Рішення від 09.04.2025 по справі 910/16085/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2025 року

м. Черкаси Справа № 910/16085/24

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Костянтина ДОВГАНЯ, розглянувши без участі представників сторін, в порядку письмового провадження справу № 910/16085/24 за позовом Уманської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вторстальмет» про стягнення 127 293,61 грн,

УСТАНОВИВ:

03 лютого 2025 року до Господарського суду Черкаської області з Господарського суду міста Києва за територіальною підсудністю надійшли матеріали по справі №910/16085/24 за позовною заявою Уманської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вторстальмет» про стягнення безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110800000:03:003:1133, площею 0,3446 га за період з 29.03.2021 по 31.12.2023 в сумі 124 858,89 грн та за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110800000:03:003:1134, площею 0,0066 га за період з 29.03.2021 по 31.12.2023 в сумі 2 434,72 грн.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що згідно листа Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області від 23.07.2024 № 131900-13/1851-2024 щодо усунення порушень законодавства, виявлених під час проведення аудиторської перевірки, Уманську міську раду зобов'язано забезпечити відшкодування до бюджету Уманської міської територіальної громади збитків від недоотриманих доходів по договорах оренди земельних ділянок, у зв'язку з введенням в дію нової нормативної грошової оцінки земель та/або ставок орендної плати із застосуванням положень частини 3 статті 631 Цивільного кодексу України.

Позивач повідомив, що серед договорів оренди землі, зазначених в довідці по аудиторській перевірці Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, по яким необхідно здійснити відшкодування до бюджету територіальної громади збитків від недоотриманих доходів, зазначено договір оренди земельної ділянки укладений між Уманською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вторстальмет» від 26 жовтня 2014 року. Цей договір був укладений 26 жовтня 2014 року між Уманською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вторстальмет» на підставі рішення Уманської міської ради від 20 серпня 2014 р. №3.21-58/6, щодо оренди земельної ділянки, площею 3446 кв.м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1133 та площею 66 кв.м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1134, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з правом суборенди для Товариства з обмеженою відповідальністю «Втормет - Черкаси» за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебували в користуванні Приватного підприємства «Сорго» терміном до 20.08.2024 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування виробничих приміщень) (далі - Договір). Договір зареєстрований державним реєстратором реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.12.2013 р., номер запису про інше речове право: 3927759.

Позивач зазначив, що відповідач був неодноразово повідомлений про прийняте рішення Уманської міської ради щодо зміни ставки орендної плати, згідно якого був зобов'язаний перерахувати орендну плату та подати уточнюючу декларацію за 2021 рік та декларації за 2022, 2023, 2024 рік з врахуванням зміни ставки з 3,2 % на 5%.

Позивач вказував, що оскільки вказані дії відповідач як орендар, не здійснив, то цим порушив договірні зобов'язання та наніс збитків бюджету Уманської міської територіальної громади в сумі 127 293,61 грн.

Позивач зауважив, що відповідач використовував земельну ділянку комунальної власності протягом тривалого часу, ухилявся від укладення Додаткової угоди до договору оренди, не сплачуючи орендну плату у збільшеному розмірі, у зв'язку з введенням в дію нової ставки орендної плати за користування земельною ділянкою, в результаті чого збільшив вартість власного майна, в той час як Уманська міська територіальна громада, в особі Уманської міської ради, втратила належне їй майно (кошти від орендної плати). Тобто, як зазначив позивач, має місце факт безпідставного збереження саме орендної плати відповідачем за рахунок Уманської міської ради.

Позивач вважає, що Уманська міська рада зазнала збитків (втрат надходжень до бюджету) за оренду земельної ділянки кадастровий номер: 7110800000:03:003:1133, площею 3446 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ,яка є комунальною власністю Уманської міської ради, яка перебувала в користуванні ТОВ «Вторстальмет», за період з 29.03.2021 року по 31.12.2023 року, у сумі 124 858,89грн. (сто двадцять чотири тисячі вісімсот п'ятдесят вісім гривень 89 копійок) та за оренду земельної ділянки кадастровий номер: 7110800000:03:003:1134, площею 66 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , яка є комунальною власністю Уманської міської ради, яка перебувала в користуванні ТОВ «Вторстальмет», за період з 29.03.2021 року по 31.12.2023 року, у сумі 2434,72 грн. (дві тисячі чотириста тридцять чотири гривні 72 копійки).

Ухвалою суду від 06.02.2025 розгляд справи призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного без виклику сторін та встановлений відповідачу строк для подання відзиву на позов у відповідності з вимогами статей 165, 178 ГПК України - протягом п'ятнадцяти днів з дня одержання цієї ухвали.

17.02.2025 відповідач подав до суду відзив на позов, в якому заявлені позовні вимоги не визнав посилаючись на те, що він використовує земельні ділянки, зазначені в позовній заяві на підставі договору оренди від 26 жовтня 2014 року між Уманською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вторстальмет» на підставі рішення Уманської міської ради від 20 серпня 2014 р. №3.21-58/6 укладеного договір оренди щодо земельної ділянки, площею 3446 кв. м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1133 та площею 66 кв. м кадастровий номер:7110800000:03:003:1134 (далі - Договір оренди).

Згідно пункту 8 Договору оренди, строк оренди складає 10 років, тобто до 20.08.2024 року.

Згідно пункту 9 Договору оренди та Розрахунку орендної плати (Додаток до Договору оренди) ставка орендної плати складає 3,2 від нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

Відповідач зазначив, що ТОВ «Вторстальмет» за період з 29.03.2021 року по 31.12.2023, сплачувало орендну плату відповідно до умов Договору оренди та відповідно до листа Головного управління ДПС в Черкаській області від 18.07.2024 року станом на 18.07.2024 року у ТОВ «Вторстальмет» відсутня заборгованість із плати за землю в частині орендної плати по місті Умань.

Відповідач вважає, що оскільки між Позивачем та Відповідачем укладено Договір оренди, а право оренди зареєстровано за Відповідачем (номери запису про речове право в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 8740178 та 8741060), тому відсутні підстави для застосування норм статті 1212 Цивільного кодексу України до відносин сторін з приводу використання земельних ділянок земельної ділянки, площею 3446 кв. м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1133 та площею 66 кв. м. кадастровий номер:7110800000:03:003:1134.

Договір оренди був укладений строком до 20.08.2024, ТОВ «Вторстальмет» звернувся до Уманської міської ради із заявою про поновлення (продовження) строку дії договору.

Згідно рішення сесії Уманської міської ради від 28 червня 2024 року №71-69/8 Договір оренди поновлено строком на 10 років.

19.08.2024 року Уманська міська рада звернулась до ТОВ «Вторстальмет» з листом №5846/01/01-35 та надіслала два примірника проекту додаткової угоди від 12.08.2024 для підписання та державної реєстрації, підготовленої відповідно до рішення Уманської міської ради від 28 червня 2024 року №71-69/8.

26.08.2024 ТОВ «Вторстальмет» надіслав відповідь на вищевказаний лист у якому зазначив, що не погоджується із підпунктом 3 пункту 2 Додаткової угоди в частині викладення пункту 9 Договору в новій редакції, а саме в частині доплати орендної плати за період з 29 березня 2021 по 31.12.2023 року. Крім того ТОВ «Вторстальмет» повідомило, що не заперечує змінити ставку на 5%, але з моменту підписання відповідної додаткової угоди, тобто із 12 серпня 2024 року та як додаток надіслав протокол розбіжностей до проекту додаткової угоди.

13.09.2024 Уманська міська рада надіслала відповідь до ТОВ «Вторстальмет» листом №01/01-21/8197/01/01-21/6446 в якому зазначила, що посилається на ч. 2 п. 12 Договору оренди землі, розмір орендної плати змінюється Уманською міською радою в односторонньому порядку після проведення нормативної грошової оцінки земель міста, а також після зміни розміру річної орендної плати за землю у відсотках до грошової оцінки земельних ділянок в залежності від їх функціонального використання. Орендар самостійно уточнює розмір орендної плати та нормативну грошову оцінку орендованої земельної ділянки.

07.10.2024 ТОВ «Вторстальмет» надіслав відповідь на вищевказаний лист у якому зазначив, що ТОВ «Вторстальмет» не погоджується з вказаним пунктом проекту Додаткової угоди, оскільки пунктом 29 Договору оренди землі від 26.10.2024 передбачено, що зміна умов договору здійснюється в письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Листом від 28.01.2025 року №671/01/01-35 від 28.01.2025 року Уманська міська рада направила на адресу ТОВ «Вторстальмет» проект додаткової угоди, зміненої з врахуванням протоколу розбіжностей ТОВ «Вторстальмет». Запропонована версія проекту додаткової угоди була погоджена ТОВ «Вторстальмет» та підписана, тобто фактично сторони погодили внесення змін до Договору оренди з 12 серпня 2024 року.

Відповідач вважає, що згідно вказаної додаткової угоди Договір оренди укладено до 26 жовтня 2034 року і пункт 9 Договору оренди викладено в новій редакції, яка передбачає сплату орендної плати за ставкою 5% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, починаючи з 12 серпня 2024 року.

07.02.2025 позивач подав до суду відповідь на відзив на позов, в якій не погодився із доводами, викладеними відповідачем у відзиві. Позивач акцентував увагу на тому, що Рішення від 29 березня 2021 року №75-11/8 «Про встановлення ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають в комунальній власності Уманської міської територіальної громади» є публічною інформацією, тобто інформацією, яка є загальнодоступною та відкритою. Крім того, відповідач був повідомлений шляхом неодноразового надсилання листів про зміну розміру орендної плати у зв'язку із зміною ставки орендної плати. Тобто, як вказував позивач, відповідач був обізнаний з наявністю даного Рішення та мав можливість вжити заходи щодо дотримання правил та норм ПК України, але умисно не вчиняв певні дії щодо сплати суми грошового зобов'язання. Тому позивач вважає, що в діях відповідача має місце бездіяльність щодо неподання декларації із застосуванням ставки орендної плати 5%, відповідно до вищезазначеного Рішення, що призвело до умисного уникнення сплати необхідних податків до міського бюджету.

Оскільки, відповідач подавав до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію, де зазначав ставку 3% замість 5% від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, тому ГУ ДПС в Черкаській області не встановило заборгованості ТОВ «Вторстальмет».

Суд, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 26 жовтня 2014 року між Уманською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «Вторстальмет» був укладений договір оренди земельної ділянки на підставі рішення Уманської міської ради від 20 серпня 2014 р. №3.21-58/6, щодо оренди земельної ділянки, площею 3446 кв.м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1133 та площею 66 кв.м, кадастровий номер: 7110800000:03:003:1134, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з правом суборенди для Товариства з обмеженою відповідальністю «Втормет - Черкаси» за рахунок земель комунальної власності Уманської міської ради, які перебували в користуванні Приватного підприємства «Сорго» терміном до 20.08.2024 для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємства переробної машинобудівної та іншої промисловості (обслуговування виробничих приміщень) (далі - Договір). Договір зареєстрований державним реєстратором реєстраційної служби Уманського міськрайонного управління юстиції Черкаської області в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.12.2013 р., номер запису про інше речове право: 3927759.

За умовами пункту 5 вказаного Договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 3 446 кв.м., що розташована за адресою : АДРЕСА_1 згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку становила 406 972,60 грн. (з урахуванням коефіцієнту індексації у 2014 році - 1,298), нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 66 кв.м., що розташована за адресою : АДРЕСА_1 згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку становила 7 794,60 грн. (з урахуванням коефіцієнту індексації у 2014 році - 1,298).

Пунктом 9 цього Договору визначено, що річна орендна плата за земельну ділянку площею 3 4446 кв.м. вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 13 023,12 (406 972,60 x3,2/100) та на земельну ділянку площею 66 кв.м. - в розмірі 249,43 (7 794,60 x3,2/100).

Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації,затвердженими Кабінетом Міністрів України, формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов Договору оренди чи продовження його дії.

Відповідно пункту 10 Договору платник самостійно обчислює суму орендної плати за землю щороку, станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подає відповідному органу фіскальної служби податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним фіскальним органом, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями.

Пунктом 12 Договору сторони узгодили, що розмір орендної плати змінюється Уманської міською радою в односторонньому порядку після проведення нормативно грошової оцінки земель міста, а також після зміни розміру річної орендної плати за землю у відсотках до грошової оцінки земельних ділянок в залежності від їх функціонального використання. Орендар самостійно уточнює розмір орендної плати та нормативно грошову оцінку орендованої земельної ділянки.

Судом встановлено, що 29.03.2021 Уманською міською радою було прийнято рішення за №75-11/8 «Про встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, які перебувають в комунальній власності Уманської міської територіальної громади», яким встановлено розмір ставки орендної плати за земельні ділянки з цільовим призначенням «землі промисловості» - 5% (далі - Рішення).

Вказане Рішення є чинним, було опубліковано у міській газеті, розміщено на офіційному порталі міської влади в мережі Інтернет.

Таким чином, відповідно до умов Договору (п.12) та Рішення (з моменту набрання ним чинності), орендар мав сплачувати орендну плату відповідно до ставок орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності Уманської міської територіальної громади відповідно до вказаного Рішенням Уманської міської ради від 29 березня 2021 року №75-11/8.

З метою досудового врегулювання спору, позивач відповідачу направляв листи від 31.10.2022 №2593/01/01-35, від 28.04.2023 №685/01/01-35 щодо врегулювання земельних відносин під час користування ним земельною ділянкою та лист від 13.09.2024 № 01/01-21/8197/01/01-21/6446 про сплату заборгованості.

Відповідач залишив вищевказані листи позивача без відповідного реагування.

Позивач, враховуючи рішення Уманської міської ради від 29 березня 2021 року №75-11/8 надав розрахунок, на підставі якого нарахована відповідачу сума безпідставно збережених коштів (недоотриманих бюджетом) у вигляді орендної плати, що становить 127 293,61 грн. Цей розрахунок включає: рік (період); кількість днів; кадастровий номер земельної ділянки; площу земельної ділянки (га); НГО за ділянку; ставку орендної плати; % річну суму орендної плати; нарахування; оплата орендарем. Періоди нарахувань складаються:

кадастровий номер: 7110800000:03:003:1133:

- з 01.01.2021 по 31.12.2021 в розмірі 39 726,78 грн;

- з 01.01.2022 по 31.12.2022 в розмірі 50 559,21 грн;

- з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 34 572,90 грн (всього на суму 124 858,89 грн.);

кадастровий номер:7110800000:03:003:1134:

- з 01.01.2021 по 31.12.2021 в розмірі 770,95 грн;

- з 01.01.2022 по 31.12.2022 в розмірі 979,35 грн;

- з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 684,42 грн (всього на суму 2 434,89 грн.);

Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу (далі - ЗК) України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

За змістом частини дев'ятої статті 93 ЗК України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Згідно зі статтею 2 Закону України “Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються ЗК України, ЦК України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

У пункті 3 частини першої статті 3 ЦК України закріплено, що серед загальних засад цивільного законодавства є, зокрема, свобода договору.

Частинами першою та третьою статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

У статті 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору та визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Частиною першою статті 628 ЦК України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

За приписами частини першої статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно із частинами першою - третьою статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.

Відповідно до положень статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту. Особливості укладення договору на підставі правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування встановлюються актами цивільного законодавства (частини перша та друга статті 648 ЦК України).

За приписами частин першої - третьої статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно із частиною першою статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.

Відповідно до статті 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.

У статті 13 Закону України “Про оренду землі» вказано, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статті 15 Закону України “Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до положень частин першої та другої статті 21 Закону України “Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Згідно із частиною другою статті 23 Закону України “Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Частиною третьою статті 22 Закону України “Про оренду землі» визначено, що розрахунки щодо орендної плати за земельні ділянки, що перебувають у державній і комунальній власності, здійснюються виключно у грошовій формі.

За змістом частини четвертої статті 23 Закону України “Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності, передані в оренду на земельних торгах, не може бути зменшена за згодою сторін протягом строку дії договору оренди, а також у разі його поновлення.

Отже, договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються.

Так, норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.

Суд зауважує, що для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України “Про оцінку земель».

Відповідно до частини п'ятої статті 5 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Статтею 13 Закону України “Про оцінку земель» встановлено випадки обов'язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України “Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

За змістом статті 18 Закону України “Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України “Про землеустрій».

Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений статтею 23 Закону України “Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.

Водночас обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України “Про оцінку земель»). Таким чином, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.

Суд зауважує, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.

Нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.

Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.

Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.

Суд також зауважує, що у спорах, які стосуються визначення розміру орендної плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності, у тому числі і у зв'язку зі зміною нормативної грошової оцінки землі, доводи учасників щодо правомірності / неправомірності визначеного розміру нормативної грошової оцінки землі як бази обрахунку орендної плати підлягають обов'язковій перевірці з огляду на положення частини другої статті 21 Закону України “Про оренду землі» та статей 5, 13 Закону України “Про оцінку земель». Аналогічні правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22.

Чинним законодавством (ст.ст.21, 25 Закону України «Про оренду землі», ст.ст.96, 206 Земельного кодексу України, ст.288 Податкового кодексу України) передбачено, що використання землі в Україні є платним і землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Судом встановлено, що внаслідок невиконання відповідачем своїх договірних зобов'язань, а також порушення ним вимог чинного законодавства, позивач недоотримав за договором оренди землі 124 858, 89 грн. та 2 434,72 грн, а всього 127 293,61 грн орендної плати.

Посилання відповідача на те, що у позивача відсутні підстави для стягнення збитків відповідно до вимог статті 12112 Цивільного кодексу України чи умов договору оскільки додаткову угоду до Договору оренди укладено 12 серпня 2024 року, яка передбачає сплату орендної плати за ставкою 5% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок, починаючи з 12 серпня 2024 року, суд вважає необґрунтованими, оскільки обов'язок відповідача щодо самостійного уточнювання розміру орендної плати та нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки через зміну Уманською міською радою в односторонньому порядку після проведення нормативно грошової оцінки земель міста, передбачено та узгоджено сторонами на підставі пункту 12 Договору.

Черкаська міська рада направляла відповідачу листи, щодо врегулювання земельних відносин, але відповідач на вказані листи не реагував.

Зокрема, Договір не визнаний недійсним в частині, що стосується зміни розміру орендної плати орендодавцем.

На час розгляду справи доказів оплати заявленої до стягнення суми відповідач суду не подав.

Суд вважає, що внаслідок невиконання відповідачем своїх договірних зобов'язань, а також порушення ним вимог чинного законодавства, міський бюджет недоотримав за договором оренди землі всього на суму 127 293,61 грн орендної плати.

За приписами ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Аналізуючи вище викладене, суд приходить до переконання, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення і з відповідача необхідно стягнути на користь позивача безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110800000:03:003:1133, площею 0,3446 га. за період з 29.03.2021 року по 31.12.2023 року, в сумі 124 858,89 грн. та за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110800000:03:003:1134, площею 0,0066 га. за період з 29.03.2021 року по 31.12.2023 року в сумі 2434,72 грн.

Відповідно до ст. 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вторстальмет» (вул.. Бакуніна, 3, м. Київ, 03061, код 37427659) на користь Уманської міської ради (площа Соборності, 1, м. Умань, Черкаська область, 20300, код 26535796), отримувач: Виконавчий комітет Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 04061613, ІПН 040616123052, юридична адреса: пл. Соборності,1 м. Умань, Уманський район, Черкаська область, Держказначейська служба України, м. Київ,Уманське УДКСУ) безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110800000:03:003:1133, площею 0,3446 га. за період з 29.03.2021 року по 31.12.2023 року, в сумі 124 858,89 грн. (сто двадцять чотири тисячі вісімсот п'ятдесят вісім гривень 89 копійок) та за використання земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 7110800000:03:003:1134, площею 0,0066 га. за період з 29.03.2021 року по 31.12.2023 року, в сумі 2434,72 грн. (дві тисячі чотириста тридцять чотири гривні 72 копійки) та 2 422,40 грн (дві тисячі гривень 40 копійок) витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.

Повне рішення підписано 17.04. 2025.

Суддя Костянтин ДОВГАНЬ