Рішення від 17.04.2025 по справі 677/675/24

Справа № 677/675/24

Провадження № 2/677/38/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.04.2025 року м. Красилів

Красилівський районний суд Хмельницької області у складі:

головуючого-судді Шовкуна В.О.,

за участі секретаря судового засідання Демчишеної Ю.В.,

Учасники провадження (сторони):

Представник позивача - адвокат Сидорук Д.В.,

Представник відповідача - адвокат Розанова О.З.,

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Красилів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Контінентал Фармерз Полісся», третя особа: Державний реєстратор Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області Ткачук В.М. про скасування державної реєстрації права оренди на земельні ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог.

До суду звернулася ОСОБА_1 з позовом про скасування державної реєстрації права оренди на земельні ділянки. В обґрунтування позову посилається на те, що 12.09.2016 року між ТОВ «Агросвіт Чепелівка» та ОСОБА_2 був укладений договір оренди № 227 земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, а саме, площею 0,5597 га., кадастровий № 6822789100:03:010:0015. Право оренди ТОВ «Агросвіт Чепелівка» на підставі зазначеного договору оренди землі було зареєстровано 23.02.2017 року приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Кізюн Т. А. за № 19216229. Також, 14.09.2016 року між ТОВ «Агросвіт Чепелівка» та ОСОБА_2 був укладений договір оренди № 226 земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, а саме, площею 1,554 га., кадастровий № 6822789100:02:001:0084.

Право оренди ТОВ «Агросвіт Чепелівка» на підставі зазначеного договору оренди землі було зареєстровано 23.02.2017 року приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Кізюн Т. А. за № 19214988.

ОСОБА_2 померла та згідно свідоцтв про право на спадщину від 14.01.2021 року виданих позивачу приватним нотаріусом Красилівського районного нотаріального округу Кізюн Т. А. вона успадкувала зазначені земельні ділянки та на даний час являється їх власником. Наведене підтверджується інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 03.11.2023 року № 352983506 та № 352985429.

15.11.2021 року між позивачкою та ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» були укладені додаткові договори про заміну сторони у вищезазначених договорах оренди землі від 12.09.2016 року та 14.09.2016 р., а саме, попереднього орендодавця ОСОБА_2 на позивача як її спадкоємця та визначення конкретної дати завершення строку їх дії, а саме, 23.02.2024 року. На підставі зазначених додаткових договорів про заміну сторони у договорі, державний реєстратор Антонінської селищної ради Хмельницького району Ткачук В.М. вніс до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень записи про нового орендодавця, тобто позивача та про закінчення дії даних договорів оренди землі 12.09.2023 року та 14.09.2023 року, а не 23.02.2024 року як передбачено у вищезазначених додаткових договорах до них, а також про автоматичне продовження їх дії.

На підставі таких записів державного реєстратора Антонінської селищної ради Ткачука В. М. щодо дати завершення дії вищезазначених договорів оренди землі (12.09. та 14.09.2023 року) на наступний день після зазначеної дати, а саме, 13.09.2023 року та 15.09.2023 року автоматизована система Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в автоматичному режимі продовжила дію даних договорів оренди землі на сім років, а саме до 12.09.2030 року та 14.09.2023 року про що до державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у розділі «Зміст, характеристика іншого речового права» були внесенні відповідні записи про продовження дії даного договору оренди землі.

Вважає, що таке продовження дії вищезазначених договорів оренди землі до 12 та 14.09.2030 року проведено безпідставно та незаконно, у зв'язку із чим записи у Державному реєстрі про таке продовження підлягають скасуванню.

У додаткових договорах про заміну сторони (п. 2) Сторони передбачили, що строк дії вищезазначених договорів оренди (права оренди) залишається без змін. Договір оренди (право оренди) завершується 23.02.2024 року.

Таким чином, зважаючи на такі умови договорів оренди щодо строку їх дії, враховуючи дату державної реєстрації права оренди ТОВ «Агросвіт Чепелівка» на вищезазначені земельні ділянки, а саме, 23.02.2017 року, а також визначення сторонами договорів оренди точної дати завершення строку їх дії (23.02.2024 року) семирічний строк дії вищезазначених договорів оренди завершується 23.02.2024 року, а не 12.09.2023 року та 14.09.2023 року.

Тобто, саме після 23.02.2024 року дані договори оренди можуть бути автоматично продовжені за умови відсутності заяви однієї із їх сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору.

Зокрема, доповненим п. 40-1 Договору передбачено, що після закінчення строку дії договору оренди він поновлюється на такий самий строк і таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.

Сторона договору, яка бажає скористатись правом відмови від поновлення договору, не пізніше як за місяць до дати закінчення дії такого договору подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.

У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору оренди до дати закінчення дії такого договору, після настанні відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.

Аналогічні правила поновлення договору оренди землі передбачені ст. 126-1 ЗК України.

Таким чином, договір оренди землі може бути поновлений лише у разі завершення строку його дії за умови відсутності заяви однієї із його сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про його поновлення, яка може бути подана не пізніше як за місяць до дати закінчення дії такого договору.

За таких обставин, оскільки семирічний строк дії вищезазначених договорів оренди землі завершився 23.02.2024 року, то вчиненні 13.09.2023 року та 15.09.2023 року у Державному реєстрі речових прав записи про їх поновлення до 12.09.2023 та 14.09.2030 року є незаконними, а саме здійснені до завершення строку їх дії з порушенням вимог ч. 2 ст. 126-1 ЗК України.

В свою чергу, оскільки державна реєстрація продовження дії вищезазначених договорів оренди землі з 13.09. та 15.09.2023 року до 12.09. та 14.09.2023 року проведена незаконно, в іншому порядку та спосіб дія таких договорів оренди не продовжувалась, то на сьогоднішній день Відповідач не має законного права користування зазначеними позивача земельними ділянками на умовах їх оренди, а тому державна реєстрація такого права Відповідача підлягає скасуванню.

Про факт внесення до ДРРП записів про поновлення дії вищезазначених договорів оренди землі позивач дізналась 03.11.2023 року з Інформаційних довідок з ДРРП від 03.11.2023 року № 352985429 та № 352983506.

До цього часу, зважаючи на умови договорів оренди землі, а саме завершення строку їх дії 23.02.2024 року позивач не знала та не допускала можливості здійснення оскаржуваних записів про їх поновлення та вважала, що зможе скористатись своїм правом на подання заяви про виключення з ДРРП відомостей про їх поновлення за місця до завершення строку їх дії (23.02.2024 року).

Абзацом 2 ч. З ст. 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цього Закону та анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.

Таким чином, з огляду на положення зазначеної норми закону вважає, що належним способом захисту позивача прав у даній справі, який призведе до припинення права Відповідача на оренду вищезазначених земельних ділянок та обтяження їх речовими права Відповідача, а також їх звільнення Відповідачем та виникнення у позивача можливості володіти та користуватись ними є скасування державної реєстрації права Відповідача на їх оренду.

Аргументи учасників справи.

Представник відповідача ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» (на момент звернення позивача з даним позовом), потім в ході розгляду справи назву змінено на Товариство з обмеженою відповідальністю «Контінентал Фармерз Полісся» подала до суду відзив в якому просить у задоволенні позову відмовити. У своєму відзиві зазначають про те, що 12.09.2016 року між ТОВ «АГРОСВІТ ЧЕПЕЛІВКА» правонаступником якого є ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» та ОСОБА_2 було укладено договір оренди належної їй земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 0,5597 га за кадастровим номером 6822789100:03:010:0015, яка знаходиться на території Чепелівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.

На підставі даного договору оренди приватним нотаріусом Красилівського нотаріального округу Хмельницької області Кізюн Т.А., було зареєстровано 23.02.2017 року речове право - право оренди земельної ділянки за ТОВ «АГРОСВІТ ЧЕПЕЛІВКА» у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

14.09.2016 року між ТОВ «АГРОСВІТ ЧЕПЕЛІВКА» правонаступником якого є ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» та ОСОБА_2 було укладено договір оренди належної їй земельної ділянки сільськогосподарського призначення, площею 1,554 га за кадастровим номером 6822789100:02:001:0084, яка знаходиться на території Чепелівської сільської ради Красилівського району Хмельницької області.

На підставі даного договору оренди приватним нотаріусом Красилівського нотаріального округу Хмельницької області Кізюн Т.А., було зареєстровано 23.02.2017 року речове право - право оренди земельної ділянки за ТОВ «АГРОСВІТ ЧЕПЕЛІВКА» у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Пунктом 8 Договору передбачено, що право оренди земельної ділянки діє протягом 7 років з моменту державної реєстрації права оренди. Договір укладено строком на 7 років, але у будь-якому разі строк цього договору завершується не раніше завершення дії права оренди.

Пунктом 43 Договорів встановлено, що «цей договір є укладеним та набирає чинності з моменту його підписання сторонами, та діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань».

15.11.2021 року між ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» укладено додаткові договори про заміну сторони у Договорах оренди землі із спадкоємцем ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , що успадкованих нею земельних ділянок.

Зокрема згідно пунктом 3. Додаткового договору доповнено Договір оренди п. 40-1 такого змісту: «Після закінчення строку дії договору він поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.

Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору не пізніш як за місяць до дати закінчення дії такого договору, подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.

У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору, після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк».

В свою чергу, на підставі Додаткових договорів від 15.11.2021 року внесено зміни про зареєстроване право оренди у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

За результатами вчинення реєстраційних дій реєстратором внесено відомості до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права щодо земельної ділянки кадастровий номер 6822789100:03:010:0015 та відображено серед іншого зміст та характеристики речового права: Дата укладання договору (після 2013р)/Дата державної реєстрації (до 2013р): 12.09.2016 р., Строк: 7 р., Дата закінчення дії: 12.09.2023 з автоматичним продовженням дії договору.

Щодо земельної ділянки кадастровий номер 6822789100:02:001:0084 зміст та характеристики речового права: Дата укладання договору (після 2013р)/Дата державної реєстрації (до 2013р): 14.09.2016 р., Строк: 7 р., Дата закінчення дії: 14.09.2023 р. з автоматичним продовженням дії договору.

Так, в обґрунтування заявленого позову позивач посилається на те, що між позивачем та відповідачем виник спір щодо строку завершення договору оренди.

Вважає, що право оренди було чинним до 12(14).09.2023 року і позивачка не змогла скористатися правом відмови від поновлення договору, подавши, не пізніше як за місяць до дати закінчення такого договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору. Та зазначає, що оскільки семирічний строк дії договорів оренди завершився 23.02.2024 року, то вчинені 13.09.2023 р. та 15.09.2023 року записи про їх поновлення є незаконними, а саме здійснені до завершення строку їх дії з порушенням вимог ст. 2 ст. 126-1 ЗК України.

В результаті просить суд вважаючи, що договори оренди землі є припиненими, скасувати державну реєстрацію речового права оренди, яке зареєстроване приватним нотаріусом Красилівського нотаріального округу Хмельницької області Кізюн Т.А. 23.02.2017 року.

При цьому не вказує, що нею подавалась заява до державного реєстратора про виключення з реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору.

Відповідач не погоджується із твердження позивача, оскільки речові позови не застосовуються в договірних правовідносинах.

Скасування державної реєстрації права оренди є способом усунення перешкод у здійсненні власником своїх майнових прав, що вказує на негаторність позову.

Негаторний позов (стаття 391 ЦК України) - це вимога власника, який володіє річчю, про усунення перешкоду здійсненні користування і розпорядження нею.

Власник, який звертається за захистом, зберігає майно у своєму володінні та вимагає від відповідача припинити протиправні дії щодо свого майна, які не пов'язані із порушенням володіння. Позов подається власником або титульним володільцем; стосовно майна, яке знаходиться у власника (володільця); інша особа заважає користуванню або розпорядженню цією річчю; для створення таких перешкод немає правових підстав.

Позов власника майна про усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (негаторний позов) відповідає способу захисту, визначеному у пункті 3 частини другої статті 16 ЦК України - припинення дії, яка порушує право. Цей спосіб захисту пов'язаний зі вчиненням іншою особою незаконних дій, спрямованих на порушення права, належного особі.

Однієї з умов застосування негаторного позову є відсутність між сторонами спору договірних відносин.

Натомість, якщо вчинене особою порушення було можливе лише як вчинене певного особою через її статус у договірному чи іншому зобов'язальному правовідношенні з власником, то негаторний позов не може бути заявлено, а право власника має захищатися за допомогою зобов'язально-правових способів. Отже, необґрунтованим є твердження позивача про те, що позов про скасування державної реєстрації права оренди відновить його порушене право, а навпаки позивач повинен здійснювати захист своїх порушених (на його думку) прав із застосуванням зобов'язально-правових способів захисту, оскільки між сторонами існують договірні правовідносини. Вимога про скасування державної реєстрації права оренди не є належним способом захисту. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 29.11.2023 року у справі № 513/879/19 вказала наступне: «55. Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є підставою для внесення відомостей (записів) про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; після початку відображення таких відомостей (записів) у цьому реєстрі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вичерпують свою дію (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 23 листопада 2021 року у справі N 359/3373/16-ц (пункт 152)).»

Відповідно до статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Відповідно до цієї статті за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав. Таким чином, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є підставою для внесення відомостей про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав (записів до Державного реєстру прав). З відображенням таких відомостей (записів) у Державному реєстрі прав рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вичерпує свою дію.

Отже, вимога про скасування державної реєстрації речового права оренди ТОВ «Мрія Фармінг Полісся», яке зареєстроване приватним нотаріусом Красилівського нотаріального округу Хмельницької області Кізюн Т.А. 23.02.2017 року за № 19216229 на підставі договору оренди від 12.09.2016 року та за № 19214988 на підставі договору оренди від 14.09.2016 року після внесення на підставі цих рішень нотаріуса, як державного реєстратора, відповідних відомостей (записів) до Державного реєстру прав не відповідає належному способу захисту. Щодо автоматичної пролонгації та чинності договору оренди представник у відзиві зазначає про те, що як було наведено вище згідно п. 8 вказаного договору " право оренди земельної ділянки діє протягом 7 років з моменту державної реєстрації права оренди. Договір укладено строком на 7 років, але у будь-якому разі строк цього договору завершується не раніше завершення дії права оренди."

У статті 11 ЦК України надано перелік підстав виникнення юридичних прав та обов'язків (юридичних фактів), які виникають як із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, так і з дій, що не передбачені такими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Однією з таких підстав є відповідно до пункту 1 частини другої статті 11 ЦК України договори та інші правочини. Вказані обставини мають певний часовий проміжок дії, який має початок та закінчення. У частині першій статті 251 ЦК України строк визначено як певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк може бути визначено актами цивільного законодавства, правочином чи рішенням суду (частина третя статті 251 ЦК України).

Згідно із частиною третьою статті 6 ЦК України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

У частині першій статті 627 ЦК України деталізовано принцип свободи договору. Зазначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

У статті 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються спеціальним законом. Спеціальним законом, що регулює спірні правовідносини, є Закон України «Про оренду землі» у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин.

У статті 13 ЗУ «Про оренду землі» надано визначення договору оренди землі. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Статтею 631 ЦК України передбачено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.

Договір набирає чинності з моменту його укладення, що абсолютно узгоджується із п.43 Договорів оренди землі. Момент укладення договору передбачений у статті 640 ЦК України і пов'язується з досягненням сторонами згоди з усіх його істотних умов та дотриманням певних вимог, якими є передання майна або вчинення іншої дії, нотаріальне посвідчення договору або його державна реєстрація, якщо таке передбачено актами цивільного законодавства.

З моменту укладення договору оренди землі в орендодавця виникає зобов'язання передати орендарю земельну ділянку в користування на визначений у договорі строк, а в орендаря - отримати право на користування земельною ділянкою. Зареєстроване право оренди землі є речовим правом. 05 грудня 2019 року Законом № 340-ІХ абзац другий частини другої статті 25 Закону № 161-XIV доповнено умовою, що орендар земельної ділянки зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди.

Згідно пункту 20 Договорів оренди землі укладених у 2016 році між спадкодавцем позивачки та ТОВ «АГРОСВІТ ЧЕПЕЛІВКА» земельна ділянка вважається переданою орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, що кореспондується зі статтею 17 Закону України «Про оренду землі». Отже, сторонами погоджено, що право оренди діє протягом 7 років з моменту державної реєстрації права оренди та договір укладено на сім років, але у будь-якому разі строк цього договору завершується не раніше завершення дії права оренди. Отже на момент укладення договору оренди землі у 2016 році сторони, керуючись свободою договору узгодили строк дії договору та строк дії права оренди.

Також зазначити, що до 01 січня 2013 року ст. 210 ЦК України та ст.ст. 18 і 20 ЗУ «Про оренду землі» діяли в наступних редакціях: Стаття 210 ЦК України визначала: «Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації». Стаття 18 Закону України «Про оренду землі» визначала: «Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації».

Стаття 20 Закону України «Про оренду землі» визначала: «Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації». Однак, 01 січня 2013 року набрали чинності зміни, внесені Законом України від 11 лютого 2010 року № 1878-VI «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», якими з тексту статей 182, 640, 657, 732, 745 ЦК України виключено посилання щодо державної реєстрації правочинів, а із Закону України «Про оренду землі» були виключені статті 18 та 20 про державну реєстрацію договору оренди землі та набрання чинності договором після такої реєстрації. Незважаючи на те, що загальна норма Цивільного кодексу України, яка пов'язує набрання чинності правочину з моментом його державної реєстрації (ст. 210 ЦК) залишилася без змін, однак норми спеціального закону, який регулює договірні відносини в частині оренди земельної ділянки (Закон України «Про оренду землі»), з 01.01.2013 року перестали містити вимоги щодо державної реєстрації договору оренду землі та пов'язувати цю подію із датою набрання ним чинності. Зважуючи на це, з 01 січня 2013 року Договір оренди земельної ділянки є укладеним відповідно до ст. 638 ЦК України з дати підписання його обома сторонами. Так, відповідно до чинної на момент укладення Договору у 2016 році статті 6 Закону України «Про оренду землі» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. А відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право оренди (суборенди) земельної ділянки, як похідне право від права власності, підлягає державній реєстрації. В свою чергу, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Враховуючи норми діючого на момент укладення Договору у 2016 році законодавства, державна реєстрація не є підставою набуття права оренди земельної ділянки, а є лише засвідченням державою вже набутого права оренди, яке виникло на підставі письмового договору. При цьому факт реєстрації права оренди є лише елементом юридичного складу, який тягне виникнення права оренди, а не є підставою його набуття. Сама по собі реєстрація прав не є підставою виникнення права оренди, оскільки такої підстави закон не передбачає. Отже, оскільки реєстрація є похідною дією від виникнення права оренди земельної ділянки, а підставою набуття є саме договір. Тому договір оренди землі є укладеним відповідно до ст. 638 ЦК України, якщо сторони досягли згоди з усіх його істотних умов та його підписали. Згідно зі ст. 631 ПК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснювати свої права й обов'язки відповідно до нього. Цей строк обчислюється від моменту укладення договору в письмовій формі (підписання сторонами). Саме з моменту укладення договору у сторін діє домовленість про встановлення, зміну або припинення їх цивільних прав та обов'язків, і вони можуть здійснювати свої права й виконувати обов'язки у межах строку, встановленого договором. Отже, строк дії самого права оренди земельної ділянки нерозривно пов'язаний із строком дії договору оренди землі, на підставі якого це право набувається, а тому право оренди земельної ділянки не може існувати довше, ніж сам договір оренди землі. Такий висновок також зроблено Міністерством Юстиції України у Листі- роз'ясненні від 04 жовтня 2023 року № 130090/91550-35- 23/8.4.4. Також слід зазначити, що абзацом 4 розділу "Перехідні положення" Закону України "Про оренду землі" правила, визначені статтею 126-1 ЗК України щодо поновлення договорів оренди землі, поширюються на договори оренди землі, укладені або змінені після набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", а поновлення договорів оренди землі, укладених до набрання чинності зазначеним Законом, здійснюється на умовах, визначених такими договорами, за правилами, чинними на момент їх укладення.

Згідно із частиною 2 статті 126-1 ЗК України якщо договір містить умову про його поновлення після закінчення строку, на який його укладено, цей договір поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах. Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається.

Між ОСОБА_1 та ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» 15.11.2021 року укладено Додаткові договори про заміну сторони у Договорі оренди землі від 2016 року та дані додаткові договори містили умови щодо поновлення Договору на тих самих умовах і та той самий строк у відповідності до вищезазначеної ч.2 статті 126-1 ЗК України.

Чинна на момент здійснення реєстрації змін щодо речового права оренди на підставі Додаткових договорів про заміну сторони від 15.11.2021 року стаття 19 Закону України «Про оренду землі» (із змінами, внесеними згідно із Законом № 340-ІХ від 05.12.2019) передбачала, що строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

В свою чергу стаття 26 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачає, що за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав. Відомості про речові права на земельну ділянку, похідні від права власності, що припиняються після завершення строку дії відповідного договору, містяться в Державному реєстрі прав з дня державної реєстрації набуття речового права до дня закінчення строку дії договору, що обраховується відповідно до Цивільного кодексу України, Після закінчення строку дії договору державна реєстрація речового права припиняється чи автоматично поновлюється за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру прав. А як уже було зазначено вище, ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Отже державний реєстратор здійснюючи реєстраційні дії після внесення змін до ЗУ «Про оренду землі» та ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» керувався вимогами щодо визначення дати закінчення договору оренди, яка (дата) обчислюється від дати його укладення (ст. 19 ЗУ «Про оренду землі), а тому зазначив дату укладення договору 12 та 14.09.2016 року та строк дії - 7 років, після чого програмні засоби ведення Державного реєстру самостійно автоматично розраховують дату закінчення строку дії договору. У наведеному процесі реєстрації права відповідач участь приймав лише як особа яка подала заяву про вчинення реєстраційних дій та документи на підставі яких вони проводяться, а безпосередньо дії щодо реєстрації речових прав, їх зміни чи припинення здійснює державний реєстратор відповідно до вимог ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Більше того, позивачка не наводить обставин на підтвердження того, що їй було невідомо про дату завершення строку дії договору оренди (чи суперечність у визначенні такої дати), так як за наслідками реєстраційної дії - реєстрації змін щодо речового права оренди на підставі Додаткових договорів про заміну сторони від 15.11.2021 року, реєстратором сформовано відповідний Витяг з Державного реєстру речових прав, де вказано строк дії договору та відповідно речового права оренди. Відомості Реєстру речових прав є загальнодоступними, окрім того сама позивачка надає Витяг з реєстру із зазначеним строком дії договору, який вказав реєстратор при реєстрації Додаткової угоди. Отже, враховуючи презумпцію можливості та обов'язку особи знати про стан своїх майнових справ, позивачем не доведено факту, через який вона не знала чи не могла знати про строк дії договору оренди зазначений у Реєстрі речових прав та терміну подання заяви про виключення з реєстру відомостей про поновлення договору і саме з цієї причини не звернулася з такою заявою до реєстратора у місячний строк до завершення дії договору. Таких заяв про виключення з Реєстру речових прав відомостей про автоматичне поновлення договору позивачка не подала і у строк в який вона вважала строком завершення договору - за місяць до 23.02.2024 року, а тому в будь-якому випадку не виконала вимоги передбаченої ст. 126-1 ЗК України щодо припинення договору. За відсутності таких заяв договір є поновленим на той самий строк та на тих самих умовах, відповідно ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» здійснює користування земельними ділянками правомірно, а позовні вимоги фактично про усунення перешкод у користуванні і розпорядженні ними (шляхом скасування реєстрації речового права) є безпідставними.

А тому доводи позивача не відповідають дійсності та не узгоджується із фактичними обставинами справи та нормами закону, підстав для скасування державної реєстрації права оренди не вбачається, а тому просять суд відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Третя особа: державний реєстратор Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області надав письмові пояснення з посиланням на те, що у провадженні Красилівського районного суду Хмельницької перебуває справа № 677/675/24 за позовом ОСОБА_1 до ТОВ «Мрія Фармінг Полісся», третя особа: Державний реєстратор Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про скасування державної реєстрації права оренди на земельні ділянки, з наведеними доводами та аргументами не згідний на підставі наступного.

22.01.2022 р. ОСОБА_3 представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Мрія Фармінг Полісся», що діє на підставі доручення № 4685 від 26.12.2022 року видавник приватний нотаріус Боднарчук О.І. Тернопільський міський нотаріальний округ, звернувся із заявами № 50549795, № 50549739 про державну реєстрацію іншого речового права, права оренди земельних ділянок, кадастровий номер земельної ділянки 6822789100:03:010:0015, 6822789100:02:001:0084. Разом із заявами заявником ОСОБА_3 було подано наступні документи для проведення державної реєстрації іншого речове право (права оренди земельних ділянок): 1. Додаткові договори «про заміну сторони у договорах оренди землі» від 15.11.2021. укладені між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мрія Фармінг Полісся».

Пунктами 1, 2 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 № 1952-1V (далі- Закон) визначено, що державний реєстратор: - встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах; - перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

В п. 4 додаткових договорів від 15.11.2021 р. «про заміну сторони у договорах оренди землі» укладених між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мрія Фармінг Полісся» зазначено: Доповнити договір оренди землі п. 40-1 такого змісту: «Після закінчення строку дії договору він поновлюється на такий самий строк і на таких самих умовах». Поновленням договору вважається поновлення договору без вчинення сторонами договору письмового правочину про його поновлення в разі відсутності заяви однієї із сторін про виключення із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору. Вчинення інших дій сторонами договору для його поновлення не вимагається. Сторона договору, яка бажає скористатися правом відмови від поновлення договору, не пізніше як за місяць до дати закінчення дії такого договору подає до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору.

У разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору, після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству» від 05.12.2019 № 340-ІХ внесено зміни до Земельного кодексу України, Закону України «Про оренду землі», зокрема, в частині щодо строку дії договору оренди землі та порядку припинення речових прав на нерухоме майно програмним забезпеченням Державного реєстру прав.

Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (із змінами), строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Дата закінчення дії договору оренди обчислюється від дати його укладення. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації такого права.

На час укладення договорів оренди від 12.09.2016 року та 14.09.2016 р. стаття 6 Закону № 161-XIV передбачала, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, цим та іншими законами України і договором оренди землі. Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. У Цивільному Кодексі України передбачено як визначення строку, так і початку перебігу строку та його закінчення. Так, статтею 252 ЦК України вказано, що строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати.

Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (ч. 1 ст. 253 ЦК України).

Строк, що визначений роками, спливає у відповідні місяць та число останнього року строку (ч. 1 ст. 254 ЦК України). Роз 'ясненнями Міністерства Юстиції України щодо державної реєстрації права оренди неодноразово наголошено, що строк дії договорів користування земельними ділянками, укладених після 01.01.2013 р., починає перебіг з дня укладення такого договору (Листи Міністерства Юстиції України від 20.07.2020 № 5829/8.4.1/32-20, від 11.09.2020 № 238/8.4.1/32-20, від 04.02.2023 № 13319/2153-9-23/8.4.4).

Також державний реєстратор зазначає, що є роз 'яснення Міністерства Юстиції України лист від 04.10.2023 р. № 130090/91550-35-23/8.4.4 стосовно строку дії договорів оренди землі, укладених в період з 01 січня 2013 року до 16 липня 2020 року.

Між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Мрія Фармінг Полісся» були підписані вище зазначені додаткові договори від 15.11.2021 р. «про заміну сторони у договорі оренди землі», а також було доповнено договір оренди землі п. 40-1 (поновлення договору оренди землі за допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру). Під час проведення державної реєстрації іншого речового права, права оренди земельних ділянок кадастровий номер земельної ділянки 6822789100:03:010:0015, 6822789100:02:001:0084 на підставі додаткових договорів про заміну сторони у договорах оренди землі від 14.09.2016 р. та від 12.09.2016 р. дата укладання угод 15.11.2021 р., державним реєстратором була внесена наступна інформація у поля Державного реєстру речових прав на нерухоме майно: у поле Дата укладення договору (після 2013 р.) внесена дата укладання договору оренди землі (14.09.2016 р., 12.09.2016 р.), строк дії 7 років, та відмітка про «автоматичне продовження дії договору» як того вимагає «Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» затверджений постановою КМУ № 1141 від 26.10.2011 р. (із змінами). У п. 31 вище згаданого порядку зазначено, що до Державного реєстру прав вносяться такі відомості про інше речове право, похідне від права власності: - дата укладення чи реєстрації (для договорів оренди землі, укладених та зареєстрованих до 1 січня 2013 р.) договору, за яким набувається речове право, похідне від права власності (у разі набуття речового права на підставі договору); - строк дії договору, за яким набувається речове право, похідне від права власності (у разі набуття речового права на підставі договору на певний строк);?- відомості про поновлення договору (у разі набуття права оренди, сервітуту, суперфіцію чи емфітевзису земельної ділянки);

За допомогою програмних засобів ведення Державного реєстру відбулась авто пролонгація договір оренди земельних ділянок кадастровий номер 6822789100:03:010:0015, 6822789100:02:001:0084. Просив прийняти до уваги суд письмове пояснення при прийнятті рішення.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги визнав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у відзиві.

Третя особа у судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд за його відсутності.

Позиція суду.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 223 ЦПК України, неявка у судове засідання належним чином повідомленого учасника справи не перешкоджає розгляду справи по суті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача, дослідивши у сукупності надані докази, суд дійшов наступного висновку.

Короткий зміст фактичних обставин справи.

Судом встановлено, що 12.09.2016 року між ТОВ «Агросвіт Чепелівка» та ОСОБА_2 був укладений договір оренди № 227 земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, а саме, площею 0,5597 га., кадастровий № 6822789100:03:010:0015. Право оренди ТОВ «Агросвіт Чепелівка» на підставі зазначеного договору оренди землі було зареєстровано 23.02.2017 року приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Кізюн Т. А. за № 19216229. (а.с. 7-9).

Крім того, 14.09.2016 року між ТОВ «Агросвіт Чепелівка» та ОСОБА_2 був укладений договір оренди № 226 земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Чепелівської сільської ради Красилівського району, а саме, площею 1,554 га., кадастровий № 6822789100:02:001:0084. Право оренди ТОВ «Агросвіт Чепелівка» на підставі зазначеного договору оренди землі було зареєстровано 23.02.2017 року приватним нотаріусом Хмельницького районного нотаріального округу Кізюн Т. А. за № 19214988. (а.с. 10-13).

15.11.2021 року між ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» укладено додаткові договори про заміну сторони у Договорах оренди землі із спадкоємцем ОСОБА_2 - ОСОБА_1 , що успадкованих нею земельних ділянок. (а.с. 14).

15.11.2021 року між позивачкою та ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» були укладені додаткові договори про заміну сторони у вищезазначених договорах оренди землі від 12.09.2016 року та 14.09.2016 р., а саме, попереднього орендодавця ОСОБА_2 на позивача як її спадкоємця та визначення конкретної дати завершення строку їх дії, а саме, 23.02.2024 року. На підставі зазначених додаткових договорів про заміну сторони у договорі, державний реєстратор Антонінської селищної ради Хмельницького району Ткачук В.М. вніс до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень записи про нового орендодавця, тобто позивача та про закінчення дії даних договорів оренди землі 12.09.2023 року та 14.09.2023 року. (а.с. 14-21).

Мотиви, з яких виходить суд і застосовані норми права.

Відповідно до статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

За нормами ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право у порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен встановити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси особи, і залежно від встановленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або про відмову в їх задоволенні.

Під способами захисту суб'єктивних земельних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника (див. пункт 5.5 постанови Великої Палати Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 925/1265/16).

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантовано право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також, справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

У такий спосіб здійснюється "право на суд", яке відповідно до практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати "вирішення" спору судом (рішення у справі "Кутіч проти Хорватії", заява № 48778/99).

Суворе трактування національним законодавством процесуального правила (надмірний формалізм) можуть позбавити заявників права звертатись до суду (рішення ЄСПЛ у справі "Перес де Рада Каванил'ес проти Іспанії" від 28 жовтня 1998 року).

На стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі суддя не вправі вирішувати питання достатності доказів, поданих позивачем на обґрунтування своїх вимог, а кожна сторона може розпоряджатися своїми процесуальними правами на власний розсуд та несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій, відсутність певних доказів не перешкоджає розгляду справи, за результатами якого вирішується питання про доведеність чи недоведеність пред'явлених позовних вимог, оцінка доказів є можливою виключно на стадії розгляду справи по суті.

Рішеннями ЄСПЛ визначено, що право на доступ до суду має "застосовуватися на практиці і бути ефективним" (рішення у справі "Белле проти Франції" від 04 грудня 1995 року). Для того, щоб право на доступ було ефективним, особа "повинна мати реальну можливість оскаржити дію, що порушує його права" (рішення у справі "Белле проти Франції" від 04 грудня 1995 року та "Нун'єш Діаш проти Португалії" від 10 квітня 2003 року).

Для того щоб захист був ефективним, він повинен бути реальним, а не примарним. Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність осіб, які, на думку позивача, порушили, не визнали чи оспорили його суб'єктивні права, свободи чи інтереси, а в разі невиконання або неналежного виконання рішення - щоб не виникала необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Ефективний захист може бути досягнутий у випадку, коли існує реальний доступ до засобу захисту (доступність). Коли хоча б теоретично була можливість досягнення результату. Застосований судом спосіб захисту права буде здатний впливати на порушника та ліквідувати несприятливі наслідки для позивача. Важливими є і адекватність засобу захисту щодо відновлення прав позивача.

Отже, для застосування того чи іншого способу захисту, необхідно встановити які ж права (інтереси) позивача порушені, невизнані або оспорені відповідачем і за захистом яких прав (інтересів) позивач звернувся до суду. При оцінці обраного позивачем способу захисту потрібно враховувати його ефективність, тобто спосіб захисту має відповідати змісту порушеного права, характеру правопорушення, та забезпечити поновлення порушеного права.

Згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", який набрав чинності з 16 січня 2020 року, статтю 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" викладено у новій редакції.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини третьої статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (у редакції, чинній із 16 січня 2020 року до 26 липня 2022 року) відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Отже, у розумінні положень наведеної норми права у чинній редакції, на відміну від положень частини другої статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у попередній редакції, яка передбачала такі способи судового захисту порушених прав як скасування записів про проведену державну реєстрацію прав та скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, належними нині способами судового захисту порушених прав та інтересів особи є саме скасування рішення державного реєстратора щодо державної реєстрації прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав.

Оскільки, з 16 січня 2020 року матеріально-правове регулювання спірних реєстраційних відносин істотно змінилося, то наразі ефективним способом захисту порушених прав є саме скасування рішення суб'єкта державної реєстрації щодо державної реєстрації речового права.

Вказані правові висновки наведені у постановах Верховного Суду від 03 серпня 2022 року у справі № 645/3067/19 (провадження № 61-17145св21), від 17 серпня 2022 року у справі № 450/441/19 (провадження № 61-691св22), від 22 серпня 2022 року у справі № 597/977/21 (провадження № 61-1382св22).

Скасування державної реєстрації права оренди є способом усунення перешкод у здійсненні власником своїх майнових прав, що вказує на негаторність позову.

Негаторний позов (стаття 391 ЦК України) - це вимога власника, який володіє річчю, про усунення перешкоду здійсненні користування і розпорядження нею.

Власник, який звертається за захистом, зберігає майно у своєму володінні та вимагає від відповідача припинити протиправні дії щодо свого майна, які не пов'язані із порушенням володіння. Позов подається власником або титульним володільцем; стосовно майна, яке знаходиться у власника (володільця); інша особа заважає користуванню або розпорядженню цією річчю; для створення таких перешкод немає правових підстав.

Позов власника майна про усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном (негаторний позов) відповідає способу захисту, визначеному у пункті 3 частини другої статті 16 ЦК України - припинення дії, яка порушує право. Цей спосіб захисту пов'язаний зі вчиненням іншою особою незаконних дій, спрямованих на порушення права, належного особі.

Однієї з умов застосування негаторного позову є відсутність між сторонами спору договірних відносин.

Натомість, якщо вчинене особою порушення було можливе лише як вчинене певного особою через її статус у договірному чи іншому зобов'язальному правовідношенні з власником, то негаторний позов не може бути заявлено, а право власника має захищатися за допомогою зобов'язально-правових способів. Отже, необґрунтованим є твердження позивача про те, що позов про скасування державної реєстрації права оренди відновить його порушене право, а навпаки позивач повинен здійснювати захист своїх порушених (на його думку) прав із застосуванням зобов'язально-правових способів захисту, оскільки між сторонами існують договірні правовідносини. Вимога про скасування державної реєстрації права оренди не є належним способом захисту. Велика Палата Верховного Суду у постанові від 29.11.2023 року у справі № 513/879/19 вказала наступне: «55. Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є підставою для внесення відомостей (записів) про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; після початку відображення таких відомостей (записів) у цьому реєстрі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вичерпують свою дію (див. постанову Великої Палати Верховного Суду від 23 листопада 2021 року у справі N 359/3373/16-ц (пункт 152)).»

Відповідно до статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" записи до Державного реєстру прав вносяться на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень. Відповідно до цієї статті за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав. Таким чином, рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень є підставою для внесення відомостей про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав (записів до Державного реєстру прав). З відображенням таких відомостей (записів) у Державному реєстрі прав рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вичерпує свою дію.

Отже, вимога про скасування державної реєстрації речового права оренди ТОВ «Мрія Фармінг Полісся» (на момент винесення рішення Товариства з обмеженою відповідальністю «Контінентал Фармерз Полісся»), яке зареєстроване приватним нотаріусом Красилівського нотаріального округу Хмельницької області Кізюн Т.А. 23.02.2017 року за № 19216229 на підставі договору оренди від 12.09.2016 року та за № 19214988 на підставі договору оренди від 14.09.2016 року після внесення на підставі цих рішень нотаріуса, як державного реєстратора, відповідних відомостей (записів) до Державного реєстру прав не відповідає належному способу захисту.

Тобто, на час подання позову та ухвалення судового рішення у цій справі законодавець виключив такий спосіб захисту порушених речових прав як скасування запису про державну реєстрацію права, а відтак, обраний позивачем спосіб судового захисту шляхом скасування запису про державну реєстрацію права оренди на спірні земельні ділянки не ґрунтується на вимогах закону, і навіть у разі задоволення такої вимоги, не може забезпечити відновлення порушеного права позивача.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у задоволенні вимоги позивача про скасування записів про державну реєстрацію права оренди на спірні земельні ділянки слід відмовити з підстав неефективності обраного нею способу захисту.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Згідно із ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки, в задоволенні позову суд відмовляє, тому витрати за подачу позовної заяви покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 12, 14, 76, 81, 141, 247, 263-265, 274, 352-355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Контінентал Фармерз Полісся», третя особа: Державний реєстратор Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області Ткачук В.М. про скасування державної реєстрації права оренди на земельні ділянки - ВІДМОВИТИ.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники провадження (сторони):

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Контінентал Фармерз Полісся», місцезнаходження: 47130, Тернопільська область, Кременецький район, село Людвище, вул. Хмельницького Б., будинок, 19А, ЄДРПОУ: 40088494;

Третя особа: Державний реєстратор Антонінської селищної ради Хмельницького району Хмельницької області Ткачук В.М., місце знаходження: 31022, Хмельницька область, Хмельницький район, смт. Антоніни, площа Графська, 6.

Суддя: В.О. Шовкун