Дата документу 18.04.2025Справа № 554/4604/25
Провадження № 3/554/774/2025
«18» квітня 2025 року м. Полтава
Суддя Октябрського районного суду м. Полтави Сметаніна А.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_2 (вул. Соборності, буд. 39, м. Полтава, Полтавська область, 36014) у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Полтави, начальника цеху капітального будівництва та ремонту Філії Газопромислове управління «Полтавагазвидобування» АТ «Укргазвидобування», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , , РНОКПП - невідомий,
- за ч.1 ст. 212-5 КУпАП,
ОСОБА_1 , працюючи на посаді начальника цеху будівництва та ремонту Філії Газопромислове управління «Полтавагазвидобування» АТ «Укргазвидобування» (далі - Філія) (наказ директора Філії про призначення на посаду №402-11 від 16.09.2019), маючи наданий у встановленому порядку доступ до службової інформації у сфері: організаційно-управлінської діяльності, фізичного захисту особливо важливих об?єктів, топогеодезичного забезпечення, охорони державної таємниці, цивільного захисту, мобілізаційної роботи, сфери зовнішніх зносин, технічного захисту інформації, зв?язку, кібербезпеки та протидії технічним розвідкам, інженерного захисту об?єктів критичної інфраструктури, що циркулює в Філії (наказ по Філії №23р від 15.08.2024 року), допустив порушення порядку використання документів щодо захисту об?єктів критичної інфраструктури, які містять службову інформацію у сфері оборони країни, що призвело до розголошення такої інформації.
Зокрема, відповідно до посадової інструкції начальника цеху капітального будівництва та ремонту Філії, затвердженої в.о. директора Філії 16.09.2019 року, до функціональних обов?язків ОСОБА_1 входить: забезпечення виконання плану та завдань по введенню в експлуатацію об?єктів у встановлені терміни, плану будівельно-монтажних і ремонтних робіт; організація проведення будівельно-ремонтних робіт у відповідності до проектів тощо.
Під час проведення у період з 20.02.2025 до 07.03.2025 комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 перевірки стану обігу документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію у сфері оборони країни в Філії Газопромислове управління «Полтавагазвидобування» Акціонерного Товариства «Укргазвидобування» (акт перевірки №66/26-1182 дск від 14.03.2025) виявлено факти порушення ОСОБА_1 порядку обліку та зберігання інформації, яка відповідно до Переліку відомостей Міністерства енергетики України, становить службову інформацію, затвердженого наказом Міністерства енергетики України від 15.03.2023 №92, відноситься до службової інформації з грифом обмеження доступу «Для службового користування».
Так, у службовому користуванні ОСОБА_1 перебуває комп?ютер марки «LENOVO» серійний номер: PCONU2MF, інвентарний номер: 46001203563, який знаходиться у кабінеті за адресою: АДРЕСА_1 та, який призначений для обробки виключно відкритої інформації.
В ході проведеного огляду (протокол огляду службового комп?ютеру марки «LENOVO» серійний номер: PCONU2MF, інвентарний номер: 46001203563 від 26.02.2025 №66/30/39-383) було виявлено 2 (два) текстові електронні файли, а саме:
- «УПГ Котельва.doсx» - в ході огляду вмісту встановлено, що електронний файл містить відомості щодо заходів стану захисту окремих елементів об?єкта критичної інфраструктури, а саме дані щодо проектної документації щодо об?єкту ОКІ установка переробки газу Котельва з його технічною інформацією та інформацією з будівництва фортифікаційної споруди. Інформація, яка міститься у вказаному електронному файлі, відповідно до пункту 1 розділу ІІ «Фізичний захист особливо важливих об?єктів» Переліку відомостей, що становлять службову інформацію у Міненерго, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України від 15.03.2023 №92, віднесена до інформації з обмеженим доступом, а саме: «Для службового користування». Вищевказаний документ на паперовому носії щодо стану об?єкта установка переробки газу Котельва №4 ДСК від 01.01.2024 року на 5 аркушах і знаходиться в справі 1.
- «КС Солоха.docx» - в ході огляду вмісту встановлено, що електронний файл містить відомості щодо заходів стану захисту окремих елементів об?єкта критичної інфраструктури, а саме дані щодо проектної документації щодо об?єкту ОКІ компресорна станція «Солоха» з його технічною інформацією та інформацією з будівництва фортифікаційної споруди. Інформація, яка міститься у вказаному електронному файлі, відповідно до пункту 1 розділу ІІ «Фізичний захист особливо важливих об?єктів» Переліку відомостей, що становлять службову інформацію у Міненерго, затвердженого Наказом Міністерства енергетики України від 15.03.2023 №92, віднесена до інформації з обмеженим доступом, а саме: «Для службового користування». Вищевказаний документ на паперовому носії щодо стану об?єкта компресорної станції Солоха №9 ДСК від 08.01.2024 року на 7 аркушах і знаходиться в справі 1.
Також, встановлено, що службовий комп?ютер марки «LENOVO» серійний номер: PCONU2MF, інвентарний номер: 46001203563, на якому містилась інформація з обмеженим доступом, підключений до загальної мережі Інтернет (скріншоти №№ 7, 8 протоколу огляду).
В ході огляду було виявлено, що на вказаному комп?ютері було встановлено клієнт електронної поштової скриньки та його налаштовано для роботи з корпоративними обліковими профілями електронної пошти ruslan.suprun@pgpu.com.ua.
Під час огляду службової (корпоративної) електронної скриньки були виявлені надіслані вищезгадані електронні файли з обмеженим доступом КС Солоха.docx» тa «УПГ Котельва.doсx» (скріншоти №9 протоколу огляду), а також «УКПГ Ярівська 04.03.docx» (скріншоти №10 протоколу огляду).
При цьому, інформація щодо проектної документації з фортифікаційних укріплень об?єктів критичної інфраструктури пересилалась, в т.ч. особам, які не мають доступу до службової інформації (список працівників, які допускаються до роботи з документами, що містять службову інформацію, затверджений наказом по філії №23р від 15.08.2024 року). Крім цього, пересилання службової інформації здійснювалося через загальнодоступні ресурси мережі Інтернет.
Зазначені дії ОСОБА_1 призвели до порушення вимог п.п. 11, 13, 14 Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 №736 (далі - Типова інструкція) та розголошення службової інформації в сфері оборони країни, оскільки службова інформація з грифом "Для службового користування" була надіслана особам, які не мають доступу до службової інформації, а також для її пересилання були використані загальнодоступні ресурси мережі Інтернет (корпоративна електронна пошта).
При цьому, вказана Типова інструкція є єдиним загальнодержавним нормативно-правовим актом, яким регулюються суспільні відносини обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію у сфері оборони країни.
Крім того, питання надійного збереження відомостей у сфері оборони країни, насамперед щодо захисту об?єктів критичної інфраструктури набуває особливої актуальності в умовах військової агресії рф проти України, тому що їх розголошення може бути використане агресором для нанесення шкоди об?єктам критичної інфраструктури Полтавської області.
Таким чином, ОСОБА_1 вчинив триваюче адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 212-5 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 повністю визнав свою провину, розкаявся у скоєному, просив суворо не карати. Зазначив, що робив це з міркувань зручності, оскільки комп?ютер, на якому дозволено обробляти інформацію з грифом обмеження доступу - «для службового користування» знаходиться за іншою адресою.
Суд, вислухавши пояснення правопорушника, вивчивши матеріали справи, приходить до наступних висновків:
Згідно зі статтею 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до статті 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їхньої компетенції відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. ст. 245, 252, 280 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 251 КупАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-5 ч.1 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №1 від 18.03.2025 року; письмовими поясненнями ОСОБА_1 ; витягом з акту перевірки стану обігу документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану у процесу оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни від 14.03.2025 №66/26-1182-диск; протоколом огляду службового комп?ютера «LENOVO», серійний номер: PCONU2MF, інвентарний номер: 46001203563; копією наказу від 18.02.205 №157; копією алгоритму опрацювання документів з грифом «Для службового користування» в АТ «Украгазвидобування»; копією наказу від 15.03.2023 №92; копією наказу від 15.08.2024; копією списку працівників, яким надається допуск до роботи із службовими документами за напрямком виробничої діяльності, які зберігаються у секторі спеціальної роботи ГПУ «Полтавагазвидобування»; копією посадової інструкції начальник цеху капітального будівництва та ремонту об?єктів ГПУ «Полтавагазвидобування»; копією зобов?язання про нерозголошення службової інформації обмеженого доступу з грифом «Для службового користування» Літер М» філії ГПУ «Полтавагазвидобування» АТ «Укргазвидобування»; копією Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію (Витяг); поясненнями ОСОБА_1 , наданими в судовому засідання.
Згідно ч.2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
В даному випадку вказане адміністративне правопорушення є триваючим, а тому адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212-5 КУпАП, згідно з якоюпередбачена адміністративна відповідальність за порушення порядку обліку, зберігання і використання документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію, зібрану у сфері оборони країни, що призвело до розголошення такої інформації.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладанні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його провини, майновий стан, обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність.
З огляду на характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, інші обставини у справі, суд вважає за необхідне призначити правопорушнику адміністративне стягнення, передбачене санкцією ч.1 статті 212-5 КУпАП, як на посадову особу, у вигляді мінімального штрафу.
Крім того, відповідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
При цьому, згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення судовий збір справляється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осібвстановлюється Законом України «Про державний бюджет» на відповідний календарний рік та станом на 01 січня 2025 року згідно Закону України «Про державний бюджет на 2025 рік» розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3 028 грн.
Таким чином, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
Керуючись ст. ст. 1, 7, 9, 23, 33, 40-1, ч.1 ст. 212-5, 245, 251, 252, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законом України «Про судовий збір», -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 212-5 КУпАП.
Призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі шістдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1020 (одну тисячу двадцять) гривень 00 копійок в дохід держави (отримувач коштів: ГУК у Полтавській області/м. Полтаві/21081100;код отримувача (код ЄДРПОУ): 37959255; Банк: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку (IBAN): UA988999980313000106000016719; код класифікації доходів бюджету: 21081100). Стягувач - ІНФОРМАЦІЯ_2 (вул. Соборності, буд. 39, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ - 20001651).
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (отримувач коштів: ГУК у Полт.обл/Шевченків.р-н//22030101, код отримувача: 37959255, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA528999980313191206000016722, код класифікації доходів бюджету: 22030101). Стягувач - ТУ ДСА України у Полтавській області (вул. Соборності, 17, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ - 26304855).
Строк пред'явлення постанови до виконання до 18 липня 2025 року.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у 15-денний строк з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду через Октябрський районний суд м. Полтави протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Октябрського районного суду
м. Полтави: А.В. Сметаніна