Рішення від 17.04.2025 по справі 912/43/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2025 рокуСправа № 912/43/25

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кузьміної Б.М. за участю секретаря судового засідання Ліподат Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу №912/43/25

за позовом виконувача обов'язків керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області (27400, Кіровоградська область, Кропивницький район, м. Знам'янка, вул. Братів Лисенків, 5) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області (27247, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Кетрисанівка, вул. Шкільна, 47)

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (25009, м. Кропивницький, вул. Гоголя, 155)

про розірвання договорів оренди, зобов'язання повернути земельні ділянки, стягнення 164 289,60 грн,

за участю представників:

від прокурора - Клюкіна К.О., посвідчення № 075480 від 01.03.2023,

від позивача - участі не брали,

від відповідача - участі не брали,

Керуючись статтями 74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява виконувача обов'язків керівника Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області до Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" з такими вимогами:

"1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) на користь Кетрисанівської сільської ради (код ЄДРПОУ 04365508) заборгованість зі сплати орендної плати за договорами оренди землі в сумі 164 289,60 гривень (сто шістдесят чотири тисячі двісті вісімдесят дев'ять гривень 60 копійок).

2. Розірвати договір оренди землі від 18.06.2019, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 загальною площею 10,0000 га.

3. Розірвати договір оренди землі від 18.06.2019, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8502 загальною площею 17,0000 га.

4. Розірвати договір оренди землі від 12.11.2020, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520881200:02:000:9000 загальною площею 13,0000 га.

5. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) повернути Кетрисанівській сільській раді (код ЄДРПОУ 04365508) земельну ділянку з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 загальною площею 10,0000 га.

6. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) повернути Кетрисанівській сільській раді (код ЄДРПОУ 04365508) земельну ділянку з кадастровим номером 3520886400:02:000:8502 загальною площею 17,0000 га.

7. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) повернути Кетрисанівській сільській раді (код ЄДРПОУ 04365508) земельну ділянку з кадастровим номером 3520881200:02:000:9000 загальною площею 13,0000 га.

8. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) на користь Кіровоградської обласної прокуратури понесені витрати на сплату судового збору в сумі 21 196 гривень.

Про дату та час розгляду справи повідомити Знам'янську окружну прокуратуру та Кіровоградську обласну прокуратуру для участі у розгляді справи."

Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор вказав, що між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" укладено договори оренди земельної ділянки (землі сільськогосподарського призначення) з кадастровими номерами: №3520886400:02:000:8500 загальною площею 10,0000 га, №3520886400:02:000:8502 загальною площею 17,0000 га, № 3520881200:02:000:9000 загальною площею 13,0000 га строком на 7 років. Відповідно до укладених договорів оренди між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" від 18.06.2019 площею 17,0000 га (кадастровий номер 3520886400:02:000:8502), площею 10,0000 га (кадастровий номер 3520886400:02:000:8500) на території Рощахівської сільської ради та договору від 12.11.2020 площею 13,0000 га (кадастровий номер 3520881200:02:000:9000) на території Буховецької сільської ради орендна плата за користування земельними ділянками вноситься орендарем у грошовій формі у розмірах: за 17,0000 га - 8,08% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, за 10,0000 га - 19,92% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та за 13,0000 га - 8,11% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Прокурор вказує, що спеціалістами Кетрисанівської сільської ради 05.09.2024 було здійснено комісійне обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 загальною площею 10,0000 га (угіддя - пасовища) з цільовим призначенням - для сінокосіння та випасання худоби та під час відповідного обстеження було встановлено, що орендарем земельної ділянки Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" проведено обробіток земельної ділянки, а саме: здійснено її розорювання та посів сільськогосподарської культури - соняшника, що свідчить про порушення умов договору оренди землі від 18.06.2019, що підтверджується актом обстеження земельної ділянки №461 від 05.09.2024. Прокурор повідомляє, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" несвоєчасно подає до податкового органу декларації з плати за землю та не в повному обсязі сплачує орендну плату за землю, зокрема у 2023 році та станом на 01.05.2024 не сплачено до бюджету Кетрисанівської сільської ради жодної гривні орендної плати за землю; ТОВ "Крамонд Агро" має заборгованість з орендної плати за трьома договорами оренди за 2019-2024 роки в сумі 164 289,60 грн.

Посилаючись на інформацію, отриману від Головного управління ДПС у Кіровоградській області, прокурор вказує, що ТОВ "Крамонд Агро" податкові декларації зі плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2024 рік не подавало; за 2021-2022 роки ТОВ "Крамонд Агро" задекларувало податкові зобов'язання з орендної плати та користування двома земельними ділянками (категорія - рілля) загальною площею 17,0000 га та загальною площею 10,0000 га з річною сумою орендної плати на 2021 рік - 40 798,41 грн, на 2022 рік - 40 798,41 грн.

Прокурор зазначає, що, з урахуванням строку позовної давності, заборгованість ТОВ "Крамонд Агро" за договорами оренди земельних ділянок становить: щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 - за період з 01.01.2021 по 01.09.2024 - 12 713,55 грн; щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8502 - за період з 01.01.2023 по 01.09.2024 - 67 044,42 грн; щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:9000 - за період з 01.01.2021 по січень 2024 - 84 531,63 грн. Всього заборгованість ТОВ "Крамонд Агро" зі сплати орендної плати за користування земельними ділянками становить 164 289,60 грн.

За доводами прокурора, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та систематичне невиконання умов договору щодо сплати орендної плати є підставою для дострокового його розірвання; правовими підставами для розірвання договору є положення статті 651 Цивільного кодексу України, статті 141 Земельного кодексу України, статей 24, 25, 32 Закону України "Про оренду землі"; правовими підставами повернення земельної ділянки є положення статті 34 Закону України "Про оренду землі"; позовна заява є заходом прокурорського реагування та направлена на захист економічних інтересів держави, оскільки Кетрисанівська сільська рада не вчинила своєчасні та необхідні дії щодо цього.

Ухвалою від 27.01.2025 (після усунення прокурором недоліків позовної заяви) суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/43/25 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 25.02.2025 та встановив учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, в тому числі відповідачу - відзиву на позовну заяву - п'ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Також, відповідно до пункту 6 резолютивної частини ухвали від 27.01.2025, позивачу до початку підготовчого засідання належало надати суду письмові пояснення щодо підтримання чи непідтримання позовних вимог прокурора.

Ухвала про відкриття провадження у справі від 27.01.2025 вручена учасникам справи 27.01.2025 доставленням в їхні Електронні кабінети 27.01.2025 о 13:21, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с. 163-165).

Відповідач правом подати відзив на позовну заяву не скористався, позовних вимог не заперечив, правової позиції по суті спору не висловив, будь-яких заяв та клопотань до суду не подавав.

Позивач письмових пояснень щодо підтримання або непідтримання позовних вимог прокурора до суду не подавав.

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді, підготовче засідання 25.02.2025 не відбулося.

Ухвалою від 03.03.2025 підготовче засідання призначено на 11.03.2025.

Ухвала від 03.03.2025 вручена учасникам справи 03.03.2025 доставленням в їхні Електронні кабінети 03.03.2025, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с. 169-171).

У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді, підготовче засідання 11.03.2025 не відбулося.

Ухвалою від 17.03.2025 підготовче засідання призначено на 25.03.2025.

Ухвала від 17.03.2025 вручена учасникам справи 18.03.2025 доставленням в їхні Електронні кабінети 17.03.2025 о 18:41, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с. 174-176).

У підготовчому засіданні 25.03.20254 позивач та відповідач участі не брали, причини неявки представників не повідомили, про дату, час і місце проведення підготовчого засідання були належно повідомлені.

Ухвалою від 25.03.2025 суд закрив підготовче провадження у справі №912/43/25 та призначив справу до судового розгляду по суті на 08.04.2025.

Ухвала від 25.03.2025 вручена учасникам справи 26.03.2025 доставленням в їхні Електронні кабінети 26.03.2025 о 02:05, що підтверджується довідками про доставку електронного листа (а.с. 183-185).

У судовому засіданні 08.04.2025 прокурор позовні вимоги підтримала і просила задовольнити позов з підстав, наведених у позовній заяві.

Позивач і відповідач у судове засідання 08.04.2025 представників не направили, причини неявки представників не повідомили, про дату, час і місце розгляду справи були належно повідомлені.

У судовому засіданні 08.04.2025 суд, заслухавши вступне і заключне слова прокурора, дослідивши докази, перейшов до стадії ухвалення судового рішення, відклав ухвалення і проголошення судового рішення до 17.04.2025.

Ухвала від 08.04.2025 вручена учасникам справи 10.04.2025 доставленням в їхні Електронні кабінети у підсистемі "Електронний суд" 09.04.2025 о 21:29 (а.с. 189-191).

У судове засідання 17.04.2025 з проголошення судового рішення позивач та відповідач представників не направили, про дату, час і місце його проведення були належно повідомлені доставленням ухвали від 08.04.2025 в Електронні кабінети.

Згідно з частиною 1 статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до пункту 2 частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.

Частини 9 статті 165 та частина 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України передбачають, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до частини 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Заслухавши в судовому засіданні прокурора, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини.

18.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області орендодавцем та ТОВ "Крамонд Агро" як орендарем укладено договір оренди землі (землі сільськогосподарського призначення) з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 загальною площею 10,0000 га (далі - Договір, а.с. 47-54), згідно з пунктом 1.1 якого орендодавець на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 05.05.2018 № 429 "Про проведення земельних торгів у формі аукціону", від 30.01.2019 № 95 "Про внесення змін до наказу від 05.05.2018 №429" та протоколу електронних земельних торгів від 18.06.2019 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для сінокосіння та випасання худоби (код КВЦПЗ 01.08), яка знаходиться на території Рощахівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, за межами населеного пункту.

Речове право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 14.12.2020 за № 39679992.

Відповідно до пункту 4.1 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах, згідно з протоколом земельних торгів від 18.06.2019 у розмірі річної орендної плати, що становить 6 503,58 грн, підлягає сплаті переможцем не пізніше 3 банківських днів з дня укладення договору оренди на рахунок Рощахівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області.

Відповідно до пункту 4.2 Договору, орендна плата сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок Рощахівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області у розмірі 19,92% (розмір орендної плати визначається за результатами проведення земельних торгів), від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі, що становить 541,97 грн за місяць.

Згідно з пунктом 5.1 Договору земельна ділянка передається в оренду для сінокосіння та випасання худоби. Код цільового призначення земельної ділянки 01.08 - для сінокосіння та випасання худоби (пункт 5.2 Договору).

Відповідно до пункту 5.3 Догвору орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Земельна ділянка повинна використовуватися орендарем відповідно до умов, визначених у пунктах 5.1 та 5.2 договору та чіткого дотримання чинного законодавства України (пункт 5.4 Договору).

Згідно з пунктом 7.1 Договору на орендовану земельну ділянку встановлено такі обмеження: зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору, заборона зміни виду угідь (розорювання), інші обмеження, що передбачені проектно-технічною документацією, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку.

Відповідно до пункту 8.4.2 Договору орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил.

Пунктом 8.1.1 Договору передбачено право орендодавця вимагати від орендаря використання земельної ділянки за цільовим призначенням, своєчасного та повного внесення орендної плати.

Відповідно до пункту 8.1.2 Договору орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов Договору з боку орендаря.

Пунктом 8.4.2 Договору передбачено обов'язок орендаря забезпечувати використання земельної ділянки за цільовим призначенням та видом угідь.

Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату (пункт 8.4.3 Договору) та дотримуватись встановлених щодо об'єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та законодавством (пункт 8.4.5 Договору).

Відповідно до пункту 8.4.8 Договору орендар зобов'язаний дотримуватись режиму використання земель сільськогосподарського призначення та не допускати спалювання поживних рештків на сільськогосподарських угіддях.

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (пункт 11.3 Договору).

Відповідно до пункту 8.4.14 Договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно обчислювати орендну плату з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, не пізніше 20 лютого поточного року подавали відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями.

Відповідно до пункту 12.1 Договору за невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього Договору.

18.06.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області як орендодавцем та ТОВ "Крамонд Агро" як орендарем укладено договір оренди землі (землі сільськогосподарського призначення) з кадастровим номером 3520886400:02:000:8502 загальною площею 17,0000 га (далі - Договір, а.с. 39-46), згідно з пунктом 1.1 якого орендодавець на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 18.07.2018 № 642 "Про проведення земельних торгів у формі аукціону", від 06.02.2019 № 153 "Про внесення змін до наказу від 18.07.2018 №642" та протоколу електронних земельних торгів від 18.06.2019 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), яка знаходиться на території Рощахівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (3520884000:02:000:8502), за межами населеного пункту.

Речове право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 29.07.2022 за №47484491.

Відповідно до пункту 4.1 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах, згідно з протоколом земельних торгів від 18.06.2020 у розмірі річної орендної плати, що становить 34 295,29 грн, підлягає сплаті переможцем не пізніше 3 банківських днів з дня укладення договору оренди на рахунок Рощахівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області.

Відповідно до пункту 4.2 Договору орендна плата сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок Рощахівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, у розмірі 8,08% (розмір орендної плати визначається за результатами проведення земельних торгів) від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі, що становить 2 857,94 грн за місяць.

Пунктом 8.1.1 Договору передбачено право орендодавця вимагати від Орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати, а пунктом 8.4.3 - обов'язок орендаря своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

Відповідно до пункту 8.4.14 Договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно обчислювати орендну плату з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, не пізніше 20 лютого поточного року подавали відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями.

За пунктом 11.3 Договору дія договору припиняється його розірванням, серед іншого, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

12.11.2020 між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області як орендодавцем та ТОВ "Крамонд Агро" як орендарем укладено договір оренди земельної ділянки (землі сільськогосподарського призначення) з кадастровим номером 3520881200:02:000:9000 загальною площею 13,0000 га (далі - Договір, а.с. 32-38), згідно з пунктом 1.1 якого орендодавець на підставі наказів Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 21.12.2018 № 1070 "Про проведення земельних торгів у формі аукціону", від 06.02.2019 № 152 "Про внесення змін до наказу від 21.12.2028 №1070" та протоколу електронних земельних торгів від 12.11.2020 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код КВЦПЗ 01.01), яка знаходиться на території Буховецької сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області (3520881200:02:000:9000), за межами населеного пункту.

Речове право оренди зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 12.12.2020 за № 39837190.

Відповідно до пункту 4.1 Договору орендна плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах, згідно з протоколом земельних торгів від 12.11.2020 у розмірі річної орендної плати, що становить 43 808,38 грн, підлягає сплаті переможцем не пізніше 3 банківських днів з дня укладення договору оренди на рахунок Буховецької сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області.

Відповідно до пункту 4.2 Договору, орендна плата сплачується орендарем шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на рахунок Буховецької сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, у розмірі 8,11 % (розмір орендної плати визначається за результатами проведення земельних торгів) від визначеної нормативної грошової оцінки земельної ділянки, з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі, що становить 3 650,70 грн. за місяць.

Пунктом 8.1.1 Договору передбачено право орендодавця вимагати від Орендаря своєчасного та повного внесення орендної плати, а пунктом 8.4.3 - обов'язок орендаря своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

Відповідно до пункту 8.4.14 Договору орендар зобов'язаний самостійно щорічно обчислювати орендну плату з урахуванням коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року та, враховуючи вимоги пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України, не пізніше 20 лютого поточного року подавали відповідному органу державної податкової служби за місцем знаходження земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частинами за місяцями.

За пунктом 11.3 Договору дія договору припиняється його розірванням, серед іншого, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Договори підписані сторонами та скріплені їхніми печатками.

21.12.2020 право власності на земельну ділянку з кадастровим № 3520886400:02:000:8500 зареєстровано за Кетрисанівською сільською радою на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 07.12.2020 № 20-ОТГ та акта приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 08.12.2020, складеного Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Кетрисанівською сільською радою (а.с. 83-86, 90, 113-115).

12.12.2020 право власності на земельну ділянку з кадастровим № 3520881200:02:000:9000 зареєстровано за Кетрисанівською сільською радою на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 07.12.2020 № 20-ОТГ та акта приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 08.12.2020, складеного Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та Кетрисанівською сільською радою (а.с. 83-86, 94, 113-115).

29.07.2022 право власності на земельну ділянку з кадастровим № 3520886400:02:000:8502 зареєстровано за Кетрисанівською сільською радою відповідно до Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" (а.с. 92).

За ТОВ "Крамонд Агро" зареєстровано право оренди земельних ділянок площею 10,0000 га з кадастровим номером 3520884000:02:000:8500 за номером 3967992 - 14.12.2020 (а.с. 90-91); площею 17,0000 га з кадастровим номером 3520884000:02:000:8502 за номером 47484491-29.07.2022 (а.с. 92-93); площею 13,0000 га з кадастровим номером 3520884000:02:000:9000 за номером 39837190-12.12.2020 (а.с. 94-95).

Зазначені обставини підтверджуються Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 20.08.2024 № 391746841 (а.с. 90-91), від 09.10.2024 № 398504001 (а.с. 92-93), від 09.10.2024 № 398504195 (а.с. 94-95), копіями наказу Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області від 07.12.2020 № 20-ОТГ та акта приймання-передачі від 08.12.2020 (а.с. 83-86, 113-115).

05.09.2024 Кетрисанівська сільська рада здійснила комісійне обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 загальною площею 10,0000 га (угіддя - пасовища) з цільовим призначенням - для сінокосіння та випасання худоби, за результатами якого виявила на зазначеній земельній ділянці посів сільськогосподарської культури (соняшнику). Зазначене підтверджується листом Кетрисанівської сільської ради від 05.09.2024 № 1.1-40/830/1 та актом №461 обстеження земельної ділянки від 05.09.2024 (а.с. 57-58, 59-60).

Розорювання земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500, що має цільове призначення - для сінокосіння та випасання худоби, суперечить пункту 5.6. Договору оренди землі від 18.06.2019, яким встановлено, що використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, а також зміна цільового призначення на весь період оренди забороняється (а.с. 49).

За змістом листа Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 29.08.2024 № 10087-24 (а.с. 73-74), відповідно до баз даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС України податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності) за користування земельними ділянками на території Кетрисанівської територіальної громади на 2023-2024 роки ТОВ "Крамонд Агро" до Кропивницької ДПІ ГУ ДПС у Кіровоградській області не подавало. ТОВ "Крамонд Агро" має заборгованість із сплати орендної плати в сумі 16822,56 грн (період з 30.11.2022 до 30.01.2023 згідно з нарахуваннями на 2022 рік). Заходи претензійно-позовного характеру до підприємства не вживалися.

За інформацією Головного управління ДПС у Кіровоградській області (лист від 09.09.2024 № 5737/5/11-28-04-01-02, а.с. 69-70), відповідно до даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС України, ТОВ "Крамонд Агро" у поданих деклараціях з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2021-2022 роки по території Кетрисанівської селищної ради Кропивницького району Кіровоградської області задекларовано податкове зобов'язання з орендної плати по 2-х земельних ділянках, у тому числі по земельній ділянці з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 площею 10,0000 га. На 2023 та 2024 роки за цією земельною ділянкою податкові зобов'язання з орендної плати ТОВ "Крамонд Агро" не декларувалися. Станом на 06.09.2024 за ТОВ "Крамонд Агро" обліковується податковий борг з орендної плати з юридичних осіб.

У зв'язку з неналежним виконанням зобов'язань із сплати орендної плати за трьома Договорами оренди, у відповідача утворилася заборгованість, що підтверджується розрахунками заборгованості, інформацією Кетрисанівської сільської ради та Головного управління ДПС у Кіровоградській області (а.с. 101-108, 96-100, 57-58, 73-74, 77-79).

Листом від 28.02.2024 № 1.1-38/84/1 (а.с. 65-66) позивач звертався до відповідача щодо невікладної сплати до бюджету Кетрисанівської сільської ради боргу з орендної плати за землю та подальшої щомісячної сплати орендної плати відповідно до укладених Договорів оренди. Позивач вказав, що в разі невиконання вказаних вимог сільською радою на черговій сесії буде розглянуто питання щодо розірвання Договорів оренди відповідно до пункту 11.3. Договорів.

30.05.2024 постійна комісія Кетрисанівської сільської ради з питань агропромислового розвитку, земельних відносин, екології, раціонального використання природних ресурсів, промисловості, енергетики, транспорту, зв'язку та житлово-комунального господарства, будівництва і архітектури прийняла рішення №4 звернутися до сільської ради про дострокове припинення в односторонньому порядку дії договорів оренди землі, укладених між Головним управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області та ТОВ "Крамонд Агро" від 18.06.2019 площею 17,0000 га (кадастровий номер 3520886400:02:000:8502), площею 10,0000 га (кадастровий номер 3520886400:02:000:8500) та площею 13,0000 га (3520881200:02:000:9000) у зв'язку з систематичною несплатою орендної плати (а.с. 31).

За даними обліку позивача, за укладеними Договорами оренди відповідачу нараховано орендної плати в сумі 389 104,94 грн за період з 18.06.2019 до 01.10.2024; згідно з виписками Державної казначейської служби відповідачем сплачено орендну плату за землю в сумі 224 815,34 грн, а саме: 2019 рік - 40 798,87 грн, 2020 рік - 85 716,47 грн, 2021 рік - 17 300,00 грн, 2022 рік - 81 000,00 грн, 2023 рік - сплата відсутня, 2024 рік (станом на 01.10.2024) - сплата відсутня; заборгованість відповідача за трьома Договорами оренди станом на 01.10.2024 становить 164 289,60 грн (лист від 08.10.2024 № 1.1-40/926/1, а.с. 96-100).

За розрахунком заборгованості (а.с. 101-108) заборгованість відповідача перед позивачем з орендної плати за період з 18.06.2019 до 30.09.2024 становить:

- щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 - 12 713,55 грн;

- щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8502 - 67 044,42 грн;

- щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520881200:02:000:9000 - 84 531,63 грн.

Всього заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" становить 164 289,60 грн.

Відповідач не заперечив і не спростував обставин, на які послався прокурор у позові, доказів сплати орендної плати не подав, розрахунку заборгованості не заперечив.

Установлені судом обставини дають підстави для висновку, що відповідачем як орендарем систематично не виконуються умови Договорів оренди та вимог Закону України "Про оренду землі" щодо своєчасного та повного внесення плати за користування земельними ділянками, внаслідок чого до місцевого бюджету не надійшли кошти в сумі 164 289,60 грн. Крім того, матеріали справи свідчать, що відповідач використовує земельну ділянку з кадастровим № 3520886400:02:000:8500 (цільове призначення - для сінокосіння і випасання худоби) не за цільовим призначенням, зокрема здійснив її розорювання і посів сільськогосподарської культури.

Зазначене вище свідчить про використання земельної ділянки не за цільовим призначенням та наявність тривалої та систематичної несплати орендної плати, що є істотним порушенням умов договору та підставою для його розірвання.

Вирішуючи спір, господарський суд враховує таке.

Частина перша статті 2 Закону України "Про оренду землі" встановлює, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Стаття 1 Закону України "Про землеустрій" містить визначення поняття "цільове призначення земельної ділянки", згідно з яким це допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.

Цільове призначення конкретної земельної ділянки фіксується у рішенні уповноваженого органу про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку.

Стаття 20 Земельного кодексу України передбачає, що при зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення. Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо земельних ділянок, якими розпоряджаються органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу.

Згідно з частиною 1 статті 96 Земельного кодексу України та статтею 35 Закону України "Про охорону земель" землекористувачі зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та додержуватись вимог законодавства про охорону довкілля.

Ураховуючи викладене, орендована Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" земельна ділянка для сінокосіння і випасання худоби може використовуватися лише у межах вказаного виду використання.

Водночас судом установлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" використовує надану в оренду земельну ділянку не за цільовим призначенням, зокрема на земельній ділянці з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 загальною площею 10,0000 га вирощується соняшник, тобто фактично здійснюється товарне сільськогосподарське виробництво, тоді як цільове призначення такої земельної ділянки - для сінокосіння і випасання худоби.

Зі змісту статті 34 Земельного кодексу України вбачається, що землі для сінокосіння і випасання худоби можуть використовуватись громадянами, органами виконавчої влади та місцевого самоврядування для сінокосіння і випасання худоби, створення громадських сіножатей і пасовищ.

Додатком 4 до Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, сіножаті і пасовища визначено як сільськогосподарські угіддя, які систематично використовуються для сінокосіння і випасання худоби та рівномірно вкриті деревиною і чагарниковою рослинністю.

Отже, чинним законодавством визначено порядок та умови використання земель для сінокосіння і випасання худоби, а також установлено, яка рослинність може вкривати такі землі. Водночас, вирощування сільськогосподарських культур на таких землях чинним законодавством не передбачено.

Стаття 1 Закону України "Про оренду землі" визначає, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності, а стаття 13 того ж Закону договір оренди землі характеризує як договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Підпункт "в" частини 1 статті 96 Земельного кодексу України зобов'язує землекористувача своєчасно сплачувати орендну плату, а частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі" визначає, що нею є платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Зміст та умови договорів, аналіз правовідносин та господарсько-договірних зобов'язань, які виникли між сторонами на їх підставі, з урахуванням наведених правових норм, свідчать, що за своєю юридичною природою між ними укладені договори оренди землі, основним обов'язком Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" за якими є сплата орендної плати.

Обов'язок орендаря земельної ділянки своєчасно та у повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку встановлений також статтею 25 Закону України "Про оренду землі".

Отже, за вказаними правовими положеннями та умовами Договорів сплата орендної плати у встановлений строк є обов'язком ТОВ "Крамонд Агро".

За інформацією Кетрисанівської сільської ради Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" систематично порушувало терміни сплати орендної плати та має заборгованість зі сплати орендної плати в сумі 164 289,60 грн. Суд перевірив заявлену до стягнення суму та установив, що вона є математично правильною, а саме: щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 заборгованість становить 12 713,55 грн, з кадастровим номером 3520886400:02:000:8502 - 67 044,42 грн, з кадастровим номером 3520881200:02:000:9000 - 84 531,63 грн.

За частиною 1 статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідного до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів законодавства.

Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро", не сплачуючи орендну плату, допустило порушення взятих на себе зобов'язань за Договорами оренди.

Частинами 3 та 4 статті 31 Закону України "Про оренду землі" встановлені підстави для розірвання договору оренди землі: за згодою сторін; на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом; розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором. Поряд з цим, частиною першою статті 32 того ж Закону передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

У свою чергу, частина друга статті 651 Цивільного кодексу України встановлює, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом або договором; істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Верховний Суд у постанові Великої Палати 20.11.2024 у справі № 918/391/23 надав правові висновки стосовно застосування вказаних правових положень та вказав, що у разі якщо має місце сплата орендної плати у меншому розмірі, аніж визначено умовами договору оренди землі, тобто орендар допустив часткову несплату (недоплату) орендної плати, застосуванню підлягає не спеціальна норма пункту «д» частини першої статті 141 Земельного кодексу України, а загальне правило частини другої статті 651 Цивільного кодексу України - у разі істотності порушення договору іншою стороною. Якщо суд дійде висновку, що орендар істотно порушив умови договору та внаслідок часткової недоплати орендної плати орендодавець значною мірою був позбавлений того, на що розраховував, то договір має бути розірваний на підставі частини другої статті 651 Цивільного кодексу України.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, у тому числі розірвання договору.

У цьому контексті суд також зазначає, що Верховний Суд у постанові Великої Палати від 27.11.2018 у справі № 912/1385/17 надав правові висновки стосовно застосування вказаних правових положень та вказав, що:

- при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення частини другої статті 651 Цивільного кодексу України (пункт 8.11.);

- стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає різні правові наслідки порушення зобов'язання, до яких належать, зокрема, припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом або розірвання договору (пункт 8.13);

- застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за пунктом 6 частини першої статті 3 Цивільного кодексу України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність (пункт 8.14.).

У контексті наведених висновків стосовно застосування правових норм суд вказує, що за пунктом 6 статті 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є, з-поміж інших, справедливість, добросовісність та розумність.

Надаючи оцінку впливу наведених принципів на наявні між сторонами правовідносини суд зазначає, що вони втілюються у конкретних нормах права та умовах договорів і регулюють конкретні ситуації таким чином, що кожен з учасників відносин зобов'язаний сумлінно здійснювати свої цивільні права та виконувати цивільні обов'язки - захищати власні права та інтереси, а також дбати про права та інтереси інших учасників, передбачати можливість завдання своїми діями (бездіяльністю) шкоди правам і інтересам інших осіб, закріпляти можливість адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу.

Безпосередньо сутність справедливості виражається у ментальних уявленнях, що є добро і зло, правда і неправда, вона виражає право, відповідає праву і випливає з духу права. Добросовісність означає необхідність сумлінної та чесної поведінки суб'єктів при виконанні своїх юридичних обов'язків і здійсненні своїх суб'єктивних прав. Розумність є зваженим вирішенням питання регулювання правових відносин з урахуванням усіх учасників, а також інтересів громадян (публічного інтересу), з урахуванням накопичених у суспільстві уявлень за даних історичних умов інтелектуальних можливостей, знань, досвіду з метою забезпечення справедливості, балансу інтересів у суспільстві.

Отже, зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання, мають ґрунтуватися на засадах добросовісності, справедливості та розумності; кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, з урахуванням інтересів другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

З огляду на викладене, суд вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро", використовуючи орендовану земельну ділянку не за цільовим призначенням, несплачуючи тривалий час орендну плату за земельними ділянками, проявило недобросовісність, нерозумність та несправедливість по відношенню до наявних зобов'язань за договорами оренди землі, що з позиції цих принципів повинно оцінюватися як дії, які не відповідають праву, а тому у такому випадку повинне мати місце судове втручання шляхом подальшого припинення таких порушень.

Отже, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, несплата орендної плати є істотними порушеннями умов договорів та чинного законодавства через значну міру позбавлення того, на що орендодавець розраховував при укладенні договору з орендарем. Безпосередньо використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, несплата орендної плати має відповідні наслідки, а саме: дострокове розірвання договору у випадку систематичної її несплати та використання її не за цільовим призначенням.

Підсумовуючи наведене, суд доходить висновку, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро", використовуючи земельну ділянку не за цільовим призначенням, несплачуючи орендну плату, допустило істотне порушення умов Договорів оренди, чим позбавило Кетрисанівську сільську раду матеріальної вигоди, на яку вона розраховувала за фактом передачі землі в оренду, а тому така обставина є підставою для дострокового розірвання Договорів оренди.

Положеннями частини 1 статті 34 Закону України "Про оренду землі" установлено, що у разі розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Отже, Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" зобов'язане за наслідками дострокового розірвання договорів повернути Кетрисанівській сільській раді орендовані земельні ділянки.

При цьому ідентифікуючою та достатньою ознакою спірних земельних ділянок є їхні кадастрові номери.

Зокрема, за змістом статті 16 Закону України "Про державний земельний кадастр" земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер (частина 1), а кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі (частина 2).

Поряд з цим, статтею 15 цього ж Закону встановлений перелік відомостей про земельні ділянки, які включаються до Державного земельного кадастру, а саме: кадастровий номер; місце розташування; опис меж; площа; міри ліній по периметру; координати поворотних точок меж; дані про прив'язку поворотних точок меж до пунктів державної геодезичної мережі; дані про якісний стан земель та про бонітування ґрунтів; відомості про інші об'єкти Державного земельного кадастру, до яких територіально (повністю або частково) входить земельна ділянка; цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); склад угідь із зазначенням контурів будівель і споруд, їх назв; відомості про обмеження у використанні земельних ділянок; відомості про частину земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; нормативна грошова оцінка; інформація про документацію із землеустрою та оцінки земель щодо земельної ділянки та інші документи, на підставі яких встановлено відомості про земельну ділянку.

Отже, у випадку присвоєння земельній ділянці кадастрового номеру за таким номером можна визначити всі характерні її ознаки, у тому числі місцезнаходження та площу.

На підставі викладеного, за результатами оцінки доказів, обставин справи та вказаних правових положень, суд вважає, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" допустило порушення умов Договорів оренди в частині сплати орендної плати. При цьому відповідач також допустив порушення умов Договору оренди в частині цільового використання земельної ділянки з кадастровим № 3520886400:02:000:8500. Зазначене є підставою для стягнення заборгованості в сумі 164 289,60 грн, дострокового розірвання договорів оренди та зобов'язання повернути земельні ділянки.

Відповідно до вимог статті 131-1 Конституції України у випадках, передбачених законом, на прокуратуру покладено представництво інтересів держави в суді.

Згідно з статтею 53 Господарського процесуального кодексу України та статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї норми є поняття "інтерес держави".

У Рішенні Конституційного Суду України у справі №3-рп/99 від 08.04.1999 за конституційними поданнями Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України (справа про представництво прокуратурою України інтересів держави в арбітражному суді) Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).

Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді.

З урахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Отже, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність має бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація «інтересів держави», особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно (аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі №806/1000/17, від 07.12.2018 у справі №924/1256/17).

Відповідно до положень статей 13, 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, та є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Земельні ділянки з кадастровими номерами 3520886400:02:000:8500; 3520886400:02:000:8502; 3520881200:02:000:9000 перебувають у комунальній власності Кетрисанівської сільської ради, що підтверджується інформаційними довідками від 20.08.2024, 09.10.2024 (а.с. 90-95).

Ураховуючи зазначене, прокурор визначив Кетрисанівську сільську раду як орган, який мав здійснювати захист інтересів держави у спірних правовідносинах.

Система, засади організації та діяльності, а також правового статусу місцевого самоврядування в Україні визначені положеннями Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

За змістом частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад (частина 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

За статтею 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Отже, Кетрисанівська сільська рада є органом місцевого самоврядування, що представляє інтереси відповідної територіальної громади та може бути позивачем у суді у випадку, коли це необхідно для реалізації її повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.

Тому саме Кетрисанівська сільська рада є органом, уповноваженим захищати законні інтереси держави та територіальної громади у спірних правовідносинах.

Разом з тим, Кетрисанівська сільська рада, яка, серед іншого, є отримувачем орендної плати за договором, у передбаченому законом порядку заходів з розірвання договорів оренди землі та повернення її у розпорядження власника, не вживає, що не відповідає інтересам держави та суспільства щодо ефективного і раціонального використання природних ресурсів, зокрема землі.

Неприпинення дії спірних договорів оренди та неповернення земельних ділянок, що перебувають в користуванні відповідача з порушенням вимог законодавства, порушує правомірне очікування держави в цілому та окремої територіальної громади на надходження до місцевих бюджетів грошових коштів за користування земельними ділянками, їх подальше використання для реалізації потреб місцевого бюджету тощо.

Отже, подальше збереження орендних відносин є економічно невигідним і збитковим, оскільки несплата орендної плати відповідачем позбавляє власника землі - територіальну громаду того, на що вона розраховувала при укладенні договорів та передачі землі в оренду.

Зазначене вище свідчить про нездійснення Кетрисанівською сільською радою повноважень із захисту державних інтересів, що відповідно до статті 131-1 Конституції України, статті 23 Закону України "Про прокуратуру" є підставою для реалізації прокурором представницьких повноважень в інтересах держави у спірних правовідносинах шляхом звернення до суду із цим позовом.

Більш того, як вказано у постанові Великої Палати Верховного Суду від 15.10.2019 у справі №903/129/18, сам факт незвернення до суду відповідного органу з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси держави, свідчить про те, що указаний орган неналежно виконує свої повноваження щодо повернення земельної ділянки, у зв'язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів держави та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.

Знам'янська окружна прокуратура Кіровоградської області листом №52/01-5956ВИХ-24 від 02.09.2024 повідомила Кетрисанівську сільську раду про розгляд її листа щодо цільового використання, зокрема, земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 площею 10,0000 га з цільовим призначенням "Для сінокосіння та випасання худоби", яка перебуває в оренді ТОВ "Крамонд Агро" та просила надати додаткову інформацію щодо порушеного питання (а.с. 55-56).

Кетрисанівська сільська рада надала запитувану інформацію та документи, зокрема, серед іншого, копію акта від 05.09.2024 обстеження земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500, інформацію щодо заборгованості з орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500, яка використовується ТОВ "Крамонд Агро" (а.с. 57-60).

Надалі, 08.10.2024 за вих. № 11987-24 Кетрисанівська сільська рада на доповнення листа надала інформацію щодо заборгованості з орендної плати за землю ТОВ "Крамонд Агро" (а.с. 96-108).

23.10.2024 за вих. № 52/01-8443ВИХ-24 Знам'янська окружна прокуратура повідомила Кетрисанівську сільську раду в порядку частини 4 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" про підготовку позовної заяви в інтересах держави в її особі стосовно стягнення боргу з орендної плати, розірвання договорів оренди та зобов'язання повернути земельні ділянки.

Ураховуючи, що спірні ділянки відносяться до земель комунальної власності, власником та розпорядником яких є Кетрисанівська сільська територіальна громада в особі її представницького органу Кетрисанівської сільської ради, невжиття позивачем протягом розумного строку після отримання повідомлення про наявність порушень інтересів держави заходів до їх поновлення є підставою для звернення прокурора до суду. Аналогічна позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18.

З підстав викладеного, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість звернення прокурора у цій справі з позовом в інтересах держави в особі Кетрисанівської сільської ради та наявність підстав для такого представництва.

На підставі вищенаведного в сукупності суд дійшов висновку про обгрунтованість позову та наявність підстав для його задоволення.

Судовими витратами у справі є витрати прокурора, які здійснені Кіровоградською обласною прокуратурою, на сплату судового збору відповідно до платіжної інструкції № 3220 від 26.12.2024 у сумі 21 196,00 грн, які, у зв'язку із задоволенням позовної заяви, відповідно до приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України підлягають стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро".

Керуючись статтями 74, 76-77, 123, 129, 233, 236-241, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (25000, м. Кропивницький, вул. Покровська, 12, код ЄДРПОУ 42636370) на користь Кетрисанівської сільської ради (27247, Кіровоградська область, Кропивницький район, с. Кетрисанівка, вул. Шкільна, 47, код ЄДРПОУ 04365508) заборгованість зі сплати орендної плати за договорами оренди землі в сумі 164 289,60 грн.

Розірвати договір оренди землі від 18.06.2019, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 загальною площею 10,0000 га.

Розірвати договір оренди землі від 18.06.2019, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520886400:02:000:8502 загальною площею 17,0000 га.

Розірвати договір оренди землі від 12.11.2020, укладений між Головним управлінням Держгеокадастру в Кіровоградській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" щодо земельної ділянки з кадастровим номером 3520881200:02:000:9000 загальною площею 13,0000 га.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) повернути Кетрисанівській сільській раді (код ЄДРПОУ 04365508) земельну ділянку з кадастровим номером 3520886400:02:000:8500 загальною площею 10,0000 га.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) повернути Кетрисанівській сільській раді (код ЄДРПОУ 04365508) земельну ділянку з кадастровим номером 3520886400:02:000:8502 загальною площею 17,0000 га.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (код ЄДРПОУ 42636370) повернути Кетрисанівській сільській раді (код ЄДРПОУ 04365508) земельну ділянку з кадастровим номером 3520881200:02:000:9000 загальною площею 13,0000 га.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро" (25000, м. Кропивницький, вул. Покровська, 12, код ЄДРПОУ 42636370) на користь Кіровоградської обласної прокуратури (25006, м. Кропивницький, вул. Велика Пермська, буд. 4, код ЄДРПОУ 02910025) 21 196,00 грн компенсації із сплати судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати до електронних кабінетів Знам'янської окружної прокуратури Кіровоградської області, Кіровоградської обласної прокуратури, Кетрисанівської сільської ради Кропивницького району Кіровоградської області, Товариства з обмеженою відповідальністю "Крамонд Агро".

Повне рішення складено 18.04.2025.

Суддя Б.М. Кузьміна