Справа № 505/333/25
Провадження № 3/505/636/2025
Іменем України
28.01.2025 р. Котовський міськрайонний суду Одеської області в складі:
головуючої судді Павловської Г.В.
при секретарі судового засідання Марченко Н.М.
за участю прокурора Бараболя А.І.
за участю особи, відносно якої складено адмінпротокол ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , члена позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 і проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше за адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією до адміністративної відповідальності протягом року не притягувалась,
-за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лікаря дермато-венеролога КНП «Подільська міська лікарня» ПМРПРОО, будучи включена до складу позаштатної постійно діючої військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно - 14.11.2024 р., без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45, абз. 4 п.п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно- правову відповідальність.
Відповідно до розпоряджень Подільської районної державної адміністрації Одеської області № 03/23 від 11.01.2023, № 02/24 від 03.01.2024 до складу позаштатної постійно діючої військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 було включено лікаря - дерматовенеролога КНП «Подільська міська лікарня» ПМРПРОО ОСОБА_1 .
Наказом Міністерства оборони України №402 від 14.08.2008 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» визначено, що до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать: госпітальні ВЛК; гарнізонні ВЛК; ЛЛК; ВЛК Десантно-штурмових військ; ІНФОРМАЦІЯ_3 ; ВЛК Сухопутних військ Збройних Сил України; ВЛК Сил спеціальних операцій Збройних Сил України; ВЛК інших закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності.
Позаштатні (постійно та тимчасово діючі) ВЛК призначаються у складі голови, заступника голови (може призначатись один з членів комісії), членів комісії (не менше ніж три лікарі) і секретаря з числа фахівців з медичною освітою. До складу ВЛК можуть призначатися лікарі інших спеціальностей.
Відповідно до пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами на яких поширюється дія цього закону є голови та члени медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Таким чином, відповідно до п.п. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, як на члена позаштатної постійно діючої військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 і вона є суб'єктом декларування і відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією, і зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі зазначених у ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та доповнено перелік суб'єктів декларування, визначених п. 2 ч. 1 ст. З Закону підпунктом «ґ», а саме голови та члени лікарсько-консультативних і медико-соціальних експертних комісій, а також голови, їх заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій, які при цьому не є особами, зазначеними у пункті 1 частини першої цієї статті.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Згідно п. 15 ч. 1 ст. 11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.
Відповідно до питання 45-1 «Суб'єктність членів ВЛК, МСЕК, ЛЛК, ЛКК?» Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія Закону, є: особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК, пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. З Закону); голови та члени лікарсько-консультативних (ЛКК) і медико- соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських (ВЛК) і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. З Закону (пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону).
Декларантами є всі особи, які входять (призначені / відряджені) до складу відповідних комісій згідно з організаційно-розпорядчими документами, незалежно від фактичного виконання функцій голови / члена / секретаря комісії, а також від строку перебування в складі відповідної комісії (у т.ч. які залучені до роботи на правах членів).
Питанням №11-1 «Які декларації необхідно подати членам ВЛК, МСЕК, ЛЛК, ЛКК?» Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції №4 від 13.11.2023 встановлено, що особам, які до набрання чинності Законом № 3384-ІХ вже перебували, призначені з 12.10.2023, та які продовжують перебувати у складі відповідних комісій (пп. «г» п. 1, пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону), слід подати щорічну декларацію з позначкою «я продовжую виконувати функції держави або місцевого самоврядування» за 2023 рік до 31.03.2024 року включно.
На виконання вище зазначених вимог законодавства, ОСОБА_1 була зобов'язана подати щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік не пізніше 31.03.2024.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, який повинен бути обізнаним щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення ч. 1 статті 45 Закону, подала відповідну декларацію, лише 14.11.2024 р. о 15 годині 02 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно відповіді на запит ДСР НПУ за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 (вихідний № 71-03/4127/20 від 06.02.2020), зазначено, що усі документи, які суб'єкт декларування подав до інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), зберігаються в ITC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ITC Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб'єктами декларування.
Таким чином встановлено, та підтверджено факт несвоєчасного подання щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік ОСОБА_1 , але склад правопорушення пов'язаного з корупцією за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та інша конструктивна ознака вказаної статті - відсутність поважних причин, і сам факт вчинення правопорушення особою, встановлюється лише протоколом (ст. 254 КУпАП).
Згідно листа за підписом в.о. керівника Управління проведення спеціальних перевірок та моніторингу способу життя Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_3 (вихідний № 47-09/27771/21 від 26.04.2021), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обгрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасної подачі ОСОБА_1 відповідної декларації встановлений.
Поважні причини несвоєчасної подачі декларації в ОСОБА_1 відсутні.
Отже, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді лікаря - дерматовенеролога КНП «Подільська міська лікарня» ПМРПРОО, будучи включена до складу позаштатної постійно діючої військово - лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , являючись суб'єктом на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно 14.11.2024, без поважних причин, подала шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим порушила вимоги ч. 1 ст. 45, абз. 4 п.п. 2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції» та вчинила правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, що уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
У судовому засіданні прокурор Бараболя А.І. вказав про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, просив визнати її винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та призначити стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 неоподаткованих мінімумів доходів громадян в сумі 850 гривень.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП не визнала. Пояснила, що їй не повідомили, що до 31 березня 2024 року вона повинна подати декларацію за 2023 рік.
Суд, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, приходить до наступних висновків.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасної подачі ОСОБА_1 відповідної декларації встановлений.
Поважні причини несвоєчасної подачі декларації в ОСОБА_1 відсутні.
Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є 14 листопада 2024 року 15 година 02 хвилин, коли ОСОБА_1 не своєчасно подала щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.
Датою виявлення вчиненого депутатом Подільської міської ради Одеської області, ОСОБА_1 правопорушення є фактичний момент з'ясування всіх необхідних даних, оскільки лише після їх отримання можливо встановити всі ознаки складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що у свою чергу співпадає з датою складання цього адміністративного протоколу, а саме 14 січня 2024 року.
Юридичними наслідками в даному випадку є несвоєчасне, без поважних причин, подання ОСОБА_1 до Національного агентства з питань запобігання корупції, у визначений Законом строк, щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2023 рік.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 150/2025 від 14 січня 2025 року, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , листом начальника відділу закупівель та юридичного забезпечення №6011 від 18 жовтня 2024 року, копією витягу з наказу №34/к/тр від 15 лютого 2022 року про прийняття з 16 лютого 2022 року за основним місцем роботи на посаду лікаря дермато-венеролога консультативної поліклініки, ОСОБА_1 , листом начальника відділу закупівель та юридичного забезпечення №7040 від 15 листопада 2024 року, копією списку членів позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 на 2024 рік, копією Розпорядження №02/24 від 03 січня 2024 року про створення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , копією складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , копією графіка роботи лікарів -спеціалістів під час проведення медичного огляду громадян, копією Розпорядження №03/23 від 11 січня 2023 року про створення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 , копією складу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 №03/23 від 11 січня 2023 року, копією листа-ознайомлення з Розпорядженням Подільської районної військової адміністрації Подільської районної державної адміністрації Одеської області №02/24 від 03 січня 2024 року «Про створення позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 », копією щорічної декларації поданої ОСОБА_1 11листопада 2024 р. о 15 годині 02 хвилини, листом заступника керівника Управління-керівника відділу контролю за своєчасністю подання декларацій ОСОБА_4 від 06 серпня 2024 року, листом в.о. керівника Управління проведення соціальних перевірок та моніторингу способу життя ОСОБА_5 від 18 березня 2021 року, копією положення про Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України затверджено Наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, рапортом оперуповноваженого ДСР в одеській області ДСР національної поліції України Бойченко С. від 14 січня 2025 року.
Відповідно до санкції ст. 172-6 ч. 1 КУпАП за зазначене правопорушення на особу накладається стягнення у виді штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність і те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником так і іншими особами, суд вважає за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення стягується судовий збір на користь державного бюджету України, у сумі 605 гривень 60 копійок.
Керуючись ст. ст. 33-35, 40-1, 172-6 ч. 1, ст.ст. 283,284 КУпАП, Законом України «Про запобігання корупції», суд, -
Визнати винною ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн. на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 копійок
Реквізити для сплати штрафу: отримувач коштів: ГУК в Одеській області /м.Подільськ/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37607526, банк отримувача: Казначейство України, номер рахунку (IBAN) UA268999980313090106000015746.
Реквізити для сплати судового збору: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
У графі «призначення платежу» платником повинно бути вказано: судовий збір, його ПІБ, ідентифікаційний номер, номер справи.
Платіжні документи, що свідчать про сплату штрафу та судового збору, слід негайно подати (надіслати) до суду.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
- витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова може бути оскаржена в порядку, передбаченому Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Суддя Г.В. Павловська