Рішення від 09.04.2025 по справі 914/58/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.04.2025 Справа № 914/58/25

місто Львів

Господарський суд Львівської області у складі судді Сухович Ю.О., за участі секретаря судового засідання Хороз І.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом Керівника Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі

позивача Трускавецької міської ради, місто Трускавець, Львівська область

до відповідача-1 Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, місто Львів

до відповідача-2 Товариства з обмеженою відповідальністю «Пансіонат «Алексік», місто Трускавець, Львівська область

про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

За участю представників:

від прокуратури: Леонтьєва Н.Т.- прокурор;

від позивача: не з'явився;

від відповідача-1: Сусяк О.А.-представник (повноваження відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в порядку самопредставництва);

від відповідача-2: не з'явився.

Процес.

На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява керівника Дрогобицької окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі Трускавецької міської ради до відповідача-1 Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, до відповідача-2 Товариства з обмеженою відповідальністю «Пансіонат «Алексік» про скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га за категорією земель - землі сільськогосподарського призначення, цільовим призначенням - для ведення підсобного сільськогосподарського господарства, одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.

Хід розгляду справи викладено у наявних в матеріалах ухвалах суду та відображено протоколах судових засідань.

Ухвалою від 12.03.2025 суд постановив закрити підготовче провадження у справі та призначив справу до судового розгляду по суті на 09.04.2025 на 10:00 год.

Прокурор в судове засідання 09.04.2025 для розгляду справи по суті з'явилася, позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити в повному обсязі.

Позивач явки уповноваженого представника в судове засідання 09.04.2025 для розгляду справи по суті не забезпечив, проте, 28.03.2025 на електронну адресу суду від представника позивача надійшло клопотання за вих.№18/29-754/1 від 27.03.2025 (вх.№8069/25) в якому зазначив, що позовні вимоги Дрогобицької окружної прокуратури підтримує у повному обсязі та просить позов задовольнити. Крім того, у клопотанні просить проводити судове засідання призначене на 09.04.2025 без участі представника Трускавецької міської ради.

Представник відповідача-1 в судове засідання 09.04.2025 для розгляду справи по суті з'явилася, в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог до відповідача-1.

Відповідач-2 явку уповноваженого представника в судове засідання 09.04.2025 для розгляду справи по суті не забезпечив. Відзив, заяви, клопотання від відповідача-2 станом на дату та час проведення судового засідання до суду не надходили. Явка представника відповідача-2 в судове засідання 09.04.2025 для розгляду справи по суті не визнавалась судом обов'язковою.

Ухвала суду від 12.03.2025 про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті на 09.04.2025 надсилалась відповідачу-2 на адресу вказану позивачем у позовній заяві та у Витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 82200, Львівська область, місто Трускавець, вулиця І.Мазепи, будинок 1Б.

Як вбачається з інформації, що знаходиться на веб-сайті акціонерного товариства «Укрпошта» поштове відправлення прийнято 21.03.2025 року (штрихкодовий ідентифікатор 0601125696400) та 26.03.2025 вручене одержувачу/відповідачу-2.

Відповідно до частини 1, частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Суд, враховуючи належне повідомлення учасників справи про дату та час судового засідання, достатність документів наявних у матеріалах справи для вирішення спору по суті, не вважає відсутність представників позивача та відповідача-2 перешкодою для вирішення спору по суті.

Відводів складу суду та секретарю судового засідання сторонами не заявлено.

Відзив у встановлений судом строк відповідачем-2 не подано.

Відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем-2 відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судовому засіданні 09.04.2025 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Правова позиція учасників справи.

Позиція прокуратури.

В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначив, що Дрогобицькою окружною прокуратурою вивчено законність формування земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 4621284900:01:006:0557, на якій знаходиться водний об'єкт (ставок) руслового типу, який розміщений в межах Трускавецької територіальної громади вселі Модрині і є земельною ділянкою водного фонду.

Прокуратурою встановлено, що відповідно до відомостей Державного земельного кадастру, 04.09.2019 відділом у Дрогобицькому районі Міськрайонного управління у Дрогобицькому районі та місті Дрогобичі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області здійснено державну реєстрацію земельної ділянки державної власностіз кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га. З 04.09.2019 вищезазначена земельна ділянка віднесена до категорії земель-землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення -01.04 для ведення підсобного сільськогогосподарства.

Прокуратурою встановлено, що спірна земельна ділянка всилу закону віднесенадо категорії земель - землі водного фонду, тому незаконною є державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557площею 6,9 га із внесенням до Державного земельного кадастру відомостей про категорію - землі сільськогосподарського призначення та цільового призначення - 01.04 для ведення підсобного сільського господарства.

Вказані порушення призвели до того, що в Державний земельний кадастр всупереч вимогам статей 18-20 Земельного кодексу України та фактичного виду використання земельної ділянки внесено відомості про категорію земель (землі сільськогосподарського призначення) та вид використаний земельної ділянки (для іншого сільськогосподарського призначення), однак спірна земельна ділянка в силу вимог статті 58 Земельного кодексу України відноситься до земель водного фонду.

Прокурор стверджує про те, що про незаконність державної реєстрації земельної ділянки свідчить і відсутність відповідного рішення уповноваженого органу та проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як це передбачено частинами 1, 2 статті 20 Земельного кодексу України.

Таким чином, прокурор просить скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га за категорією земель - землі сільськогосподарського призначення, цільовим призначенням - для ведення підсобного сільськогосподарського господарства, одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.

Позиція позивача.

Трускавецька міська рада у клопотаннв за вих.№18/29-754/1 від 27.03.2025 (вх.№8069/25) зазначила, що позовні вимоги Дрогобицької окружної прокуратури підтримує у повному обсязі та просить позов задовольнити.

Позиція відповідача-1.

Відповідач-1 заперечив проти позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву б/н від 30.01.2025 (вх.№2626/25 від 31.01.2025).

Зокрема зазначив, що Рішенням Модрицької сільської ради Львівської області №270 від 21.12.2017 року «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодовстановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на якійрозташований ставок, що знаходиться на балансі ТзОВ пансіонат «Алексік» - наданодозвіл ТзОВ пансіонат «Алексік» на виготовлення технічної документації ізземлеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (намісцевості) орієнтовною площею 6,9000 га.

Відповідач-1 стверджує, що на підставі заяви ТзОВ «Пансіонат» Алексік» та Державного акта на право постійного користування землею серії ЛВ №42 від 22.09.1995 Державним підприємством «Центр Державного земельного кадастру» Львівською регіональною філією - Дрогобицьким районним відділом 29.01.2019 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

Зокрема зазначив, що відповідно до пункту а частини 2 статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру: щодо категорії земель напідставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються.

Відповідач-1 стверджує, що за інформацією наданою Відділом № 2 Управління забезпечення реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру уЛьвівській області земельна ділянка з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9000 га, зареєстрована в Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) межземельної ділянки в натурі (на місцевості) на території Модрицької сільської ради ТзОВ «Пансіонат» Алексік», 2019 року. Підстава проведення землеустрою - Державний акт на право постійного користування серії ЛВ №42 від 22.09.1995. Цільове призначення - 01.04 для ведення підсобного сільського господарства. Відомості з державного реєстру речових прав на дану земельну ділянку не надходили. Право постійного користування земельною ділянкою посвідчувалось державним актом на право постійного користування землею серія ЛВ №42 від 22.09.1995 року.

Зокрема зазначив, що підстави скасування державної реєстрації земельної ділянки чітко передбачені частинами 10-11 статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» та пункту 114 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051.

З огляду на вказане, відповідач-1 просить суд відмовити у задоволенні позову.

Позиція відповідача-2.

Відповідач-2 відзиву на позовну заяву у строк, визначений судом, не подав, проти позову не заперечив.

Обставини встановлені судом.

На підставі Державного акта на право постійного користування землеюсеріяЛВ №42, який зареєстрований в книзі запису державних актів на право постійногокористування землею за №38, ТзОВ «Пансіонат«Алексік» передано в постійне користування земельну ділянку площею 6.9 га. В подальшому на підставі договору оренди водного об'єкта №10 від 29.05.2008 відповідно до якого ТзОВ «Пансіонат «Алексік» на землях що перебувають у постійному користуванні товариства та на підставі державного акту 1995 року натериторії Модрицької сільської ради, за межами населеного пункту села Модричі Дрогобицького району Львівської області передано в строкове платне користуванняставок площею 6,9 га для рекреації.

Рішенням Модрицької сільської ради Львівської області №270 від 21.12.2017 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (намісцевості) на якій розташований ставок, що знаходиться на балансі ТзОВ пансіонат «Алексік» - надано дозвіл ТзОВ пансіонат «Алексік» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельноїділянки в натурі (на місцевості) орієнтованою площею 6,9000 га на якій розташований ставок, що знаходиться на балансі вказаного товариства.

Вивченням відомостей, які наявні в Державному земельному кадастрі установлено, що на підставі заяви ТзОВ пансіонат «Алексік», Державним підприємством «Центр Державного земельного кадастру» Львівською регіональною філією - Дрогобицьким районним відділом 29.01.2019 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), якою безпідставно виведено земельну ділянку з земель водного фонду, змінено категорію та цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557, а саме - відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель ділянка віднесена до земель сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення підсобного сільського господарства (код КВЦПЗ 01.04).

Як вбачається з технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 29.01.2019, а саме відповідно до кадастрового плану земельної ділянки №4621284900:01:006:0557 площа земельної ділянки становить 6,9 га, згідно з експлікації земель та угідь площа забудованих земель становить - 0 га, сільськогосподарські угіддя - 0 га, землі зайняті ставками (код угідь 006.04) - 6,9 га.

Згідно з Державним актом на право постійного користування землею серія ЛВ №42, який зареєстрований в книзі запису державних актів на право постійного користування землею за №38, який видано на підставі рішення Дережицької сільської ради №26 від 28.04.1995, ТзОВ пансіонат «Алексік» надано в постійне користування для підсобного господарства 6,9 га землі в межах згідно з планом землекористування.

Відповідно до плану зовнішніх меж землекористування земельна ділянка кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 площа земельної ділянки становить 6,9 га та повністю накладається на землі водного фонду.

Згідно Актів прийому-передачі межових знаків на зберігання від 01.02.2019 та схеми прив'язки межових знаків, переданих на зберігання, а також Плану встановлення меж земельної ділянки вбачається, що межові знаки, збігаються з природним (штучним) рубежем (ставка).

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557№ЗВ-9947872992024від 04.09.2024, вищезазначена земельна ділянка віднесена до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.04 для ведення підсобного сільського господарства.

Як вбачається з відомостей Державного земельного кадастру установлено, що на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 21.02.2017, розробленої Державним підприємством «Центр Державного земельного кадастру» Львівською регіональною філією - Дрогобицьким районним відділом, 04.09.2019 Відділом у Дрогобицькому районі Міськрайонного управління у Дрогобицькому районі та місті Дрогобичі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області проведено державну реєстрацію земельної ділянкиз кадастровим номером4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.04 для ведення підсобного сільського господарства (витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557, ЗВ-9947872992024 від 04.09.2024).

Вищенаведене стало підставою для внесення 04.09.2019 відомостей до Державного земельного кадастру щодо категорії та цільового призначення земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 та відомостей про суміжних землекористувачів.

На даний час такі відомості щодо категорії земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 та її цільового призначення є актуальними.

В той же час, як вбачається з даних Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051від 17.10.2012 не зареєстровані.

Згідно з переліком обмежень наявних в матеріалах технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 21.02.2017 відсутня інформація про наявні обмеження прибережно-захисної смуги навколо водойм та будь-яких інших обмежень, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 на якій розташований водний об'єкт (ставок), тобто відомості про обмеження у використанні цієї земельної ділянки, відповідно до документації із землеустрою встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012не зареєстровані.

Відомості про спірну земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав нанерухоме майно відсутні.

Як вбачається з інформації Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну № 18/1271 від 28.08.2024, згідно з даними інвентаризації 2021 року на земельній ділянці кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 розташований ставок площею 6,9 га яким користується ТзОВ пансіонат «Алексік» на підставі Державного акта на право постійного користування землею серія ЛВ№42 від 28.04.1995 та договору оренди водного об'єкта №10 від 28.04.2008, який знаходиться в селі Модричі, Дрогобицького район, тип - русловий, категорія земель - землі водного фонду. На земельній ділянці розташовані гідротехнічні споруди (грунтова гребля, підпірна грунтова гребля, водонапуски та водовипуски).

Паспорт водного об'єкта згідно з Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 99 від 18.03.2013 «Про затвердження порядку розробленняпаспорта водного об'єкта» не розроблявся.

Як вбачається з Анкети водного об'єкта № 462128490042021, долученої до вищезазначеної інформації, земельна ділянка кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 відноситься до категорії земель - землі водного фонду, номер річкового масиву UA_М5.2_0094, водний об'єкт розташований на річці Вишниця, басейн річки Дністер, тип водного об'єкта-русловий, ставок; призначення - для рекреації, площа водного об'єкта 6,9 га.

Дрогобицькою окружною прокуратурою під час вивчення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у сфері законності формування земельної ділянки комунальної власності кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 встановлені порушення вимог Земельного кодексу України, зокрема, встановлено, що в Державний земельний кадастр всупереч вимогам статей 18-20 Земельного кодексу України та фактичного виду використання земельної ділянки внесено відомості про категорію земель (землі сільськогосподарського призначення) та вид використання земельної ділянки (для іншого сільськогосподарського призначення), однак вказана спірна земельна ділянка в силу вимог статті 58 Земельного кодексу України відноситься до земель водного фонду.

24.05.2024 Дрогобицькою окружною прокуратурою скеровано запит №14.52/04-27-2885вих-24 до Трускавецької міської ради про надання у строк до 31.05.2024 інформацію, зокрема, чи наявна в Трускавецькій міській раді інформація щодо виведення водного об'єкта з земель водного фонду; чи вживались Трускавецькою міською радою заходи позовного характеру щодо скасування рішення державного кадастрового реєстратора про віднесення земельної ділянки водного фонду кадастровий номер 4621284900:01:006:0557до категорії земель сільськогосподарського призначення.

У відповідь на лист Трускавецька міська рада надала Дрогобицькій окружній прокуратурі інформацію, зокрема копії документів що стосуються земельної ділянки з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га яка використовується ТзОВ «Пансіонат «Алексік».

30.12.2024 Дрогобицькою окружною прокуратурою скеровано запит №14.52/04-27-7097вих-24 до Трускавецької міської ради про надання у строк до 31.12.2024 інформацію: чи вживались станом на сьогодні Трускавецькою міською радою заходи позовного характеру щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557площею 6,9 га яка використовується ТзОВ «Пансіонат «Алексік».

У відповіді на лист Трускавецька міська рада повідомила Дрогобицьку окружну прокуратуру про те, що заходів позовного характеру щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га, яка перебуває в постійному користуванні ТзОВ «Пансіонат «Алексік», Трускавецькою міською радою не вживались.

Прокуратурою встановлено порушення внесення відомостейдо Державного земельного кадастру всупереч вимогам статей 18-20 Земельного кодексу України, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га яка використовується ТзОВ «Пансіонат «Алексік».

Належних заходів для захисту інтересів держави та для усунення порушень позивач не надав, а тому прокурор у порядку статті 23 Закону України «Про прокуратуру» повідомив про підготовку позову в інтересах держави в особі Трускавецької міської ради (лист №14.52/04-27-7132вих-24 від 31.12.2024).

Таким чином, у зв'язку із порушення інтересів держави під час внесення відомостей до Державного земельного кадастру всупереч вимогам статей 18-20 Земельного кодексу України,щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га, яка знаходиться на території Трускавецької міської ради Львівської області, прокурор звернувся до суду із позовною заявою в інтересах держави в особі Трускавецької міської ради до відповідача-1 Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, до відповідача-2 Товариства з обмеженою відповідальністю «Пансіонат «Алексік» про скасування в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га за категорією земель - землі сільськогосподарського призначення, цільовим призначенням - для ведення підсобного сільськогосподарського господарства, одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.

Висновки суду.

Згідно статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші ресурси, які знаходяться в межах України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Суб'єктами права власності землі комунальної власності згідно статті 80 Земельного кодексу України, є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.

Підстави набуття права на землю шляхом передачі ділянок у власність встановлюються нормами Земельного кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 18 Земельного кодексу України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.

Відповідно до положень статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Згідно з частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до частини 2 статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

За положеннями статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

З матеріалів справи вбачається, що на підставі Державного акта на право постійного користування землеюсерія ЛВ №42, який зареєстрований в книзі запису державних актів на право постійного користування землею за №38, ТзОВ «Пансіонат«Алексік» передано в постійне користування земельну ділянку площею 6,9 га. В подальшому на підставі договору оренди водного об'єкта №10 від 29.05.2008 відповідно до якого ТзОВ «Пансіонат «Алексік» на землях що перебувають у постійному користуванні товариства та на підставі державного акту 1995 року на території Модрицької сільської ради, за межами населеного пункту села Модричі Дрогобицького району Львівської області передано в строкове платне користування ставок площею 6,9 га для рекреації.

Рішенням Модрицької сільської ради Львівської області№270 від 21.12.2017 «Про надання дозволу на виготовлення технічної документації ізземлеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (намісцевості) на якій розташований ставок, що знаходиться на балансі ТзОВ пансіонат«Алексік» - надано дозвіл ТзОВ пансіонат «Алексік» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельноїділянки в натурі (на місцевості) орієнтованою площею 6,9000 га на якій розташований ставок, що знаходиться на балансі вказаного товариства.

Вивченням відомостей, які наявні в Державному земельному кадастрі установлено, що на підставі заяви ТзОВ пансіонат «Алексік», Державним підприємством «Центр Державного земельного кадастру» Львівською регіональною філією - Дрогобицьким районним відділом 29.01.2019 розроблено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), якою безпідставно виведено земельну ділянку з земель водного фонду, змінено категорію та цільове призначення земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557, а саме відповідно до Класифікації видів цільового призначення земель ділянка віднесена до земель сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення підсобного сільського господарства(код КВЦПЗ 01.04).

Як вбачається з технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 29.01.2019, а самевідповідно до кадастрового плану земельної ділянки №4621284900:01:006:0557 площа земельної ділянки становить 6,9 га, згідно з експлікації земель та угідьплоща забудованих земель становить - 0 га, сільськогосподарські угіддя - 0 га, землі зайняті ставками (код угідь 006.04) - 6,9 га.

Згідно з Державним актом на право постійного користування землею серіяЛВ №42, який зареєстрований в книзі запису державних актів на право постійного користування землею за №38, який видано на підставі рішення Дережицької сільської ради №26 від 28.04.1995, ТзОВ пансіонат «Алексік» надано в постійне користування для підсобного господарства 6,9 га землі в межах згідно з планом землекористування.

Відповідно до плану зовнішніх меж землекористування земельна ділянка кадастровий номер 4621284900:01:006:0557площа земельної ділянки становить 6,9 га та повністю накладається на землі водного фонду.

Згідно Актів прийому-передачі межових знаків назберігання від 01.02.2019 та схеми прив'язки межових знаків, переданих назберігання, а також Плану встановлення меж земельної ділянки вбачається, що межові знаки, збігаються з природним (штучним) рубежем (ставка).

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557№ЗВ-9947872992024від 04.09.2024, вищезазначена земельна ділянка віднесена до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.04 для ведення підсобного сільського господарства.

Як вбачається з відомостей Державного земельного кадастру установлено, що напідставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) від 21.02.2017, розробленої Державним підприємством «Центр Державного земельного кадастру» Львівською регіональною філією - Дрогобицьким районним відділом, 04.09.2019 Відділом у Дрогобицькому районі Міськрайонного управління у Дрогобицькому районі та місті Дрогобичі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області здійснено державну реєстрацію земельної ділянкиз кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.04 для ведення підсобного сільського господарства (витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557,ЗВ-9947872992024 від 04.09.2024).

Вищенаведене стало підставою для внесення 04.09.2019 відомостей до Державного земельного кадастру щодо категорії та цільового призначення земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 та відомостей про суміжних землекористувачів.

На даний час такі відомості щодо категорії земельної ділянки кадастровийномер 4621284900:01:006:0557та її цільового призначення є актуальними.

В той же час, як вбачається з даних Державного земельного кадастру про земельнуділянку з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557відомості про обмеженняу використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державногоземельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1051від 17.10.2012 не зареєстровані.

Згідно з переліком обмежень наявних в матеріалах технічноїдокументації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельноїділянки в натурі (на місцевості) від 21.02.2017 відсутня інформація про наявні обмеження прибережно-захисної смуги навколо водойм та будь-яких інших обмежень, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 на якій розташований водний об'єкт (ставок), тобто відомості про обмеження у використанні цієї земельної ділянки, відповідно до документації із землеустрою встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1051 від 17.10.2012 не зареєстровані.

Відомості про спірну земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав нанерухоме майно відсутні.

Як вбачається з інформації Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну № 18/1271 від 28.08.2024, згідно з даними інвентаризації 2021 року на земельній ділянці кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 розташований ставок площею 6,9 га яким користується ТзОВ пансіонат «Алексік» на підставі Державного акта на право постійного користування землеюсерія ЛВ№42 від 28.04.1995 та договору оренди водного об'єкта №10 від 28.04.2008, який знаходиться в селіМодричі, Дрогобицького район, тип - русловий, категорія земель - землі водного фонду. На земельній ділянці розташовані гідротехнічні споруди (грунтова гребля, підпірна грунтова гребля, водонапуски та водовипуски).

Паспорт водного об'єкта згідно з Наказом Міністерства екології та природнихресурсів України № 99 від 18.03.2013 «Про затвердження порядку розробленняпаспорта водного об'єкта» не розроблявся.

Як вбачається з Анкети водного об'єкта № 462128490042021, долученої до вищезазначеної інформації, земельна ділянка кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 відноситься до категорії земель - землі водного фонду,номер річкового масиву UA_М5.2_0094, водний об'єкт розташований на річці Вишниця, басейн річки Дністер, тип водного об'єкта-русловий, ставок; призначення - для рекреації, площа водного об'єкта -6,9 га.

У відзиві відповідачаем-1 жодним чином не спростовано фактичні обставини справи, а саме те що на земельній ділянці комунальної власності кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 розташований русловий водний об'єкт площею 6,9 га.

Відповідно до статті 14 Конституції України, статті 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави; право власності на землю гарантується; використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

До земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель мають особливий правовий режим (стаття 18 Земельного кодексу України).

Відповідно до цільового призначення всі землі України поділяються на землі сільськогосподарського призначення, житлової та громадської забудови, природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, лісового та водного фонду, промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення (стаття 19 Земельного кодексу України).

Згідно з частинами 1, 2, 7 статті 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Водночас, до земель водного фонду належать землі, зайняті морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів (частина 1 статті 58 Земельного кодексу України).

Визначення та тлумачення основних термінів, що характеризують поняття «водні ресурси» і є обов'язковими для використання в практичній діяльності визначено у статті 1 Водного кодексу України, а саме: водний об'єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт); водойма - безстічний або із сповільненим стоком поверхневий водний об'єкт; замкнений водний об'єкт - природно або штучно створена водойма, не зв'язана з іншими водними об'єктами (крім водоносних горизонтів); озеро - природна западина суші, заповнена прісними або солоними водами; ставок - штучно створена водойма місткістю не більше 1 млн. кубічних метрів.

Відповідно до статті 3 Водного кодексу України усі води (водні об'єкти) на території України становлять її водний фонд. До водного фонду України належать поверхневі води: природні водойми (озера); водотоки (річки, струмки); штучні водойми (водосховища, ставки)і канали; інші водні об'єкти; підземні води та джерела; внутрішні морські води та територіальне море.

Відповідно до редакції статей 78, 79 Земельного кодексу, які діяли на час видачі Державного акта 1995 року, передбачали, що до земель водного фонду належали землі, зайняті ріками, озерами, водоймами, болотами, гідротехнічними та іншими водогосподарськими спорудами, а також землі, виділені по берегах водойм під смуги відведення.

На землях водного фонду заборонялась будь-яка діяльність, що суперечила б її цільовому призначенню.

Землі водного фонду, що є в користуванні водогосподарських підприємств і організацій, могли надаватись у тимчасове користування для сінокосіння в риборозведення.

Таким чином, земельне законодавство, яке діяло на момент видачі Державного акту, а також нині діюче законодавство з цих питань, в силу закону відносить до земель водного фонду земельні ділянки, на яких знаходяться водні об'єкти.

В даному випадку належними та допустимими доказами (технічна документація щодовстановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), інформація Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну №18/1271 від 28.08.2024, Анкета водного об'єкта№ 3/23/1 2021№ 4606021001, витяг з Державного земельного кадастру про земельнуділянку з відомостями про експлікацію земельних угідь та інше) підтверджено наявність на земельній ділянці кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 водного об'єкта загальною площею 6,9 га, що в силу імперативних вимог статті 58 Земельного кодексу України відносить таку земельну ділянку до земель водного фонду.

Окрім цього, для створення сприятливого режиму водних об'єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою (частина 2 статті 58 Земельного кодексу України).

Вказане свідчить про очевидні порушення вимог статей 60, 61 Земельного кодексу України щодо обов'язку встановлення обмежень у використанні території в межах прибережної захисної смуги водойми.

Крім того, згідно частини 1 статті 110 Земельного України, встановлено, що на використання власником земельної ділянки або її частини може бути встановлено обмеження.

Законом, прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами, договором,рішенням суду можуть бути встановлені обмеження у використанні земель(умова розпочати і завершити забудову або освоєння земельної ділянки протягом встановлених строків, заборона на провадження окремих видів діяльності; заборонана зміну цільового призначення земельної ділянки, ландшафту; умова здійснитибудівництво, ремонт або утримання дороги, ділянки дороги; умова додержанняприродоохоронних вимог або виконання визначених робіт, умови надавати правополювання, вилову риби, збирання дикорослих рослин на своїй земельній ділянці вустановлений час і в установленому порядку) (частина 1 статті 111 Земельного кодексу України).

Відповідно до частини 5 статті 111 Земельного кодексу України відомості про обмеження у використанні земельзазначаються у схемах землеустрою і техніко-економічних обґрунтуванняхвикористання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектахземлеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідногофонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного,історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду таводоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючихоб'єктів, проектах землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтуваннясівозміни та впорядкування угідь, проектах землеустрою щодо відведення земельнихділянок, технічній документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Відомості про такі обмеженнявносяться до Державного земельного кадастру.

Аналогічна правова норма закріплена частиною 5 статті 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр».

Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.

Відповідно до пункту 101 та пункту 102 Порядку для державної реєстрації обмеження увикористанні земель (змін до нього) встановлено порядок внесення відомостей (змінидо них) про обмеження у використанні земель та підстави для внесення таких.

Важливо зазначити, що з даних Державного земельного кадастру про земельнуділянку з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557відомості прообмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком веденняДержавного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету МіністрівУкраїни № 1051 від 17.10.2012 (далі - Порядок) не зареєстровані.

Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Згідно статті Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж (стаття 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

Основними принципами, на яких базується Державний земельний кадастр, є зокрема, принцип об'єктивності, достовірності та повноти внесених відомостей.

Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхомвідкриття Поземельної книги на таку ділянку (частина 1 статті 24 Закону України «ПроДержавний земельний кадастр»).

Пунктом 107 Порядку визначено, що державна реєстрація земельної ділянкиздійснюється під час її формування за результатами складення документації ізземлеустрою після її погодження у встановленому порядку та до прийняття рішенняпро її затвердження органом державної влади або органом місцевого самоврядування(у разі, коли згідно із законом така документація підлягає затвердженню такиморганом) шляхом відкриття Поземельної книги на таку земельну ділянку відповідно до пунктів 49-54 цього Порядку.

Частиною 1 статті 15 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено,що до Державного земельного кадастру включаються відомості про земельніділянки, зокрема кадастровий номер; місце розташування, у тому числі даніДержавного адресного реєстру (за наявності);опис меж;площа; міри ліній попериметру;координати поворотних точок меж; відомості про інші об'єкти Державногоземельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входитьземельна ділянка;цільове призначення (категорія земель, вид використанняземельної ділянки в межах певної категорії земель);нормативна грошова оцінката інше.

Як вбачається з відомостей Державного земельного кадастру,04.09.2019 відділом у Дрогобицькому районі Міськрайонного управління уДрогобицькому районі та місті Дрогобичі Головного управлінняДержгеокадастру у Львівській області здійснено державну реєстрацію земельної ділянки державної власності з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га. З 04.09.2019 вищезазначена земельна ділянка віднесена до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - 01.04 для ведення підсобного сільського господарства.

З підстав наведених вище, спірна земельна ділянка в силу закону віднесена докатегорії земель - землі водного фонду, тому незаконною є державна реєстраціяземельної ділянки кадастровий номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га, ізвнесенням до Державного земельного кадастру відомостей про категорію - землі сільськогосподарського призначення та цільового призначення - 01.04 для ведення підсобного сільського господарства.

Таким чином, в Державний земельний кадастр всупереч вимогам статей 18-20 Земельного кодексу України та фактичного виду використання земельної ділянки внесено відомості про категорію земель (землі сільськогосподарського призначення) та вид використання земельної ділянки (для іншого сільськогосподарського призначення), однак спірна земельна ділянка в силу вимог статті 58 Земельного кодексу України відноситься до земель водного фонду.

Про незаконність державної реєстрації земельної ділянки свідчить і відсутність відповідного рішення уповноваженого органу та проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, як це передбачено частинами 1,2 статті 20 Земельного кодексу України.

Порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель єпідставою для визнання недійсними рішень органів державної влади та органівмісцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадян та юридичним особам, визнання недійсними угод щодо земельних ділянок, відмовив державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною (стаття 21 Земельного кодексу України).

До повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать, зокрема ведення та адміністрування Державного земельного кадастру; внесення до Державного земельного кадастру та надання відомостей про землі, розташовані у межах державного кордону України, територій Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва та Севастополя, районів, сіл, селищ, міст; ведення поземельних книг танадання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки (пункт «г» частина 1 статті 15-1 Земельного кодексу України, частина 2 статті 7 Закону України «Про Державний земельний кадастр»).

Відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об'єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом (пункт 12 Порядку).

Державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі, зокрема, ухвалення судом рішення про скасування державної реєстраціїземельної ділянки, яке набрало законної сили в установленомузаконодавством порядку. У разі скасування державної реєстрації з цієї підстави, Державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це заформою згідно з додатком 23 особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельних ділянок, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав. Відомості про земельну ділянку у разі скасування її державної реєстрації набувають статусу архівних за рішенням Державного кадастрового реєстратора, відображаються на кадастровій карті в архівному шарі даних геоінформаційної системи та зберігаються в Державному земельному кадастрі постійно разом звідомостями про відповідного Державного кадастрового реєстратора, дату та час набуття статусу архівних такими відомостями (пункт 114 Порядку).

Оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га, в силу закону належить до земель водного фонду, відтак, підлягає скасуванню державна реєстрація спірної земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та доведеність належними доказами, дослідженими судом, позовних вимог про скасування в державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га за категорією земель - землі сільськогосподарського призначення, цільовим призначенням - для ведення підсобного сільськогосподарського господарства, одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.

Враховуючи вказане, прокурором обрано належний спосіб захисту порушених прав позивача.

Щодо подання позову прокурором в інтересах Трускавецької міської ради, то він належним чином обґрунтував порушення інтересів держави, дотримався порядку передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» і відповідачами жодних заперечень з цього приводу не висловлювалося.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Зі змісту статті 77 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно статті 78 Господарського процесуального кодексу України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

У відповідності до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Стандарт доказування «вірогідності доказів» на відміну від «достатності доказів», підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Вказане узгоджується з правовою позицією викладеною у постанові Верховного Суду у справі № 904/2357/20 від 21.08.2020.

Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Отже, прокурор відповідно до положень статей 76-79 Господарського процесуального кодексу України довів належними, допустимими, достовірними та вірогідними доказами підставність позовних вимог до задоволення. Відповідачі 1, 2 не спростували належними, допустимими, достовірними та вірогідними доказами підставності позовних вимог, відповідач-2 відзиву на позовну заяву у строк, визначений судом, не подав.

Розподіл судових витрат.

Як вбачається з матеріалів справи, при поданні позову до суду Львівською обласною прокуратурою було сплачено судовий збір в сумі 3 028,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією №3319 (внутрішній номер 394088994) від 24.12.2024.

Згідно із пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки у даній справі позовні вимоги задоволені у повному обсязі, суд приходить до висновку, що сплачений прокуратурою судовий покладається на відповідачів порівну.

Керуючись статтями 2, 12, 41, 45, 53, 73, 74, 76-79, 129, 165, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ

1. Позов задовольнити повністю.

2. Скасувати в Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий номер 4621284900:01:006:0557 площею 6,9 га за категорією земель - землі сільськогосподарського призначення, цільовим призначенням - для ведення підсобного сільськогосподарського господарства, одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки.

3. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Львівській області (79019, Львівська область, місто Львів, проспект Чорновола, будинок 4; ідентифікаційний код юридичної особи 39769942) на користь Львівської обласної прокуратури (79005, місто Львів, проспект Шевченка, будинок 17/19; ідентифікаційний код юридичної особи 02910031) 1 514,00 грн судового збору.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Пансіонат «Алексік» (82200, Львівська область, місто Трускавець, вулиця І.Мазепи, будинок 1Б; ідентифікаційний код юридичної особи 00241778) на користь Львівської обласної прокуратури (79005, місто Львів, проспект Шевченка, будинок 17/19; ідентифікаційний код юридичної особи 02910031) 1 514,00 грн судового збору.

5. Накази видати згідно статті 327 Господарського процесуального кодексу України після набрання рішенням суду законної сили.

Рішення набирає законної сили в порядку статті 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, встановленому статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.

Інформація щодо руху справи розміщена в мережі Інтернет на інформаційному сайті за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua та на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням: http://court.gov.ua.

Повне рішення

складено 18.04.2025.

Суддя Сухович Ю.О.