Дата документу 18.04.2025
Справа № 501/1086/23
1-кп/501/116/24
Іменем України
18 квітня 2025 року м. Чорноморськ
Іллічівський міський суд Одеської області, суддя ОСОБА_1
Секретар судового засідання - ОСОБА_2
Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 12023160000000254 від 23 лютого 2023 р.
прокурор - ОСОБА_3
захисник - ОСОБА_4 ,
Обвинувачений:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець елище Великодолинське, Овідіопольського р-ну, Одеської області, громадянин України, з вищою освітою, зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює на посаді державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, раніше не судимий,
обвинувачується у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України,
Формулювання обвинувачення, яке пред'явлене особі і визнане судом недоведеним
Наказом виконувача обов'язків начальника Одеської митниці Держмитслужби № 23-о від 06.12.2019 ОСОБА_5 призначено на посаду інспектора відділу митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду та правоохоронних органів», ч. 3 ст. 18 КК України ОСОБА_5 є службовою особою правоохоронного органу, який за спеціальним повноваженням здійснює функції представника влади.
У своїй діяльності державний інспектор ОСОБА_5 керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, що належать до компетенції Держмитслужби, наказами Держмитслужби, дорученнями Голови Держмитслужби, його першого заступника та заступників, іншими актами законодавства, а також наказами Митниці, Положенням про Митний пост, Положенням про відділ митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, іншими нормативно-правовими актами та розпорядчими документами.
Відповідно до посадової інструкції, яка затверджена начальником Одеської митниці Держмитслужби 02.04.2020, основною метою діяльності державного інспектора є здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України суб'єктами ЗЕД та громадянами, які здійснюють операції з товарами в зоні діяльності митного поста.
Крім того, серед основних посадових обов'язків державного інспектора визначено:
- здійснення митного контролю та виконання митних формальностей щодо товарів та транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон засобами водного, автомобільного, залізничного, трубопровідного транспорту та лініями електропередачі, а також змішаними перевезеннями, із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, за допомогою інформаційних технологій;
- здійснення перевірки документів та відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;
- здійснення митного огляду товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України;
- здійснення обліку товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України у зоні діяльності відділу;
- здійснення державного експортного контролю в межах повноважень покладених на органи доходів і зборів відповідно до Митного кодексу ті інших законів України;
- у межах компетенції проведення заходів щодо запобігання та протидії контрабанді, боротьбі із порушеннями митних правил;
- ініціювання та складання протоколів про порушення митних правил та ін.
Відповідно до п. 8 Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 451 митні органи під час здійснення митного контролю та митного оформлення автомобільних транспортних засобів і товарів у пунктах пропуску через державний кордон проставляють на митних, товаросупровідних (товаротранспортних) документах відповідні відмітки, печатки та штампи, а також вносять відповідну інформацію до журналів, у тому числі електронних, чи інших документів, які використовуються митними органами, відповідно до порядку, визначеного Мінфіном, нормативно-правовими актами з питань державної митної справи.
Водночас відповідно до положень Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів у пункті пропуску через державний кордон України для міжнародного морського сполучення «Чорноморський рибний порт» яка затверджена наказом №149-ОД від 21.08.2019, яка розроблена на підставі частини другої статті 25 Закону України «Про прикордонний контроль», пункту 19 Положення про пункти пропуску через державний кордон та пункти контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2010 року № 751 положення цієї Технологічної схеми, підлягають виконанню всіма посадовими особами підрозділу охорони державного кордону, структурних підрозділів Одеської митниці ДФС, відповідними державними органами, посадові особи яких залучаються до проведення медичного огляду членів екіпажу і пасажирів суден та заходів офіційного контролю в пункті пропуску, адміністрацією морського порту «Чорноморськ», адміністрацією та працівниками ТОВ «Чорноморський рибний порт» (далі - рибний порт) та іншими учасниками портового співтовариства, в частині, що стосується пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів та вантажів, що переміщуються ними, при прибутті до причалів (вибутті від причалів) рибного порту суден закордонного плавання»;
Встановлено, що зона митного контролю в пункті пропуску «Чорноморський рибний порт» утворена рішенням Одеської митниці ДФС згідно із Порядком створення зон митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 01.06.2012 року за №879/21191.
Технологічні процеси у рибному порту, пов'язані із ввезенням (вивезенням) до (з) рибного порту, а також переміщенням по території рибного порту вантажів та транспортних засобів із використанням інформаційної системи портового співтовариства (далі ? ІСПС) та локальної системи «Електронна система порту» (далі - ЕСП), порядок використання якої визначається адміністрацією рибного порту.
На території рибного порту прикордонні, митні та контролюючі органи, всі інші учасники портового співтовариства, які виконують свої функції в частині пропуску через державний кордон України осіб, транспортних засобів та вантажів, що переміщуються в пункті пропуску, згідно із пунктом 7 Типової технологічної схеми пропуску, користуються ІСПС.
На території рибного порту накопичення, перевірка, обробка, зберігання, передача та отримання інформації (в тому числі, передача попередньої інформації про товари, прийняті до перевезення на митній території України) і документів в електронній формі здійснюється за допомогою ЕСП.
Всі дії учасників ІСПС (ЕСП) підтверджуються за допомогою електронного цифрового підпису. Дані надані в електронному вигляді обробляються у першочерговому порядку.
Відповідно до Додатка 6 до Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів у пункті пропуску через державний кордон України для міжнародного морського сполучення «Чорноморський рибний порт», а саме Порядок оформлення завантажених контейнерів, які прибувають автомобільним, залізничним транспортом та вивозяться на суднах за межі митної території України із використанням системи «Електронна Система Порту»: Електронна заявка на прийом експортного вантажу у контейнерах, що ввозяться на територію ТОВ «Чорноморський рибний порт» (далі ? рибний порт) на автотранспортний засіб та/або залізничними транспортними засобами, оформлюється в локальній системі «Електронна система порту» (далі ? ЕСП) експедиторською організацією. Внесення електронної заявки на прийом експортного вантажу у контейнерах в ЕСП здійснюється цілодобово.
Відповідно до положення про Єдину автоматизовану інформаційну систему Державної митної служби України, затвердженої наказом Державної митної служби України від 04.11.2010 року за № 1341 - ЄАІС Держмитслужби - багатофункціональна інтегрована автоматизована система, що забезпечує інформаційну підтримку та супроводження митної справи в Україні і становить сукупність кількох взаємопов'язаних інформаційних систем, зокрема, автоматизованої інформаційної системи «Центр», автоматизованої системи митного оформлення, інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронна пошта» та інших систем, програмно-інформаційних комплексів.
Відповідно до розділу 2 пункту 2.2 положення про ЄАІС Дермитслужби основним завданням являється контроль за переміщенням вантажів, що перебувають під митним контролем, як через митний кордон України, так і в її межах.
Користувачами ЄАІС Держмитслужби є посадові особи структурних підрозділів Держмитслужби, митних органів, спеціалізованих митних установ, організацій, інших державних та недержавних органів, яким у встановленому порядку надані відповідні права доступу до інформації в цій системі.
Одними із основних функцій ЄАІС Держмитслужби України полягає у підтримці прийняття управлінських рішень та надання користувачам регламентованого (санкціонованого) доступу до інформаційних ресурсів ЄАІС Держмитслужби.
Так, відповідно до ст. 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», оригіналом електронного документа вважається електронний примірник документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Так, займаючи вказану посаду, ОСОБА_5 , виконуючи функції із здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України суб'єктами ЗЕД та громадянами, які здійснюють операції з товарами в зоні діяльності митного поста, ознайомившись зі своїми правами та обов'язками під підпис, розуміючи протиправність своїх дій, діючи з прямим умислом, тобто усвідомлюючи неправдивий характер тих відомостей, що вносяться ним до офіційних документів перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: с. Бурлача Балка, вул. Центральна, 1 підозрюється у вчинені злочину при наступних обставинах.
Так, 25.05.2020 року, встановити більш точний час в ході проведення досудового розслідування не надалось можливим, державний інспектор митного поста «Чорноморськ-Рибпорт» Одеської митниці Держмитслужби ОСОБА_5 , перебуваючи в своєму службовому кабінеті за робочим комп'ютером, на якому забезпечено регламентний доступ до «Журнал пропуску ЄАІС» Держмитслужби здійснив вхід, за допомогою персонального логіну та паролю.
У подальшому, реалізуючи свій злочинний умисел направлений на внесення завідомо неправдивих відомостей до офіційного документу, 25.05.2020 о 17 годині 30 хвилин державний інспектор митного поста «Чорноморськ-Рибпорт» Одеської митниці Держмитслужби ОСОБА_5 , діючи умисно, будучи усвідомленим про те, що транзитний вантаж «калій хлористий», який знаходиться під митним контролем, прибув на залізничну станцію «Іллічівськ-Паромна», яка відповідно до товаросупровідних документів та митної декларації № UA100620/2020/503215 не являється місцем призначення вказаного вантажу, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, вніс до програмного модулю «Журнал пропуску ЄАІС» Держмитслужби, що є офіційним документом, завідомо неправдиві відомості у вигляді відмітки про прибуття транзитного вантажу «калій хлористий» до місця призначення - зони митного контролю ТОВ «Чорноморський рибний порт» (на той час зона відповідальності відділу митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби) та поставив відбиток персональної печатки № 0470 до залізничних накладних за № БЧ2218900, № БЧ22189001, № БЧ 22189002, № БЧ 22189003, чим фактично здійснив підроблення офіційних документів.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано обвинувачується за ч. 1 ст. 366 КК України - внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів.
Стаття Кримінального кодексу України, яка передбачає кримінальне правопорушення
Стаття 366. Службове підроблення
1. Складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення офіційних документів -
караються штрафом від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Встановлені судом обставини
Обвинувачений ОСОБА_5 вину не визнав. Пояснив, що не вчиняв протиправних дій, не підробляв документи, в травні 2020 р. оформлював транзитний вантаж, який надійшов до МП Чорноморськ через ОСОБА_6 . Експедитор надав документи про прибуття вантажу. Він перевірив документи та вніс відмітку про прибуття у ОСОБА_7 . За відміткою залізниці вагони з вантажем надійшли на станцію «Паромна» - зона діяльності МП «Чорноморськ». Проставив відмітку «Під митним контролем». На залізничних накладних були відмітки залізниці про надходження на станцію. Не мав повноважень і підстав відмовити у внесенні відомостей. Відомо, що вантаж був перевантажений з вагонів. Огляди, перевірки не проводилися, оскільки не мав права і повноважень проводити з власної ініціативи. Здійснив перевірку декларації у базі, в п. 23 вказано структурний підрозділ «Чорноморський Рибний Порт». Перевірив найменування товару та кількість вагонів.
Свідок обвинувачення ОСОБА_8 в судовому засіданні пояснила, що вантаж надійшов в Рибний порт за митною декларацією з Білорусії через Київську митницю. Залізнична станція «Іллічівськ Паромна» - в зоні відповідальності їхнього митного органу. Вона оформлювала прибуття вантажу. Вантаж приходить на пункт призначення «Іллічівськ Паромна». Порт надає товаротранспортні документи, вона їх перевіряє. Зробила відмітку в електронній базі «Вантаж надійшов». Обвинувачений також мав зробити відмітку про прибуття. Відмітку важливо було зробити вчасно. Чи був вантаж насипом, вона не бачила, не було вказівок на огляд. Є спільний наказ Державної митної служби від 18.09.2008 р. № 10191140. Взагалі вантаж вийшов з Білорусі через Київ Митницю на станцію «Іллічівськ-Паромна». В залізничних накладних зазначено, що вантаж прибув в «Чорноморський Рибний порт», де його погрузили на судно. Відповідальність за збереження вантажу несе залізниця. На проведення повного огляду вантажу не було орієнтувань чи вказівки керівництва. Провели лише документальне оформлення. Станції і митні підрозділи не сповіщались. Вона працює на посаді інспектора відділу Митного оформлення № 4 МП Чорноморськ Одеської митниці. Залізнична станція «Іллічівськ Паромна» - це кінцева залізнична станція. Чорноморський Рибний порт не є залізничною станцією. Це «гілка». Паромна знаходиться приблизно 5 км від Рибного порту. Станція призначення - «Паромна». Зоною митного контролю є вантажні операції під митним контролем. На залізничній станції Іллічівськ «Паромна» нема зони митного контролю. Відділ № 4 знаходиться в ТОВ «Чорноморський рибний порт». Мають відмітку, що вантаж вчасно надійшов в Зону Митного контролю. Вони перевіряють лише документи. Митний пост має п'ять відділів. В зону діяльності Митниці Призначення Чорноморськ та відділу № 4 входить пункт пропуску «Рибний порт» - територія порту. Залізничні состави заходять на територію порту.
Свідок обвинувачення ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснив, що влітку 2020 року працював головним інспектором відділу митного оформлення № 4 МП «Чорноморськ». До посадових обов'язкових входило здійснення митного оформлення, контроль доставки товарів до митниці призначення. ОСОБА_5 також працював у цьому відділі на посаді старшого інспектора, здійснював обов'язки митного оформлення. Основним документом контролю доставки є Митна Декларація. Вони знали, що до них направляються товари. В Митній Декларації може бути зазначено будь-який порт Одеської області. Перевізник сам може обирати пункт пропуску через державний кордон України. Інспектор митниці не може без підстав здійснювати форми контролю, навіть якщо є зауваження до документів, здійснюється за рішенням начальника або коли порушено термін доставки товарів. Перевірка документів, це не форма митного контролю, це митні формальності. ОСОБА_5 ставив відмітку про прибуття товару. Станція призначення та Митниця призначення не завжди співпадають територіально.
Свідок обвинувачення ОСОБА_10 в судовому засіданні пояснив, що влітку 2020 року працював в «Рибному порту» відповідав за повний пропуск вантажу в пункті призначення. Вантаж прибув транзитом з Білорусі, мав залишити територію України і нічого не мало залишитись на території України. При надходженні вантажу на станцію призначення проставляються штампи. Перевірка не виявила порушень, весь вантаж пішов до станції призначення. Не пам'ятає чи входить залізнична станція «Іллічівськ Паромна» в зону діяльності поста відділу. Зона діяльності МП «Чорноморськ» мала 5 відділів. Вантажна митна декларація є основним документом, яким керується інспектор. Не має значення, на яку станцію прибув вантаж, головне, щоб вантаж надійшов в зону діяльності, яка визначається технологічною схемою. Зона діяльності митного поста визначається Наказом митниці, «Положенням про Митний пост» та «Положенням про Митний відділ». Пункт пропуску «Рибний порт» це територія саме порту. Залізничні состави заходять на територію порту.
Свідок обвинувачення ОСОБА_11 в судовому засіданні пояснив, що працював державним інспектором відділу № 4 МП «Чорноморськ». Оформлював виїзд за межі митної території вантажу після виходу судна з порту. Не мав відношення до прибуття цього вантажу. Вантаж відправлявся на судно в контейнерах. Станція «Паромна» входить в зону діяльності МП «Чорноморськ» згідно положення про МП «Чорноморськ». Зона діяльності відділу вказана в Положенні про відділ, затверджена начальником Одеської митниці. В порт йде залізнична колія. Станція «Паромна» - зона відповідальності Відділу митного оформлення № 4.
Свідок захисту ОСОБА_12 в судовому засіданні пояснив, що 16.09.2022 р. на підставі наказу ОСОБА_13 від 02.08.2022 р. брав участь в перевірці законності по переміщенню транзитного вантажу. Порушень з боку ОСОБА_5 не виявляв. Відповідно до спільного наказу Міністерства Фінансів та Міністерства Транспорту від 18.09.2008 р. про особливості взаємодії Міністерства Транспорту, Митних органів та працівників залізниць товар проходив транзитом до пункту призначення при вивезенні з території України. Вантаж прибув у залізничних вагонах в зону станції призначення та Митниці призначення - ототожненні при залізниці. Відмітку про надходження роблять у Митниці призначення. Якщо перевізником (УЗ) надані документи для відміток про надходження вантажу, йому не відомі підстави для відмови. Основним документом є Митна Декларація, графа 53 Митної Декларації. Проставлянням цієї відмітки засвідчується факт надання документів. Для огляду вантажу можуть бути виключні підстави за вказівкою керівництва. Була відсутня інформація про наявність таких вказівок. Комісія засвідчила відсутність порушень. Вантаж вивезено в повному обсязі за вираховуванням похибки при перевірці вантажів. В склад комісії входять фахівці Одеської митниці. Штемпель «Зона Митного контролю Рибний Порт» та п. 53 - пункт вивезення за межі території в товарно-супровідних документах, у залізничних накладних - штамп «Під Митним контролем». Залізнична накладна є супровідним документом, а не митним. Вантажі можуть накопичуватися на станції призначення. До порту переміщуються, як залізничним транзитом, так і іншим. Вантаж повинен бути доставлений до станції призначення. Вивантаження в контейнер відбувається поза межами Рибного порту. Відповідно до п. 3.10 «Інструкції про взаємодію Залізниці і Митниці», залізниця повідомляє, а митниця ставить штамп про доставку. Митниця засвідчує лише факт доставки товару у митницю призначення. Відповідно до графи 53 Митниця призначення - ВМО № 4 «Чорноморськ». Чорноморський Рибний Порт - це Пункт пропуску. Станція «Іллічівськ Паромна» не входить в зону митного контролю і в Пункт пропуску. Якщо товар ще на станції «Паромна», митниця може поставити відмітку про надходження до митниці призначення. «Іллічівськ Паромна» в зоні діяльності ВМО № 4. Окремої станції «Рибний порт» нема, є залізничні колії, які обслуговуються залізничною станцією «Іллічівськ Паромна», неможливо визначити митнику і не передбачено обов'язок відслідковувати чи потрапив вантаж зі станції на територію Рибного порту. Станція «Паромна» є останньою залізничною станцією перед «Рибним портом», далі є залізничні колії до порту. Митні накладні є тими самими накладними з такими самими відмітками, що і у залізничних. Працівник станції надає документи. Персональна печатка проставляється на залізничній накладній - товар прибув у митницю призначення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 368 КПК України ухвалюючи вирок, суд повинен вирішити питання чи мало місце діяння, у вчиненні якого обвинувачується особа.
Відомості до ЄРДР внесені 23.02.2023 р. про те, що службова особа відділу митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, виконуючи функції із здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, здійснила підроблення офіційних документів (т. 1 а.с. 62, т. 2 а.с. 1, т. 3 а.с. 251).
Досліджені судом докази свідчать про те, що обвинувачений ОСОБА_5 дійсно вніс відомості про прибуття вантажу в митницю призначення, відповідно до даних копії електронних витягів з ЄАІС Держитслужби митних декларацій: за митною декларацією № UА100620/2020/503215, в залізничних вагонах 90386392, 90398496, 90408196, 90447392… В митній декларації зазначений номер печатки інспектора - 470 (т. 2 а.с. 36, 180).
Відбиток печатки «Під митним контролем № 0470» проставлений на залізничних накладних відповідних залізничних накладних № БЧ2218900 (т. 2 а.с. 183), № БЧ22189001 (т. 2 а.с. 183Б), № БЧ 22189002 (т. 2 а.с. 184), № БЧ 22189003 (т. 2 а.с. 185).
Зазначені обставини також підтверджує обвинувачений, не оспорюються стороною захисту.
Внесення відомостей про прибуття в митницю призначення підтверджене також даними протоколів огляду документів від 27.04.2022 р. (т. 3 а.с. 129 - 136, 137 - 142, 143 - 151).
ОСОБА_5 обіймав посаду державного інспектора відділу митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, що підтверджується даними документів: Посадова інструкція (т. 3 а.с. 2 - 4), Особова картка (т. 3 а.с. 5 - 19), Копії наказів про проходження служби (т. 3 а.с. 20 - 23, 174 - 175, 254 - 257).
Номер особистої номерної печатки ОСОБА_5 - 0470, що підтверджене даними копії наказу від 09.07.2015 р. (т. 3 а.с. 217, 219).
Питання чи містить це діяння склад кримінального правопорушення (п. 2 ч. 1 ст. 368 КПК України), в даному випадку, полягає у визначенні, чи дійсно внесені відомості були недостовірними, і якщо так, то чи були ці відомості недостовірними завідомо для обвинуваченої.
Митний пост «Чорноморський» створений наказом Державної митної служби України № 30 від 19.11.2019 р.
Міжнародний пункт пропуску для морського сполучення «Чорноморський рибний порт» віднесений до компетенції Митного поста «Чорноморський» відповідно до п. 1.10.3 Положення про митний пост «Чорноморський», затвердженого наказом Одеської митниці № 7 від 05.12.2019 р. Наказом від 08.04.2020 р. № 105 внесені зміни до положення, до складу Митного поста віднесені, в тому числі відділ митного оформлення № 4.
Відповідно до п. 1.1. Положення про відділ митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, затвердженого 02.04.2020 р., зазначений відділ є структурним підрозділом митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби. П.1.10. встановлено, відділ безпосередньо розміщується на території міжнародного морського пункту пропуску «Чорноморський рибний порт». Відповідно до п. 1.9, компетенція Відділу розповсюджується на територію міжнародного морського пункту пропуску «Чорноморський рибний порт», а також на територію складів підприємств та причал № 29 ДП «Морський торговельний порт «Чорноморськ».
На територію ТОВ «Чорноморський рибний порт» вантаж надходив автотранспортом, а не в залізничних вагонах, що підтверджується даними листів ТОВ «Чорноморський рибний порт» від 29.10.2020 р. (т. 3 а.с. 182) та від 18.01.2021 р. (т. 2 а.с. 38).
Вивантаження вантажу було здійснено на під'їзній колії ТОВ «ГТК-Строй» отримувачем ТОВ «Крістал Трейдінг», відповідно до даних листа Одеської залізниці від 15.04.2021 р. (т. 2 а.с. 44).
Межі території пункту пропуску «Чорноморський рибний порт» визначені наказом ТОВ «Чорноморський рибний порт», відповідно до Розділу ІІ Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів у пункті пропуску через державний кордон України для міжнародного морського сполучення, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 № 149-ОД від 03.09.2015 р. (т. 2 а.с. 82 - 151).
Відповідно до зазначеної Технологічної схеми, Розділ IV. «Порядок пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів, які вибувають з території України», п. 2.1. в абз. 2 встановлює, що товари і транспортні засоби, що знаходяться під митним контролем та призначені для подальшого вивезення за межі митної території України, зберігаються на території пункту пропуску у порядку, визначеному законодавством (т. 2 а.с. 130).
Відповідно до інформації Одеської митниці від 18.05.2022 р., на території залізничної станції «Іллічівськ-Паромна» зони митного контролю в період часу з 25.05.2020 по 10.07.2020 р. Одеською митницею Держмитслужби не створювались та діючих зон митного контролю не функціонувало (т. 3 а.с. 152).
Тимчасова зона митного контролю створена на території ділянки залізничної колії в межах від Чорноморського рибного порту до передпаромного парку «Паромна» (Одеська область, м. Чорноморськ, с. Бурлача Балка, вул. Центральна 1-Ж), підрозділ митного органу - відділ митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморський» Одеської митниці Держмитслужби, відповідно до рішення Одеської митниці Держмитслужби № 50000/0630 від 25.08.2020 р. (т. 3 а.с. 214-216).
Відповідно до інформації Одеської залізниці від 30.05.2022 р. на залізничній станції Поромна зони митного контролю були відсутні, але до станції примикає під'їзна колія ТОВ «Чорноморський рибний порт», яка обслуговується власним локомотивом. Вивантаження вантажів, які прибувають на станцію Поромна під митним контролем здійснюється на під'їзних коліях ТОВ «ЧРП» на території якого знаходиться зона митного контролю та відділ № 4 МП «Чорноморський» Одеської митниці без участі працівників залізниці (т. 3 а.с. 154).
На підставі доповідних записок (т. 3 а.с. 176 - 180), відділом внутрішньої безпеки Одеської митниці проведена перевірка, відповідно до даних Акту від 16.09.2022 р. (т. 3 а.с. 185 - 204, 205 - 211), якою встановлено, що:
1. По митним деклараціям МД прохідного транзиту були виконані усі належні митні формальності, передбачені розділом IV Порядку транзитних переміщень при здійсненні транзитних переміщень товарів, транспортних засобів комерційного призначення з використанням митної декларації.
2. До моменту вивезення товарів з митної території України товар «калій хлористий», який переміщувався транзитом митною територією України по МД прохідного транзиту залізничним транспортом навалом був розфасований у мішки та перевантажений у контейнери, у яких у подальшому був вивезений за межі митної території України. З наявних у підрозділі митного оформлення документів, відомостей ЄЛІС та пояснень посадових осіб ВМО № 4 митного поста «Чорноморський» комісія не має можливості дійти висновку де саме проводились операції по розфасуванню та перевантаженню товарів.
3. За фактом вивантаження товару «калій хлористий» на склад ЧРП, який знаходиться поза межами зони митного контролю та здійснення його розфасування і перевантаження з залізничних вагонів до морських контейнерів без дозволу митного органу посадовими особами УБК ти ПМП складено десять протоколів про порушення митних правил за номерами у наростаючий послідовності з №0383/50000/21 по №0392/50000/21, за ознаками правопорушення, передбаченого частиною третьою статті 469 Кодексу. За цими протоколами винесені постанови про накладення адміністративного стягнення.
4. Вага нетто товару «калій хлористий», який був вивезений у морських контейнерах на суднах закордонного плавання через ЧРП (2 750 000 кг )Г та пункт контролю «Визирка» (609 020 кг )Г, що сумарно становить 3 359 020 кг, відповідає загальній вазі ввезеного по МД прохідного транзиту залізничним транспортом навалом товару «калій хлористий» у обсязі 3 360 000 кг. Зазначене підтверджує випуск товарів по МД прохідного транзиту за межі митної території України у повному обсязі за виключенням товару у обсязі 980 кг що відповідає нормам витрат па перевалку для хімічної сировини навалом згідно Правила видачі.
6. Комісією встановлено порушення з боку посадових осіб ВМО № 4 митного поста «Чорноморський», в тому числі, пункту 4.6 Порядку транзитних переміщень у частині невчасного внесення до САІС інформації про пропуск товарів за межі митної території України.
Водночас, відсутні відомості про встановлені порушення обвинуваченим ОСОБА_5 .
Мотиви суду
Досліджені судом докази свідчать про те, що не є тотожними поняття та межі: митниці призначення; міжнародного морського пункту пропуску «Чорноморський рибний порт» та зони митного контролю, яка розміщена як на території ТОВ «Чорноморський рибний порт» (постійна), так і за межами зазначеного підприємства (тимчасова) - ділянки залізничної колії в межах від Чорноморського рибного порту до передпаромного парку «Паромна», створена 25.08.2020 р., тобто менш ніж через три місяці після події інкримінованого ОСОБА_5 правопорушення.
Обвинувачення ОСОБА_5 у внесенні завідомо недостовірних відомостей про прибуття вантажу в митницю призначення, покладає на сторону обвинувачення обов'язок доведення сукупності таких обставин:
- «правомірна модель поведінки в подібній ситуації» - сукупність обставин, за наявності яких та у відсутності яких державний інспектор уповноважений вносити такі відомості;
- обставини, наявність або відсутність яких виключає правомірність внесення таких відомостей.
Обвинувачений дійсно своєю печаткою засвідчив перебування «під митним контролем» вантажу, який всупереч положення абз. 2 п. 2.1. Розділу IV. «Порядок пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів, які вибувають з території України» Технологічної схеми пропуску осіб, транспортних засобів та вантажів у пункті пропуску через державний кордон України для міжнародного морського сполучення, затвердженої наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 № 149-ОД від 03.09.2015 р., не перебував на території пункту пропуску.
Однак, по-перше, сторона обвинувачення не надала достатніх доказів, що дають можливість змоделювати правомірну поведінку державного інспектора в подібній ситуації, з якого моменту, за сукупності яких обставин та на підставі яких документів у державного інспектора виникає правомочність зафіксувати факт прибуття вантажу в «митницю призначення».
По-друге, сторона обвинувачення не довела, поза розумним сумнівом, неправомірність фіксації обвинуваченим прибуття вантажу в «митницю призначення» на підставі документів, що підтверджують його прибуття на залізничну станцію «Іллічівськ-Паромна».
Адже, встановлені судом обставини свідчать про те, що за існуючої на момент інкримінованого кримінального правопорушення організації роботи відділу митного оформлення № 4, підставою засвідчити потрапляння вантажу під митний контроль для державного інспектора митниці були залізничні накладні з відміткою про прибуття на залізничну станцію «Іллічівськ-Паромна» (остання станція Укрзалізниці перед підприємством ТОВ «Чорноморський рибний порт»), як для вантажу, який фізично переміщений на територію порту, так і для вантажу, який ще знаходиться на шляху від залізничної станції до меж порту.
Недоведеність цих обставин виключає встановлення судом наявності об'єктивної сторони складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, у вчиненні якого обвинувачується ОСОБА_5 , та умислу останнього на вчинення кримінального правопорушення, що свідчить про недоведеність наявності складу кримінального правопорушення в його діянні.
Розглядувана подія є наслідком організації роботи відділу митного оформлення, яка не відповідала дійсній обстановці на місцевості, про що свідчать вжиті заходи на усунення таких розбіжностей шляхом створення невдовзі після інкримінованої події кримінального правопорушення тимчасової зони митного контролю на території ділянки залізничної колії в межах від Чорноморського рибного порту до передпаромного парку «Паромна».
Презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини полягає в тому, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи (ч. 2 - 4 ст. 17 КПК України )Г.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України виправдувальний вирок ухвалюється у разі, якщо не доведено, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.
Ухвала слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 03.03.2023 р., якою застосований запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання (т. 3 а.с. 264), відповідно до ч. 1 ст. 203 КПК України припиняє свою дію.
Керуючись ст.ст. 369 - 371, 373 - 375 КПК України, суд -
ухвалив:
ОСОБА_5 визнати невинуватим у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України та виправдати на підставі п. 3 ч. 1 ст. 373 КПК України у зв'язку з не доведенням, що в діянні обвинуваченого є склад кримінального правопорушення.
Ухвала слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 03.03.2023 р., якою до ОСОБА_5 застосований запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, припиняє свою дію.
Вирок може бути оскаржений в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, у разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення Одеським апеляційним судом.
Суддя ОСОБА_1