іменем України
18 квітня 2025 рокуСправа №451/614/25
Провадження № 3/451/319/25
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Патинок О.П. розглянувши матеріали справи №451/614/25, які надійшли із військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_2 , одруженого, сапера 3 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу 1 роти інженерної підтримки батальйону інженерної підтримки солдата за призовом під час мобілізації, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-17 КУпАП,
встановив:
Обставини справи, які встановив суд.
ОСОБА_1 , який згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 87 від 28.03.2025, призначений на посаду сапера 3 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу 1 роти інженерної підтримки батальйону інженерної підтримкисолдат військової служби за призовом під час мобілізації(на особливий період) військової частини НОМЕР_1 - 07.04.2025 близько 12 год 30 хв під час перевірки несення служби, де військова частина НОМЕР_1 в АДРЕСА_2 чатовий солдат порушив правила несення бойового чергування, встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу противника, нехтуючи своїми обов'язками, перебував на службі в стані алкогольного сп'яніння. Перебування в стані алкогольного сп'яніння підтверджується висновком №89 від 07.04.2025 КПН «Сокальська ЦРЛ».
Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.172-17 КУпАП.
Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. Разом із матеріалами справи до суду подана заява про розгляд справи за його відсутності, вину у вчиненому визнає повністю, просить суд суворо не карати.
Частиною 3 статті 268 КУпАП передбачений виключний перелік статтей при розгляді справ, за якими присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Категорія справ за ст. 172-17 КУпАП до вказаного переліку не входить, а тому присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за даними статтями у судовому засіданні не є обов'язковою.
Оцінка суду доказів та норми права, які суд застосував.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що при розгляді справи про адміністративне правопорушення відповідний орган чи посадова особа зобов'язані з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Указом Президента України № 69/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію» оголошена загальна мобілізація.
Відтак, станом на день вчинення адміністративного правопорушення 07.04.2025 в Україні діє особливий період.
Частина 2 статті 172-17 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України вчинене в умовах особливого періоду.
Згідно ст. 97 Закону України «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України» несення вартової служби є виконанням бойового завдання і вимагає від особового складу точного дотримання всіх положень, визначених цим Статутом, високої пильності, непохитної рішучості та розумної ініціативи. Особи, винні в порушенні правил несення вартової служби, несуть дисциплінарну або кримінальну відповідальність.
Згідно ст. 235 Закону України «Про Статут гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України» чатовому заборонено сидіти, притулятися до чого-небудь, спати, курити, розмовляти, їсти, пити, читати, писати, справляти природні потреби, передавати й приймати будь-які предмети, досилати без потреби патрон у патронник, заходити у зону роботи технічних засобів охорони. Чатовий повинен відповідати на запитання лише начальника варти, його помічника, свого розвідного й осіб, які прибули з ними для перевірки.
Докази подані особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення:
-протокол в/ч НОМЕР_1 №177 про військове адміністративне правопорушення від 08.04.2025, з якого видно, що ОСОБА_1 , який згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 87 від 28.03.2025, призначений на посаду сапера 3 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу 1 роти інженерної підтримки батальйону інженерної підтримкисолдата військової служби за призовом під час мобілізації(на особливий період) військової частини НОМЕР_1 - 07.04.2025 близько 12 год 30 хв під час перевірки несення служби чатовий солдат порушив правила несення бойового чергування, встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу противника, нехтуючи своїми обов'язками, ніс службу в стані алкогольного сп'яніння. Перебування в стані алкогольного сп'яніння підтверджується висновком КПН «Сокальська ЦРЛ» №89 від 07.04.2025. Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст.172-17 КУпАП;
- копія направлення на амбулаторне обстеження №276/МР від 07.04.2025;
-копія чеку алкотестеру від 07.04.2025, згідно якого наявності алкоголю в організмі ОСОБА_1 становить 0,734%;
-висновок лікаря щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного та іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №89 від 07.04.2025, з якого видно, що ОСОБА_1 на момент огляду перебував в стані алкогольного сп'яніння -0,734%;
- постова відомість варти об'єкту охорони, де розміщені підрозділи забезпечення від 07.04.2025;
- пояснення бойового медика взводу ОСОБА_2 від 07.04.2025, з яких вбачається, що 07.04.2025 о 07 год 30 хв при перевірці перед вартою на стан здоров'я, а також на алкогольне сп'яніння ОСОБА_1 був допущений та перевірений і занесений в журнал, що в алкогольному стані не перебуває;
-- пояснення заступника командира роти з психологічної підтримки персоналу медичної роти в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_3 від 07.04.2025 по суті правопорушення;
- пояснення офіцера відділення психологічної підтримки персоналу управління в/ч НОМЕР_1 ОСОБА_4 від 08.04.2025, по суті правопорушення;
- копія паспорта ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 ;
- витяг із наказу №149 від 29.05.2023, згідно якого ОСОБА_1 з 29.05.2023 зарахований до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 ;
- витяг із наказу №87 від 28.03.2025, згідно якого ОСОБА_1 з 28.03.2025 призначений на посаду сапера 3 інженерно-саперного відділення інженерно-саперного взводу 1 роти інженерної підтримки батальйону інженерної підтримкисолдата військової служби за призовом під час мобілізації(на особливий період) військової частини НОМЕР_1 .
Відтак, всебічно, повно та об'єктивно з'ясувавши обставини справи в їх сукупності, дослідивши та оцінивши зібрані докази, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-17 КУпАП - порушення правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України, вчинене в умовах особливого періоду.
При накладенні адміністративного стягнення суд бере до уваги характер та обставини вчиненого правопорушення, як такого, що вчинено в умовах особливого періоду, особу правопорушника, який є військовослужбовцем, ступінь його вини, відношення до вчиненого, визнання вини правопорушника, тому з врахуванням всіх обставин справи, суд дійшов висновку, що достатнім та необхідним для досягнення мети адміністративного стягнення, попередження та запобігання вчинення нових правопорушень до ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000,00 грн.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Водночас, згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
З огляду на наведене, ОСОБА_1 необхідно звільнити від сплати судового збору.
На підставі ст. 5 Закону України «Про судовий збір», статей 9, 23, 33, 34, 40-1, ч.3 ст. 172-17 КУпАП та керуючись статтями 245, 251, 252, 280, 283-285, 294 КУпАП,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-17 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу у розмірі 1 000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, який необхідно сплатити за реквізитами: Одержувач: УКуРадех.р/Радехівський р-н/21081100, Код отримувача: (ЄДРПОУ): 38008294, Банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку (IBAN): UA888999980313030106000013847, КПН: 21081100, МФО: 899998, Призначення платежу: Штраф про адміністративне правопорушення в Радехівській ОТГ.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених ст. 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом та відповідно до вимог ст. 308 цього Кодексу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців, що обчислюється з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Постанова по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду через Радехівський районний суд Львівської області прокурором у випадках, передбачених ч.5ст. 7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено.
СуддяПатинок О. П.