості проходження служби та премія здійснюється на загальних підставах.

Із матеріалів справи встановлено, що дана позиція обґрунтована відповідачем із посиланням на наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 27.05.1993 № 102, згідно з яким капітана ОСОБА_1 , списаного з льотної роботи на підставі висновку ВЛК, виключено з котлового забезпечення по льотній нормі харчування з 01.06.1993 і зараховано на загальновійськову офіцерську норму; припинено виплату надбавки за особливості проходження служби в розмірі 30%.

Також відповідач посилається на свідоцтво про хворобу від 21.05.1993 № 199, виданого 12 госпітальною військово-лікарською комісією військової частини НОМЕР_2 , ОСОБА_1 , 1960 р.н., був визнаний непридатним до льотної роботи.

Втім, колегія суддів посилання на наказ командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 27.05.1993 № 102, як на підтвердження усунення позивача від льотної роботи за медичними показаннями, не приймає, оскільки зазначеним наказом не вирішувалось безпосередньо питання усунення позивача від льотної роботи.

Стосовно свідоцтва про хворобу колегія суддів зазначає, що останній є підставою для наказу для усунення від льотної роботи, яке оформляється наказом командира.

Однак відповідний наказ командира про усунення позивача від льотної роботи відповідачем не надано, у матеріалах справи відсутній.

Таким чином, належних доказів усунення позивача від льотної роботи на час звільнення ІНФОРМАЦІЯ_2 не надано.

Враховуючи викладене колегія суддів зазначає, що розмір надбавки за особливості проходження військової служби (на посаді льотного складу) мав бути визначений відповідачем у спірних довідках про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 за посадою "штурман-льотчик» у розмірі 94,3% (65% х 1.45), оскільки позивач має право на нарахування надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % зі збільшенням на коефіцієнт 1.45 за проходження ним військової служби на посадах льотного складу.

Формуючи нові довідки, відповідачем в порушення чинних норм законодавства проігноровано пряму норму наказу Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку про протиправність дій відповідача щодо обчислення грошового забезпечення позивача в частині встановлення надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65 % замість розміру 94,3 % (65 % із множенням на коефіцієнт 1.45), від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років для перерахунку пенсії.

З огляду на викладене позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Проте суд першої інстанції не врахував вищенаведене та дійшов помилкового висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви позивача.

Отже, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог.

Стосовно розподілу судових витрат колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Положеннями п. 1 ч. 3 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 3 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей розподілу судових витрат:1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до ч. 7 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).

Аналіз наведених положень процесуального законодавства дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на правничу допомогу адвоката підлягають компенсації стороні, яка не є суб'єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Крім того колегія суддів звертає увагу на положення ч. 6 та ч. 7 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно до яких, визначено, що у разі недотримання вимог частини п'ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов'язок доведення не співмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

У ході судового розгляду встановлено, що під час розгляду справи в суді першої інстанції правова допомога позивачу надавалась адвокатом Брухном В.С. на підставі договору про надання правової допомоги № 1408/1 від 14.08.2024.

Відповідно до п. 4.2 Договору одна година надання правової допомоги коштує 1000 грн.

Згідно з п. 4.3 Договору сторони погодили наступні фіксовані ставки адвокатського гонорару за надання правової допомоги: складання позовної заяви - 10000 грн.

Пунктом 4.8 Договору визначено, що орієнтовна сума гонорару за цим договором становить 10000 грн.

Відповідно до п. 4.9 Договору остаточна сума гонорару визначається на підставі акту наданих послуг і сплачується клієнтом в день підписання акту наданих послуг.

Так, відповідно до акту приймання-передачі послуг, наданих адвокатом згідно з договором про надання правової допомоги № 1408/1 від 14.08.2024, від 14.08.2024 адвокатом надані послуги:

- складання позовної заяви - 10000 грн.

Колегія суддів зазначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи.

Так, аналізуючи зміст наданих позивачу послуг в контексті здійснення представництва інтересів позивача у даній справі, реальним результатом є складання позовної заяви.

При цьому, надаючи оцінку співмірності заявленої до відшкодування позивачем суми витрачених коштів на складання позовної заяви критеріям, встановленим ч. 5 ст. 134 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів зазначає, що виходячи зі складності справи та обсягу наданих адвокатом послуг позивачу, враховуючи суть спірних правовідносин, беручи до уваги, що справа розглянута судом в спрощеному позовному провадженні без участі сторін, колегія суддів доходить висновку, що співмірним розміром витрат на правничу допомогу в даному випадку є 3000,00 грн.

Крім того, позивачем за подання апеляційної скарги було сплачено судовий збір у розмірі 1453,44 грн., тому оскільки за результатом судового розгляду справи позовні вимоги задоволено, позивачу підлягає поверненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1453,44 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Брухна Валентина Сергійовича - задовольнити.

Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 30.12.2024 по справі № 480/7240/24 - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 надбавки за особливості проходження служби (виконання польотів) у розмірі 65 %, замість 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021, станом на 01.01.2022, станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, ст. 9 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей від 20.12.1991 № 2011-ХІІ та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 30.08.2017 № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення із зазначенням відомостей про надбавку за особливості проходження служби у розмірі 94,3 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1453 (тисяча чотириста п'ятдесят три) грн. 44 коп. та витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 3000 (три тисячі) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя І.М. Ральченко

Судді В.В. Катунов З.Г. Подобайло