вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"26" лютого 2025 р. м. Київ Справа № 911/2531/24
Розглянувши матеріали справи за позовом Виконувача обов'язків керівника Бориспільської окружної прокуратури в інтересах держави
до Яготинської міської ради
за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Яготинської міської ради «Яготинська житлово-експлуатаційна контора»
про зобов'язання вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності
Суддя Карпечкін Т.П.
За участю представників:
від прокуратури: Наумова К.О.;
від відповідача: Третяк О.С.;
від третьої особи: не з'явився.
Обставини справи:
В провадженні Господарського суду Київської області знаходиться справа за позовом Виконувача обов'язків керівника Бориспільської окружної прокуратури в інтересах держави до Яготинської міської ради, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Яготинської міської ради «Яготинська житлово-експлуатаційна контора» про зобов'язання вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності
Ухвалою Господарського суду Київської області від 30.09.2024 відкрито провадження у справі № 911/2531/24 за правилами загального позовного провадження та залучено до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Яготинської міської ради «Яготинська житлово-експлуатаційна контора».
В ході підготовчого провадження у справі № 911/2531/24 судові засідання відкладались з метою з'ясування усіх обставин, передбачених ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України.
В підготовчому засіданні 18.11.2024 прокурор зазначив, що позовні вимоги, з підстав викладених у позовній заяві підтримує. Також зазначив і про те, що ним повідомлено про всі обставини справи, які йому відомі, та надані суду всі наявні в нього докази.
Відповідач в підготовче засідання 18.11.2024 не з'явився, в ході підготовчого провадження подав відзив, у якому проти позову заперечував та просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.
Третя особа в підготовче засідання 18.11.2024 не з'явилась.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Враховуючи те, що судом під час підготовчого судового засідання вирішено питання, зазначені в ч. 2 ст. 182 Господарського процесуального кодексу України та вчинено усі необхідні дії, передбачені ст. 177 Господарського процесуального кодексу України, з метою забезпечення правильного, своєчасного та безперешкодного розгляду справи по суті, суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження у справі та призначення справи до судового розгляду по суті на 16.12.2024.
Судове засідання 16.12.2024 не відбулось у зв'язку з перебуванням судді Карпечкіна Т.П. у відпустці і було перенесено на 27.01.2025.
Судове засідання 27.01.2025 не відбулось у зв'язку з перебуванням судді Карпечкіна Т.П. на лікарняному і було перенесено на 12.02.2025.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 12.02.2025 розгляд справи відкладався на 26.02.2025.
У судовому засіданні 26.02.2025 представник прокуратури зазначив, що позовні вимоги, з підстав викладених у позовній заяві підтримує. Представник відповідача проти позову заперечував. Третя особа у судове засідання не з'явилась.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України суди ухвалюють рішення, постанови іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення та постанови приймаються, складаються і підписуються складом суду, який розглянув справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення суду проголошується у судовому засіданні, яким завершується розгляд справи, публічно, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд може проголосити лише вступну та резолютивну частини рішення.
У зв'язку з чим, в судовому засіданні 26.02.2025 судом закінчено розгляд справи та за результатами оцінки поданих сторонами доказів, прийнято рішення.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши надані докази, суд ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з викладених у позові обставин, виконувачем обов'язків керівника Бориспільської окружної прокуратури в інтересах держави подано позов про зобов'язання Яготинської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на захисні споруди цивільного захисту - протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535, розташовані за адресами: провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7; вул. Винниченка, 19 в місті Яготині Бориспільського району Київської області.
До участі у розгляді справи було залучено у якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Комунальне підприємство Яготинської міської ради «Яготинська житлово-експлуатаційна контора», на балансі якого перебувало спірне майно.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що ним виявлено факт порушення інтересів держави у сфері цивільного захисту населення, що виразилось у бездіяльності Яготинської міської ради Бориспільського району Київської області щодо вжиття заходів з державної реєстрації права комунальної власності на захисні споруди цивільного захисту.
Бориспільською окружною прокуратурою Київської області при виконанні повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», виявлено факти порушення інтересів держави у сфері цивільного захисту населення на території Яготинської міської територіальної громади.
Зокрема, Бориспільською окружною прокуратурою під час опрацювання інформації та документів, наданих органами місцевого самоврядування на запити прокурора в ході реалізації функції, визначеної ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», а також інформації Бориспільського РУ ГУ ДСНС України у Київській області, виявлено факт порушення інтересів держави у сфері цивільного захисту населення, які виразились у бездіяльності Яготинської міської ради щодо державної реєстрації права комунальної власності на захисні споруди цивільного захисту - протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535, розташовані за адресами: провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7; вул. Винниченка, 19 в місті Яготині Бориспільського району Київської області, що створює правову невизначеність щодо статусу вказаних об'єктів цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати їх утримання у стані, придатному до використання за безпосереднім призначенням - для укриття населення від засобів масового ураження в особливий період.
Зокрема, установлено, що рішенням Яготинської міської ради від 15.09.1999 № 110-7-ХХІІІ «Про прийняття у комунальну власність міста Яготина об'єктів соціальної сфери Державного підприємства «Яготинський цукровий завод» затверджено графік поетапного прийняття у комунальну власність об'єктів соціальної сфери Державного підприємства «Яготинський цукровий завод», серед яких, зокрема: квартирний житловий будинок по вул. Київська, 7 в м. Яготині (термін передачі в комунальну власність 3 квартал 2000 року); квартирний житловий будинок по вул. Говорова, 27 в м. Яготині (термін передачі в комунальну власність 3 квартал 2000 року).
Таким чином, відповідно до рішення Яготинської міської ради від 15.09.1999 № 110-7-ХХІІІ «Про прийняття в комунальну власність міста Яготина об'єктів соціальної сфери Державного підприємства «Яготинський цукровий завод» в комунальну власність територіальної громади, серед інших, прийнято житлові багатоквартирні будинки, які знаходяться по вул. Київська, 7 та вул. Говорова, 27 в місті Яготині.
Актом державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту від 29.11.1994 № 24 прийнято в експлуатацію 80-ти квартирний житловий будинок по вул. Винниченка, 19 в м. Яготині.
Згідно з рішенням виконавчого комітету Яготинської міської ради народних депутатів від 10.10.1995 № 153 «Про передачу на баланс Яготинської житлово-експлуатаційної контори Управлінням капітального будівництва Київського облвиконкому 80-квартирного житлового будинку» надано дозвіл Управлінню капітального будівництва Київського облвиконкому передати на баланс Яготинської житлово-експлуатаційної контори 80-квартирний житловий будинок побудований в м. Яготині по вул. Винниченка, 19.
Перераховані вище житлові багатоквартирні будинки, розташовані в місті Яготині, мають вбудовані захисні споруди цивільного захисту, призначені для укриття їх мешканців.
Зокрема, відповідно до паспорту сховища (протирадіаційного укриття, ПРУ) № 135508 від 03.03.2008, останнє розташоване за адресою: м. Яготин, провул. Говорова, 27, належить Яготинській житлово-експлуатаційній конторі та знаходиться у комунальній власності; призначення ПРУ у мирний час погреби жителів будинку; дата прийняття в експлуатацію 1976 рік; місткість осіб 248; загальна площа 629 кв.м; розташування ПРУ вбудоване у будівлю 5-ти поверхів; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання. Згідно з обліковою карткою захисної споруди протирадіаційного укриття № 135508, останнє знаходиться у комунальній власності та призначене для укриття населення; прийнято в експлуатацію 1976 року; місткість 248 осіб; загальна площа 620 кв.м; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання; використання у мирний час погреби жителів будинку.
Відповідно до паспорту сховища (протирадіаційного укриття, ПРУ) № 135509 від 03.03.2008, останнє розташоване за адресою: м. Яготин, вул. Київська, 7, належить Яготинській житлово-експлуатаційній конторі та знаходиться у комунальній власності; призначення ПРУ у мирний час погреби жителів будинку; дата прийняття в експлуатацію 1972 рік; місткість осіб 200; загальна площа 865 кв.м; розташування ПРУ вбудоване у будівлю 5-ти поверхів; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання. Згідно з обліковою карткою захисної споруди протирадіаційного укриття № 135509 останнє знаходиться у комунальній власності та призначене для укриття населення; прийнято в експлуатацію 1972 року; місткість 150 осіб; загальна площа 121 кв.м; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання; використання у мирний час погреби жителів будинку.
Відповідно до паспорту сховища (протирадіаційного укриття, ПРУ) № 135535 від 03.03.2008, останнє розташоване за адресою: м. Яготин, вул. Винниченка, 19 належить Яготинській житлово-експлуатаційній конторі та знаходиться у комунальній власності; призначення ПРУ у мирний час погреби жителів будинку; дата прийняття в експлуатацію 1994 рік; місткість осіб 600; загальна площа 612 кв.м; розташування ПРУ вбудоване у будівлю 5-ти поверхів; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання. Згідно з обліковою карткою захисної споруди протирадіаційного укриття №135535 останнє знаходиться у комунальній власності та призначене для укриття населення; прийнято в експлуатацію 1994 року; місткість 150 осіб; загальна площа 612 кв.м; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання; використання у мирний час погреби жителів будинку.
У 2015 році Фізичною особою-підприємцем Ситник Наталією Владиславівною за замовленням балансоутримувача захисних споруд цивільного захисту комунального підприємства «Яготинська ЖЕК», складено технічні паспорти на захисні споруди цивільного захисту - протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535, що знаходяться за адресами: провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7, вул. Винниченка, 19 в місті Яготині.
Відповідно до листа Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області від 14.12.2023 № 5601-10272/5611, ГУ ДСНС України в Київській області веде електронний облік захисних споруд цивільного захисту, який формується на підставі даних паперового обліку. Згідно наданого переліку до захисних споруд цивільного захисту, які станом на 3 квартал 2023 року визначені безгосподарними (додаток 1 до вказаного листа), відносяться захисні споруди, що знаходяться за адресами: провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7; вул. Винниченка, 19 в місті Яготині.
Таким чином, територіальна громада міста Яготина відповідно до положень ч. 2 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч. ч. 1, 6 ст. 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» набула право комунальної власності на багатоквартирні будинки, які знаходяться за вищевказаними адресами та нежитлові приміщення ПРУ, які в них вбудовано.
Водночас, рішенням Яготинської міської ради від 28.03.2019 № 1884-47-VII затверджено акти про списання багатоквартирних будинків з балансу комунального підприємства Яготинської міської ради «Яготинська житлово-експлуатаційна контора», зокрема й тих, що знаходяться за адресами: провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7; вул. Винниченка, 19 в місті Яготині.
Відповідно до листа КП «Яготинська ЖЕК» від 27.03.2024 № 01-14/15 y списаних з балансу багатоквартирних будинках за адресами: м. Яготин, провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7; вул. Винниченка, 19 комісією зі списання багатоквартирних будинків з балансу Комунального підприємства Яготинської міської ради «Яготинська житлово-експлуатаційна контора» існування та статус ПРУ, які мали б визначатися відповідним статусом сховища не були встановлені. Окремі рішення щодо віднесення цих приміщень до засобів колективного захисту, рішення про визначення власника цих об'єктів були відсутні.
Разом з тим, на виконання п. 10 Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301, КП «Яготинська ЖЕК» пропонувало Яготинській міській раді провести технічну інвентаризацію захисних споруд цивільного захисту, за необхідності, відповідно до чинного законодавства зареєструвати право комунальної власності на підвальні приміщення з укриттями за адресами: провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7; вул. Винниченка, 19 в місті Яготині (лист КП «Яготинська ЖЕК» від 21.10.2022 № 01-07/140).
Відповідно до листа Яготинської міської ради від 21.11.2022 № 3013/08-26 вбачається, що після отримання всієї необхідної інформації Яготинською міською радою буде створено комісію для проведення технічної інвентаризації вищевказаних укриттів та відповідно складені паспорти та картки цивільних захисних споруд.
Однак, зважаючи на те, що принаймні з 2008 року на захисні споруди цивільного захисту протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535 наявні облікові картки та паспорти (скріплені печаткою КП «Яготинська ЖЕК» та підписом уповноваженої особи власника), а з 2015 року ФОП Ситник Н.В. на замовлення того ж КП «Яготинська ЖЕК» виготовила технічні паспорти на громадські будинки за вказаними адресами, зокрема на підвальні приміщення з укриттями, можна прийти до висновку, що вищенаведене листування колишнього власника ПРУ з органом місцевого самоврядування має виключно формальний характер, адже із його суті вбачається лише безпідставне затягування з вирішенням питання щодо реєстрації права комунальної власності та прийняття/передачі на баланс спірних захисних споруд цивільного захисту.
Вищевикладене в сукупності свідчить про те, що з моменту прийняття рішення про списання з балансу багатоквартирних будинків і надалі, посадовим особам Яготинської міської ради достовірно відомо щодо наявності за вказаними адресами захисних споруд цивільного захисту (протирадіаційних укриттів).
Листом від 22.02.2024 № 5605-1618/568 ГУ ДСНС України в Київській області повідомило прокуратуру про те, що в ході проведення комісійних оперативних оглядів захисних споруд цивільного захисту міста Яготин виявлено безхазяйні захисні споруди цивільного захисту, у тому числі ПРУ № № 135508. 135509, 135535.
За інформацією комунального підприємства «Яготинська ЖЕК», наданою листом від 27.03.2024 № 01-14/15 багатоквартирні будинки, що перебували на балансі підприємства списані з його балансу на підставі рішення Яготинської міської ради від 28.03.2019 № 1884-47-VII та наказу КП «Яготинська ЖЕК» від 30.09.2019 № 82. В той же час, жодна із захисних споруд цивільного захисту № № 135508, 135509, 135535 на балансі КП «Яготинська ЖЕК» не перебувають.
Також Яготинська міська рада листом від 06.03.2024 № 06-13/1210 повідомила окружну прокуратуру, що право комунальної власності на жодне протирадіаційне укриття не зареєстровано, аргументуючи тим, що жодне ПРУ, як окремий об'єкт нерухомого майна в актах не значилися. На сьогоднішній день власниками підвальних приміщень, що обліковуються як ПРУ, є мешканці багатоквартирних житлових будинків на праві спільної сумісної власності відповідно до Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Орган місцевого самоврядування, з посиланням на Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», у вищевказаній відповіді від 06.03.2024 № 06-13/1210 додатково зазначає, що допоміжні приміщення багатоквартирного будинку, зокрема, підвали, є спільним майном багатоквартирного будинку та, відповідно до ст. 5 вказаного Закону, спільною сумісною власністю співвласників, відповідно у виконавчого комітету міської ради відсутні правові підстави для проведення державної реєстрації права комунальної власності на підвальні приміщення багатоквартирних житлових будинків.
Однак, позиція Яготинської міської ради щодо невизначення вказаних ПРУ як окремих об'єктів нерухомого майна не відповідає дійсним обставинам справи, адже в Департаменті цивільного захисту та оборонної роботи Київської обласної державної адміністрації наявні первинні облікові картки протирадіаційних укриттів № № 135508, 135509, 135535, на підставі яких останні включені до фонду захисних споруд Київської області одночасно із прийняттям в експлуатацію житлових будинків протягом періоду 1972-1994 років.
Відсутність реєстрації права комунальної власності на спірні приміщення, відсутність балансоутримувача створює правову невизначеність щодо статусу об'єктів цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати утримання ПРУ.
Відповідно до інформації Бориспільського РУ ГУ ДСНС України у Київській області від 13.05.2024 № 56.14-586/56.14 за наданими копіями актів оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 01.05.2024 протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535 є неготовими до використання за призначенням. Вивченням всіх актів оцінки, наданих на запит прокуратури також встановлено, що ситуація з неготовністю вказаних ПРУ до використання за призначенням є незмінною щонайменше з 2019 року, тобто від часу списання багатоквартирних будинків з балансу КП «Яготинська ЖЕК» по сьогоднішній день.
Яготинською міською радою на момент прийняття рішення про списання багатоквартирних житлових будинків із вбудованими в них нежитловими приміщеннями ПРУ не оформлено та не зареєстровано у встановленому законом порядку, що, з урахуванням доданих до позовної заяви доказів, зокрема, матеріалів Бориспільського районного управління ГУ ДСНС України у Київській області, листувань з Департаментом цивільного захисту та оборонної роботи Київської обласної військової адміністрації та листувань окружної прокуратури із Яготинською міською радою у порядку ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», свідчить про ухилення Яготинською міською радою від виконання обов'язку, що визначений Порядком списання з балансу багатоквартирних будинків, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 (п. 10).
Рішеннями виконавчого комітету Яготинської міської ради від 04.05.2020 № 69 «Про оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків на території м. Яготин» та від 02.07.2020 № 103 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків на території м. Яготин» КП «Яготинська ЖЕК» визначено управителем будинків, що знаходяться за адресами: провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7; вул. Винниченка, 19 в місті Яготині.
Державна служба з надзвичайних ситуацій України (далі ДСНС) у листі від 21.12.2016 за № 16-19085/162 роз'яснила питання щодо подальшого утримання захисних споруд цивільного захисту, розташованих у підвальних приміщеннях багатоквартирних будинків, у разі передачі таких будинків в управління ОСББ або управителю.
Зокрема зазначено, що з урахуванням листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.09.2016 № 7/9-11184, захисні споруди не належать до спільного майна багатоквартирного будинку, утримання таких споруд здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають, та, у випадку передачі багатоквартирних будинків на баланс ОСББ або управителя, захисні споруди комунальної та державної власності залишаються у попередній власності або в установленому порядку передаються до комунальної власності. Законами України не передбачено завдань та обов'язків ОСББ щодо забезпечення укриття населення та утримання захисних споруд. Виконання зазначених завдань належить до повноважень органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.
З метою документального закріплення статусу захисних споруд та права комунальної власності на них, вирішення питання щодо їх подальшого утримання, ДСНС рекомендувала провести технічну інвентаризацію зазначених захисних споруд як об'єктів нерухомого майна з виготовленням відповідної технічної документації, в установленому порядку оформити на них документи на право власності, а також визначити їх подальших балансоутримувачів.
Таким чином, навіть у разі коли приміщення фізично є частиною будівлі, що перебуває у віданні управителя, таке приміщення може бути окремим самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, а в даному випадку об'єктом цивільного захисту.
Крім того, пунктом 27 Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 №138 визначено, що зняття захисних споруд з обліку фонду захисних споруд здійснюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування після їх виключення за погодженням з ДСНС з фонду захисних споруд. Вимоги щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, для прийняття міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування рішень щодо виключення за погодженням з ДСНС захисних споруд з фонду таких споруд визначає МВС. Зняття захисних споруд з електронного обліку захисних споруд здійснюється ДСНС та територіальними органами, що ведуть електронний облік на відповідних територіях, після зняття захисних споруд з паперового обліку фонду захисних споруд. У разі встановлення Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, районними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування потреби у захисних спорудах, виключення захисних споруд з фонду таких споруд здійснюється з одночасним поповненням фонду захисних споруд.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.07.2018 № 579 затверджено вимоги щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, оформлення документів, що підтверджують таку неможливість.
Передбачена законодавством процедура щодо зняття захисних споруд цивільного захисту з обліку таких споруд не проводилась, а тому протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535 на даний час не втратили свого статусу.
В ході розгляду спору відповідачем подано відзив, у якому позовні вимоги заперечено.
В обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначає, що на момент прийняття рішення про списання багатоквартирних будинків з балансу КП Яготинської міської ради «Яготинська ЖЕК» (рішення Яготинської міської ради від 28.09.2019 № 1884-47-VII «Про затверджения актів про списання багатоквартирних будинків з балансу комунального підприємства Яготинської міської ради «Яготинська житлово-експлуатаційна контора») Яготинської міської ради не надходило інформації щодо переліку окремих квартир та/або нежитлових приміщень, які не перебувають у приватній власності та щодо яких не зареєстровано право державної чи комунальної власності, і які потребують визначення балансоутримувача.
Державна реєстрація права комунальної власності на підвальні приміщення за адресами: м. Яготин, вул. Винниченка, 19 (ПРУ № 135535); м. Яготин, провул. Говорова, 27 (ПРУ № 135508); м. Яготин, вул. Київська, 7 (ПРУ № 135509) не проводилась. Відповідні об'єкти фактично не є захисними спорудами, а представляють собою підвальні приміщення, не придатні для перебування людей з огляду на відсутність систем вентиляції, водопостачання та водовідведення, а також відсутність спеціально облаштованих місць для комфортного та безпечного перебування.
У 2019 році зняті з балансу комунального підприємства Яготинської міської ради «Яготинська житлово-експлуатаційна контора» як житловий фонд. Наразі рахуються як спільна сумісна власність співвласників багатоквартирного будинку.
Підвальні приміщення за адресами: м. Яготин, вул. Винниченка, 19 (ПРУ № 135535); м. Яготин, провул. Говорова, 27 (ПРУ № 135508); м. Яготин, вул. Київська, 7 (ПРУ № 135509) не відповідають даним, зазначеним у облікових документах, а також не відповідають фактичному стану, що стосується їхньої площі та місткості. Також було встановлено відсутність ознак захисних споруд цивільного захисту, в саме вентиляційних систем, систем водопостачання та опалення.
Враховуючи фактичний стан приміщень та наявну технічну документацію, яка оформлена як технічні паспорти на громадські приміщення з укриттями, що не є технічними паспортами на захисні споруди цивільного захисту, а також фактичний стан приміщень, відповідач вважає, що дані об'єкти нерухомого майна помилково були поставлені на облік як захисні споруди цивільного захисту. Всі оглянуті приміщення (крім провулка Говорова, 27) не мають будь-яких ознак захисних споруд цивільного захисту, тобто відсутні системи вентиляції, каналізації та водопостачання, а враховуючи вказану місткість в облікових картках, всі зазначені системи життєзабезпечення повинні були передбачені при будівництві.
Щодо суті спірних правовідносин.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Частиною 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, укладати договори в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійні договори, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Пунктами 1, 2 ч. 1 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що до захисних споруд цивільного захисту належать: сховище - це герметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом виключення або зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, що можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, застосування зброї масового ураження та звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів; протирадіаційне укриття - це негерметична споруда, в якій створені умови для перебування людей та їх захисту протягом певного часу (не менше 48 годин) шляхом зменшення прогнозованого впливу небезпечних чинників, які можуть виникнути внаслідок надзвичайної ситуації, та іонізуючого опромінення у разі радіаційної аварії і радіоактивного забруднення місцевості та непрямої дії звичайних засобів ураження під час воєнних (бойових) дій та/або терористичних актів.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Кодексу цивільного захисту України до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить: забезпечення цивільного захисту на відповідній території; виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання, експлуатації та реконструкції об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за станом утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення інших повноважень у сфері цивільного захисту, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Відповідно до ч. 5 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд з фонду та ведення його обліку визначається Кабінетом Міністрів України.
Утримання об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням та експлуатація таких об'єктів здійснюються їх власниками, користувачами, юридичними особами, на балансі яких вони перебувають (у тому числі утримання та експлуатація споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів та інших не заборонених законодавством джерел (ч. 8 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 138 затверджено Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку (далі - Порядок № 138), який визначає механізм створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту (далі - захисні споруди), виключення таких споруд із фонду, ведення обліку сховищ, протирадіаційних укриттів, споруд подвійного призначення та найпростіших укриттів, що є об'єктами відповідного фонду, а також статус таких об'єктів для забезпечення захисту населення.
В силу приписів п. 9 Порядку № 138 утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами. У разі використання однієї захисної споруди кількома суб'єктами господарювання вони беруть участь в її утриманні відповідно до договорів, укладених з балансоутримувачем захисної споруди. Балансоутримувачі можуть організовувати утримання та експлуатацію сховищ як протирадіаційних укриттів у разі відсутності потреби в таких сховищах відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд.
Згідно з п. 10 Порядку № 138 балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд. Конкретний строк приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням (крім споруд, що відповідно до законодавства повинні перебувати в постійній готовності) зазначається в паспорті захисної споруди.
Вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС. Здійснення контролю за готовністю захисних споруд цивільного захисту до використання за призначенням забезпечує ДСНС разом з відповідними центральними органами виконавчої влади, місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до вимог законодавства (пункти 11, 12 Порядку № 138).
Порядок списання з балансу багатоквартирних будинків, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 (далі - Порядок № 301) визначає механізм списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств, зокрема щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності.
У відповідності до положень Порядку № 301 списання багатоквартирних будинків, у яких розташовані квартири та нежитлові приміщення приватної та інших форм власності, з балансу міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (зокрема із спеціальним статусом), органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організацій, а також господарських товариств, інших господарських організацій та підприємств, створених внаслідок приватизації або корпоратизації державних або комунальних підприємств щодо багатоквартирних будинків, які не увійшли до статутного капіталу таких господарських товариств та перебувають у них на балансі (обліку) як об'єкти державної або комунальної власності (далі - балансоутримувач), здійснюється на підставі прийнятого ними рішення про списання багатоквартирного будинку. Балансоутримувач багатоквартирного будинку визначає у відповідному багатоквартирному будинку належність приміщень до приватної та інших форм власності. За результатами роботи комісії складається акт про списання багатоквартирного будинку.
Згідно з приписами п. 10 Порядку № 301 у разі коли у списаному з балансу багатоквартирному будинку окремі квартири та/або нежитлові приміщення не перебувають у приватній власності та право державної чи комунальної власності на них не зареєстроване, такі квартири та/або нежитлові приміщення приймаються на баланс балансоутримувача, а право власності на них реєструється в установленому законом порядку.
Співмешканці багатоквартирних будинків не можуть набути права власності на протирадіаційні укриття в силу закону, а саме норм ст. 345 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 4 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», ч. 12 ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, згідно яких захисні споруди цивільного захисту державної та комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню).
Вжиття заходів з державної реєстрації права комунальної власності на спірні ПРУ є обов'язком відповідача, як органу місцевого самоврядування, який в силу положень ст.ст. 172, 327 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 10, ч. 5 ст. 16, ч. ч. 1, 5 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» реалізує повноваження власника такого нерухомого майна від імені територіальної громади з метою його належного обліку, утримання та використання за цільовим призначенням.
Невиконання відповідного обов'язку свідчить про бездіяльність органу місцевого самоврядування, як власника нерухомого майна комунальної форми власності щодо дій з реєстрації права комунальної власності на ПРУ в установленому законом порядку, що є неправомірним, створює правову невизначеність щодо статусу об'єктів цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати його утримання у придатному до використання стані за призначенням в особливий період. Нездійснення органом місцевого самоврядування реєстрації права комунальної власності на ПРУ свідчить про ухилення від обов'язків утримувати ПРУ у придатному до використання стані за призначенням.
Згідно листа ГУ ДСНС України в Київській області від 22.02.2024 № 5605-1618/568 на виконання вимог підпункту 3 пункту 3 Плану організації виконання рішення Ради національної безпеки і оборони України від 23.06.2023 «Щодо результатів оперативних обстежень об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту та вирішення проблемних питань укриття населення», введеного в дію Указом Президента України від 26.06.2023 № 353, схваленого на засіданні Кабінету Міністрів України 30.06.2023 (протокол № 73), введеного в дію дорученням Кабінету Міністрів України від 03.07.2023 № 19567/11/1-23, підпорядковані підрозділи Головного управління приймають участь у складі місцевих комісій та щокварталу здійснюють обстеження (огляди) фонду захисних споруд цивільного захисту.
За результатами відповідних обстежень на території Київської області виявлено 67 безгосподарних захисних споруд цивільного захисту (перелік додається), з них 58 захисних споруд раніше перебували на балансі комунальних підприємств, тобто належали до комунальної форми власності.
У Переліку захисних споруд цивільного захисту, які за результатами оглядів (обстежень) у IV кварталі 2023 року визначені як безгосподарні станом на 01.01.2024 наявні: протирадіаційне укриття № 135508, адреса: м. Яготин, провул. Говорова, 27; протирадіаційне укриття № 135509, адреса: м. Яготин, вул. Київська, 7; протирадіаційне укриття № 135535, адреса: м. Яготин, вул. Винниченка, 19.
Наявність захисних споруд цивільного захисту за вищевказаними адресами підтверджується і первинними обліковими документами, на підставі яких вказані ПРУ приймались на облік, а саме:
- згідно двох облікових карток захисної споруди - протирадіаційного укриття № 135508, датованих 15.10.1987 та 03.03.2008, останнє знаходиться у комунальній власності та призначене для укриття населення; прийнято в експлуатацію - 1976 року; місткість - 248 осіб; загальна площа - 620 кв.м; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання; використання у мирний час - погреби жителів будинку;
- згідно двох облікових карток захисної споруди - протирадіаційного укриття № 135509, датованих 15.10.1987 та 03.03.2008, останнє знаходиться у комунальній власності та призначене для укриття населення; прийнято в експлуатацію - 1972 року; місткість - 150 осіб; загальна площа - 121 кв.м; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання; використання у мирний час - погреби жителів будинку.
- згідно двох облікових карток захисної споруди - протирадіаційного укриття № 135535, перша дата не вказана, друга дата - 03.03.2008, останнє знаходиться у комунальній власності та призначене для укриття населення; прийнято в експлуатацію - 1994 року; місткість - 150 осіб; загальна площа - 612 кв.м; наявні системи вентиляції, опалення, енергопостачання, водопостачання; використання у мирний час - погреби жителів будинку.
Захисні споруди цивільного захисту у складі багатоквартирних житлових будинків до 2019 року перебували на балансі КП «Яготинська ЖЕК», що вбачається із копій облікових карток та паспортів протирадіаційних укриттів, доданих прокурором до позову, а також видно з рішення Яготинської міської ради від 28.03.2019 № 1884-47-VII, яким затверджено акти про списання багатоквартирних будинків з балансу комунального підприємства Яготинської міської ради «Яготинська житлово-експлуатаційна контора», зокрема й тих, що знаходяться за адресами: провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7; вул. Винниченка, 19 в місті Яготині Київської області.
Попри те, що в самих актах про списання багатоквартирних будинків з балансу від 30.09.2019 не зазначені відомості щодо вбудованих ПРУ, відповідачу (власнику) та третій стороні (балансоутримувачу) було достеменно відомо про їх наявність, виходячи із даних облікових карток 1987, 1994, 2008 років, паспортів протирадіаційних укриттів, технічних паспортів на громадські будинки та підвальні приміщення з укриттями № № 135508, 135509, 135535.
Вказане свідчить про те, що незважаючи на факт поінформованості посадових осіб Яготинської міської ради про розташування за вищевказаними адресами окремих об'єктів нерухомого майна комунальної власності, а саме, захисних споруд цивільного захисту - ПРУ № № 135508, 135509, 135535, органом місцевого самоврядування, як дійсним власником цього нерухомого майна комунальної форми власності, а також «КП Яготинська ЖЕК», як їх колишнім балансоутримувачем, тривалий час не здійснено співмірних заходів до повного виконання вимог п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 301 та п. 4 наказу КП «Яготинська ЖЕК» № 82 щодо необхідності здійснити дії з реєстрації права комунальної власності на такі приміщення в установленому законом порядку та прийняття його на баланс уповноваженого балансоутримувача, що створює правову невизначеність щодо статусу цих об'єктів цивільного захисту та суб'єктів, зобов'язаних здійснювати їх утримання у придатному стані до використання за призначенням в особливий період - укриття населення, що стало підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом.
Всупереч положень п. 10 Порядку № 301 будь-яких рішень щодо протирадіаційних укриттів № № 135508, 135509, 135535 балансоутримувачем, органом місцевого самоврядування або його виконавчим органом після завершення процедури списання багатоквартирних будинків № 27 по вул. Говорова, № 7 по вул. Київській та № 19 по вул. Винниченка у місті Яготин не приймалось, а право комунальної власності на них до цього часу не зареєстроване в установленному законом порядку відповідно до положень Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Пунктом 27 Порядку № 138 визначено, що виключення захисних споруд (споруд подвійного призначення) з фонду захисних споруд, облік яких ведеться в паперовій формі, здійснюється міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування після їх виключення організаційно-розпорядчим документом з фонду захисних споруд на підставі погоджених із ДСНС матеріалів. Вимоги щодо визначення критеріїв неможливості подальшого утримання та експлуатації захисних споруд (споруд подвійного призначення), оформлення документів, що підтверджують таку неможливість, для прийняття міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування рішень щодо виключення за погодженням із ДСНС таких споруд із фонду захисних споруд визначає МВС. Внесення інформації до Інформаційної системи щодо виключення захисних споруд (споруд подвійного призначення) з фонду захисних споруд здійснюється ДСНС, а найпростіших укриттів - міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування після набрання чинності організаційно-розпорядчим документом щодо їх виключення із зазначеного фонду. Виключення захисних споруд (споруд подвійного призначення) з фонду захисних споруд здійснюється з одночасним поповненням фонду захисних споруд відповідно до потреб, визначених місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.
В той же час, згідно листа Департаменту цивільного захисту та оборонної роботи Київської обласної державної адміністрації від 08.08.2024 № 1307/27.01/27.1/2024 вбачається, що процедура виключення ПРУ № № 135508, 135509, 135535 із фонду захисних споруд цивільного захисту не розпочиналась, відповідні клопотання від балансоутримувачів чи органів місцевого самоврядування до обласної державної адміністрації не надходили.
Враховуючи положення ст. 32 Кодексу цивільного захисту України, а саме те, що захисні споруди цивільного захисту комунальної власності не підлягають приватизації (відчуженню), протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535 не вибули із комунальної власності територіальної громади міста Яготин та станом на момент розгляду справи є комунальною власністю Яготинської міської ради та підлягають утриманню за рахунок коштів територіальної громади міста Яготин.
Отже, як підтверджується матеріалами справи протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535 не виключено із Фонду споруд цивільного захисту та перебувають на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області, однак Яготинською міською радою не вчинено дій, спрямованих на внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та взяття вказаного майна уповноваженим балансоутримувачем на баланс.
Згідно з положеннями ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 цього ж закону державній реєстрації прав підлягають: право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на майбутній об'єкт нерухомості.
Не зважаючи на те, що Порядком № 301 чітко не визначено строків для проведення державної реєстрації права власності на комунальні нежитлові чи житлові приміщення у списаному з балансу багатоквартирному будинку, проте з аналізу положень п. 10 цього Порядку вбачається, що така реєстрація має бути проведена після завершення списання з балансу вказаного будинку в розумний строк.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи, станом на момент розгляду справи Яготинською міською радою не вчинено належних дій щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності на захисні споруді цивільного захисту - протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535.
Крім того, суд враховує, що чинним законодавством України встановлено загальне правило (своєрідну презумпцію) наявності у всіх нежитлових приміщень багатоквартирного житлового будинку статусу допоміжних приміщень, а як виняток, лише приміщення, що з самого початку будувалися як такі, використання яких мало інше призначення - для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру (зокрема, об'єкти цивільного захисту), залишаються тими, що не підпадають під правовий режим допоміжних приміщень (такий висновок наведено в постанові Верховного Суду від 30.06.2022 у справі № 922/1406/21).
Листом від 21.12.2016 № 16-19085/162 Державною службою з надзвичайних ситуацій України (далі - ДСНС) роз'яснено питання щодо подальшого утримання захисних споруд цивільного захисту, розташованих у підвальних приміщеннях багатоквартирних будинків, у разі списання з балансу, передачі таких будинків в управління ОСББ або управителю.
Зокрема зазначено, що з урахуванням листа Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 09.09.2016 № 7/9-11184, захисні споруди не належать до спільного майна багатоквартирного будинку, утримання таких споруд здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають, та, у випадку передачі багатоквартирних будинків на баланс ОСББ або управителя, захисні споруди комунальної та державної власності залишаються у попередній власності або в установленому порядку передаються до комунальної власності. Законами України не передбачено завдань та обов'язків ОСББ щодо забезпечення укриття населення та утримання захисних споруд. Виконання зазначених завдань належить до повноважень органів місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.
З метою документального закріплення статусу захисних споруд та права комунальної власності на них, вирішення питання щодо їх подальшого утримання, ДСНС рекомендувала провести технічну інвентаризацію зазначених захисних споруд як об'єктів нерухомого майна з виготовленням відповідної технічної документації, в установленому порядку оформити на них документи на право власності, а також визначити їх подальших балансоутримувачів.
Таким чином, навіть у разі коли приміщення фізично є частиною будівлі, що належить ОСББ, таке приміщення може бути окремим самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, а в даному випадку об'єктом цивільного захисту.
Водночас, захисні споруди цивільного захисту мають спеціальний правовий статус та є імперативно обмеженим у цивільному обороті нерухомим майном стратегічного значення, про що органу місцевого самоврядування було достовірно відомо.
Враховуючи, що спірні нежитлові приміщення ПРУ № № 135508, 135509, 135535 є самостійними об'єктами цивільних відносин, мають спеціальний правовий статус та порядок використання, передбачена законодавством процедура виключення захисних споруд цивільного захисту з обліку не проводилась, в результаті приватизації квартир багатоквартирних житлових будинків їх мешканцями право спільної сумісної власності на такі приміщення не виникло, з метою усунення правової невизначеності статусу об'єктів цивільного захисту та застосування ефективного способу цивільного захисту у спірних правовідносинах, вимоги про зобов'язання Яготинської міської ради вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на приміщення ПРУ № № 135508, 135509, 135535 є обґрунтованими.
В період дії на території України правового режиму воєнного стану, склалася ситуація, за якої захисні споруди цивільного захисту м. Яготин, незважаючи на установлену чинним законодавством чітку, однозначну та зрозумілу процедуру списання з балансу багатоквартирних будинків, із обов'язком зареєструвати в установленому законом порядку право власності на виявлені у ході такого списання окремі нежитлові приміщення, які не перебувають у приватній власності та право комунальної власності на них не зареєстроване, у тому числі ПРУ, а також прийняти їх на баланс балансоутримувача і привести в належний експлуатаційний стан готовності до використання за первісним призначенням, досі не мають офіційного визнання і підтвердження державою майнових прав дійсного їх власника і речового права балансоутримувача саме внаслідок тривалої бездіяльності представницького органу місцевого самоврядування, уповноваженого на виконання цих функцій від імені Яготинської міської територіальної громади.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 Цивільного кодексу України та ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України визначений такий спосіб захисту порушених, невизнаних чи оспорюваних прав як примусове виконання обов'язку.
Бездіяльність представницького органу місцевого самоврядування щодо державної реєстрації права комунальної власності та відсутність балансоутримувача захисних споруд свідчить про ухилення Яготинської міської ради від виконання передбаченого законом обов'язку, призводить до неможливості забезпечити їх належний технічний стан, який дозволяє привести укриття у готовність до використання за призначенням, що становить небезпеку для життя і здоров'я громадян, особливо в умовах воєнного стану, має наслідком невиконання вимог законодавства не лише у сфері державної реєстрації й належного обліку комунального майна, а й у сфері цивільного захисту, чим порушуються інтереси держави й територіальної громади та встановлені державою гарантії із забезпечення конституційних прав громадян на захист життя і здоров'я.
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права або інтересу залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам (правові позиції викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16 та від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц).
Зважаючи на викладене вище, а також те, що захисні споруди цивільного захисту - протирадіаційні укриття ПРУ № № 135508, 135509, 135535 перебувають на електронному обліку захисних споруд цивільного захисту Київської області, у встановленому законом порядку дані захисні споруди цивільного захисту не були виключені із фонду споруд цивільного захисту, не втратили такого статусу та є майном, що перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Яготин, а також те, що станом на момент розгляду справи Яготинською міською радою не вчинено належних дій щодо державної реєстрації у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права комунальної власності на захисні споруди цивільного захисту - протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535, позовні вимоги є законними і обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України «Про прокуратуру». Ця стаття визначає, що представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої).
Отже, відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.
У відповідності до ч. ч. 3, 4 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Звертаючись з розглядуваним позовом до суду прокурор зазначив, що відсутність державної реєстрації права комунальної власності на протирадіаційні укриття призводить не лише до ризиків вибуття цього комунального майна у майбутньому, а й ставить під загрозу захист життя та здоров'я цивільного населення громади, сприяє невиконанню органом місцевого самоврядування вимог законодавства у сфері обороноздатності держави, порушенню встановлених державою гарантій забезпечення цивільного захисту.
Прокурор стверджує, що у даному випадку саме відповідач має матеріально-правову заінтересованість в офіційному підтвердженні речового права на спірне майно за умови невизнання цього права її представницьким органом місцевого самоврядування - Яготинською міською радою, що, в свою чергу, створює правову невизначеність щодо дійсного статусу нерухомого майна та вказує на неналежне управління нежитловими приміщеннями комунальної форми власності в інтересах територіальної громади міста для забезпечення потреб у цивільному захисті населення, у збереженні нерухомого майна зі спеціальним статусом як об'єкта цивільного захисту - протирадіаційні укриття, та усунення ризиків його безпідставного відчуження у спільну сумісну власність співвласників багатоквартирного будинку як допоміжних приміщень (підвалів).
У разі відсутності органу уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача (постанова Великої Палати Верховного Суду від 20.07.2022 у справі № 910/5201/19).
Враховуючи, що відповідне обґрунтування підставності здійснення представництва інтересів держави прокурором визначено в позові, яке судом визнано обґрунтованим, та яке цілком узгоджується із вимогами, що ставляться до питань представництва прокурором інтересів держави, суд виходить із того, що звернення прокурора до суду з позовом в інтересах держави відповідає приписам ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» та ст. 53 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно зі ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Належними у розумінні ч.1 ст. 76 Господарського процесуального кодексу України є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Згідно з ч.2 ст.76 Господарського процесуального кодексу України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Як визначено ст. 79 Господарського процесуального кодексу України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За наслідками розгляду спору суд дійшов висновку, що позовні вимоги доведені та обґрунтовані, відповідачем не заперечені та не спростовані, тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються судом на відповідача у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 79, 129, 233, 236-241, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Яготинську міську раду (07700, Київська область, Бориспільський район, м. Яготин, вул. Незалежності, 110, код ЄДРПОУ 05408823) вчинити дії щодо державної реєстрації права комунальної власності на захисні споруди цивільного захисту - протирадіаційні укриття № № 135508, 135509, 135535, розташовані за адресами: провул. Говорова, 27; вул. Київська, 7; вул. Винниченка, 19 в місті Яготині Бориспільського району Київської області.
3. Стягнути з Яготинської міської ради (07700, Київська область, Бориспільський район, м. Яготин, вул. Незалежності, 110, код ЄДРПОУ 05408823) на користь Київської обласної прокуратури (м. Київ, б-р Лесі Українки, 27/2, за реквізитами: отримувач - Київська обласна прокуратура; код 02909996, назва банку: ДКСУ м. Київ, МФО банку 820172, р/р UA028201720343190001000015641) 3 028 грн. витрат по сплаті судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України та може бути оскаржено у порядку і строк, встановлені ст. ст. 254, 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний ткст рішення складено 18.04.2025.
Суддя Т.П. Карпечкін