СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/2184/25
ун. № 759/7988/25
18 квітня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві клопотання прокурора Святошинської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 12025100080001249 від 11.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,-
17.04.2025 слідчому судді Святошинського районного суду м. Києва надійшло вказане клопотання, в якому прокурор просить надати тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучити в оригіналах, які зберігаються у приватного нотаріуса ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 .
Клопотання обґрунтовано тим, що Слідчим відділом Святошинського УП ГУ НП у місті Києві проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12025100080001249 від 11.04.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 358 КК України.
До Святошинського УП ГУ НП у місті Києві надійшло звернення представники громадської організації ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », щодо незаконного будівництва та реєстрація права власності на об'єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до відомостей державного реєстру на нерухоме майно 13.04.2018 реєстратором КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » Литвинівської сільської ради у м. Київ внесено до реєстру відомості про реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості за адресою АДРЕСА_2 за ОСОБА_5 . Реєстрацію проведено на підставі виключно технічного паспорту та довідки виданої ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Разом з тим, згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно речові права на земельну ділянку по АДРЕСА_2 (кадастровий номер: 8000000000:75:284:0043) за будь-якими фізичними чи юридичними особами не зареєстровані.
Згідно зі ч. 1, 2 ст. 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрацій. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) (в редакції на час проведення реєстраційних дій) загальними засадами державної реєстрації прав є, серед іншого, гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 3 вказаного Закону передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними, за умови якщо реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення (зокрема, реєстрація права власності на нерухоме майно в ІНФОРМАЦІЯ_4 ).
Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення; під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиного реєстру дозвільних документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії Державного реєстру прав з Єдиним державним реєстром судових рішень.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації.
Згідно з ч. 2 ст. 18 Закону перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Пунктом 1 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127 (далі - Порядок № 1127), передбачено, що він визначає підстави і процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав.
Відповідно до п. 40 Порядку № 1127 (в редакції на час проведення реєстраційних дій) державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації, передбачених ст. 27 Закону та цим Порядком. Пунктом 41 Порядку № 1127 визначено, що для державної реєстрації права власності на новозбудований об'єкт нерухомого майна подається вичерпний перелік документів, в тому числі документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна та документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси.
Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалась в Єдиному реєстрі документів.
У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.
Водночас, будь-які відомості, а саме: документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта та документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси при проведенні реєстрації були відсутні.
Таким чином, реєстрацію права власності на об'єкт нерухомості за адресою: АДРЕСА_2 здійснено у порушення Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та за відсутності обов'язкових документів, визначених п. 41 Порядку № 1127.
Указане свідчить про можливе використання підробленого документу для здійснення державної реєстрацію права власності на нерухоме майно з метою подальшого отримання речових прав на земельну ділянку.
Відповідно до Інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно 08.05.2023 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 зареєстровано право власності за ОСОБА_6 на нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_2 на підставі договору дарування.
Беручи до уваги вищевикладене та з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні та з метою проведення судово-почеркознавчої експертизи необхідно здійснити тимчасовий доступ до оригіналів документів, що стали підставою для реєстрації права власності за ОСОБА_6 на нежитлову будівлю за адресою: АДРЕСА_2 та до реєстру для реєстрації нотаріальних дій приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 за 2023 рік, які зберігаються у приватного нотаріуса ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 .
17.04.2025 прокурором в даному кримінальному провадженні призначено судову-почеркознавчу експертизу.
В судове засідання прокурор не з'явився, надав до суду заяву в якій просить розглядати клопотання у його відсутність.
Слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання у відсутність прокурора та представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, про тимчасовий доступ до яких ставиться питання.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Враховуючи обставини вчинення ймовірного кримінального правопорушення так як вони викладені в клопотанні прокурора, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 93, 161, 162 КПК України, та враховуючи, що у доданих до клопотання матеріалах вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані в клопотанні документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть містити дані, що мають значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні; згідно ст. 93 КПК України, в інший спосіб їх отримати неможливо, а тому клопотання прокурора слід задовольнити.
Так, необхідно надати тимчасовий доступ до оригіналів документів з можливістю їх вилучити в оригіналах, які зберігаються у приватного нотаріуса ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 .
Керуючись ст.ст. 159-166, 309 КПК України, слідчий суддя ,-
Клопотання прокурора - задовольнити.
Надати дозвіл прокурорам Святошинської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , та слідчому СВ Святошинського управління поліції Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_9 на тимчасовий доступ до речей і документів які зберігаються у приватного нотаріуса ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- документів, що стали підставою для реєстрації права власності за ОСОБА_6 на об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_2 , із можливістю їх огляду, та вилучення (здійснення виїмки) оригіналів вказаних документів.
реєстру для реєстрації нотаріальних дій приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу ОСОБА_4 за 2023 із можливістю його огляду та виготовлення його копії.
Визначити строк дії ухвали тривалістю два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку, з метою відшукання га вилучення зазначених речей і документів, відповідно до положень ст. 166 КПК України.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_10